Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Akvarijum-terarijum Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Sre Mar 23, 2016 1:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da krenemo polako.
U planu je izrada novog akvarijuma i terarijuma za crvenouhu kornjacu. Pored kornjace bi mozda u obzir dosle i neke ribice, ima na forumu primera,ali o tome kasnije, zavisno od razvijanja samog projekta.
Nakon "skeniranja" raspolozivog prostora resio sam da dimenzije akvarijuma budu 1300x400x400mm. Sirina je fiksna, 1300 je maksimum,dok su ostale dve dimenzije podlozne promenama, (ocekujem savete).
Shodno tome dimenzije postolja su 1300x550x730mm , 730 je visina postolja sa plocom, ploca prelazi sa svih strana i dim. je 1340x650mm.
Postolje ce biti izradjeno od univera debljine 18mm sa potrebnim ojacanjima, dupla ploca-36mm, kantovanje ABS.

Unutra dve vertikalne pregrade. Stelujuce nogice ispod svake vertikale.
Image

Image

Image

Izrada postolja pocinje koliko sutra, i mislim da to zavrsavam za dan od dana nabavke materijala, nesto vec imam.

Akvarijum prepustam iskusnima u tom poslu, i ljudima koji to rade skoro ceo svoj zivot. U razgovoru sa majstorom mi je receno da ce se raditi od stakla debljine 10mm sa ojacanjima. Detalje cu saznati kad dodje do kaparisanja Smile
Toliko za sada, kako ne bi u startu postalo opsirno i zamorno, u sledecoj poruci ide uklapanje terarijuma u celu pricu.
Sta za sada mislite o ovome, predlozi i kritike dobrodosli. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Mar 23, 2016 1:13 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Idemo dalje za iste pare.

Image
Te tri vezne su zamenjene sirim, 3x140mm, kad vec ima. Smile

Image
Stelujuce nogice, 8 komada, visina 80mm.
Image
Dupla ploca, kantovanje ABS.
Image

To je to sto se tice postolja, rucke koje mlada odabere, brisanje i moze na mesto. Smile

Niko nista da kaze, nije valjda lose i nezanimljivo.
Mozda bi privuklo paznju da je od kartona. skakutanje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Noik
Akvarista



Registrovan: 28 Avg 2015
Poruke: 145

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lepo i pedantno odradjeno Smile Cekamo dalji razvoj. Samo prati skoriji primer sa ovog foruma Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fali ti crne trke, jbg nisi u fazonu, razumes "znaci, hm znaci". Ovo izgleda profi.. dobro odradjeno.
Od kog materijala su 3 pojacanja po duzini ispod univera? Cak lepo izgleda i kad nije bilo zatvoreno sa prednje Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je bilo brzo. Malo sam bio nestrpljiv, s'obzirom da mi je ovo prva tema, ne racunajuci predstavljanje.

@Noik, Hvala puno.

@Mark, da, ta crna traka postade hit.
Ojacanja su isto od univera 18mm, razmisljao sam o nekim drvenim gredicama, ali bih morao da ukrajam te dve pregradne pa sam odustao, i ovo je vise nego dovoljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ti ne bude malo plitak akvarijum? Jel mozes da ides na 50 s tim sto bi imao istu debljinu stakla. Ne bi ga punio do vrha, posto pretpostavljam da ti je to plan.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razmisljao sam i o tome.
U sustini ima mesta, sanduk je dubine 550 a ploca je 650mm.
Napravljeno je malo dublje, uvek zatreba prostora.
Punio bih do vrha, mislim na 4-5 cm do vrha, kopneni deo za kornjacu bi bio potpuno van akvarijuma.
Zato se i dvoumim u vezi dimenzija akvarijuma, dodao bih na zapremini ali cini mi se bez potrebe, posto ce biti punjen do vrha.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E to nikako ne preporucujem Very Happy imaces poplavu u stanu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 1:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislis zbog "buc" prilikom skakanja u vodu ? Very Happy
Pa u ovom manjem se do sad nije desavalo da se voda zatalasa i nivo pomeri za vise od 2-3 cm, i to je cak mnogo. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 2:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa zavisi kolika je kornjaca sad, koliko je teska. Inace sam vise mislio na buc buc kad hoce da jede, i kad vidi nesto u daljini. Moja bar tako pocne s vremena na vreme i kad nikoga nema u sobi. A narocito kad ima, tada ne prestaje. Istera po malo vode a ima bar 20 ili vise cm staklo ispred nje. Ne bi bukvalno poplavila, ali svejedno mnogo je to vode za komodu i za pod.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 2:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad je oklop negde oko 10 cm, izmericu bas sutra tacno. Inace je muzjak u pitanju, i mislim da nece jos mnogo da raste.
Poznato mi je to divljanje kad dodje na red hrana, a i iz cista mira.
To je bas mnogo, ako uspe da prebaci tih 20 cm, to se kod mene nije desavalo. Very Happy

