----------------------------------- WoodyAllen Pon Feb 10, 2020 1:05 am Atman EF 4 ili Eheim Classic 2217 ----------------------------------- Šta je bolje kupiti za biljni akvarijum od 240l, Atman EF 4 ili Eheim Classic 2217. Atman je dosta jeftiniji, a Eheim kvalitetniji. Ja bih radije atmana, ali ne znam kako stoji sa delovima, koji se lakše čisti...Eheim treju po 20 godina, a za atmana ne znam. Dajte neka iskustva. ----------------------------------- Bojan95 Pon Feb 10, 2020 5:06 am ----------------------------------- Koristim EF4 dve godine na akvarijumu od 180L. Ne radi sam, vec u kombinaciji sa unutrasnjim pregradnim filterom pa ti ne mogu reci sa sigurnoscu da ce ti on biti dovoljan za akvarijum od 240L. Ima dosta prostora za filter materijal, dosta vise od tog Eheima 2217. Ljudi za te Eheim filtere kazu da ako pise da mu je protok 1000L/h da je i u praksi stvarno tako. Nisam ih imao pa ne znam. Kod Atmana sa sigurnoscu mogu da kazem da to nije tako. Protok je manji od onoga sto je naznaceno tako da kod EF 4 ti nece protok biti 900L/h. Na to utice polozaj filtera, stajace ti verovatno ispod akvarijuma. Medjutim na to smanjenje najvise utice zaprljanost creva, koja se relativno brzo isprljaju, moraces da ih cistis bar tri puta godisnje ako hoces da zadrzis normalan protok. Posle 6 meseci koriscenja tog kanistera, skratio sam creva na duzinu koja mi je potrebna i protok je od tada mnogo bolji, a creva cistim na 6 meseci. Filter materijal se slabo prlja, kod mene na to vrvt utice taj unutrasnji filter. Plastika nije toliko kvalitetna ali ako budes pazljivo rukovao sa njim ( posebno sa slavinama) ne bi trebalo da bude problema. Imam i Ef1 na manjem akvarijumu, i tu sam ostetio slavinice, jer sam posle ciscenja, creva nabijao na slavine, a da ih prethodno nisam odvrnuo sa kanistera. Obe su procurele pa sam morao da menjam..jedna slavinica za taj manji model je oko 1000 dinara u Akvarijum Centru. Za EF 4 je skuplje sigurno. Ja sam generalno zadovoljan sa njim, ali iskreno nisam siguran da bih njega izabrao za akvarijum te litraze. Eheim je sigurno kvalitetniji, ali malo mesta za filter materijal u odnosu na Atmana. Evo sta za njega kaze Saramladji na svojoj temi, koristi ga na ciklidnom skvarijumu od 160L....Malavi ciklidi Atman nije loš, mada mi je sada krivo što nisam dao par hiljada više za neki bolji JBL-ov ili moža neki polovan Eheim. Tih je, ima blago zujanje u polici ali nije strašno. Meni se u poslednje vreme, čini mi se, malo više čuje ali moram da očistim creva, možda je zaprljan i malo je oslabio protok. Ako kupuješ kanister filter, moj ti je savet da ne štediš jer uvek se ispostavi da je bolje dati malo više para u startu i miran si. Iznece nadam se jos neko svoje iskustvo, pa ti odluci. ----------------------------------- WoodyAllen Pon Feb 10, 2020 5:40 am ----------------------------------- Hvala na iscrpnom odgovoru Bojane. Ipak sam bliže kupovini eheima, najviše zbog malo veće snage koji ima. Moj sadašnji kanister Eheim Professionel 3 2071 (1000L/H) ne samo da nije ispod akvarjuma, već nije ni u prostoriji u kojoj je akvarijum :D :D Ne podnosim nikakvo zujanje noću pa sam fino izbušio rupe u zidu i stavio ga u susednoj prostoriji. Sve je dobro šljakalo, ali sam ga slučajno slomio, pa moram da ga menjam. ----------------------------------- Vukolic.Igor Pon Feb 10, 2020 12:55 pm ----------------------------------- Imam ef4 skoro 3 god na akv iste litraze(240l),pun materijala i denitratne smole, voda kristalna, mada ja imam samo jednu ribu (jaguar ciklid). Totalno necujan sto je i meni bilo vrlo bitno. ----------------------------------- IVANRO Pon Feb 10, 2020 