----------------------------------- Nikolac Sub Sep 15, 2018 7:08 pm ----------------------------------- Ja tebe nisam prozvao da siti kriv za pijacnu atmosferu na forumu, niti krivio za manjak ljudi, nepismenost i ostalo, samo sam konstatovao da nam se forum u to pretvorio poslednjih par godina. Rekao sam za stav da je arogantan i da se ne slazem sa takvim iznosenjem stava. Nisam jedini koji je primetio da je tema zapoceta prilicno ostro, kao da treba nekome da se stavi do znanja da je napisao neku glupost i da se ta glupost javno istakne. Moze to i drugacije, zar ne. Istine ima i u tome sto ti i stsasa kazete, kao sto je ima i na drugoj strani. Sto se flasirane vode tice TDS se samo odnosi na kolicinu, ajd recimo, necistoce. Minerali, metali itd, nismo zalazili u hemijsku analizu ni cesme ni flasirane jer za to nemamo novca, a i da smo normalna zemlja to bi radila neka javna institucija a rezultati bili javno dostupni i tacni, al to je vec druga tema. Ja sam generalno protiv flasirane vode, jer svaka flasica kojom mi svoje telo hidriramo i osecamo se dobro zbog toga zavrsi ili na deponiji ili u reci i unistava ekosistem koji mi ovde toliko volimo. Mislim da je sve zajedno napredovalo. Sad da li je tehnologija pomogla napretku akvaristike ili je napredak u nauci uslovio razvoj bolje tehnologije to je kao rasprava sta ide pre, jaje ili slanina. :D Ja licno mislim da je prvo, jer nije led rasveta razvijana zbog akvaristike, nego je led rasveta unapredila akvaristiku a primenjena je vec zahvaljujuci znanjima i iskustvima koji su prikupljeni godinama. Vec je receno da su se neke stvari koje su bile ranije pravilo ispostavile kao netacne. I takvih stvari ima mnogo. Sve je krenulo od posta u kom je covek kaze da je imao akvarijum pre mnogo godina i da bi krenuo ponovo. Naglaseno mu je da se promenilo dosta, i to jeste tako. I ovde u temi kaze da je ranije bilo neonka, vazdusna pumpa, pregradni filter ili korner filter i sve je to radilo na vazdusnu pumpu. Danas ne samo da su filteri motorizovani, nego se prelazi sa AC na DC pumpe. To je,ja bih rekao velika promena. Zato je i dosao na forum, da ne ode u prodavnicu i kupi korner filter kao da je u 18 veku, nego da sazna sta se danas od opreme koristi.