Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum i dekoracija Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Ned Sep 18, 2011 3:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svim forumasima.

Imam par pitanja u vezi akvarijuma. Za 10-tak dana treba da mi stigne akvarijum dimenzija 90x30x50. Tj. taman dok postolje bude gotovo.

Planiram da od njega napravim raj za neonke, + naravno jos koja vrsta da ne budu same (uglavnom iz te porodice)

Drvo breza kao izbor dekora? Moze ili ne moze da se iskoristi, posto imam nekoliko lepih grancica? Svetlo, mislim da stavim neonku Smile ne ribicu. Koliko vati? Takodje planiram SVE da prekrijem mahovinom, cisto neku drugu biljku jos radi kontrasta. Kao primer cu uzeti akvarijume sa stranice "Najlepsi akvarijum 2010 godine" br 5 i 6 Smile

Ako sve bude kako treba, pohvalicu se slikama. . .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Sep 18, 2011 3:31 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Sep 18, 2011 10:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za brezu ne znam, trebalo bi proveriti da li ispušta neke toksine da ne bi bilo problema. Što se tiče osvetljenje, rekao si da bi postavio neonku, nisi precizirao koje i koliko neonki.. Pošto je akvarijum dužine 90 cm, odgovaraju ti T8 30W 2 komada, mada možeš da kombinuješ sa štednim... Vodi računa da budu akvaristički korisne neonke, imaš dosta o rasveti u delu oprema. Što se tiče biljaka moraš voditi računa o tome da treba da čistiš podlogu redovno pa bi cela podloga prekrivena mahovinom mogla da bude problem. Inače samo moraš da imaš strpljenja da bi dobio dobar biljni akvarijum, na forumu imaš dosta korisnih saveta u vezi biljnih akvarijuma. U svakom slučaju, samo napred! Sve što te interesuje, slobodno pitaj, ali prvo prelistaj lepljive teme i koristi pretragu!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemanja hvala Smile

Imam jos nekoliko pitanja.

Nasa cesmovaca ovde nije za pice, koristimo je samo u tehnicke svrhe jer sadrzi hlora i raznih djakonija. Vodom za pice se snabdevamo sa seoske cesme, koja izvire sa velike dubine. E sad, za aq od 130l bih morao da se nategljim te vode, sto em ne bi bilo lako, em bi me bio blam da vucem toliku vodu. A plus, ako je dobra za ljude, ne mora da znaci da je dobra za ribe. Sta da radim? Da li mogu cesmovacu nekako da transformisem, ili cu morati da punim aq 2-3 dana sa seoskog bunara, da me ne optuze za preprodaju vode Very Happy?

I, koje ribice mogu da se uklope sa neonkama? Osim ribica te iste vrste... a da ne prave kicheraj u aq, tj da se lepo uklapaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 23, 2011 3:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ufff, to sa vodom je dosta veliki problem, RO bi bio idealan, mada pokušaj i sa česmovačom koja odstoiji bar 1 dan, kombinuj sa kišnicom recimo.. Inače sa neonkama kombinuj druge sitnije jatne ribe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Čet Sep 29, 2011 8:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voda se ostavlja jedan dan da odstoji. A hoce li smetati ako vodu donesem sada, ostavim, pa kada mi akvarijum stigne, a to je za dan, dva ili 3, sipam?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Sub_Zero
Akvarista



Registrovan: 03 Sep 2011
Poruke: 88
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Čet Sep 29, 2011 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nece smetati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Uto Okt 04, 2011 4:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voda i dalje stoji, uzeo sam preparate Sera, bio nitrivec i aquatan, cisto da budem siguran. Dve neonke, fresh water i tropicana, 18w svaka, posle cu uzeti jos jednu, ako bude bilo potrebe., tj. kada budem sirio bilje. Filter atman f 102 potopni, pumpa atman cr 40r, grejac 100w. Akvarijum je gotov, i ovih dana treba da odem po njega. Napomena: ovo je sve za prvu ruku, jer sam ipak pocetnik, i prodavac me je sigurno zeznuo, samo se nadam da nije mnogo Smile A kasnije kroz vreme, mozda ulozim malo vise u njega.

