----------------------------------- stefanrudi Uto Jun 03, 2014 6:57 pm aktivni ugalj ----------------------------------- Cao drugari, relativno sam nov u akvaristici, evo sad ce tri meseca za koji dan i dobijao sam razlicite savete, pa evo jednog od tih, a vi cete mi reci jeli to tacno ili ne. Pre nego da oformim akvarijum u pet shopu ovde u nisu su mi rekli da je aktivni ugalj obavezan u filteru i da ga moram menjati na svaka tri meseca inace pocinje da vraca bakterije u akvarijum. Sad me zanima jel stvarno neophodan i ako nije jel bolje da ga imam u filter ili ne? I jel se stvarno menja na tri meseca? Ako vas zanimaju detalji o akvarijumu mozete pogledati u ovoj temi - http://www.akvarijum.org/forum/post182237.html#182237 ----------------------------------- Cokilio Uto Jun 03, 2014 7:53 pm ----------------------------------- Netreba ti aktivni ugalj uopste.On se koristi posle nekih tretmana sa lekovima i hemijom da pokupi ostatke istih. Sve sto ide u filter od filter materijala mozes pogledati ovde na forumu.99% njih koristi isto.Imas vise tema o tome pa pogledaj. ----------------------------------- nesa69 Uto Jun 03, 2014 9:45 pm ----------------------------------- Treba ga promeniti. I bolje umesto njega stavi još jedan sunđer ili vatu. ----------------------------------- stefanrudi Uto Jun 03, 2014 11:28 pm ----------------------------------- Ubacicu umesto aktivnog uglja dzak i bio kugle, to nemam, sto se tice mehanicke filtracije mislim da imam i vise nego dovoljno, crni debeo sundjel, onda crni tanki, pa plavi tanki, ispod vata dva sloja, onda keramika, opet sundjeri pa vata, redosled je odozgo nanize, a isto razmisljam da i drugu komoru nabudzim sa filter materijalom, jedino se plasim da ne usporim protok dosta... ----------------------------------- nikouro Uto Jun 03, 2014 11:29 pm ----------------------------------- Izbaci vatu ispod tog prvog crnog sundjera. ----------------------------------- stefanrudi Uto Jun 03, 2014 11:38 pm ----------------------------------- Jel ima neki efekat da je izbacim ili jednostavno mi nije potrebna? ----------------------------------- nikouro Sre Jun 04, 2014 8:45 am ----------------------------------- Mislio sam da vatu postavis odmah ispod prvog crnog debelog sundjera :) ----------------------------------- stefanrudi Sre Jun 04, 2014 11:18 am ----------------------------------- Aaaa, upravu si za to, tu prvu vatu cu da menjam svaki put kad perem taj prvi sundjer i manje ce da se prlja ostali materijal, hvala za savet :D ----------------------------------- stefanrudi Sre Jun 04, 2014 11:20 am ----------------------------------- E sad posto sam odlucio da izbacim aktivni ugalj, jel to trebam da radim postepeno ili ceo od jednom da izbacim? ----------------------------------- nesa69 Sre Jun 04, 2014 11:25 am ----------------------------------- U praksi mi se najbolje pokazalo da, gledano kako ide voda, imaš prvo neki sunđer da pokupi najkrupniju prljavštinu (njega možeš da pereš pri zameni vode i pod česmom pošto imaš ispod još gomilu filter materijala). Odmah posle njega sloj vate koju se ne trudiš da pereš kad pocrni, samo zameniš. Time baš produžiš razmak između pranja filtera. ----------------------------------- nesa69 Sre Jun 04, 2014 11:29 am ----------------------------------- Baš sam poslao :-) Izbaci odmah sav ugalj. Perlon vatu nemaš potrebe da menjaš dok ne bude prljava, skoro crna. I kupi je u nekoj prodavnici tapetarskog (za nameštaj) materijala. Ja sam za 200 dinara uzeo oko pola kile ako se ne varam. Balu sam onako jedva držao ispod krakate ruke :-) U zoo šopovima je samo prepakuju i ispadne ti oko 150 dinara neka kesica. ----------------------------------- stefanrudi Sre Jun 04, 2014 11:37 am ----------------------------------- Ok drugari, radim to sve pri prvoj zameni vode, sto je za dva dana, hvala puno na savetima :)