----------------------------------- djilepfc Uto Maj 04, 2010 5:18 pm Aktivni ugalj u akvarijumu ----------------------------------- Kupio sam aktivni ugalj da bih ga stavio u filter.Hteo sam da ga isperem malo ali to je počelo da izlazi crna boja koju sam jedva oprao sa ruke i sitnis od aktivnog uglja.Prao sam ga 2-3 dana ali i dalje izlazi crna boja. Da li to treba tako,jel ja to nisam smeo da stavim u filteru i koji je dobar aktivni ugalj ----------------------------------- niza92 Čet Jul 08, 2010 9:54 pm hemija ----------------------------------- brate ne mora da se pere dva dana nema veze sto izlazi crnilo nece da skodi ribama.Izbistrice se za par sati. ----------------------------------- lazarcanecorso Čet Jul 08, 2010 9:58 pm ----------------------------------- Reci nam samo kakav ti je filter?Slazem se sa niza92.Sto ga vise peres to ce ti vise izlaziti crnilo,slobodno stavi u filter. ----------------------------------- isako Čet Jul 08, 2010 10:14 pm ----------------------------------- Malo ga samo properes da ispadne ta prasina i stavis u filter negde u sredinu izmedju gornje i donje vate i za dva meseca zamenis novim. ----------------------------------- EMKA Pet Jul 09, 2010 12:48 am ----------------------------------- za 2 meseca si siguran ----------------------------------- nikouro Pet Jul 09, 2010 1:46 am ----------------------------------- aktivni ugalj ima koliko dobrih toliko i losih osobina al u svakom slucaju dobro bi bilo sto vise se informisati o istom da ne bi bili negativni rezultati ... kratko i jasno :D ----------------------------------- Zola Pon Jul 19, 2010 6:38 pm ----------------------------------- Koju vrstu akvarijuma imas??? Ako imas dobro ubiljen akvarijum, a narocito ako dodajes prihranu za biljke, ne treba da koristis aktivni uganj. On se koristi kod drzanja cihlida (oskari), obavezan je u akvaterarijumima, a pozeljan je kod novoformiranih prilikom cikliranja, i kod svih posle tretiranja akvarijuma nekim lekom. Ako imas spoljasnji filter aktivni ugal postavi iza bioloskog filtracionog materijala, time i vise kiseonika i NH3 dilazi do nitrofiksirajucih bakterija (imaju vise hrane). U spoljasnjem filteru mozes da ga ubacis odmah ispod pumpe za vodu, samo postavi sloj sundjera izmedju njih, kao i izmadju aktivnog uglja i dna filtera. Kada menjas aktivni ugalj promeni i sundjer. Kad kupujes aktivni ugalj, najbolje je da uzmes onaj malo vece granulazije, cak i oni kineski su ok, i ako su 5x jeftiniji od ovih "firmiranih". I iz njega ce izlaziti prasina pri ispiranju. Kada ga ubacis u najlon carapu ili mrezicu, najbolje je da ga isperes u kanti sa cistom vodim, protresanjem nekoliko puta, pa ako treba i zameni vodu, pa ga posle isperi pod mlazom i onda ubaci u filter. Bolji su oivi vece granulacije jer su porozniji (efikasniji), one praskaste (kao sto se korise u gas maskama) ti nepreporucujem. ----------------------------------- Stefan062 Sre Avg 04, 2010 10:53 pm ugalj u akvarijumu ----------------------------------- posto filter mi se sastoji od filter sundjera, filter vate i biokugla, ali bih voleo da dodam i ugalj pa bi me zanimalo koja je njegova uloga i da li ga trea drzati stalno i privremeno i naravno za sta je koristan???? unapred hvala:) ----------------------------------- misoo83 Sre Avg 04, 2010 11:16 pm ----------------------------------- Ugalj se koristi samo kod filtracije vode kada se koriste razne hemikalije da bi se voda iscistila