----------------------------------- Lenji Lisac Sre Jun 19, 2019 9:03 pm ----------------------------------- Sto se mirisa alge tice, iskreno nisam njuskao :) Ali sam primetio da se voda dosta oseca.Pa racunam da i to ima veze sa algom koja je napala moj akvarijum. To ima veze sa higijenom akvarijuma ne sa algama, alge se osecaju kad ih prineses na do 10cm k nosu. Oseca se jer je temperatura visoka, plus ne dovoljno higijene, probaj da ga rashladis nekim fenom, ako neces praviti od kulera nesto za rashladjivanje akvarijuma. Filter bih rado slikao, ali oblepljen folijomm sa svih strana, ne moguce je videti mu presek.Ali evo ovo je neki opis kako on izgleda (odozdo na gore) : bio kugle (8komada), sundjer (nekih 7cm) perlon vata (7-8cm) pa ponovo sundjer. Najjednostavnije je da tu komoru gde ti je filter materijal, napunis skroz sa sundjerom iz vise delova, do kraja a na samom vrhu da postavis vatu u tanjem sloju tipa 1-3 cm max i da je menjas na par dana, a u komori gde je pumpa koja vraca vodu da ubacis te bio kugle i makar pola litre siporaxa, naravno pumpa ide preko toga. Da pojasnim malo sto celu komoru sa sundjerom, da bi bilo lakse za odrzavanje, prve slojeve sundjera mozes jednom u par dana da istusiras pod mlazom vode direkt sa cesme a donja polovina ce ti i dalje imati pozitivne bakterije itd, a vatu obavezno menjaj sad kad su vrucine jer tu se skupljaju najnegativnije moguce stvari. Znaci zameni redosled i tusiraj prve slojeve sundjera a vatu menjaj i neces imati toliko prljavstine, cak mozes i da ostanes na 20 dana menjanja vode sa ovim ciscenjem filtera svakih par dana, ali opet napominjem vatu bacaj i cesce menjaj. Planiram da ubacim jos bar 2 acitrusa i 2 coryodorasa, 10 neonki i 5 platika.Takodje ubacicu jos par nekih ne zahtevnih biljaka (molim vas za savet koju mi vi preporucujete, s obzirom da nemam CO2 i hranljivu podlogu). Kad dodas jos ribe moraces da menjas vodu cesce ili ce ti ubrzo nestajati jedna po jedna.. iako budes primenjivao pranje filtera cesce, opet morace i cesca zamena vode zbog kolicine riba. Nomaphila stricta ili Hygrophila corymbosa ili Sirokolisni Limun takozvani kod nas, Sagittaria subulata lici na travu, Ludwigia repens 'Rubin' ili kod na poznatija kao Sljiva nabavi ove tri vrste za pocetak mozda ti se neko i javi da ti ih pokloni jer sve rastu brzo i to jako brzo i jedu izmet od riba tako da ce pomoci u odrzavanju istog, ali opet ne dovoljno da se voda ne bi menjala dugo. ;) Isto mozes da nabavis i razne kripte jer i one sa svojim korevnim sistemom dosta dobro odrzavaju podlogu. Ni jednoj od pomenutih ne treba nesto puno svetla (samo da je redovno) i restu samo sa djubrenjem od riba. Ima tu jos biljaka ali ove ce ti leci bas iz razloga sto nema puno posla oko njih. Kad se uhodas sa ovim biljkama mozes da pokusas nesto malo zahtevnije. I jos jedna stvar koja me zanima je zasto corydorasi cesto izlaze na povrsinu?I kojom hranom da ih hranim, njih i ancitrusa? Pitanje je koju vrstu koridorasa imas.. od registrovanih 150+ Ove odgovore sto si dobio oba su tacna ali odnose se na druge vrste, postoje i oni koji zive u mulju i iskacu non stop po vazduh i vracaju se u isti mulj i tako zive, dok imas vrsta koje zive u super protocnim vodama gde je aeracija maksimalna i nemaju takve pojave tacnije ne idu do povrsine. Tako da kad dobijemo vrstu mozemo da kazemo sto to rade, ali mislim da je paelatus i sto je veca aeracija manje ce izlaziti na povrsinu inace ne vole prljavu vodu i mogu bryo da se razbole u istoj i da dobiju upalu mehura zbog cestog uzimanja vazduha. Tako da je to jos jedan od razloga da cesce menjas vodu. ;) Mozes da dodas ushranu spirulinu, granule, cips ili bilo sta sto tone do dna, ako ne stignu da pojedu od drugih, kad se svetlo ugasi dodaj jos prstovat, jer oni i onako su vise nocne ribe.. malo sam oduzio tekst, ali se nadam da sam bio precizan i konkretan :) Nema nikada dugackog teksta u akvaristici, sto duze to bolje, jer se vise informacija dobije pa ce se lakse i doci do resavanja situacije da ne kazem "problema".