Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Aqua Medic Xenia 100 (Laki) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Dec 30, 2016 1:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh


Link


Efekat rada nakon samo sat vremena,skimer je jos uvek u fazi stelovanja i prilagodjavanja sistemu.
Sto se kontrolera temperature tice veoma je jednostavan za upotrebu:
Digitalni termometar meri trenutnu temperaturu,iz kontrolera se nastavlja kabal koji vodi u dupli steker sa dva ulaza (jedan za grejac drugi za ventilator).
Podesite zeljenu temperaturu,tacku paljenja grejanja,i tacku paljenja hladjenja.Minimalna tolerancija 0,1 stupnjeva.
Veoma koristna svracica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Dec 30, 2016 1:03 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Dec 30, 2016 2:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Laki ::
Hteo bih da naglasim da sam ciklirao dobrih 45-46 dana uz konstantno dodavanje bakterija koje sam potpomogao sa zivim peskom i kamenom koji je maturirao u akvarijumu starom 5 godina.
Perateci parametre gotovo svakodnevno mogu da tvrdim sad vec sa sigurnoscu da suvi kamen i keramiku cikliramo oko mesec i po dana do dva,jer sam prosli akvarijum isciklirao gotovo identicno u istom periodu.E sad, koliko je onda potrebno zivom 100% kamenu da se isciklira?!Moja iskustva su izmedju 15 i 30 dana i naravno ,alge kod suvog kamena /keramike krecu pred sam kraj cikliranja(one su jedan od vesnika kraja ) ,dok ih kod zivog kamena mozemo zaobici,a i ako se dese desice se dve nedelje do mesec dana nakon zavrsenog cikliranja.
Postavlja se pitanje iz svega toga: koliko ste sigurni, i na osnovu cega zakljucujete da je vas akvarijum iscikliran(cuo sam da dosta vas jednostavno smatra da je posle dve nedelje akvarijum sprema za organizme)?!
Zapitajte se jos jdnom da li je to ispravno ili ne?!


Bravo. Vidi se da si odgovoran vlasnih, strastven akvarista i humano bice Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Dec 30, 2016 12:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa zar to i nije poenta ovog i svakog drugog hobija vezanog za zivotinje i svaki oblik zivota nebitno u kojoj formi bio-da bi mi uzivali potrebno je da nasim ljubimcima obezbedimo sto bolje zivotne uslove.JA sam srecan kad je moj akvarijum srecan,a srecan je kad prsti od ´zdravlja i kad zivot u njemu buja.
Akvarijumi nisu deo namestaja iako ukrasavaju nas stambeni prostor.
Akvarijumi su maleni ekosistemi,rezervati koji ce mozda kroz nekih 50-100 godina kad nam globalno zagrevanje pojede i ovo sto je od koralnih grebena ostalo biti retka mesta u kojima ce obitavati vrste koje smo "nekad" mogli naci u prirodi.Zivi bili pa videli
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
tripko
Akvarista



Registrovan: 19 Okt 2014
Poruke: 152
Lokacija: Serbia-Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 30, 2016 10:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljubomoran sam, ja se nadam ako promenim posao bice $$$ za novi i veci akvarijum Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Jan 02, 2017 1:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neko voli brze motore,neko letuje i zimuje svake godine,neko izlazi svakog vikenda,neko je strastni pecaros,neko se bavi extremnim sporovima...,svako od nas ima po neki(nazovimo to porokom u najblazu ruku receno).
Treba samo biti uporan,strpljiv i znati sta zelis(nadam se da se ovo nece pogresno protumaciti).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pon Jan 02, 2017 3:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitao si kako su ljudi sigurni da im je akvarijum spreman posle odredjenog vremena, recimo dve nedelje. Samo je pitanje za koje organizme. Mozda nije spreman za sps, ali za krabe, puzeve i crve je svakako spreman i mnogo pre dve nedelje ako se ide sa vec zivim kamenom.
