Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Apsolutni početnik - pomoć i saveti (par glupih pitanja) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 11:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima na forumu jer sam nov ovde i već sam čitao neke stvari ali reko da postavim par konkretnih pitanja.
Da krenem redom, ne znam ništa o akvaristici i nikad nisam imao dodira sa tim, akvarijum su kupili supruga i sin jer je to bila njegova želja.
Akvarijum je zapremine 25l, odmah je kupljena pumpa/filter atman 0100 viseća i pozajmljen grejač, podloga od nekog obojenog peska i kamenčića koji su kasnije dodati odmah je kupljeno i više vrsta riba koje i ne znam dali su kompatibilne.Iznad akvarijuma je neonka od 18w
Sve je to bilo ok nekih deset dana a onda se voda zamutila odnosno kao da je bilo nešto belo poput hlora po njoj a onda su pojedine ribice uginule za 2-3 dana njih 5, razlog je verovatno previše hrane i ubacivanje kamenčića (od strane supruge) koji nisu ni proprani (ne prokuvavaju se)
Onda smo otišli do lokalne radnje i dobili savet da ispraznimo ceo akvarijum operemo ga solju i vodom isperemo kompletnu podlogu i sve iz akvarijuma kao i pumpu/filter.
Sipali smo novu vodu (odstojalu česmovaču dodali 2-3 kašičice soli i neki lek anti parazit 30 kapi od tad je prošlo 2 dana i za sad je voda čista i nema više pomora a ribice deluju živahnije. I rečeno nam je da pri ubacivanju svake nove ribice ubacimo 10 kapi tog leka kao i kad se menja deo vode.
Pročitao sam po nešto na forumu pre registracije oko cikliranja i još mnogih stvari i znam da je ovde sve rađeno kako ne treba pa su mi potrebni saveti za dalje održavanje jer je i meni počeo da se dopada ovaj svet akvaristike a ne volim da radim ništa napamet ili naopako a planiram da u nekom kasnijem periodu krenem sa ozbiljnijim većim akvarijumom pa sam rešio da i ja nešto naučim pre toga.
Konkretna pitanja bi bila:
Koliko često treba menjati deo vode? (pročitao sam jednom nedeljno 1/3 vode)
Koliko često čistiti filter? i dali kasetu sa aktivnim ugljem prati u običnoj ili vodi iz akvarijuma?
Koliko dnevno treba da radi svetlo i dali ga noću gasiti?
Koja je optimalna temperatura vode? (pročitao sam da se može rashladiti malim ventilatorom ako se temperatura poveća preko granice)


Od riba koje znam tu su,Japanka, šaran, čistač za staklo, 2 puža jabučara, jedan čistač dna veći i dva manja za ostale ne znam koje su, ukupno ih ima 14 kom

Izvinjavam se na preopširnosti i verovatno glupim pitanjma.

Evo slika, znam da je kičerajski ali za sad šta je tu je.

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 11:06 am Snimi Poruku Nazad na vrh

spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 11:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Greškom sam okačio dve iste slike a ne mogu da uredim prethodni post, zaboravio sam da pomenem i 2 skalara.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 11:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ovako...
Prvo, akvarijum je premali za vrste ribica koje imas. Vidi da ih nekome poklonis ili da ih zamenis
Drugo, filter cistis kada menjas vodu, a filter materijal peres u vodi koju si istocio iz akvarijuma.
Trece, svetlo ti nije potrebno ukoliko nemas biljke. Ako ih budes imao, 18W je dovoljno za tu litrazu.
Cetvrto, sipaj jos 2-3cm vode.
Peto, ne vidim da li imas vazdusnu pumpu. Ako nemas, nabavi je, jer ce ribe pocrkati od nedostatka kiseonika.

Ovo sto sam ti napisao su stvari koje bi trebalo da primenis. E sada, postoji jos gomila saveta, kao sto je: bez sarenih kamencica, bez vestackih ukrasa i bilja itd... Ali, to je vec na tebi. Nadam se da sam ti malo pomogao Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 11:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za pocetak dobro dosao u akvaristiku Smile

Kao sto to obicno biva u pocetku, napravili ste mnogo gresaka, a navescu samo najdrasticnije:
- ubacene su ribe u akvarijum bez cikliranja vode - zato se desilo zamucenje i pomor riba, a desice se verovatno opet posto su ribe ponovo u necikliranoj vodi
- pomesane su ribe kojima trebaju razliciti uslovi. Saran i zlatna riba su hladnovodne ribe, a ove ostale su tropske, toplovodne
- los izbor riba. Sarani i zlatne ribe su ribe koje dosata rastu i dosta prljaju, pa zahtevaju velike akvarijume i jaku filtraciju. U ovom akvarijumu nece izdrzati dugo. Takodje na slici vidim skalara koji je takodje riba koja poprilicno raste i zahteva veci akvarijum.
- poslusali ste savete prodavca, koji su u velikom broju slucajeva potpuno pogresni i samo ce dovoditi do toga da cesto idete kod njih i kupujete razne preparate koji vam ne trebaju, kao i nove ribe da zamenite uginule