3:48 pm ----------------------------------- Uzmi oba :D Sad ozbiljno i jedan i drugi su ti gotovo sigurno slabi za tu litražu. Ništa ispod 1500l/h s obzirom da planiraš biljni akvarijum. ----------------------------------- WoodyAllen Pon Feb 10, 2020 4:18 pm ----------------------------------- Uzmi oba :D Sad ozbiljno i jedan i drugi su ti gotovo sigurno slabi za tu litražu. Ništa ispod 1500l/h s obzirom da planiraš biljni akvarijum. Oću... ako prodam dedinu njivu :D :D ----------------------------------- PetarOdin Pon Feb 10, 2020 5:04 pm ----------------------------------- meni eheim ecco pro 300 radi posao vrhunski na 180l... ----------------------------------- IVANRO Pon Feb 10, 2020 6:47 pm ----------------------------------- Uzmi oba :D Sad ozbiljno i jedan i drugi su ti gotovo sigurno slabi za tu litražu. Ništa ispod 1500l/h s obzirom da planiraš biljni akvarijum. Oću... ako prodam dedinu njivu :D :D Ako ti je akvarijum 120cm veruj mi da bilo šta ispod 1500 l/h neće da bude dovoljno, čistićeš filter i creva na svakih mesec dana. A cela ideja imati kanister je da se ne čisti toliko često. Ja imam 900l/h na 110 litara i 80cm je dužina akvarijuma. Kad sam koristio Eheim Classic 440 l/h na apsolutno svakih mesec dana sam morao da čistim i filter i creva jer protok toliko opadne da je to nenormalno i posle 6 meseci mučenja morao sam da kupim jači filter. Bolje skupi još malo para za nešto veći filter nego sad da uzimaš nešto što jednostavno nije dovoljno. ----------------------------------- Caniggia Uto Feb 11, 2020 12:51 am ----------------------------------- Eheim bez ikakvih razmišljanja, firma radi već 70 godina i apsolutno su u vrhu što se tiče svih aparata koje proizvode. Poređenje koje si naveo, bi bilo slično nešto tipa, koji auto da uzmem, škodu oktaviju ili audi A6... Idu i jedan i drugi, ali... Imao sam atmana 4, sada imam eheima i jbl-a dva, eheim na prvom mestu. ----------------------------------- Bojan95 Uto Feb 11, 2020 1:19 am ----------------------------------- Caniggia Je l mozes da nam malo uporedis te filtere? Imao si od 3 razlicita proizvodjaca pa da cujemo iskustva sa njima...zasto dajes prednost Eheimu u odnosu na JBLove kanistere? Je l tacno da kod Eheima protok odgovara onome sto pise u specifikacijama? ----------------------------------- WoodyAllen Uto Feb 11, 2020 4:24 am ----------------------------------- Caniggia Je l mozes da nam malo uporedis te filtere? Imao si od 3 razlicita proizvodjaca pa da cujemo iskustva sa njima...zasto dajes prednost Eheimu u odnosu na JBLove kanistere? Je l tacno da kod Eheima protok odgovara onome sto pise u specifikacijama? I ja sam čuo da eihemovi kanisteri za razliku od atmana (za druge modele, ne znam) imaju protok po specfikacijama. ----------------------------------- m.vlacina Uto Feb 11, 2020 12:17 pm ----------------------------------- Ja sada imam JBL filter, e702, 700l/h je protok, a 85 litara akvarijum i prezadovoljan sam. Jako tih, po nekoliko meseci uopšte ne otvorim filter. Pre toga sam imao Eheim classic 250, 440l/h protok i nije bilo loše, ali mi je padao flow, to se jednostavno videlo. Sad, kontam da su i JBL i Eheim kvalitetni, tu nema sumnje (u odnosu na Atman, i ostale Kineze), kao što kolega reče Audi A6 naspram Dacie, ali i zavisi mnogo koji je protok na koju litražu. I najbolji filter na prevelikoj litraži neće dati neki efekat. Zato ja volim da imam jak flow i glava ne boli, kao na morskom. :D ----------------------------------- IVANRO Uto Feb 11, 2020 12:58 pm ----------------------------------- Imao sam pre i imam trenutno jedan EHEIM classic. I imam JBL CristalProfi. E to je kao da porediš