Evo mog licnog iskustva sa poslednjom kockom, uzeo sam zivi fiji kamen. Ne svez pa da ima dosta odumiranja, nego vec ,,lecen" kod prodavca u akvarijumu. Dakle nema odumiranja na njemu kao na svezem. Vizuelnom inspekcijom se donekle i vidi koliko je kamen ,,cist" i izlecen. Naravno, moze i prodavac da se pita, kad je kamen dosao, itd. Ako imas poverenja, ovde mozes da prikupis dovoljno informacija. Kamen u zivu vodu ne zato sto je sad ziva voda bolja, nego zato sto na taj nacin kamen brze vracamo u vodu i sprecava se dalje odumiranje. Kasnije jos pola sveze zamucene vode, krabe i puzevi odmah u akvarijum kao i zivi pesak. U takav aq takodje odmah mogu i klovnovi i meki korali. Ja sam sticajem okolnosti tek posle dve nedelje ubacio klovnove, cekao sam da stignu, a do tad se polako punilo fragovima. I do mesec dana po prvom punjenju sam vec imao i sps i lps i meke. Sad vec posle dva meseca je primetan napredak svih vrsta, a ni jedan organizam nije stradao. Algi ima minimalno za sistem bez skimera, dakle samo na staklu i na pesku, a kad bi se recimo svaki treci dan cistilo staklo ne bih ni primetio alge. Malo sam lenj, pa cekam da se nakupe da se vide. I anemona se namestila na svoje mesto, i klovn usao u anemonu. Sve u najboljem redu, samo sam salinitet izmerio 2 puta do sad. Planiram da izmerim kad prodju praznici nitrat i fosfat cisto da vidim na cemu sam, ali me i ne interesuju previse posto sve ide odlicno.
E sad sa komplet mrtvim jeste druga prica, ti vec imas iskustva sa tim dovoljno, i tvoja opreznost je za svaku pohvalu. Medjutim to je za vecinu nas previse dugotrajno i pokusavamo na svaki moguci nacin da to vreme skratimo kako znamo i umemo. I ono definitivno moze da se skrati, ako se ne plasimo po koje aiptasije. Argument je da ako akvarijum nije startovan kako treba, i ako nije prosao cikliranje moze da naleti na probleme kasnije, i to je tacno. Ali isto tako idealno cikliran akvarijum 6 meseci sa svim merenjima i oprezom moze da uleti u probleme ako dodje i do najmanjeg propusta. A primer za to mi je BRS 160 galona. Akvarijum koji je po tehnici ispred svega sto cemo mi u narednih 10 godina imati. Svaka moguca automatizacija ugradjena, skupa oprema, kontroler, svaki moguci back up, karantin, suvi vestacki kamen, gomila iskusnih akvarista, i sad da ne nabrajam. Kad neko ugradi ozon na morski akvarijum jasno ti je da se ne za******. Grdne pare, oko 25,000 USD ulozeno. Sve proslo dip, svaki reef plug se skida i cak seku deo korala pa ga onda dipuju, pa karantin. Bolesna pedantnost. Znas sigurno o cemu pricam. Navukli nudibranch i flatwormse. O cemu dalje da se prica. Toliko maltretiranje samo da bi se izbeglo ono sto je jedna mana zivog kamena i opet nisu uspeli. A ako nisu oni uspeli, da li je realno ocekivati da svako od nas uspe, a pri tom nemamo mesta za 10 karantina i 50 vrsta dipova. Ja tebi naravno zelim da uspes, ali u slucaju da bilo kakvog parazita navuces docices na isto mesto gde smo mi sad sa zivim kamenom, a pri tom se nismo maltretirali i cekali toliko dugo.
Ima i na forumu, a i ovako mnogo akvarijuma napunjenih preko noci svim mogucim organizmima koji su vrlo uspesni, i za par godina nisu imali vecih problema sa algama ili nekim stetocinama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pon Jan 02, 2017 12:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne slazem se sa tobom u vecini stvari koje si napisao,u samom procesu stvaranja tvog akvarijuma.To sto si ti stavio lecen zivi kamen u kako ti kazes zivu vodu ne znaci da si izbegao ponovno cikliranje,a da bi to znao jedini nacin je testiranje vode.
