----------------------------------- BlueMoon Uto Jun 12, 2018 2:39 am Akvarijum od 60l ----------------------------------- Pozdrav svima. Pocetnik sam, i svaka ideja bi dobro dosla. Imam akvarijum od 60l. Hteo bih ukratko ako iko moze da mi kaze od vas iskusnih, sta sve mogu da stavim u njega od biljaka i ribica i koliko bi moglo da u njega stanu iste. Kontao sam toplovodne ribice i kozice. Ne bih da pogresim pri izboru. Nije neka velika litraza, trenutno za veci nemam prostora. :( Hvala unapred svima. :) ----------------------------------- SuperSaiyan Uto Jun 12, 2018 1:48 pm ----------------------------------- Akvarijum of 60l je lepo belo platno za početnike. Ako bi rekao koje vrste te interesuju,mogli bi i mi da te usmerimo :) ----------------------------------- xxxvelja Uto Jun 12, 2018 3:30 pm ----------------------------------- Da li mozes da nam pomognes malo... da navedes dimenzije akvarijuma, filtraciju i osvetljenje... ----------------------------------- Peku Uto Jun 12, 2018 5:19 pm ----------------------------------- Srećan početak! Ako želiš ribi i kozice uzmi ili gupije ili molije. Kao početniku to su ribe koje će ti doneti mnogo sreće jer se lako razmnožavaju. 10tak je dovoljno za početak kroz koji mesec broj će se utrostručkti. Od biljaka za početak vidi šta prodaju hobisti na facebooku većina tih biljaka je laka za gajenje i ne traži da obigravaš oko akvarijuma. Maksimalan broj riba zavisi od filtera i količine biljaka u akvarijumu, svaki akvarijum ima neku svoju zlatnu sredinu. ----------------------------------- BlueMoon Sre Jun 13, 2018 12:00 am ----------------------------------- Hvala vam na odgovorima i nekim savetima. Akvarijum je dimenzija 30x40x50 , 6 mm je debljina stakla. Filter pumpa je Sabo WP-303H AC 220-240V 50Hz - 5W F.MAX : 280L/H Osvetljenje je neonka 2.5A 250V i vazdusna pumpa 220-240 VOLTS A.C 50Hz-60Hz. :D Neonke, kozice, hm i sta jos mislite?🤗😄 ----------------------------------- SuperSaiyan Sre Jun 13, 2018 12:41 am ----------------------------------- Pa zavisi koliko komada si mislio. Gupike su ti kao početniku možda bolja opcija nego neonke. Možeš dodati neke vrste koridorasa, patuljaste, recimo pande. Ja volim pande. A ako već želiš neonke, sa njima lepo idu bilo koje vrste tetri, serpe su mi lepa kombinacija sa njima. ----------------------------------- BlueMoon Sre Jun 13, 2018 12:50 am ----------------------------------- Na pocetku sam napisao, da se u njemu vec nalaze ribice i biljke, sada sam video da to nije izbacilo kada sam kuckao. Ja se izvinjavam. U njemu su trenutno dve zlatne i jedna sarena ribica.Colisu sam dobio na poklon i znam da nikako ne ide jer je toplovodna. Grejac je podesen na 24°C , kako bi Colisa mogla da opstane. Posto su japanke izdrzljive, ali ne zelim da ih mucim i da tako zive, zato sam ih stavio na prodaju ili zamenu za neke toplovodne. Pritom za japanke je prostor mali, i bice jos manji, a one em sto prljaju i terorisu biljke nisu ribice koje bih mogao drzati u trenutnom akvarijumu. Dobio sam ih sve na poklon, pocevsi od japanki a sestra se zeznula i donela Colisu. Zato bih sto pre da resim ovu situaciju i da u njemu ribice koje trebaju da budu, uživaju.Za sada nema nikakvih problema sto se tice neslaganja sa Colisom. ----------------------------------- BlueMoon Sre Jun 13, 2018 1:10 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_109203199_IMG_13062018_005209.jpg ----------------------------------- xxxvelja Sre Jun 13, 2018 8:44 am ----------------------------------- Ukoliko je akvarijum iscikliran ja bih ubacio jednog ancistrusa I sacekao da vidim ako mu je ok ubacio bi neke crvene ribice da prave contrast zelenom bilju. S obzirom na dimenzije akvarijuma ubacio bi neonke ili red flejm tetre... ----------------------------------- BlueMoon Sre Jun 13, 2018 11:11 am ----------------------------------- Cikliran je, da li je filter pumpa dovoljna za njega i trenutna neonka? Hvala vam svima 😄😄😄 ----------------------------------- xxxvelja Sre Jun 13, 2018 12:17 pm ----------------------------------- Filter je ok... samo kod hangon filtera ili da se manjaju ketridzi ili da se iz ketridza skloni akticni ugalj i u pregradi stavis keramicke kugle ili krupniji sundjer. Nisi naveo koliko vati ima neonka I koja je toplota boje.. Vidi da li pise 2700k, 4100k,5600k... za biljke je najbolja hladna bela svetlost.... Ako ti je ono ludvigija u prednjem planu bolje da je odmah pomeris pozadi.... svidja mi se bilje koje si odabrao za pocetak posle ces videti sta ces dalje... ----------------------------------- BlueMoon Sre Jun 13, 2018 2:19 pm ----------------------------------- Neonka je hladno bela.. posle cu pogledati jacinu. Mislim da jr sto se svetlosti ispunjen uslov jer biljke super napreduju.Aktivni ugalj je izvaden u stavljen je veci sunđer.Jeste Ludvigia pomericu je nazad. Samo da resim jos sta cu sa japankama da ih usrecim u nekom vecom domu kod nekoga. Hvala Vam svima puno na savetima.👍 ----------------------------------- xxxvelja Sre Jun 13, 2018 2:50 pm ----------------------------------- Ok onda uzivaj ....Okaci koju slikicu kada se akvarijum lepo zazeleni.