Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum-terarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2016 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta raditi sto se tice podloge?
Do sad nije stavljano nista, i zbog lakseg odrzavanja a i zbog mogucnosti da kornjaca proguta neki kamencic. Sve sto je stavljano bilo je vece od 5-6cm.
U ovakvom slucaju jeste najbolje bez podloge, ali ne bih da mi tolika povrsina bude "gola".
Dakle stavio bih neku podlogu, pa da vidimo sta bi to moglo. Very Happy
Stavio bih crni sljunak 1-2mm, mislim da bi kornjaca mogla to da protera ako i nekim slucajem resi da jede, Very Happy za krupnije vec je rizik.
Sitnije od toga, tj. pesak bih izbegao opet zbog odrazavanja i verovatno bi vise letelo po akvarijumu nego sto bi bilo na dnu.
Sta predlazete ? Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2016 9:50 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2016 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam da li si razmisljao o stiroporu/stiroduru koji se ofarba akrilnim bojama za beton i uradi kao 3d pozadina tj u ovom slucaju podloga?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2016 10:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ili, možda pesak silikonom zalepi za pleksiglas, koji može da stavi na dno. A možda je ipak najbolje da se posavetuješ sa Nikolac.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pon Sep 26, 2016 11:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam razmisljao o stiroporu, sve te vestacke varijante su bas vestacke Very Happy pre bih ostavio prazno nego stavio tako nesto.
Samo prirodni materijali dolaze u obzir slozeni na koliko toliko prirodan nacin.
Problem je naci kompromis izmedju funkcionalnosti u vidu odrzavanja i sigurnosti kornjace sa druge strane.
Nikolac kod sebe ima podlogu, mislim da je neki pesak u pitanju, znaci izvodljivo je. Smile
Ceka se onda Nikolac, da vidimo sta je najoptomalnije.
Naravno ako jos neko ima predlog-resenje slobodno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2016 12:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kornjaca ce sigurno jesti podlogu i to u velikim kolicinama, to joj je prirodno ponasanje i ne treba je sprecavati. Ona tako vari hranu, guta plen i mora nekako da ga ,,razbije" u stomaku. Kada ne bi imao pesak i kamenje imala bi problem sa varenjem hrane, izbacivala bi nesvarenu hranu. Znam to posto sam je povremeno drzao i bez podloge poslednjih godina.
Ja sam se naslusao prica da moze da se zaglavi kamen, da moze da ugine tako, ali ne vidim kako bi priroda napravila tako banalnu gresku Very Happy Kad vec zalazimo u detalje, kornjaca ima ogromna usta u poredjenju sa velicinom tela, pa se nekako cini logicnim da to sto moze da proguta ne moze da izbaci, medjutim kloaka moze dosta da se rasiri dovoljno da izbaci sta je potrebno. U krajnjem slucaju to je zivotinja koja leze jaja velicine morkinog jajeta, mislim da to govori dovoljno. Kod mene je podloga savski pesak, sa primesama sljunka. kako je izasao iz reke samo je propran i ubacen sa sve skoljkama i puzevima. Svih mogucih granulacija, ima peska, sljunka, kamenja i nikad joj nije palo na pamet da proguta kamen. Guta taman toliko krupan da melje hranu. Posle jela jedno sat dva je na dnu i kao da probira kamenje koje joj odgovara.
A stiropor/ stirodur nemoj ni slucajno da stavljas u akvarijum. Da ne bude da kritikujem prethodni savet, razumem da ljudi nemaju iskustva sa kornjacama, ali to moze da je ubije, i desavalo se mnogo puta. Vec sam se raspisao i previse, pa da ne objasnjavam zasto moze da je ubije kad pojede stiropor a ne moze kamen, uglavnom bitno je naglasiti da dokle god je sve prirodno u akvarijumu nemas nikakvih problema. Znaci nikakva plastika, silikoni, stiropori, nista od toga. Prirodan panj, biljke, pesak i ribe. Sve ostalo moze da bude opasno.
I da, betoniranje 3D pozadine ne pomaze ni malo posto kornjaca grize kroz to bez ikakvih problema. Horus zna kakav je bio panj kada mi je poslao, a i vidi se na slikama u temi, a sad tog sitnog granja sa slika nema. Sve je pokidala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2016 1:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene je od pocetka bez podloge, krupnije kamenje ne racunam u podlogu. Smile Do sad nije imala problema sa varenjem.
Jeste u prirodi tako ali ko ti garantuje da i u prirodi neka kornjaca ne strada na takav nacin. Very Happy
Nisu samo usta i kloaka u pitanju, pretpostavljam da moze doci do povrede unutrasnjih organa, pogotovu ako je u pitanju sljunak koji vecinom ima ostre ivice.
Slazem se sto se tice prirodnih materijala, ostalo je i opasno a i ruzno.
Dakle u sustini mogao bi crni sljunak, tj. crni kvarcni pesak, 1-2mm, tako pise na sajtu sponzora, 10kg je 1500din.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2016 1:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne verujem da strada od toga, a nije ni jedina zivotinja koja to radi. To rade i koale i jos mnogo njih. I ne verujem da uginu zbog toga. Kornjaca ne moze da zvace a zeludac ne moze da vari hranu koja je u tolikim komadima. Mora da ima pomoc. A to da li je imala problema zavisi i od toga kojom hranom je hranis. Kupovna je obicno samlevena pa se lako razgradi, ali je samleveno sve i svasta, najmanje mesa i biljaka, a vise brasna ulja, itd. Ja sam izabrao da hranim mesom, vocem i povrcem, bez ikakve vestacke hrane.
Ako hoces da budes siguran kupi kod sponzora sljunak prosejan odredjene granulacije i nemas brige. Ali ako se jednog dana odlucis da je preselis u ribnjak, sto je jedina trajna opcija za ove zivotinje, tesko da ces moci da je sprecis da ne pojede neki kamen.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Uto Sep 27, 2016 1:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U poslednje vreme zivim insektima, i sta naleti od sezonskog voca i povrca a da sme. Moze se reci laka hrana ali puna proteina sto bi rekao Bear Grylls. Very Happy
Ne bih ja ni sprecavao da proguta, kako bih, nego da ako vec resi da joj to ne predstavlja opasnost.
Znaci granulacija 1-2 mm dolazi u obzir, negde oko 30-tak kg ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Sub Dec 24, 2016 1:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle 3 meseca cekanja neke vidljive promene.
Panj ociscenj, stajao u rastvoru hipermangana, istusiran i postavljen.
Akvarijum napunjen krajem oktobra, i od tad panj se natapa u njemu.
Image
Ali cudo nikako da potone, jeste dosta otezao ali mu treba bar jos ovoliko vremena.
U medjuvremenu uradjen ram za gornji deo- terarijum.
Image
Image
Image
Akvarijum ispraznjen i ociscen, panj takodje ociscen od plesni koja se u medjuvremenu nahvatala, "ankerisan" je pomocu vakum gumica za dno i zadnje staklo, dosta sam cekao. Very Happy
Stavljena braon podloga, filter vec odavno radi, jedino su prelivna creva i dalje probna. Smile
Trenutno jedna obicna Philips neonka 36w, cisto da ne bude mrak, ostatak rasvete u fazi razrade.
Trenutno stanje.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Manji akvarijum (20l) Likann17 Početak u akvaristici 0 Čet Apr 18, 2024 11:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License