Kazes imas alge,al si zakljucio da je to minimalno moguce bez skimera.Ja te pitam : diatom,smedje,ciano b. ili film-alge koji se vremenom stvara po staklu,taj problem uspesno resavaju cistaci koje iz neznam kog razloga kod nas ljudi kao da izbegavaju da ubace u akvarijume,iako su oni jedna od neizbeznih stavki -stupanj koji se ne sme preskociti(ameri cak kazu jedan clan clean-up crew po galonu vode).
Jedina alga koja je po meni prihvatliva u displeju je koralina,i naravno zelene koncaste i braon tokom cikliranja - CIKLIRANJA.
I lecen zivi kamen ima odumiranja -npr u slucaju transporta na velikim relaciajama(a i ovako sve dok je van vode,zatim sama promena vode ce dovesti do odumiranja odredjenih organizama koje mi necemo ni primetiti,al ce se amonijak ipak stvoriti,e sad pitanje je koliko ej tvoj akvarijum zreo da odmah taj amonijak preradi?Ako ti kates da jeste - podrzavam te u tome.
Ja ti zelim sve najbolje,i napominjem opet da je svaki akvarijum prica za sebe.
Sto se napasti tice pre ili kasnije svi cemo ih uneti na ovaj ili onaj nacin,tu si potpuno upravu.
Ja sam npr sa proslim akvarijumom navukao staklene ruze u vidu epidemije,a radio sma sa keramikom najsterilnijim mogucim materijalom.
Ali opet ponavljam to je neizbezno,pogotovo kad uzimamo jedni od drugih ili od prodavaca koji ne vode bas racuna o tome,al nam naravno deluju jeftiniji i prihvatljiviji (pitanje ej sto?!?).
Inace radim sa suvim kamenom ,ne zato sto ne volim zivi vec zato sto mi je u tom trenutku bio finansijski prihvatljivija opcija(hteo sam da smanjim troskove sto ej vise moguce),ite-kako bih voleo da je moj akvarijumm pun zivog kamena.
Pratio sam pricu sa yt-ba ako mislimo na isto, i sto se toga tice u vecem delu toga sto si rekao si upravu,al opet digitalizacija sistema jeste dobra u koliko smo u mogucnosti to da priustimo sebi,makar u nekim osnovnim stvarima,npr salinitet,ph,KH da meri, termo kontroler itd....to su neke elementarne stvari koje se moraju nedgledati a koje bi bilo korstno da radi komijuter umesto nas.

I opet cu ponoviti ne zato sto zelim da ti kontriram, vec zato sto hocu da probudim svest kod ljudi(sto je jedan od mojih primarnih ciljeva od kad sam na ovom forumu,a u dosta toga sam uspeo da ljudima prenesem i probudim im svest o tome hteli mi to da priznamo ili ne) da je merenje parametara OBAVEZNA STVAR!!!!
Sa ovom pricom da se pojavis na nekom ne stranom ,vec komsijskom forumu(sto nasem sto iz susednih zemalja),pobrao bi more kritika,ali opet boze moj postujem tvoj nacin razmisljanja i to da moraju medju nama postojati razlicitosti jer gde bi isao ovaj svet kad bi smo svi isto mislili.


Poslednji put izmenio Laki dana Uto Okt 17, 2017 5:37 pm, izmenio ukupno 5 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2017 11:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Čitam ove poslednje pisanije u tvojoj temi. Uvek zanimljivo, pre bih rekao potrebno.
Laki mislim da bi bilo dobro, da ove tekstove izvučeš iz tvoje teme i ubaciš u neku novu temu, gde bi mogli
da se ostali ukjučimo. Sa nekim svojim iskustvom. Npr, ja bih iz svog skromnog iskustva imao šta da kažem, a verujem i ostali.
Ne bih da tvoja tema koja je odlična ode u nekom drugom smeru. A vrlo je bitna, i što je najvažnije da će nam neke odgovore.
Mislim da je svi pratimo sa velikom pažnjom. Tema koje ste se dotakli je vrlo važna kako zbog nas koji smo već u morskoj, tako
i zbog onih koji razmišljaju da se oprobaju. U kratkom dahu ste se dotakli više tema kao što je cikliranje, testiranje vode i sl.
