Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 100L AQ za pocetnika Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
thebeast
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 10:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cao svima, nov sam u akvaristici a nov i na forumu, pa ako budete imali strpljenja za male pomoci/sugestije/komentare bio bih zahvalan Laughing

Dakle, vec nekoliko sedmica obilazim AQ radnje, citam svasta nesto, dosta i na ovom forumu, pa da predstavim sta sam odprilike zamislio da pravim.

Zbog prostora u stanu dimenzije aq su (ŠxVxD) 100x60x20 - ovih 60 racunajmo kao 50 jer na vrhu 10cm ce biti prazan prostor za osvetljenje.

1. Stakleni ravan krov i ispod njega ARCADIA 1 x Fresh Water T5 24W + 1 x Original Tropical Pro T5 24W (da li moram da odvojim nekim staklom svetiljke od vode, fizicki ce biti 7-8cm iznad povrsine vode)
2. Sundjer filter SB 3330
3. Vazdusna pumpa Champion CX-0078 180 l/h (da li je ovo OK protok?)
4. Grejac Atman Heater 100W
5. Ubacicu neki panj za omeksavanje vode
6. Jos nisam nista gledao oko podloge ali verovatno ce da ide neki kvarcni sljunak + videcemo
7. Bilje takodje nisam jos gledao puno ali za pocetak necu sigurne neke zahtevne
8. RIBICE - pored cistaca za staklo, alge i dno, ubacio bih 5-6 malih skalara, sa njima mozda tetre, mada jos nisam dovoljno istrazio koje kombinacije mogu sa skalarima (ne znam kako idu sa borcem, ciklidima...)

Hvala unapred svima,
tu sam za diskusiju...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 10:59 am Snimi Poruku Nazad na vrh

HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 1:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre nego pogrešiš, moram da napomenem da je po mom mišljenju tih 20cm širine premalo. Razmisli o tome da širina bude veća. Ima mnogo razloga koji idu u prilog ovome što pišem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
thebeast
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ta dubina od 20cm mi je max, i to je jedino mesto u stanu gde bih mogao da stavim.

Ako mozes da budes konkretniji? Sta je to sto je negativno kod dubine 20cm (izuzmimo to da ce skalar da mi poraste kao saka, a mozda uopste ne budem s njima isao).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 2:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum će izgledati dvodimenzionalno, jer u tih 20cm nećeš moći da ubaciš dovolno harda da postigneš 3D efekat. Fotografiši mesto gde planiraš da postaviš akvarijum, pa postavi ovde fotografiju. Siguran sam da će biti dosta dobronamernih saveta.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
thebeast
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 2:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ok, hvala, hocu kad dodjem kuci.

Aj da kazemo da je to sa neke estetske strane. Mada vidjao sam da ljudi rade i akvarijume kao sliku u zidu, tu nema ni 10cm

A da li ce ovih 20cm uticati nesto sto se tice flore i faune?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Gangster
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2010
Poruke: 446
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovakav tip akvarijuma, mislim na link iznad, generalno, po meni, sluzi samo kao dekor i nista vise. Ciscenje i sklapanje neke postavke, pogotovu kod pocetnika, je skoro nemoguce. Izabrani filter nije dobar za ovu litrazu i potrebe jednog stabilnog sistema. Losa filtracija sa sobom nosi gomilu problema, sto ces brzo i uvideti ako ti ovo bude jedini vid filtracije! Kao sto si mozda i primetio, na vecini slika na pomenutom linku je samo vestacko bilje i to sa razlogom Smile Ako planiras da se ozbiljno bavis akvaristikom i da ti akvarijum ne sluzi samo kao ukras, moj ti je savet da pronadjes mesto u stanu gde mozes postaviti akvarijum normalnih dimenzija. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 6:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gangster je već rekao sve. Ti akvarijumi se nazivaju plazma akvarijumi. Daleko je to od ozbiljne akvaristike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
thebeast
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 6:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se! Upravu si.
Tu sam da poslusam savete, pa onda ne bi bilo lose da mi preporucis neki filter (unutrasnji). Znam da su spoljni bolji al aj neko resenje sa unutrasnjim ako je moguce?

Ja bih najvise od svega vile da mi sirina aq bude 40ak cm, al tesko, poslacu sliku posle.

Samo mi ne rekoste da li 20cm utice nesto lose na floru i faunu? Ili ne biste isli sa 20cm iskljucivo zbog izgleda i mozda malo tezeg ciscenja.