ali tebi nije potreban ako ih ne koristis i on funkcionise oko 2 nedelje kad se ubaci u akvarijum posle tog perioda je beskoristan :) ----------------------------------- EMKA Čet Avg 05, 2010 3:03 am ----------------------------------- ja nisam siguran u taj podatak da je aktivni ugalj dobar samo 2 nedelje a posle da nije ----------------------------------- djilepfc Pet Avg 20, 2010 12:07 am ----------------------------------- hvala svima,stavio sam i nema problema ----------------------------------- DiamondDragon Ned Avg 29, 2010 9:32 pm ----------------------------------- Pročitao sam u nekoj stranoj literaturi da je period korisnosti aktivnog uglja, koji se koristi u akvaristici, oko mesec dana. Nakon tog perioda počinje suprotan proces, tj. aktivni ugalj tada ispušta toksine, najčešće fosfate. Što se tiče doziranja, preporuka, po stranoj literaturi, je jedna šoljica za čaj na 20 galona vode, što znači jedna šoljica za čaj na oko 75litara vode. Što se šoljice za čaj tiče, mislim da je to šoljica zapremine oko 2dl (200ml). ----------------------------------- Blue Ned Avg 29, 2010 11:16 pm ----------------------------------- Aktivirani ugalj uglavnom vec sadrzi fosfate i jos stosta nezeljeno, tako da ih ispusta od prvog dana. Zato je dobra praksa dobro ga isprati, a zatim ostaviti u destilovanoj vodi par dana pre upotrebe. Posle odredjenog perioda upotrebe, dolazi do zasicenja i tada prestaje njegova funkcija zbog koje smo ga i stavili u akvarijum. Duzina ovog perioda zavisi od raznih faktora kao sto su vrsta uglja, njegova kolicina u odnosu na zapreminu vode, koncentracija razlicitih molekula u vodi koje ugalj moze da adsorbuje,... ----------------------------------- Stefan062 Pon Avg 30, 2010 12:43 am ----------------------------------- onda koliko ja vidim najbolje je ne kupovati ugalj.... ----------------------------------- DiamondDragon Pon Avg 30, 2010 12:49 am ----------------------------------- onda koliko ja vidim najbolje je ne kupovati ugalj.... Korisnost je mesec dana od dana potapanja u vodu. Najčešće se koristi da pokupi boju i miris iz vode. ----------------------------------- Fricky`88 Pon Avg 30, 2010 12:53 am ----------------------------------- Ja sam negde cuo da zna da bude toliko prezasicen tj ako ga ne izvadis posle tih mesec dana dva, da moze da "explodira" u smislu sve to sto je skupljao da odjednom ispusti u vodu. Dali je to moguce il su to samo prazne price? ----------------------------------- Bokyly Pon Avg 30, 2010 2:04 am ----------------------------------- I ja sam isto tako negde cuo ! :D ----------------------------------- DiamondDragon Pon Avg 30, 2010 2:11 am ----------------------------------- Sve zavisi koliko je voda bila zagađena, tj. koliko je otrova bilo u njoj. Ako je voda u kojoj je bio aktivni ugalj čista, onda aktivni ugalj u sebi i nema nakupljenih otrova, pa niti može da ispušta ono što u sebi nema. Period od mesec dana se daje okvirno, a opet sve zavisi od stepena zagađenosti vode. ----------------------------------- krcko Pon Avg 30, 2010 8:35 am ----------------------------------- Kako se koristi kao medijum hemijskog dela filtracije, možemo ga koristiti u periodu cikliranja akvarijuma. Nakon toga, u stabilnom akvarijumu, nema neku naročitu ulogu, osim ako niste tretirali ceo akvarijum lekovima, da sakupi ostatke leka. Za sve namene treba koristitii isključivo akvaristički aktivni ugalj. Pozdrav ----------------------------------- Fricky`88 