Sve je ispalo malo konfuzno tj, ne dorečeno. Pozdrav!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2017 11:59 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Popaje druze,ne vidim zasto se ne bi pisalo ovde,necemo time nista narusiti,cak naprotiv svaki post je koristan ovakvog tipa i treba sto vise pisati i iznositi svoja iskustva i misljenja ma gde to bilo,a vezano je za temu.
Ne postoje pogresni odgovori niti u potpunosti tacni -postoje samo nasa iskustva koja trebamo iznositi i uporedjivati sa iskustvima drugih kolega.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 04, 2017 8:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Forum mora da bude edukativnog karaktera, pa je zato bitno da se maksimalno potrudimo kada pisemo o nekim ozbiljnim temama.
Kada je cikliranje u pitanju, sve sto si napisao je tacno. Verovatno vecina od nas misli tako. Ja licno
tvoju temu pratim sa zadovoljstvom. Ne samo zbog cikliranja i nacina na koji si zapoceo ovu postavku, nego i zbog tehnike koju koristis. Jeste da traje, ali proci ce i to. Vrlo je bitno za sve nas da vidimo koliko takav pristup daje bolje rezultate. Ovo je bitno sto vecina od nas nije zapocela tako. Ne zato sto mislimo da je to lose. Kada kazem mi mislim na neke drugare koji su startovali na razlicite nacine, a imam prilike da pratim njihove avarijume i uzivo. Razna su iskustva. Neki su startovali sa kupljenim kamenom iz vec postojecih akvarijuma, sa vodom iz istih, cak i dodavajuci neku kolicinu iz drugih. Ili pravili deo nove vode. Neki su uzimali zivi kamen od prodavca, kao i vodu („zivu“). Neki su startovali sa suvim kamenom i novom vodom. Svi ovi navedeni akvarijumi nisu prosli proces pravog cikliranja. Manje vise nije bilo nekih vecih problema, ocekivanih. Neki su se izborili sa pojavom algi, kojih i nije bilo mnogo. Neki ih nisu ni imali. Intersantno je napomenuti da su najbolje prosli oni akvarijumi koje smo startovali iz vec postojecih sistema. Svako je dao po neki kamen, koral, pesak i po jos neki zivi organizam.
E sada zasto smo dosli do ove pisanije, predpostavljam da Pavle nije mislio da je pravo cikliranje los pristup, nego da ne mora da garantuje da ce sve proci uredu. Naveo je primer tog velikog i skupog projekta, koji i ne mora da bude merilo. Svedoci smo da ima dosta slicnih slucajeva. Lako moze da se vidi na drugim forumima YT-u isl. Zbog toga se neki nedrze slepo teorije ( daleko da je pogresna ). Vec
Imaju drugi pristup pa su ubrzali neke stvari. Sto u praksi nije dovelo do nekih vecih posledica.
Normalno niko nije odjednom napunio akvarijum svim vrstama korala, i rekao kako je sve zivo i zdravo.
Ja licno sam isao u prosirenje. Preseliosve iz male kocke, plus dodao vodu i kamen iz jos dva akvarijuma koja su se rasformilara. Vodio sam racuna da sve to izvedem u jednom dahu. Na moju srecu sve je proslo kako treba. Nije se zapoceo proces ponovnog cikliranja. To odgovorno tvrdim.
Cak sam bolje prosao nego sa kockom koju sam startovao sa zivim kamenom i vodom od prodavca.
Tu je vec bilo algi i slicno. Doduse spocetka nisam koristio RO vodu. Ali vrlo brzo se i tu doteralo stanje i bio sam zadovoljan.
To je neko moje iskustvo kada je upitanju startovanje. Kada je upitanju testiranje, doziranje, tj. kvalitet vode tu bih bio oprezniji. Tu treba biti stvarno iskren i imati vec neko iskustvo. Neke postavke tj, odabir korala mozda i ne moraju strogo da se proveravaju. Mislim na kvalitet vode kada su pojedini parametri u pitanju. Mada i tu zagovaram praksu da se bar neke stvari ispostuju kao sto je salinitet temperatura i redovna zamena vode. Stvarno u mom okruzenju ima lepih i zdravih postavki, a da kvalitet vode nije takav koji bi odgovarao zahtevnim koralima.
