----------------------------------- Nikolac Sub Sep 15, 2018 1:19 pm ----------------------------------- Mozda je malo off, ali imajuci u vidu akvaristiku nekada i sada, da li zna neko koji su osnovni parametri Bg vode? Npr. koji je ph, nitrati, fosfati, kalijum itd. Znam da je to pre 10-15-20 godina bila misaona imenica (ja kada sam imao prvi akvarijum pre 20ak godina nisam ni sanjao o tome), ali verujem da je to neko od iskusnijih clanova merio. To je svakako promena, dostupnost testova za merenje, sama svest o hemiji vode, pa RO voda. Izvinjavam se ako je negde to objavljeno, ali nisam mogao da nadjem na forumu. Ovo je jako dobro pitanje vezano za kvalitet vode, na koje nazalos nema jednostavnog odgovora. Sve zavisi. Od lokacije na kojoj zivis, vodovodne mreze i same instalacije koju imas u stanu/kuci. Logicno, sto su starije cevi, to ce kvalitet vode biti losiji, tako bar teorija kaze. Kod mene na primer, Vracar, stara zgrada, TDS cesme je 250, No3 oko 5 i PO4 oko 0.1. Poredjenja radi, TDS flasirane vode(najpoznatije) je oko 30-40, sto znaci da mi je voda u slavini jako losa. TDS merac ne pokazuje sta ima u vodi nego pokazuje koliko ima materije rastvorene u njoj. Ima svasta. PH je nizi od 7 tako da je relativno kisela, opet nije dobro, trebala bi da bude neutralna. To je kod mene slucaj, ali ne verujem da je negde u BG drasticno bolja situacija. Dakle ako nam treba dobra voda, RO/DI aparat je obavezan. Inace Oldwolf, mislim da nisi u pravu. Ne svidja mi se tvoj arogantan stav i samouverenost po pitanju stvari o kojima ocigledno ne znas dovoljno. Ovaj forum ne samo da je zamro nego je jos postao i mesto gde vise nema nikakve kulture dijaloga, gde se ljudi javno prozivaju, iznose poluinformacije, itd. Postali smo kao pijaca i nije ni cudo sto je sve manje ljudi tu. Dajte malo da se upristojimo, da slusamo jedni druge, da povedemo racuna o gramatici, recniku, itd. Sto se akvaristike nekad i sad tice, potpisujem ono sto je urednik napisao. Ovo nije isti hobi koji je bio pre 30 godina. Da se razumemo, mi smo u Srbiji na jako niskom nivou sto se akvaristike tice u poredjenju sa ostalim zemljama u Evropi, cak i Hrvatskom i Bugarskom. Ako je kod nas vreme stalo, i nemamo uslova da podignemo akvaristiku na visi nivo, to ne znaci da ne mozemo da citamo o dostignucima akvarista po svetu, a ona su neverovatna. Ajmo redom, Riba je riba i sad i pre sto godina. Pa i nije bas. Kad bi procitao koje ribe su ljudi gajili pre 50 godina a koje danas video bi koliko je pogresno to sto si napisao. Mnoge ribe za koje se smatralo da je nemoguce odrzati u zivotu u akvarijumu se danas razmnozavaju u akvarijumu, a moze da ih gaji i pocetnik u akvaristici. Rasveta je otisla daleko. Ljudi su na ovim prostorima koristili obicne sijalice od 100 ,,sveca'' dok se danas koriste led rasvete koje imaju opcije podesavanja inteziteta, spektra. Imamo mogucnost da u realnom vremenu pomeranjem sonde na ekranu gledamo PAR, PUR, LUX, Kelvinazu, spektar rasvete, itd. Sto znaci da za svaki deo akvarijuma mozemo da podesimo idealne uslove za ono sto gajimo. Uz to, sa par klikova dobijamo informacije na internetu o zahtevima za organizam. Kako to ide u morskoj akvaristici: Hocemo odredjen koral da kupimo. Idemo online i dobijemo sledece informacije koje su dobijene iskustvom a i laboratoriskim analizama. Jacina svetla, spektar, jacina strujanja vode, visina u akvarijumu, idealan ph, no3, po4, ca, mg, kh, fe, Zn, potrebni suplementi, hranjenje( aktivno, pasivno), agresivnost, brzina rasta. Uz to, imamo razlicite parametre u zavisnosti od toga koji nam je cilj. Pa recimo jedne parametre koristimo za brz rast, drugi za sporiji rast ali jace boje, itd. Sve je jako dostupno i jako jednostavno. Pre 20 godina ovo je bila naucna fantastika. Tada su se stvari drzale po prncipu ubacisi ako zivi dobro je, ako ne, ubacis nesto drugo i tako. Ja razumem da mnogi u srbiji i dalje koriste ovakav pristup ali reci da se nista nije promenilo ako ti sve radis isto nije u redu. Mnogo toga se promenilo.Pricam iz ugla morske akvaristike ali verujem i da je u biljnoj akvaristici slicna situacija. Da sad bolje razumemo biljke, potrebe i mozemo da im napravimo idealne uslove, dok je ranije to bilo nagadjanje. Do pre 50 godina smatralo se da je tvrde korale nemoguce drzati u akvarijumu, dok ih danas uspesno gaji svako sa dovoljno volje. Mogao bih ovako do sutra, ali sustina je da se nije samo promenila tehnologija nego i razumevanje eskositema koji drzimo. Tehnologija sama po sebi nije dovoljna. Proizvodjaci koriste podatke dobijene naucnim istrazivanjima kako bi napravili sto bolji rezultat, i opet, bar iz ugla morske akvaristike, skoro nista nije vise prepusteno slucaju. Kada nesto ide po zlu, uglavnom se moze ustanoviti i zasto. Postoje i alarmi, sistemi zastite akvarijuma, rezervna napajanja, pracenje parametara u realnom vremenu, itd. Porediti moderan morski akvarijum i akvarijum od pre 30 godina je kao da poredis boing 747 i jugo.