A sad odgovori na pitanja:
- voda se menja jednom nedeljno 1/3. Ovo nije sveto pismo, ali uzmite kao neku referencu
- filter se cisti periodicno, po potrebi i to iskljucivo u vodi koju ste izvadili iz akvarijuma, a nikako u svezoj
- svetlo treba da oponasa uzlove u prirodi, znaci da imaju ribe i dan i noc. Ovo nije toliko bitno s' obzirom da nemate biljke u akvarijumu, pa jednostavno palite svetlo kada ustanete, a gasite kada podjete na spavanje.
- optimalna temperatura za vas akvarijum ne postoji, posto imate pomesane ribe koje zahtevaju razlicite temperature

Predlog:
pokusajte da vratite prodavcu zlatnu ribu, sarana i skalara, a zadrzite cistace i te manje ribe koje imate (pokusajte da saznate tacno koje su), zatim prestanite sa dodavanjem soli i ti lekova protiv parazita i dodajte u akvarijum sera bio nitrivec ili neki slican preparat koji ubrzava cikliranje akvarijuma. Takodje, razmislite o nabavci pravih biljaka za akvarijum, posto one pozitivno uticu na kruzenje materije u njemu i podsticu zdraviji hemizam vode. I za kraj, razmislite o nabavci veceg akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kristinah
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 38
Lokacija: Novi Sad, Kisač

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 11:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo, što će te svi posavetovati - izbaci japanku, šarana i skalare napolje. Njima je 25 litara jako malo mesta.
Drugo, previše šarenila... Probaj naći podlogu, koja izgleda prirodnije - najbolje kvarcni pesak u prirodnoj boji. I ne samo podlogu, nego i biljke zameni sa pravim i umesto ovog veštačkog kamena neki panj. Što više prirode to bolje. Veruj mi i ribice će ti biti zahvalnije.
Znam da sam te zasula sa puno negativnih komentara, ali i ja sam isto tako počela sa akvaristikom. Sve greška do greške. Srećom pa na ovom forumu ima mnogo korisnih informacija i dobrih ljudi, koji ne štede na savetima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kristinah
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 38
Lokacija: Novi Sad, Kisač

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 11:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidiš? Dok ja skuckam jednu poruku (pored kuvanja), već su ti se javili iskusniji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 11:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima,
Kaži mi samo koja je optimalna temperatura vode? nama je rečeno oko 24-25 stepeni pa ne znam dali je tako?
Dali se voda menja jednom nedeljno kao što sam pročitao ovde na forumu?
Vazdušna puma će doći nadam se sutra, (jer to ona što ubacuje mehuriće)
I ja ne volim ove šarene i veštačke zezalice ali to je ženino maslo, svetlo je tu da bi lepše izgledalo jer je mesto gde stoji prilično mračno i
slabo bi se šta videlo u akvarijumu.
Najviše me zanima ovo oko održavanja, čišćenja i zamene vode, to mi je najbitnije za početak da ne dođe do nekog pomora.
A kasnije na jesen/zimu nadam se možda nabavci nekog ozbiljnijeg akvarijuma ali do tad da se malo potkujem znanjem nekih osnovnih stvari, jer mi je još uvek sve zbunjujuće jer vidim više vrsti pumpi filtera i svega drugog za razne litraže vrste riba i sl. Kad savladam te osnovne stvari i posle odmora ako bude dovoljno finansija videću šta dalje.

Ovo je sredstvo koje su nam prodali u radnji i rečeno nam je da pri zameni dela vode dodamo 10 kapi ovog leka pa me zanima dali je to ok?

Image

Hvala na pomoći i svaki savet je dobrodošao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dok sam ja iskucao post vidim da je stiglo još par odgovora, sad mi je jasno ovo za vrste koje su za različite uslove i temperature vode, o toj podeli ću morati malo više da nauči jer ovde u mom mestu postoje dve radnje koje drže ribice i tu je izbor vrsta vrlo mršav pa ću morati da vidim šta ima u ponudi i koje od ponuđenih vrsta traže slične uslove.
Ukapirao sam ja da je sve rađeno pogrešno ali to tako izgleda kad dete zapne a majka ispunjava želje, ja nisam bio zainteresovan u početku ali sad mi je postalo interesantno i rešio sam malo da se time pozabavim, forum je stvarno dličan imnogo se toga može naučiti.
Planiram siguno nabavku većeg akvarijuma i bolje opreme ali ne baš odmah prvo da naučim neke stvari kako se greške nebi ponavljale.

