Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Aqua-Regal Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sre Dec 28, 2011 10:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Wink

Konacno je stigla porucena gradja (hrast) za akvarijumski regal koji planiram.

Odlucio sam se za drvo zato sto mi varenje nije jaca strana.
Drvo lepse izgleda na oko, i sve mogu sam da radim.
Druga stvar, Aqua-Regal je planiran kao zimska zanimacija i sve sto bude moglo pravicu (regal, akvarijume, filtere itd...) sam.

Glavna 4 stuba su 4,5 x 6,5 x 180cm, ostalo je 4 x 5cm.
Regal planiram max. 1m duzine, 40-45cm dubine, visinu od 150 - 180 (jos nisam odredio).

Ono sto me trenutno muci su sledeca pitanja:

1.)
Kako spajati konstrukciju za regal, srafovima, drvenim tiplama, vinklama ?

Bice priblizno 150kg po polici, 3 x 150 = blizu 500kg sa ostalom opremom.
Zivim na prvom spratu (parket) tako da ako nesto krene naopako potopicu komsiju ispod mene.

2.)
Koliko prostora treba u polici iznad akvarijuma, da kasnije moze da se radi u njemu ?

Visina svih akvarijuma ce biti 30cm + prostor za rad.
Trenutno se razmisljam da ostavim 25cm prostora iznad akvarijuma.
Ali posto nikad nisam drzao akvarijume na regalima, voleo bih da cujem vasa misljenja.

Molim sve kolege koji imaju iskustva sa gore pomenutim stvarima za pomoc i njihovo misljenje.

poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Dec 28, 2011 10:43 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Ned Jan 15, 2012 2:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto na moje predhodno postavljeno pitanje niko nije mogao da mi pomogne sa predlozima, sta, kako i na koji nacin spojiti, morao sam odluku o tome sam da donesem.


Slike i nacin izgradnje mozete pogledati u rubrici "Uradi Sam (DIY)".

Tema = (DIY) Aqua-regal made by Aquamen

http://www.akvarijum.org/forum.....html#80800

PAZNJA:

Na pitanja i sve ostalo vezano za Aqua-regal i njegovu izgradnju odgovaram iskljucivo u ovoj temi ovde.



pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sijamski borac
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 22 Okt 2011
Poruke: 80
Lokacija: Svilajnac

PorukaPoslao: Ned Jan 15, 2012 3:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sad citam post i vinkle sam hteo i ja da ti predlozim ali vidim da si bas krenuo sa njima.. tako da oke je..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Ned Jan 15, 2012 3:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Wink
Odluka za njih je pala u zadnjem momentu.
Nisam ni znao da postoje, slucajno sam natrcao na njih kada sam birao srafove za regal.
Obisao sam 3-4 radnje dok nisam nasao odgovarajuce, trazio sam sto sire a duzina max. 4cm.
Mnogo je lakse raditi sa njima i regal mi deluje dosta stabilniji.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 12:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vinkla .... ???
Nadam se da se u drvo razumes dovoljno . Drvo ko drvo za ovakve potrebe jeste lepse ali mana drvene gradje i kada je suva na 6-9 procenata, radi tj postoji sirenje i skuljanje drveta na spoljne atmosverske uslove. Sa druge strane kod metalnih profila toga nema pa se velika vecina odluci za njih, ili pak medijapan, ili univer ploce.
Takodje ti preporucujem da ni pod razno nestavljas akvarijum na tu policu koju radis tj koju prestavljas u podforumu Uradi sam
Konstur koji radis jeste dobar ali skroz pogresno je sastavljen. Tacke koje su opterecene tezinom akvarijuma brzo ce popustiti jer se drze na vijcima tj na vinklama. Namena vinkle nije da drze veliki teret vec da obezbedi spoj i da taj spoj bude pod uglom od 90 stepeni.
Imam i ja jednu ideju koju sam kopirao pa cu ti postaviti itu sliku i link ....
Sledi nastavak
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 1:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne bih ponovo sve pisao, kopiracu odgovor iz teme : DIY-Aqua regal ................ :