Kada pricamo o zahtevnim koralima moje iskustvo govori da Kh,Mg,Ca, PH,Fosvati moraju da budu u dozvoljenim granicama. Kada su nitrati u pitanju terija govori jedno a u praksi se desava nesto drugo.
Ko tvrdi da ima „odlicnu vodu“, a pritom nije testirao, tj, nije obogatio odgovarajucim elementima, ne govori istinu. Normalno mislim na akvarijume sa vrlo zahtevnim koralima. Uspeva pojedincima da imaju neke sps korale, koje bukvalno odrzavaju u zivotu. Ali to je daleko od onoga, cemu svi tezimo.
Da izgledaju lepo zdravo, i da rastu. To je moje licno iskustvo koje me je nazalost i kostalo. Svaka skola se placa. I dalje ucim istrazujem, i dalje nisam 100% zadovoljan. Moze dto jos bolje. Trudim se ali jednostavno pojedini korali se muce. Trenutno najveci problem imam sa acanima, i zoe mogu da budu dosta bolje. Moram da napomenem da ne hranim ciljano korale.
Laki upozorio sam te ako se raspisem ode tvoja tema u aut.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2017 1:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Daleko bilo da si ista narusio,nisam otvorio temu samo zarad prezentovanja akvarijuma,vec kako bi smo kroz nju diskutovali i zajedno se ucili na problemima ili situacijama koje ce se tek desavati,kako bi testirali opremu,organizme i videli sta ide a sta ne ide(odvoili realnost od mita).Kao sto sam vec rekao tezina tvojih reci je itekako merodavna na ovom forumu.Ako se secas nasih prepiski iz tvoje teme o kocki,moje teme o kocki...,mozes doci do zakljucka da razmisljamo na dosta slican nacin.Ja inace pratim tvoje radove(oko akvarijuma drugih kojima si pomagao oko formiranja,premestanja i svasta jos nesto, Npr. preko Facebooka,Youtube-a)poceli smo negde u istom periodu,i imali slican razvojni put tako da te smatram na reeferskoj lestvici negde kao i sebe-naravno jos puno toga imamo da ucimo.Rekao si, tj. napisao nesto sto potpisujem,a to je da se ozbiljniji korali tek odrzavaju u zivotu pristupom "OCU NECU",na ivici osptanka.Neki to nazivaju "Naprednim uzgojom" ,mada dobro znamo da bez doziranja elemenata i redovnih izmena vode (min svake 2 nedelje bar 10-15%)nema uspesnog drzanja tvrdih korala,a o izvlacenju boja i nesto ozbiljnijeg pristupa da i ne pricamo.
Svestan sam da mnogi akvarijumi veoma uspesno funcionisu uz postupke koje si napomenuo pri cikliranju,samom odrzavanju i dobro je sto je tako.
Ja imam nekoliko zakljucaka koje sam do sada izveo(naravno nisam otkrio toplu vodu):
Skimer -Da od 60l pa na gore,
Ro i samo RO voda,
Male litraze su mnogo nestabilne te se veoma lako moze od idealnog preci u potpunu katastrofu,za razliku od 200+ litara gde su parametri mnogo stabilniji (mnogo manje osetljiviji na oscilacije).
Strpljenje je kljuc svega(e sad treba to umeti),
Ne ide sve sa svacim,
Ne trpaj ruke zarad bilo cega u vodu,
Tri najbitnija faktora -svetlo,strujanje vode,filtracija,
Sve sto se na vreme uoci da se spreciti(bolje spreciti nego leciti),
Oprez u svemu,i jos bla bla bla toga....
Ovoga puta sam resio da idem na varijantu pojacane filtracije sa reaktorom,uz automatsko doziranje elemenata.