Image
Ovo je slika od prosle god, negde u ovo vreme Very Happy Inace ima ogromneee kandze, ovde se i ne vidi najbolje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Mar 25, 2016 2:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da da, 99% muzjak, sto je odlicna stvar. Ja izgleda nisam bio te srece. Inace i muzjak moze do 15 cm da poraste, i videces iako ne raste u duzinu rasce u sirinu, oklop ce biti sve deblji a kornjaca postajati sve teza. Bice zver. Dok je mala oklop poraste brzo do 10 cm, onda se cini kao da je prestala sa rastom. Sporije raste u duzinu ali je sve deblja. Glava joj je sve veca.
Dok sam imao drugu kornjacu, koja je mladja bila 2 godine, bila je 2 cm kraca samo u oklopu, sto i nije neka razlika. Starija kornjaca je bila ogromna u poredjenju sa njom. kao da je 10 cm razlika, a bila je samo dva. Ima tu i sirina oklopa, visina, debljina nogu, vrata, glave. Sve zajedno kad poraste mozes ocekivati da ce imati bar kg, a zenke mogu i do 3. pa ti napuni akvarijum par cm do vrha i ubaci dinju Very Happy
Sve ti ovo pricam kako bi na vreme sve isplanirao i uzeo u razmatranje dok si jos u fazi izrade. 10 cm vise staklo ti nece drasticno podici cenu projekta, narocito zato sto ne bi uzimao deblje staklo, nego bi imao petinu kvadrata stakla vise da kupis, a posto si ozbiljno svemu pristupio, i vec ulozio u ovo, razlika od 1000 din ti ne menja nista. Da kasnije ne spustas nivo vode, i imas problem sa filterom recimo.
To skakanje u vodu jeste realan problem koji se najbolje resava nekim staklom ispred kao na terarijumu. Koji ce nazalost uvek biti isprskan i koji ces morati da briskas svaki dan, i cesce. zavisi koliko ti to smeta. I ne mozes ga izbeci, znas da ce ona da pojuri u vodu kad te vidi misleci da je stigla hrana i da nastavi da skace u vodi. Ako i prestane to da radi, i prestane da te konstatuje to moze biti samo faza, i ta agresivnost moze da se vrati bilo kad i da nastavi da te nervira Very Happy
Ja ih mnogo volim, ali velika su djubrad Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Sub Mar 26, 2016 2:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, definitivno si u pravo za planiranje. Mora nekako to da se zastiti od nezeljenog pljuskanja vode.
Sad da li visi akvarijum za 10-tak cm ili nesto drugo, to je tesko.
To povecanje visine mi malo menja celokupan plan.
Evo kako sam ja zamislio da sve to izgleda.

Image
Image

To bi u sustini trebalo da bude obican akvarijum sa terarijumom na njemu, jedna "rampa" pomocu koje bi kornjaca izlazila iz vode na suvi deo.

Sad ce mozda vecina da se smeje na ideji, ali ovakve kombinacije vec postoje, samo u manjem izdanju, cak i fabricke nadogradnje,ne samo DIY.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Darkotix
Akvarista



Registrovan: 15 Feb 2016
Poruke: 33
Lokacija: Arandjelovac, Srbija

PorukaPoslao: Ned Mar 27, 2016 1:46 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo jos jednom glavnog krivca za sve ovo, danas slikano.

Image
Duzina oklopa 12cm, sirina 9cm, visina 4-4.5cm, mislim da nece jos mnogo da poraste.
Kao sto sam rekao muzjak je u pitanju, najduze kandze, ove u sredini su oko 2cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Mar 27, 2016 1:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta ima ko da se smeje, ovo je ubedljivo najbolja opcija za kornjace. Prakticna je iz vise razloga. Pun akvarijum, dosta mesta, moze ok rampa da se napravi koja je prakticna za kornjacu, nema linije od kamenca na staklu. Najbolje iskoriscen prostor na taj nacin, i imas dosta mesta da instaliras svu rasvetu koja ti je potrebna, IR, UV, i sve ostalo Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License