DA ne bih previse pametovao ( to mi i nije ideja ), postavicu dva video snimka coveka koji je sve sto je moglo da se odradi odradio od drveta ( tipican amerikanac ).
Inace kad god pogledam ove snimke ja se odusevim :
Napomena :
Obrati paznju na sledece vreme tokom prikaza :
1 : 30
2 : 50
3 : 50
4 : 00
4 : 40
U principu odlusajte ceo tekst autora.

[youtube:0d3749ab16]http://www.youtube.com/v/3ffely-t4iw&feature=plcp&context=C3c437d5UDOEgsToPDskKUxxCYz2cIuCcKqSMHCE8C[/youtube:0d3749ab16]

Drugi video snimak je istog autoraali o drugom problemu.
U prvu ruku vecina nas zanemari to, ili vec sta, ali je detalj veoma bitan za ovakvu prostoriju punu vode i drveta.
On je to resio na sledeci nacin :

[youtube:0d3749ab16]http://www.youtube.com/v/xEUYhMsWjTA&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube:0d3749ab16]

Aquamen, ti si svoju konstrukciju pogresno postavio tj pogresno si '' skelet '' opteretio. Samo drvo bi trebalo da nosi teret a ne srafovi , vinklice i ostali pomocni pribor.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sijamski borac
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 22 Okt 2011
Poruke: 80
Lokacija: Svilajnac

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 2:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Au bre to je vec malo vise preterivanja.. Prvo drvo je hrast i drvo je mnogo jako tesko moze da se savije ili nesto tako.. a sto se tice polica dosta su ojacana prvo vinkla je extra dosta je jaka.. nece nnjemu da bude 500 litra na jednoj polici ovo sto je uradio je skroz dovoljno meni kuci akvarijum od 90l stoji na iverici koja ima samo noge sa strane i cisto da bude jaca ubacio sam i jednu u sredinu.. Tako da mislim da je preterivanje i da je ovo uradjeno sasvim ok..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvom ti moram priznati da si me stvarno uplasio, dobro sam se zamislio sta je to sto sam propustio. Wink

Sve je to lepo uradjeno nema sta, i sam znam da je bolje kad se ufalcuju preke gredice u glavne nosece stubove.
Ali kao prvo nemam sav taj alat, a drugo i da imam alat u stanu to nema sanse da radim.
Stolar to da odradi ima da me kosta kao "svetog petra kajgana", i to posle vise nije za rubriku "Uradi sam".

Znaci samo malo mi fali Smile, radionica i potrebne masine.

Mislim da je ovo sasvim dovoljno obezbedjeno, da drzi 120-130kg po polici.

Image
Image

Vinklu ovde necu ni racunati u nosenje tereta, ona je ovde manje bitna.
Na svakom cosku drze po tri srafa (7cm x 6mm) i drvena tipla (7cm x 10mm) teret, skoro sam siguran da samo to moze da drzi 150kg tereta.

A ja imam na svakom cosku tu kombinaciju, ako 12 srafova i 4 drvene tiple popuste na max. 150kg, neka ide cela polica.

Glavni stubovi su 4,5x 6,5cm a od police do police je razmak 54cm, na 54cm nema sanse da se nesto izvitoperi ili pokrivi.

Plus na sve to sto je drvo suva hrastovina i tvrdo kao djavo, pisti sraf kad se uvija u njega.