stari Audi sa novim Audijem. Brzi i jedan i drugi ali je JBL 6 klasa bolji, moderniji i praktičniji i ima svu dodatnu opremu koju treba da ima. Neuporedivo. Čišćenje JBL i ponovno pokretanje bez muke. Eheim Pro verzije su dobre ali skupe, preterano skupe, nepotrebno skupe. Eheim pravi kvalitetne kanistere kao što to rade i JBL i Oase i nema greške sa bilo kojim od njih. Eheim Classic filter je jako nepraktičan za čišćenje samim tim je i jeftiniji od JBL filtera iste snage i veličine. Odličan filter svakako ali treba uzeti odgovorajući protok. Eheim pro je vidno skuplji od JBL, mada ne znam zašto ali ajde nisam koristio pa ne mogu o tome. Ja recimo ako bi i prelazio sa JBL na neki drugi prešao bi na OASE filter i to samo zbog onog predfiltera koji možeš da čistiš bez da otvaraš filter i zbog grejača koji ide u njega a cena nije toliko drastično veća kao što je kod Eheim Pro varijante. Nisam koristio Atman pa ne mogu da pišem o njima. Sunsun je ovde daleko popularniji od Atmana kontam da postoji razlog za to. Nisam koristio ni Sunsun ali vidim da je hvaljen. Inače kod svih filtera se protok meri dok je prazan, logično kad se filter napuni i kad ga staviš metar ispod akvarijuma dođe do određenog pada protoka. Kod boljih filtera manje kod lošijih više. Kad se zaprljaju protok pada još više. Bitne stavke su protok i mesto za filter materijale kao i sitnice koje mnogo znače kao lakoća održavanja, prajm dugme itd. Protok za jako ubiljene akvarijume treba da bude između 7-10 puta zapremina akvarijuma idealno. Ništa ispod 6 puta ne treba ni pomišljati ako ne planiraš da čistiš filter svako malo. Svaki filter se zaprlja, svakom filteru su creva puna šljama nakon nekog vremena e zato treba imati jači protok da kad on opadne zbog prljavštine ti ne moraš da čistiš jer je preslab. Meni je protok 9 puta i nakon 6 meseci kad je filter prljav i creva su nikakva i dalje voda cirkuliše dobro. Sa 4.4 puta protokom nakon mesec dana voda se jedva kreće. Tetra takođe ima sasvim solidne filtere sad, mislim da su noviji sa oznakom PLUS i rešili su probleme starijih modela. ----------------------------------- ASX Uto Feb 11, 2020 1:09 pm ----------------------------------- Ja imam Tetra EX800Plus, za ciscenje je veoma jednostavan, sto se tice protoka ne zam dal imam propisanu ali zadovoljan sam njegovim radom. ----------------------------------- Bojan95 Sre Feb 12, 2020 1:10 am ----------------------------------- Da postavim ovde pitanje kad smo se vec raspisali.. Pitanje za vas sa JBL i Eheim kanisterima..Oni dolaze vec napunjeni sa filter materijalom, pa me zanima kakvog je kvaliteta taj filter materijal? Je l prati i kvalitet samih kanistera ili to popune sa nekom slabijom filter masom, cisto da korpe ne bude prazne..Da li prepravljate raspored filter materijala ili dokupljujete neki kvalitetniji? ----------------------------------- Caniggia Sre Feb 12, 2020 2:03 am ----------------------------------- Svaki filter je dobar na neki način. Neki je jeftiniji (npr atman) pa mu je to prednost, neki je jako tih (npr eheim proff 3) skoro da se ne čuje, te mu je to prednost, neki je lak za održavanje uz pristupačnost dodatnih filter materijala (npr jbl cristalprofi). Možemo ovde "bistriti politiku" još dugo o kanisterima, što i nije loše, ali, nema dobrog filtera bez dobrog filter materijala i bez pravilnog korišćenja tj. održavanja. Sve nove generacije kanister filtera lepo rade, samo su neki pravljeni od kvalitetnijih materijala, koji će učiniti vek kanistera dužim i sa manje kvarova, ništa drugo. E sad, ako nekome smeta da bude bučniji (npr tetra), onda izabere tiši (npr jbl) itd. ----------------------------------- ASX