Hvala
sjajan forum
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Maj 23, 2016 7:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima tu još nešto. Visoki a uski akvarijumi trpe mnogo veći pritisak na bočnim stranama. Ako insistiraš na unutrašnjem filteru, ja ti savetujem unutrašnji sa zazorom. Procunjaj malo po forumu, pa ćeš pronaći informacije o njemu. Što se tiče flore i faune, bićeš ograničen na male ribice, jer veće neće moći da se okrenu. Smile Protok vode u tako uskom, a dugačkom akvarijumu verovatno ne bi bio baš najbolji, pa bi se prljavština skupljala u suprotnom uglu. Šta znam, čekamo fotografiju, pa ćemo davati predloge. Pretpostavljam da si ograničen prostorom, ali možda se može pronaći rešenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Maj 24, 2016 6:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kolege su apsolutno u pravu. U svakom pogledu je bolja veca sirina, filtracija, estetika, zapremina i osecaj riba koje bi bile zbijene u tako uskom prostoru. Ostale dimenzije su dobre, i veruj mi, kad tad ces pozeleti da gajis neke malo ozbiljnije ribe od neonki, a u tim dimanzijama je nemoguce. U teoriji je izvodljivo, ali ce izgledati vrlo tuzno da vidis ribu koja udara u zidove kad se okrece. Kao sto je receno, to nisu ozbiljni akvarijumi.
Mora da moze nesto da se osmisli.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
thebeast
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Uto Maj 24, 2016 10:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

OK drugari, hvala vam, ima to sve smisla sto pricate, zaista. Mora se traziti drugo resenje.

Evo mog malog skromnog prostora gde sam zamislio AQ (gitara ce da ide na drugi zid Cool ), pa ako imate neke ideje...

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Uto Maj 24, 2016 11:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam iskusan kao vecina na forumu, ali po meni tu ce tek biti cimanja kod zamene vode i ciscenja itd.. kao i na tome da akvarijum nece biti lepo uklopljen u prostoru u smislu ja bi radije da gledam akvarijum ispred mene a ne da krivim glavu sa sttrane. Mozda za pocetak da nadjes drugo mesto ili neki manji da napravis. U svakom slucaju to je tvoj izbor, i srecno. ps. na kraju krajeva kao i uvek u zivotu bude ono 'a ovo sam mogao uraditi na drugi nacin"
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
thebeast
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 10 Maj 2016
Poruke: 6

PorukaPoslao: Uto Maj 24, 2016 12:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Daa, al tesko da mogu negde napred, da ne slikam sad ceo stan bzv Very Happy
Mozda sa nekim manjim da probam, sad vise nisam siguran
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Uto Maj 24, 2016 1:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uf, uf, uf...slažem se sa Mark-om. Biće tu problem oko održavanja akvarijuma. Bojim se da će ležaj uvek biti mokar. Znaš kako, koliko god se trudiš, uvek neka ''kapljica'' završi van akvarijuma. To definitivno nije mesto za akvarijum, bez obzira na njegove dimenzije. Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Uto Maj 24, 2016 1:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao sto vidim odvratili su te od ideje reklama akvarijuma sto je odlicno.. Evo ti skica kako bi to moglo i koliko da ides u sirinu/visinu bez opasnosti od poplave na tom mestu na kom si ti zamislio, naravno sa pricvrscavanjem komode za zid, ako se odlucujes za komodu, a ne za metalnu konstrukciju, mada bi i ona morala biti pricvrscena..

Image

skica je sa spoljnim filterom, ako te buni sta je ovo 12-20, na ovo moze i kanister filter (u komodu), jer svi unutrasnji ce ti biti slabi za ovu duzinu, jer sa jedne strane ima sa druge nema cirkulaciju.. da ne spominjem sundjer filter koji si ti planiraao.. Wink

E sad ti dolazi jedno ALI.. - ta ugaona ima da ti smeta pri zameni vode i redovnom odrzavanjuu akvarijuma, previse blizu radijatora stoji i moguce da bude prevruce u akvarijumu (mozda i ne zavisi sta bi da drzis od zivog sveta), previse si blizu prozora pojavljivace se alge cesce nego sto treba pogotovu ako ima i direktnog sunca u toku dana..

Sve u teoriji moze..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljni akvarijum za pocetnika-pomoc golff Početak u akvaristici 0 Sub Avg 14, 2021 12:30 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prvi veci akvrijum - saveti za skoro ... dimacar Početak u akvaristici 8 Sub Maj 09, 2020 8:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plazma akvarijum za pocetnika da il... Vulebeograd Akvarijumi 5 Sub Dec 15, 2018 7:22 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Rasveta za 100l axterix Rasveta 10 Sub Dec 30, 2017 12:50 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License