Image

Jedino sto se jos uvek razmisljam, jeste da dodam jos po jednu vinklu pod poprecne gredice (vidi sliku) i tako dodatno poduprem sve.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 4:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drvo je ekstra kvaliteta kada je potpuno suvo što znači da su male šanse da popusti bilo gde! Hrast, kada je u daskama i fosnama obično pukne po sredini ali se to dešava u procesu sušenja, ako je do kraja suv tvrd je i izuzetno postojan (gotovo ne moguće zabiti ekser u njega!) Važno je da sve dobro zaštitiš da ne bi prolivena voda dovela do napijanja drveta i krivljenja, inače mi se čini da je sve jako dobro i pedantno urađeno! Za svaku pohvalu ! Što se tiče nosivosti, dovoljan je podatak da su se nekada konstrukcije pravile od hrastovog drveta! Za to nemaš brige!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Vlada991
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2011
Poruke: 732
Lokacija: Leskovac

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 4:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne bih sad i ja piskarao samo cu reci da se u potpunosti slazem sa nikourom...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 4:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedna stvar mi upada u oči.. Nisi usecao ležišta za poprečne letve! To može da bude problem. Ako se sve đrži samo na šrafovima nije dobro jer će šrafovi vremenom od vlage zarđati, što se tiče samog drveta, opet kažem ono 100% neće popustit!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 4:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi, da sad ja ne bih piskarao, slazem se sa vama da drvo ima izuzetnu nosivost ali ta sila na tim srafofima deluje tako da ih kida iz drveta. Kada se spoj izvede tako da se drvo na drvo osloni i da na toj tacki oslonca prenosi sav teret, to je sigurnost. Ko ima verande na terasama odradjene sa drvetom, pogledajte kako se drvo slaze a radi nosivosti i drugih opterecenja.Nemojte molim vas da brkate zabe i babe.
Aquamen, ne bih zeleo da me shvatis pogresno prijatelju. Ovaj forum posecuju i ljudi koji nemaju osnovno znanje o nekim zanatima, a ta tvoja polica je skroz nesigurna. Na skali od 1 do 10, ona je na 3 - 4. Mozda ona i izdrzi odredjeni period ali nije za duze staze. S postovanjem
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sijamski borac
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 22 Okt 2011
Poruke: 80
Lokacija: Svilajnac

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 5:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po meni je ovo mnogo sigurno oke da se drzi samo na srafovima ali znate vi sta znaci vinkla od 3 mm debljine sigurno.. nemoj da plasite coveka za dzabe.. Ojacao je previse i nema sanse da popusti..
Ovde gde sii reko da bi dodao vinklu dodaj nije nikad visak a i bolje je oslanjanje na vinklu nego samo na srafovima..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
D-KEE
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2012
Poruke: 82
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 6:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda nije najsrecnije uradjeno ali ce bez problema da odaradi posao.
Secam se da smo imali 4-5 akvarijuma (mozda ukupno 150kg na nekoj bednoj polici sa 3-4 nivoa) za koje ovo izgleda kao tenk na kvadrat.
Verujem da ces sve da prelakiras i tako ces zastiti i srafove od korozije
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
veljko023
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2011
Poruke: 97
Lokacija: zrenjanin

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 6:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trebao si one poprecne na prvoj slici da ubacis u nosace tj da na stubu naprevis nut a pregradu da urezes i zalepis pa onda da ojacavas vinklama. Posto ces ti oko police raditi i i cimati i moze da se desi da srafovi popuste a te drvene kajle i nisu neka sigurnost sto si postavio.Vecina nas u spaizu (ostavi) ima police sa zimnicom koje je dosta teska pa godinama drizi a ista je napravljena od drveta! Smile Mada ako se desi kiks obaesti nas Sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bucephalandra sp. aqua artica Milivoje Lampa Biljke 0 Sub Maj 21, 2022 8:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic ili Atman LGM respectre Rasveta 1 Čet Okt 10, 2019 11:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic nosaci popindeed Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Jul 19, 2019 1:56 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic Super Bright T5 HO 24w + 2... Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Nov 27, 2018 8:56 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Aqua Zonic Super Bright T5 HO 2 X 39w... Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Jun 18, 2018 8:01 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License