----------------------------------- Rich999 Uto Jun 23, 2020 10:38 pm 56x30x30 nema fluo, nema štednih, kako sad? ----------------------------------- Pozdrav svima Znaci obisao sam 100 trgovina i nigdje nema obicnih neonki niti stednih sijalica. Znaci nema ih na trzistu uopce. Molio bih vas za pomoc. Volio bih posaditi nekakve biljcice i nemam pojma kakvo svjetlo se moze stavit. Ustvari niti nemam izbora kad postoje samo LED kucne silajice i led neonke za koje citam da nisu ok Ne ceka mi se neke kineske led rasvjete mjesec dana. Postoji li neko rijesenje. Imam doma 5 komada onih COB ledica od 10w. Bi li to moglo biti ok? ----------------------------------- Bombadil Sre Jun 24, 2020 7:35 am ----------------------------------- Možeš koristiti te sijalice, a možeš i LED reflektore, što je po meni bolja varijanta. 2x10W bi ti bilo sasvim dovoljno za akvarijum tih dimenzija. ----------------------------------- Rich999 Sre Jun 24, 2020 12:10 pm ----------------------------------- Moze neki link ili slika da znam tocno kakav reflektor trebam trazit. Nekad je to sve bilo puno jednostavnije :( Znaci ako bih se ipak odlucio na ove svoje COB 12v 10w dvije bi bile dovoljne za nekakvo srednje zahtjevno bilje bez CO2? ----------------------------------- dragang Sre Jun 24, 2020 1:30 pm ----------------------------------- Da, dovoljne su led sijalice ili reflektori, gledaj da bude 6500k i ako moze 1000lm ili vise. Npr sijalice 11w 6500k imaju oko 1080lm ako dobro znam. 2-3 takve sijalice su dovoljne za tvoj akvarijum. Ja imam cak i slabije malo ali biljke lagano napreduju, srednje zahtevne biljke, bez CO2, podloga supstrat za cvece 5mm, biljke sadjene u kvarcni pesak 4cm. Ako stavis 3 od 11w bice ok. Ili recimo 2 led reflektora od 15 ili 20w 6500k. ----------------------------------- Rich999 Sre Jun 24, 2020 2:07 pm ----------------------------------- Ajde super ekipa, idem kupit nesto pa kad slozim sve da nabacim koju sliku uradka :) Da ne otvaram novu temu bezveze postavit cu tu jedno pitanje u vezi podloge. Stavio sam namakat zemlju SUBSTRAL TERRA MAGMA, kvalitetna zemlja za cvjece. Namace se dva dana i sad me zanima je li to potrebno namakat 2 tjedna da mi ne dodje do booma algi ili ipak nije bas neki problem ako recimo za dan, dva ubacim to u akvarij. Imam namjeru tu zemlju nagurat u najlon carape i preko toga sljunam 3-6mm. Kad sve poslozim i posadim biljcice ide cikliranje oko mjesec dana ----------------------------------- dragang Sre Jun 24, 2020 7:00 pm ----------------------------------- Ja nisam nista cekao, natopio supstrat, tanko ga razvukao, stavio mrezicu pa pesak. Napunio do kraja akvarijum malo sacekao pa ga ispraznio usisavajuci prljavstinu sa povrsine, jos jedno napunio pa ispraznio i onda ga napunio 1/3 posadio biljke pa napunio do kraja. Nisam imao nikakav bum algi, jedino mi voda bila blago zuta/braon neko vreme ali se to iscistilo redovnim zamenama vode. Mada to je mozda bilo jer su mi se neke biljke otapale/trulile dok se nisu stabilizovale. Neka se javi jos neko iskusniji sto se ovog tice, ovo je moje iskustvo. ----------------------------------- Bombadil Čet Jun 25, 2020 7:47 am ----------------------------------- Još jedna napomena.. sijalice više rasipaju svetlo okolo za razliku od reflektora, gde je svetlo usmereno ka dnu, pa je i prodiranje svetla bolje. Što se podloge tiče, veliki sam pobornik zemlja za cveće i lepe rezultate sam imao sa takvom podlogom. Veoma je važno napraviti dobar odnos podloge i svetla, pa neće biti problema. pošto nema Co2, trebalo bi da biljna masa u startu bude što veća, pa ćeš izbeći problem sa algama. Naravno, problem sa algama je kada počnu da se razvijaju nekontrolisano, a da se pojave u manjoj meri dok se sistem ne stabilizuje ne možeš da izbegneš. Mrežicu preko zemlje nisam nikada stavljao jer često menjam raspored, a čitao sam da su ljudi imali problem sa tim da se koren zakači za mrežicu, pa prilikom vađenja biljke podignu i ono što ne žele :D ----------------------------------- Peku Pet Jun 26, 2020 8:40 pm ----------------------------------- Ne znam šta li su ti drugi pisali, mrzi me da citam. Za početak može da posluže ti cob. Led sijalice odsečeš im difuzor bonsekom(tvrda plastika) i eto mini reflektora. Zaštitis posle sa nečim da ne korodiraju. Može i 5m 5050 led trake. Više ili bolje 5630, 5730 nije na odmet