Pon Avg 30, 2010 6:21 pm ----------------------------------- E sad drugo pitanje glasi: Ako u akvarijumu prihranjujem biljke, mikro i makro, i imam treset u podlozi, Dali ce ga aktivni ugalj pokupiti, tj. pokupiti te minerale i hranljive materije za biljke? Najverovatnije da hoce? Iako ga nemam u aq, cisto se informisem :) ----------------------------------- Blue Pon Avg 30, 2010 6:38 pm ----------------------------------- Ja sam negde cuo da zna da bude toliko prezasicen tj ako ga ne izvadis posle tih mesec dana dva, da moze da "explodira" u smislu sve to sto je skupljao da odjednom ispusti u vodu. Dali je to moguce il su to samo prazne price? Prazne price. E sad drugo pitanje glasi: Ako u akvarijumu prihranjujem biljke, mikro i makro, i imam treset u podlozi, Dali ce ga aktivni ugalj pokupiti, tj. pokupiti te minerale i hranljive materije za biljke? Najverovatnije da hoce? Iako ga nemam u aq, cisto se informisem :) U teoriji, jako malo, u praksi, nemam pojma, nisam merio. ----------------------------------- Fricky`88 Pon Avg 30, 2010 6:49 pm ----------------------------------- Blue, hvala na jasnom i konkretnom odgovoru! ----------------------------------- v!KTOR Pet Okt 15, 2010 12:38 pm ----------------------------------- znaci poosto sam ja formirao akvarijum juce za mesec dana da ga izvadim?sta ce onda da mi cisti vodu,samo sundjer,vata,i mrezica? ----------------------------------- nikouro Pet Okt 15, 2010 1:05 pm ----------------------------------- Aktivni ugalj sluzi sa hemisku filtraciju vode i iglavnom se upotrebljava posle doziranja odredjenih lekova u akvarijumu. Mislim da vec ima par tekstova u ovoj temi gde je opisano kad i u kojoj se situaciji upotrebljava aktivni ugalj. U svakom slucaju malo procesljaj par tema u pod forumu Hemija ... :bravo: ----------------------------------- Weseli Pet Okt 15, 2010 1:21 pm ----------------------------------- Ja sam negde cuo da zna da bude toliko prezasicen tj ako ga ne izvadis posle tih mesec dana dva, da moze da "explodira" u smislu sve to sto je skupljao da odjednom ispusti u vodu. Dali je to moguce il su to samo prazne price? prazne price... ----------------------------------- Fricky`88 Pet Okt 15, 2010 4:10 pm ----------------------------------- Weseli, copy i paste umem i ja :) blue je vec odgovorio odavno :) ----------------------------------- danestra Čet Dec 14, 2017 5:54 pm ----------------------------------- Drustvo pomagajte,nigde nenadjoh da kupim aktivni ugalj u prahu (manje kolicine) za filter manjeg aqurijuma,sve sto nadjoh je u granulama.Ima li neko ideju gde da trazim? hvala unapred! ----------------------------------- oldwolf Čet Dec 14, 2017 8:02 pm ----------------------------------- Drustvo pomagajte,nigde nenadjoh da kupim aktivni ugalj u prahu (manje kolicine) za filter manjeg aqurijuma,sve sto nadjoh je u granulama.Ima li neko ideju gde da trazim? hvala unapred! .... stavi deo tog pakovanja u filter, a ostatak za drugi put.Što se tiče granulacije, ako baš želiš prah ili siću, pa usitni . Ugalj u kesu, macolu u ruke i udri (malo se šalim ali to je to ,kad već nema ono što tražiš). ----------------------------------- Serene Sky Pet Dec 15, 2017 6:41 pm ----------------------------------- Da li si probao u apoteci? Sad ga prodaju za sve i svaša od izbeljivana zuba pa nadalje. Kod aktivnog uglja razlikukeš onaj sa malom i većim porama zavisi šta želiš da ukloniš, usitnjavanjem nećeš ništa dobiti.