Podloga, da li se zna gde mogu nabaviti jeftinu, tj ima li neko ideju gde da nadjem savski pesak, jer mi mnogo lepo izgleda?

Zemlja za cvece? Na sam pomen zemlje za cvece, prodavac je odreagovao, da nije bas najbolje resenje. (Da ne gresim dusu, po akvarijumima gde mu je bilje, nema trunke zemlje niti icega, a bilje jako lepo izgleda). Kaze ubacuje neke stapice i tecni supstrat???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 04, 2011 6:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zemlja za cveće je širok pojam, pod tim imenom se svašta prodaje. Naj bolje ti je da kombinuješ treset i glinu, postoje i gotove podloge za akvarijume, u svakom slučaju budi umeren u količini (max 5mm) da ne bi imao problem sa algama, što se tiče peska, ne moj da koristiš samo naj sitniji pesak, bolja opcija ti je kvarc ili tzv. jedinica pa i šljunak bez velikog kamenja. Što se tiče prodavca i štapića i supstrata, sve on to dodaje u akvarijum gde nema riba! Ti dodaci su za biljke lončarice (saksijske biljke) i ne koriste se u akvaristici zbog toksičnosti za faunu, mada postoji i tečna prihrana za akvarijumsko bilje, ona se koristi kada je podloga siromašna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Uto Okt 04, 2011 6:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala. Nego nisi prokomentarisao opremu? Da li sta valja?

Kada bi stavio tu jedinicu (kvarc), i dodavao tecnu prihranu, a uz ono osvetljenje, da li bi bilo to biljkama dovoljno?

I jos nesto, da li je skupo 1 kg prokuvane podloge,( mislim da su u pitanju oni sitni sitni kamencici sto mozes naci po svim pet shopovima ) 100 dinara? Meni bi po njegovim recima da bi napravio lepu povrsinu, trebalo 15 kg????? Confused
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Okt 04, 2011 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rasveta ti je na minimumu i nije strašno za početak, samo ostavi prostora za povećanje broja fluo cevi pošto vidim da planiraš biljni akvarijum a za njega moraš da računaš 1W/L ozbiljne akvarističke rasvete, što se tiče ostale opreme, sve je OK.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Uto Okt 04, 2011 7:52 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci 90w - 100w. Dodavacu kako bilje bude raslo, tako sam i planirao Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Sre Okt 05, 2011 2:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A podloga? Da li je mnogo 1500 din za 15 kg podloge, i da li mi je zaista toliko potrebno na ove dimenzije akvarijuma?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Y2K986
Akvarista



Registrovan: 18 Sep 2011
Poruke: 216
Lokacija: Leskovac/Beograd

PorukaPoslao: Sre Okt 05, 2011 5:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Podloga mislis na pesak? Mozes naci beli kvarcni pesak za oko 400din 10kg. Pesak u boji je doduse malo skuplji. Pogledaj malo po sajtovima prodavnica i nasih sponzora, naci ces sigurno.
10-15kg ce ti trebati sigurno. Cak i ako nesto prevagne nece se baciti. 1500din? Zavisi o kakvom se pesku radi ali mislim da je mnogo...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Sre Okt 05, 2011 6:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije pesak u pitanju, napisao sam gore, oni sitni kamencici sto se najcesce mogu naci po shopovima, crni, beli . . . A pesak bih voleo da stavim, pa sam samo pitao. Inace, kao ti kamencici prokuvani, uradjeni, samo da se ubace 100din, a da ih sam spremam 80din kg.


Sutra idem po aq pa da se cisto raspitam da me ne odere Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Sre Okt 05, 2011 10:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bolje ti je uzmi te od 80 Din. Pa sam uradi makar ces znati da si to uradio i kako si uradio, a on ti opet moze prodati svasta. Jer ja bih te sto on kaze da su spremni opet prokuhao. Za svaki slucaj.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License