----------------------------------- stsasa Sub Sep 15, 2018 3:45 pm ----------------------------------- Uf sa ovim kako se akvaristika razvila zato što se tehnika razvila se nikako ne mogu složiti. Pre je protok vremena i skupljeno iskustvo učinio svoje. Nekada su postojale knjige u kojima su autori dobro pazili šta će napisati. Danas pola tekstova je kopirano sa promenjenim nazivom vrste. Nivo znanja je danas puno manji, mada su informacije koje zagolicaju maštu lako dostupne. Zanemarene su sve specifičnosti same vrste. Prave tekstove koji mogu da pomognu u čuvanju neke vrste možete pronaći samo na blogovima nekog akvariste koji je nesebično podelio znanje. Druga stvar je henija, pre mi pola hemije nije trebalo jer su u vodu dodavali samo hlor koji lako isparava. Drugo bilo je lako naći bare u kojima nema ribe ali ima žive hrane za mlađ i odrasle jedinke skoro preko cele godine. Tako da što sam ja postao moderan pa sada sipam hemiju, ne čekam cikliranje nego sipam bakterije po meni ne čini pomak u akvaristici. Samo me je neko naterao da moram da koristim hemiju ili hemiju koristim jer me mrzi da sačekam još 15-20 dana. Modernizacija se odigrala u tome što se danas u radnjama nalaze ribe koje: svetle, izgledaju deformisano, dimenzijama kada odrastu nisu pogodne za akvarijum... Što se tiče hobija stanje u hobiju je posledica toga što je kod nas, standard takav da za sitna zadovoljstva ostaje malo kod većine stanovništva. Što se izbora riba tiče rekao bih da se i tu ništa ne menja. Dok sam bio mlad gledao sam sa posebnim ushićenjem i čekao scene kada glumac ulazi u radnju sa ribama. Izbor je bio sličan kao i kod nas tih godina. Sada na youtubu kada gledam radnje koje komercijalno prodaju ribe isti je izbor kao i u sličnim radnjama kod nas. Razlika je u specijalizovanim radnjama tu je izbor veći jer u ovoj našoj državi postoji samo jeda specijalizovana radnja koja se može meriti i sa češkim sličnim radnjama u kojima sam bio. Na žalost u grčkim sam bio u jednoj u Solunu koja je po mom skromnom mišljenju gora od najgore novosadske (osim jednog papagaja koji vredi kao celokupni asortiman prosečne ovdašnje radnje). Pošto sve zavisi od standarda morska je u principu skupa za običnog smrtnika koji bi da sebi priušti 200 litara mora (što je po men minimum za potpuno uzivanje u vodi bilo koje vrste). Ipak se i kod nas u NS i u BG mogu naći morski organizmi. I za kraj jeste akvaristika nekada i sad nebo i zemlja. Kada sam počinjao nosio sam svu vodu u kantama od 25 litara. Sada ako nosim nosim u kanisteru od 5 litara. Većina akvarijuma mi odavno stoji na dohvat crevu i česmi. A i to mi postaje teško. Od akvaristike više su ljudi postali nebo i zemlja. Nekada se sa ushićenjem pričalo kada se nešto uradi, svi su ćutali i čekali da saznaju nešto novo, svi su znali da ono što radi u tuđem akvarijumu ne mora da radi u mom, razmenjivali smo iskustva i ideje. Profesionalci su sve krili kao i danas. Danas neko pročita površni teks iz akvaristike sa nekoliko materijalnih grešaka i odmah krene sa pozicije eksperta za kosmički asortiman životinja koji žive u H2O i njenim otopinama. Ako slučajno neko primeti da nije baš tako po njegovom iskustvu, povlače se argumenti koji nisu baš puno u vezi sa akvaristikom. Svi forumi se polako gase jer se na forumu lako vidi i posle par godina ko je šta odvalio.