----------------------------------- stefanpodgorica Pet Okt 28, 2016 10:16 pm ----------------------------------- Pozdrav , stekao sam solidnog iskustva sa vrtnim jezercima i fontanama,napravivsi ih 5 do sada,kao i 5 godina ispijanja jutarnje kafe uz pogled na moju fontanicu koja je prije bila jezerce :) Tako da se nadam da mogu da pomognem na neka pitanjca :D Prije svega,cestitke na projektu. Za sve postoji prvi put. A sad shto se tice rjesavanja problema . 1. Led u vrtnim jezercima. ( uzeti grijac za akvarijum i ubaciti na nekih 5 cm ispod povrsine vode. U tom dijelu nikad ne.moze biti leda PROVJERENO. Zasto je to bitno ? Prvenstveno da bi isparavali toksini iz vode dok ti ne maknes ostatak leda. 2. Zelene mrlje,alge,itd. Postoje 2 nacina itekako efikasna. Prvi nacin je da se na dovodno crijevo vode iz fontane u filter ugradi uv,a imad i gotove kanistere i filtracione sisteme sa tom namjerom. Takodje treba voditi racuna o pravilno postavljenom materijalu u filteru radi pozitivnih bakterija itd itd itd. Drugi nacin je kupovina bio-aktivnih kugli. Jedna je 20e i to je za nekih 1000 litara. Jednostavno se samo ubaci u fontanu i nakon 15 dana pocne da djeluje. A traje 3 mjeseca sto je izvanredno negdje od maja pa na dalje. 3. Ukoliko neki zeli lijep mrijest koji ce da pokaze rezultate vidjesi brdo malaca, ONAVEZNOOOOO s pocetkom proljeca ubaciti shto vise grana ,umjetnog cvijeca ,umjetnih zbunica. Znam da je ruzno ali to je jedini nacin da se oni sakrivaju i opstanu dok malo ne ojacaju. Nadam se da sam malo.pomogao,ako nekoga zanima detaljnije sve vezano na ovakve teme tu sam :)