----------------------------------- Icethunder Ned Feb 02, 2014 9:38 pm ----------------------------------- pazi,pojacao sam co2 radi brzeg rasta biljaka da bi one sto brze i bolje trosile iz vode sto ima..nemam u aq brzo rastuce biljke,tu sam pogresio,podloga izbacuje i radi jer je nova i sasvim je normalna pojava algi sto se desava..biljkama neces nikad pogresiti ako preteras kolicinu co2,vec moze stetiti ribicama..trenutno mi se ciklira aq pa sam i pojacao doziranje sa co2...dodavanje mikro i makro nije pozeljno dodavati u novim postavkama dok podloga ne odradi svoje jer bi to bio dodatni okidac za jos vecu pojavu algi...samim tim sto kazes da filter treba da bude kristalno cist je po meni bezsmisleno,razlog tome je ubijanje svih dobrih bakterija koje su napravile kolonije u bio kuglama i keramickim prstenovima..nadao sam se ja algama,ali nije to nista strasno,akvarijum mora da legne sto se kaze..ionako uz toliku prihranu kad se dodaje,zamene vode uvek idu jednom nedeljno po 30%,resetujes parametre i krenes ponovo sa prihranom.. @biljkama nećeš nikad pogrešiti ako preteraš količinu c02-da li je to tako?Ako ubrzavamo metabolizam logično je da moramo dodati i više hranljivih materija,više c02 kao i svetla zahtevaće i veću količinu hranljivih materija,tri varijabile za dobar rast biljaka(svetlo,c02,hranljive materije)da li smatraš da promenom jedne varijabile(promenljive) neće zahtevati pomeranja ostalih,ili misliš da jednu limitiraš a ostale povećavaš?Primer-da li smatraš recimo c02 treba korigovati sa povećanjem ili smanjenjem biljne mase?ili smatraš da je zahtev biljaka u oba slučaja isti? @dodavanje mikro i makro nije poželjno u novim postavkama-Alge neće prouzrokovati dodavanje hranljivih materija kroz vodenu kolonu već naprotiv njih će uzrokovati nedostatak istih. @filter treba da bude kristalno čist je po meni besmisleno-Bakterije će ubiti nedostatak kiseonika,usled nedovoljne cirkulacije istog kroz filter medije(zaprljanost,veća količina organskog otpada,itd)Da li smatraš da su filter medije jedino mesto koje naseljavaju korisne bakterije?Njih ima svuda samo im treba obezbediti dobru infrastrukturu.Isto važi i za mit da će hlor ili hloramid ubiti korisne bakerije?Ljudi bi se stvarno iznenadili kada bi čuli šta bi neki mikro biolog rekao na ovo.Šta vredi ako filtere pereš akvarijumskom vodom ili dehlorisanom ako je filter medija i dalje prljav-kiseonik na minimumu.Kako to da ja moje filter medije perem pod česmovačom a ribe žive i zdrave i nemam algi?Kako to da se ljudi zaraze na bazenu raznoraznim bakterijama a ono hlorisana voda?Što se tiće zamene 30 posto vode-pitanje glasi da li mi menjamo vodu da bi resetovali sistem od hranljivih materija ili promena vode služi da bi se izbacio višak organskog otpada? Pozdrav