----------------------------------- Peku Sre Sep 12, 2018 10:35 pm ----------------------------------- Sve je ostalo isto, zakoni prirode ili boga/bogova, kako god gledali na svet, se ne menjaju. Tehnologija je uznapredovala i pojeftinila, ribe su postale dostupnije a shvatanje "zakona" zahvaljujući nauci i iskustvima drugih je postalo svima doatupno. Hobi je generalno postao dostupniji svakome, prijatniji, lakši i početi i ostati u njemu. Sve teče, sve se menja. Samo je pitanje kad ko promene prihvati. Od mene nije bilo srećnijeg klinca 97godine. Tad sam otišao u Grčku i kupio Reninu vazdušnu pumpu a izbacio dva motokultivatora iz sobe. Bio sam faca, jedino je moja soba bila tiha. Polovina razreda je imala ribice. To je to bilo in. Drugarica mi je dolazila po gupike jednom mesečno. I dan danas se pitam dal ih je jela ili šta je radila sa njima :oops: U hobi sam se manje više slučajno vratio. Pratio sam forume i maštao o moru dok sam studirao. Sve je to nekako delovalo skupo i daleko. Jedan dan sam jurio igračke za sestirinog hrčka i spazim da je unutrašnji filter nešto više od 1500din a grejač sa staklenim cevčicama 800. Prosvetljenje, momentalno prosvetljenje. Ne moram čekati da mi svane da bi imao akvarijum, more kad dodje dodje. Ceo akvarijum je izašao na kraju manje nego ta Renina pumpa. A biljke za 10e gomila preko kp. Pre sam znao samo za rendžer kriptu valisneriju i ono što sam dovlačio sa pecanja. Doduše imao sam i neke biljke što sam kupio u BGu. Za jednu bi sad napravio slatkovodni sistem kad bi znao kako se zove; imala je tvrde zelene listove prošarane belom bojom. Iz nekog sećanja na ludvigiju je dosta ličila. Danas jedino što ljudi uzimaju zdravo za gotovo je to što ribe imaju da se kupe svuda; pa veruju da ribe pamte 3s i žive nekoliko meseci. Evo početkom septembra 2018 Labroides dimidiatus poznat kao Cleaner wrasse ili riba čistač je postala prva vrata ribe koja je prošla test ogledala tj test samosvesti. :cestitka: Neki još čvrsto veruju da se većina riba i dalje uzgaja kod nas. Jeftinije je kupiti skalara iz uvoza nego odgajiti(struja hrana, trud, rad...). Malo je i to tužno u neku ruku. Da nije bilo tih domaćih uzgajivača 90tih hobi bi zamro u potpunosti a većina nas bi delila priče na nekom lupus familiaris forumu.