Svetlo koje mi trenutno lampa pruza je varijanta ati t5 modula jer je od skora ecotech podrzao ATiev pristup(radeci na coral-lab projektu)
http://ecotechmarine.com/wp-co.....ab_WP1.pdf
te je kao jednu od opcija podesavanja ciklusa ubacio i ati-sunpower modul varijantu ati blue plus i ati aquablue special u kobinaciji 80% prema 20%-sto je kazu jedno od najpouzdanijih kombinacija za rast svih sps-a iako ce moj akvarijum biti mixed.
Reaktor sam narucio,dozirku cu ubaciti tek kad primetim pojacano izvlacenje elemenata,a posto ja postepeno naseljavam akvarijum kod mene se to nece skoro desiti.
Sto se prehrane korala tice ni ja nikad nisam ciljano hranio-jesam dodavao razne prehrane al nikad ciljano,te smatram da je to bespotrebno(gubljenje vremena).


Poslednji put izmenio Laki dana Čet Jan 05, 2017 8:10 pm, izmenio ukupno 3 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2017 4:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Laki, imamo obostrano poštovanje, ali ja hocu da naglasim, da mnogi koje nisam imenovao u ovoj prepisci misle isto.
Napomenuo bih da su vrlo bitniji kada je morska akvaristika u pitanju nego što sam ja. Imao sam tu sreću da se nalazim u tom društvu.
Svako ima neko svoje iskustvo. Takođe je dao veliki pečat kada je morska akvaristika u pitanju.
Mnoge lično poznajem, a neke preko poznanika.
Meni je lično krivo zato što ne koristimo ovaj forum za iskazivanje ličnih iskustava.
Hteo sam u stvari da kažem da je mnogo ljudi dalo sebe da unapredimo ovu oblast.
Nažalost u Srbiji, pa čak i u regionu nemamo podršku kada je morska akvaristika u pitanju. Nemamo čak ni ozbiljne prodavnice. Zato se smi dovijamo na različite načine da opstanemo.
Mnogi ljudi su za to zaslužni. Širom cele zemlje. Pomažemo se međusobno u skladu sa našim mogućnostima. Ja sam u svemu tome jednak sa svima koji se zalažu da opstanemo.
Pomažemo se međusobno, upravo zato što nemamo veliki izbor.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2017 4:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je lično žao što ne mogu da kupim organizme do kojih mi je mozda stalo. Da su zdravi pristupačni itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2017 6:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Potpuno te razumem,i znam da je x ljudi tu koji se trude,koji daju sebe do plafona,koji su postigli veoma opazene rezultate(mnogo puta sa minimumom minumuma),i to veoma cenim.NE zelim da nabrajam da nekog ne bih slucajno zaboravio(to su ljudi sa foruma,znamo se svi mi - makar odavde).Ja npr nemam kontakt ni sa kim van foruma,a cujem s vremena na vreme da se dolazi u Austriju(Bec).Bilo bi mi drago kad bi se neko javio,makar kafu da popijemo,a mogao bih ovde po gradu da pomognem,znam sve radnje,poznajem situaciju...,makar logisticki.

Kazes da se medjusobno pomazete-pa to je i cilj ovog a i svakog drugog hobija-pre svega medjuljudski odnosi pa onda sve ostalo.
Kad bi sve tako funkcionisalo gde bi nam bio kraj?!? Ne bi ni imao potrebu da zivim ovde gde zivim,kada bi u svom selu mogao sebi,svojoj supruzi i svom detetu da obezbedim pristojan zivot,ali to je sad neka druga prica koja nije za ovde.


Poslednji izmenio Laki dana Čet Jan 05, 2017 6:59 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2017 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Laki, ja sam bar jednom godisnje u Becu, mozda i nadjemo vremena za kafu, sto vazi i za tebe kada bar prolazis kroz nase krajeve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bucephalandra sp. aqua artica Milivoje Lampa Biljke 0 Sub Maj 21, 2022 8:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic ili Atman LGM respectre Rasveta 1 Čet Okt 10, 2019 11:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic nosaci popindeed Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Jul 19, 2019 1:56 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic Super Bright T5 HO 24w + 2... Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Nov 27, 2018 8:56 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Xenia Peku Arhiva Malih Oglasa 0 Sre Okt 03, 2018 8:58 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License