----------------------------------- Manic Pon Sep 06, 2010 4:02 pm Flora i fauna iz nasih reka i jezera ----------------------------------- Pa, evo - u medjuvremenu sam se u potpunosti posvetio biljnom i zivotinjskom svetu iz nasih reka i jezera, i dobro mi ide :) Ne znam njihove latinske nazive, ali mi to ne predstavlja veci problem ;) Kada ljudi zapaze akvarijum kod mene u dnevnoj sobi, po "difoltu" pomisle da su to neke egzoticne specijalne akvarijumske ribice. Kada cuju da su u pitanju domace biljke i ribice - koje smo deca i ja sami navatali... Uglavnom, sve jako lepo izgleda i funkcionise. Uspostavio sam finu ravnotezu i povremeno ubacim po neku novu vodenu biljcicu ili ribicu koju donesem sa izleta u prirodi. Pored kupovne, proteinske hrane za ribice, ubacujem i muve koje lete po stanu, koji oljusteni grozd, koje zrno kuvanog kukuruza i tako redom. Ipak, posto sam ribice za akvarijum do sada hvatao sa obale, unutra imam svega 2-3 vrste ribica. Najcesce su to neke stebrnaste. Nastojim sada da povecam raznolikost vrsta, pa se pitam kako da ulovim ribice koje zive u dubljim delovima ili pri dnu? Razmisljao sam cak, da li eventualno profesionalni ribari koji mrezom vade ribu, pored vecih primeraka, sigurno da usput zagrabe i koju sitniju ribicu, koja je suvise mala za njihove potrebe, a meni bi taman odgovarala za akvarijum - kako bih mogao da dodjem do tih primeraka (koje oni verovatno vracaju u vodu)? Slicno tome na obali nailazim samo na prazne ljusture od skoljki. I one izgleda zive negde pri dnu. Da li i njih ribari izvlace usput? Cak sam pomislio, da li ima smisla otici do onih brodova koji izvlace pesak sa dna reke - mozda oni izvuku neku skoljkicu? Bilo bi lepo, ako jos neko ima slican (ekscentricni?) hobi, na razmenimo iskustva...