----------------------------------- Bojan95 Pon Okt 14, 2019 11:27 pm ----------------------------------- Ja pod barbusima podrazumevam samo tetrazone bilo kog varijateta. Kad sam ih ja držao (davno je to bilo) bili su poznati i pod imenom Sumatra barb ili tiger barb (Puntigrus tetrazona). Spadaju u ribe koje najmanje gotivim jer su pogrešno svrstani kao ribe koje su tolerantne miroljubive, i da mogu bez problema da žive sa drugim ribama u istom akvarijumu. To su međutim ribe koje su izašle iz pakla. Ja ih godinama drzim i ne slazem se sa tobom. Samo treba ispostovati neka pravila kako bi malo iskontrolisali njihov temperament...Sastavljati ih sa borcem i gupikama, japankama je pogubno. Ali sam siguran da ih sa vecinom riba bez problema mozete drzati. .Evo primer...Drug i ja smo u isto vreme uzeli akvarijum i u isto vreme kupili barbuse u istoj radnji, iste su i velicine bili. Ja sam uzeo 15 barbusa i 15 kraljevskih neonki, a on 15 barbusa i 15 espei razbora...Cesto smo dolazili jedan kod drugog da gledamo ribice i posle neka 3 meseca ja skontam da mi se njegove espei razbore mnogo vise svidjaju od mojih neonkica, a kod njega suprotno, odusevljavaju ga neonke. I zamenimo se mi...ubacim ja njegove razbore kod mene i moji barbusi potpuno polude..za dva minuta razbore su bili istraumirene, neke su i bez repa ostale..Kod njega isto se desi sa neonkama...Da bi ja mogao zadrzati te razbore morao sam da pohvatam sve svoje barbuse i zamenim za njegove i onda smo na taj nacin resili problem. Hvatam ja barbuse i pita cale, gde ces sad sa njima? Kazem mu ja nosim ih kod Stefana a ja cu uzeti njegove..."Pa jeste vas dvojica retardirani, barbus ko barbus, isti su, sta je poenta"? E poenta je u tome sto su njegovi navikniti od pocetka na rasbore i ne konstatuju ih uopste a moji naviknuti na neonke. To je bio jedini nacin. Bitno je kupiti mlade ribe i ubaciti ih istovremeno sa drugim ribicama koji ce im biti cimeri, ili ih dodati posle njih. Ja sa mojima sada nrmam nikakvih problema..