Sre Feb 12, 2020 9:49 am ----------------------------------- Eihem dolazi sa vrhunskim materijalom unutra, jbl isto nije los, mislim da ne mora nista da se doda. Sto se tice tetre kod mene se ne cuje... ja ne znam sta moze tise od toga ----------------------------------- IVANRO Sre Feb 12, 2020 10:05 am ----------------------------------- Eheim zavisno od tržišta i modela ali recimo Classic ili dođe samo sa sunđerima ili sunđeri i neki njihov bio substrat koji spada u dobre filter materijale. Nije najbolji ali je dobar. Ja sam dobio samo sa sunđerima i kupio seachem matrix. JBL stigne uvek full opremljen sa njihovim micromec filter materijalom za biološku i sunđerima za mehaničku(od grubljih do finijih). E sad ja sam već imao seachem matrix ciklirani i sam prodavac je nudio na poklon kilogram seachem denitrate pa sam ta dva iskoristio za biološku umesto JBL micromec. Nije mi delovao taj micromec nešto preterano porozno a i svakako nije bolji od seachem-a. Kasnije kad sam oformio novi akvarijum sam iskoristio jedan deo tog Micromec filter materijala za Eheim classic 150 i ok je filtracija. Tako da i ne mora da se menja niti bi ga ja i menjao da mi nije stiglo kilo seachem denitrate uz sam filter. Što se tiče rasporeda to ćeš uvek i na svakom filteru morati da menjaš jer niko od njih to ne radi logično. Uvek ide grubi sunđer kao taj neki predfilter pa onda odmah stave biološku pa onda posle biološke finiji sunđer i vatu ili sunđer od aktivnog uglja na kraju. Kod mene će uvek da ide grubi sunđer, finiji sunđer, vata da mehanički skroz očiste vodu i onda samo biološka do kraja. Isto svi oni predviđaju da je dovoljna jedna korpa biološke filtracije a u ostale se doda gomila sunđera ali ja više volim samo jednu korpu sunđera+predfilter sunđer i onda sve ostalo biološka. ----------------------------------- WoodyAllen Sre Feb 12, 2020 6:14 pm ----------------------------------- Jel probao neko Aqua Zonic Aqua Pro 1200? Skroz jeftino. ----------------------------------- PetarOdin Sre Feb 12, 2020 6:25 pm ----------------------------------- do kolko para hoćeš prodaje moj prijatelj eheim profe 3 ja mislim sa sve filter materijalom ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Feb 12, 2020 7:15 pm ----------------------------------- Aj jedna buba.. jel ste racunali koliko koji trosi struje i da li je isplativije uzeti neki za 5-6 hiljada koji trosi 35-40W ili uzeti neki od 15-20 hiljada koji trosi 10-15W, a da ne spominjemo razliku u kvalitetu samog kanistera? :) ----------------------------------- WoodyAllen Sre Feb 12, 2020 10:45 pm ----------------------------------- do kolko para hoćeš prodaje moj prijatelj eheim profe 3 ja mislim sa sve filter materijalom Sve zavisi od specifikacija, starosti... ----------------------------------- Caniggia Čet Feb 13, 2020 12:05 am ----------------------------------- Aj jedna buba.. jel ste racunali koliko koji trosi struje i da li je isplativije uzeti neki za 5-6 hiljada koji trosi 35-40W ili uzeti neki od 15-20 hiljada koji trosi 10-15W, a da ne spominjemo razliku u kvalitetu samog kanistera? :) Struja nam je najjeftinija u evropi, tako da za to ne treba brinuti :) ----------------------------------- WoodyAllen Čet Feb 13, 2020 9:10 am ----------------------------------- Uzeh Eheim Classic 2217, star 2-3 meseca. Staje više filter mase nego u mom prethodnom Eheim Professionel 3 2071. Gruva jače, a izlazno crevo mu je tanje tako da ima još veći potisak, pravi jaku cirkulaciju pa ću moći da prodam stream pumpicu :D Malo je bučniji od Eheim Professionel 3 2071, ali meni ne smeta pošto je u drugoj sobi :D Za sada... zadovoljan.