----------------------------------- Baia Sre Sep 25, 2019 8:13 pm ----------------------------------- Jbg...mix svega pomalo. Opisacu ti kratko moj problem sa algama resenje pa mozda ti uzvredi koliko toliko. Akvarijum mi je bio poprilicno izbalansiran i nisam imao problema, vrsio sam redovnu nedeljnu menjazu vode 50% i djubrio tako da sam drzao nitrate na 10-30ppm, fosvate oko 1ppm i kao mikro sam dozirao Profito i posebno gvozdje. Sve je to superiska klapalo.... Onda sam jedan dan izbukao podlogu zbog promena mesta biljkama i alge su krenule. Uspeo sam da ih vratim u normalu, malo cesce menjao vodu i dodao algexit, malko smanjio doziranje prihrane (Mikro i Gvozdje). Imao sam neku blixy koja je kilavila pa sam resio da je pojacam sa NPK stapicima pod koren, i kad sam se vec dovatio stapica ajd reko da ih dodam pod veci deo prednjih biljaka i tu sam se opasno presao....podloga mi je ADA Amazonija ali je poprilicno tanak sloj jer sam stekara i zao mi bilo da kupim 3 dzaka.....krenule su alge, prvo koncaste (svilena), pa za njom ona slinava zelenasto se lako skida pod prstima sa lisca....e ona me usrala totalno. 1. Sa borbom sam krenuo ovako, djubrenje i menjazu vode sam nastavio isto medjutim svako djubrenje je pogorsavalo situaciiju, razlika je bila drasticna i ocigledna iz dana u dan.... 2. Onda sam da bih smanjio kolicinu djubriva u vodi napravio par jacih izmena i odstranio algi koliko sam mogao. To je za kratko smanjilo napredak i razvoj algi. Izmene vode sam sveo na jednom nedeljno. 3. Posto sam ukinuo djubrenje, primetio sam da nakon svake promene vode dolazi do bujanja algi....sve ovo vreme sam svakodnevno odstranjivao biljke koje su bile pod algama sto je poprilicno desetkovalo biljnu masu. u ovom trenutku sam izbacio i menjanje vode, dakle hteo sam da ne menjam u opste vodu da vidim da li ce alge da umanje. I jesu umanjile i to poprilicno u kombinaciji sa svakodnevnim odstranjivanjem- mehanickim. Na ovaj nacin sam znacajno popravio situaciju ali nisam u potpunosti....tako se razvlacilo jedno dve nedelje i posto nije bilo daljeg napretka resio sam da smanjim doatno foto period. 4. Smanjenjem fotoperioda sam dobio neznatan napredak pa sam onda pretpostavio da je svetlo prejako. Imam oko 90W LED pravljenu rasvetu. Smanjio sam rasvetu za 20W i od tog trenutka je poceo finalni oporavak. 5. Vikendom obicno fotoperiod produzim malo i napravim izmenu vode, prosli vikend je to dovelo da blagog rasta algi ali su vec od sutra krenule da se povlace i sada skoro da ih nema. Gore navedeno je trajalo nekih 2 meseca od prilike....u tom periodu sam prolazio kroz faze da resetujem sve i krenem iz pocetka, da promenim podlogu, da sipam domestos u akvarijum sa sve ribama....i tako ispod cu ti okaciti par slicica da skontas o cemu pricam....