----------------------------------- Shark Čet Mar 23, 2023 3:03 pm Akvarijum 2 uzvraća udarac ----------------------------------- Pre ovog akvarijuma imao sam slicnih dimenzija koji sam morao da ispraznim zbog preselenja u drugo stambanu jedinicu u toj tranziciji iz stana u stan proslo je par meseci te nisam mogao samo da prenesem iz jednog u drugi. Nažalost posle par godina igranja sa starim akvarijumom i uzivanja u istom isprazniosam ga i tako je tavorio par godina. Da bih isti poklonio kupu sa kompletnom opremon itd u zelji da ce mu dati novi sjaj. U medjuvremenu sam se ozenio dobio dete, sa kojim sam otišao kod kuma na slavu i pogodite šta se desilo cerkica se zaljubila u ribice i akvarijum. Da ne bi bilo uzimala davala odlucim da krenem u potragu za novim, bile su opcije da kupim nov ili ako istrci polovan njega da uzmem. Srecom gledao sam oglase u pravo vreme pa sam pazario akvarijum od oko 400l e sada kad oduzmemo proator gde stoji svetlo itd dodjemo do zapremine vode od oko 350-360l. Dimenzija akvarijuma je 125*55*60 staklo 10mm sa unutrasnjim trokomornim filteron i svim mogucim ojacanjima. Dugo sam na forumu, ne tako redovan pisac koliko citalac pa sam iz izkustva vasih umesto hranljive podloge stavio zemlju za cvece i mrezicu preko nje potom sitan sljunak granulacije par mm da bih sve to zacinio belim peskom od 0.3mm. Nakon prvog punjenja sam ga praznio na 0 i opet punio tako par puta za svaki slucaj ako postoji bilo sta u zemlji da ga odstranim menjanjem vode. Narovno svako punjenje i praznjenje je bila voda u njemu par dana. Sto se kaže nigde ne zurim. Napravio sam mu osvetlenje od led trake koju sam smestio u alu kanalicu sa prozinim difuzorom. Kako ne bih gubio na znazi svetla. Led traka je jacine 14.4w po duznom metru tj. 600-720lm po metru, ukupna duzina trake je 5m. Inače svima bih skrenuo paznju ko se upusta u secenje difuzora skalpelom da vodi racuna da ne prodje poput mene sa dve kopče na prstu jer sam isti probusio skalpelom od jedne do druge strane. Već da koriste secice (kljesta) sa kojima će visestruko lakse iseći difuzor na potrebnu meru. Što se tiče filtracije ide sledećim redosledom prvo sam stavio plavi sundjer ili kako se već zove srednje granulacije, potom perlom vatu, keramiku i opet plavi sundjer srednje granulacije to sve vrti atman potapajuca pumpa f305 od 1200 l po satu, grejac je od 100w namesten na 22c dok je temperatura u akvarijumu oko 23c. Cilj mi je da ga ubiljim maksimalno, da bude melem za oči dok se gleda tako da bih svaki savet rado prihvatio. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_104973424_Compress_20230323_133237_7196.jpg Ovo je trenutno stanje, ne i konačno. Iskreno nisam očekivao da je sve toliko skupo, za sada na opremu, pesak bilje itd dao preko 200e. Za neke panjeve kamenje itd moraće da sačeka platu 😂 no do tada čitam savete pa kada legne plata da potrošim to malo sto imam i da posle do sledeće plate jedem akvarijum😁 . Toliko od mene za sada.