Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Barbusi (Puntius) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2009 5:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Barbusi, ili kako se u srpsko-hrvatskoj literaturi navodi Mrenice (lat. puntius), su rod slatkovodnih tropskih ribica iz familije šarana (cyprinidae).

Barbusi se mogu naći u vodama Jugoistočne Azije i Indije, ali postoje vrste koje su nađene u Africi. Najveća veličina koju mogu da dostignu je 25 cm, ali u akvarijumu najčešće rastu od 5 do 15 cm. Njihovo telo je romboidnog oblika i najčešće imaju po jedan par brčića.

Spadaju u svaštojede, što znači da će prihvatati različite vrste hrane. Akvarijum ne mora da bude veliki i preporučuje se živo bilje. Ove ribice će zauzimati srednji i donji slov akvarijuma. Jatne su ribe, pa je neophodno kupovati ih u većem broju (najmanje 6). Kada su u jatu one se miroljubive prema drugim ribicama, ali ako se čuvaju pojedinačni primerci onda mogu da postanu agresivni. Aktivni su plivači i nisu stidljivi, tako da uvek plivaju na otvorenom. Dobri su skakači pa je stoga neophodno imati dobar poklopac na akvarijumu.

Barbusi su šarenih boja i lepo izgledaju u svakom akvarijumu. Pošto su aktivne ribe ne preporučuje se čuvanje sa sporim i ne-aktivnim ribicama, jer mogu da im grickaju peraja. Na primer Skalari i Barbusi u malom akvarijumu nisu preporučljivi.

Nemaju zahteva što se osvetljenja tiče. pH vrednost vode treba da iznosi 6.0-7.8, a tvrdoća između 4 i 10 KH. Temperatura u akvarijumu treba da bude 23-26 stepeni celzijusa.

Što se mresta tiče, spadaju u ikrašice.

Jedan od najpoznatijih predstavnika je Puntius Tetrazona.


Neki od predstavnika:


Puntius arulius
Image

Puntius binotatus
Image

Puntius chola
Image

Puntius conchonius - Raskošna mrenica
Image

Puntius cumingi
Image

Puntius denisonii
Image

Puntius everetti - Mrljasta mrenica
Image

Puntius fasciatus
Image

Puntius gelius
Image

Puntius hexazona
Image

Puntius lateristriga - Mataja mrenica
Image

Puntius nigrofasciatus - Crvenoglava mrenica
Image

Puntius oligolepis - Mrenica kameleonka
Image

Puntius padamya
Image

Puntius pentazona - Petoprugasta mrenica
Image

Puntius phutunio
Image

Puntius stoliczkanus
Image

Puntius terio
Image

Puntius tetrazona - Sumatranka (Tigrasta mrenica)
Image

Puntius ticto
Image

Puntius titteya - Lisasta mrenica
Image

Puntius vittatus
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Avg 11, 2009 5:54 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nenadk




Registrovan: 18 Avg 2009
Poruke: 1

PorukaPoslao: Uto Avg 18, 2009 12:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da li je u pitanju lapsus da su u pitanju živorotke?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
joca93
Akvarista



Registrovan: 17 Apr 2009
Poruke: 13

PorukaPoslao: Uto Avg 18, 2009 1:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislim da nisu zivorotke al sacekacemo da dodje MiB...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailMSN Messenger
Zola
Urednik
Urednik



Registrovan: 30 Maj 2009
Poruke: 255
Lokacija: Užice

PorukaPoslao: Uto Avg 18, 2009 1:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sve gore prikazane vrste su ikrasice !!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
MiB
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2009
Poruke: 269
Lokacija: Šabac

PorukaPoslao: Uto Avg 18, 2009 1:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lapsus. Hvala na ispravci Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Labeo Bicolor
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 616
Lokacija: Sremska Mitrovica 022

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 7:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice cinjenice da ne idu sa sporim ribama, jer su aktivni plivaci, da li znaci da bi u toj kombinaciji Betta splendens bio nerado vidjen gost?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Sep 09, 2010 9:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo tako Labeo. Mislim i da sama kombinacija ovih riba nije za jedan zajednicki akvarijum a zbog temperamenta samih riba.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
FEK@
Akvarista



Registrovan: 23 Nov 2009
Poruke: 534
Lokacija: Niksic

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 1:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

dok sam njih drzao u aq, nikad mi nije ni jedna mala ribica mogla opstati
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 3:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prelepe ribice. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Pet Sep 10, 2010 10:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam dobio na poklon par P. nigrofasciatus i jedno vreme su ziveli sa skalarom ali cim je muzijak poceo da dobija boju krenuo je da gricka skalara pa sam ih poklonio...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Bokyly
Akvarista



Registrovan: 18 Avg 2010
Poruke: 96
Lokacija: Ruma Srem !

PorukaPoslao: Sre Sep 29, 2010 10:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Labeo Bicolor ::
Sto se tice cinjenice da ne idu sa sporim ribama, jer su aktivni plivaci, da li znaci da bi u toj kombinaciji Betta splendens bio nerado vidjen gost?


tek sada videh ovu temu.
nema frke sa borcem (bar kod mene) vec preko mesec dana sve funkcionise u najboljem redu ! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Labeo Bicolor
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 616
Lokacija: Sremska Mitrovica 022

PorukaPoslao: Čet Sep 30, 2010 3:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ Bokyly

Interesantno. Lepota nelogicnosti Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
GRBA
Akvarista



Registrovan: 26 Avg 2010
Poruke: 145
Lokacija: (Loznica)Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Okt 03, 2010 2:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam akvarijum od 50l...u njemu 2 trihogastera,2 serpe,1 tetra,4 čistača,3 tetrazona,2 zelena barbusa i 2 titeja barbusa...i niko nikoga ne dira vise od mesec dana...
barbusi su extra ribice!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zeki972
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2010
Poruke: 176
Lokacija: Sisak

PorukaPoslao: Ned Okt 03, 2010 3:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

GRBA ::
Imam akvarijum od 50l...u njemu 2 trihogastera,2 serpe,1 tetra,4 čistača,3 tetrazona,2 zelena barbusa i 2 titeja barbusa...i niko nikoga ne dira vise od mesec dana...
barbusi su extra ribice!


serpe i tetre uopće su ribe jata i u broju od 7 komada pa naviše dolaze do izražaja,tako da ne znam kako izgleda akvarij u kojem su po dvije ribice od svega..
pošto vidim da imaš najviše barbusa, riješi se ostalih riba i napravi si barbusarij, stavi još barbusa pa bar uživaj u njihovoj ljepoti potpuno..
naravno to je moje osobno mišljenje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Thageriona
Akvarista



Registrovan: 09 Jul 2010
Poruke: 274
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Okt 03, 2010 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam tetrazone i nisu pravile probleme... Jeste da su malo "aktivnije" i da se desilo da zamalo iskoce iz akvarijuma kad podignem staklo...
Grickale su japankama peraja, te su japanke poklonjene isti dan ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Barbusi,kripte,sagitarija Aleksandar Mitrovic Tražnja 0 Ned Feb 11, 2024 4:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Barbusi - puntius lateristriga Vladimir95 Ponuda 0 Sre Apr 28, 2021 5:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Barbusi ImoNemo Početak u akvaristici 5 Sre Sep 23, 2020 9:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Barbusi na poklon Pleki Na poklon 1 Sre Avg 12, 2020 7:45 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Puntius denisoni i bozmani nebojsar Ribe 3 Ned Apr 26, 2020 10:08 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License