Hvala svima na pomoći i osnovnim smernicama za dalje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Looniz
Akvarista



Registrovan: 08 Dec 2012
Poruke: 944
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 12:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto su ti iskusni akvaristi vec rekli sta i kako, ja bih samo dodao da ne mora da znaci da je akvarijum "kičerajski" kako si ga ti nazvao, samo zato sto je unutra kilo plastike i sareni kamencici. Ako se takav akvarijum svidja tvom detetu, za njega je on najlepsi i on se tome raduje, a to je tebi i supruzi naj vaznije. Nema nista vaznije od radosti deteta. E sad druga stvar je sto ribicama treba obezbediti sto prirodnije staniste da bi lepo zivele i krasile deciju sobu. Da je samo akvarijum cikliran i da imas sve potrebno od opreme (vazdusna pumpa pored filtera) sva ova plastika moze da prodje, opet ponavljam, za dete. Posto sam kazes da si se zagrejao za akvaristiku, u svom akvarijumu vec ne bi smeo da pravis ovakve greske Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 12:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Unesi podatak iz kog si mesta. Što se tiče nabavke ribica i biljaka, mogu ti pomoći članovi foruma iz tvog mesta. Još nešto, svi smo mi imali takve i slične greške. Samo napred, i ne odustaj. Imaš podršku svih nas sa foruma. Pozdrav. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Čet Maj 09, 2013 1:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na savetima i podršci, vazdušna pumpa će doći sutra-prekosutra.
Za sledeći ozbiljniji akvarijum neću žuriti i trudiću se da ispoštujem sve što treba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Maj 11, 2013 11:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

24-25 stepeni je ok ali potencijalni problem su ti te hladnovodne ribe. Sto se tice promene vode trecina je preporucljivo a s obzirom da izmedju ostalog imas i zlatne koje malo vise prljaju u tvom slucaju je to preporucljivo. Ako si u mogucnosti neka ta voda ostoji.

Licno nikad nisam koristio nikakve hemijske preparate za pripremu vode niti za prilagodjavanje riba, misljenja sam da je to nepotrebno.

Glupih pitanja ne postoji tako da uvek pitaj slobodno kad te nesto interesuje Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Sub Maj 11, 2013 2:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetu. trudim se da temperatura bude tu oko 24-25 kad bude vruće videću koliko će da ide na gore, pošto je akvarijum mali nije problem da voda odstoji jer je mala količina u pitanju, upravo sam malopre promenio trećinu vode, jer vikend mi je najzgodniji zbog slobodnog vremena.
Dali ima uopšte potrebe dodavati so u vodu?
Ili je to samo kad se menja kompletna voda (u ekstremnim slučajevima)
Već počinjem da razmišljam u pravcu (pravog) većeg akvarijuma ali ne verujem da će biti baš uskoro, dok još malo ne naučim šta i kako treba za takav veći akvarijum oko podloge filtriranja i drugih stvari, čitam malo po forumu i trudim se da naučim što više a onda nadam se da će doći neki od 100-120l
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chikavili
Koristan akvarista



Registrovan: 10 Sep 2012
Poruke: 2151
Lokacija: Zemun/Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Maj 11, 2013 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

So se dodaje u nekim slucajevima kada su ribe obolele, ali isto tako moze i da skodi nekim ribama (na primer muljasima - korijima). Ja ne bih stavljao so.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
spaske1
Akvarista



Registrovan: 09 Maj 2013
Poruke: 450
Lokacija: Bor

PorukaPoslao: Ned Maj 12, 2013 1:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danas ubačene dve neonke, sitne ali meni su prelepe, a saznao sam da su još dve ribice koje imam zebrice ali u radnji kad su izvađene iz vode izgubile su boju i rečeno nam je kao da će im se vratiti boja ali već 3 nedelje ništa a u radnji su pink boje i zelenkaste prilično upadljive a ove moje ništa.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 200 litara - početnik od nule :D sloboradov Akvarijumi 25 Uto Maj 02, 2023 1:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Nekoliko neobicnih pitanja o koi sara... gazuraz Ribe 2 Ned Apr 17, 2022 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mornar početnik, Voždovac G.Blagojevic Upoznavanje 0 Uto Mar 15, 2022 1:01 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License