----------------------------------- Danilo14 Sub Maj 12, 2018 12:44 pm Bela izraslina na Borcu ----------------------------------- Pozdrav svima, prvi put vam se obraćam zbog pomoći. Naime, dobio sam muškog Borca u januaru i sada mu se na kraju jednog peraja pojavila bela, poluprovidna izraslina. Podseća kao kada se buđ uhvati na voćku. evo i slike: https://imgur.com/wdex85j Borac je sam u akvarijumu od 10 litara. U pet shopu su rekli da nije potreban filter pa ga nisam ni nabavljao, ali planiram ako se ispostavi da je ovo posledica nedovoljno čiste vode. Takođe u akvarijumu ima plastične dekoracije (ne znam koliko one mogu biti štetne za ribicu ili da izazovu ovakvo oboljenje). Normalno se kreće, jede, nema nikakvih problema da zaroni ili izroni do površine. Molim vas za pomoć, hvala. ----------------------------------- io Sub Maj 12, 2018 2:07 pm ----------------------------------- Ok mu je 10l akv, bez filtera, ali voda treba da se menja 2x nedeljno bar, a kako nemas prave biljke da prerade deo borcevog minulog rada, i nepojedene hrane, komotno mozes i 3x nedeljno da menjas vodu. Ne celu, nego deo, 3 ili 4 l . Akv je premali da bi stavio filter koji nece uskovitlati svu vodu i iznuriti borca. On ce plivati da se odupre strujanju, posto inace poticu iz mirnih voda , da ne kazem bara, i nisu bas neki plivaci ko' pastrmke. Sliku ne vidim, ali to belo moze biti ili bakterijsko oboljenje, ili gljivicno oboljenje, ako je poput vate recimo. U oba slucaja problem je kvalitet vode. Pocni cesce da menjas, na primer : svaki dan po 1 l sveze vode pa vidi za 7-8 dana dal se iscistila malo ; ili svaka 2 dana po 1,5 l, u svakom slucaju moraces cesce po manje vode da menjas da bi se iscistila voda. Naravno, mozes i da krkas neke lekove, ali ako je borac jos uvek sasvim normalan i jede, jednostavnije je da zamenom vode resis to. ----------------------------------- Danilo14 Sub Maj 12, 2018 3:41 pm ----------------------------------- Hvala na brzom odgovoru. Meni su rekli da otprilike na svakih nedelju dana menjam manje od pola vode, ali ću sada krneuti češće po manje. Što se tiče slike, radi ako se copy-paste link u drugi prozorčić, redirect izgleda ne radi na ovom forumu. Ne znam stvarno šta je bilo, ali bela "izraslina" je izgleda spala sa borca, nema je više na peraju, a peraje nije oštećeno. Hvala vam još jednom na odgovoru! ----------------------------------- io Sub Maj 12, 2018 4:35 pm ----------------------------------- Aaa, evo vidim sad sliku :D sreca, vec mu je to otpalo :D Izgleda kao da mu se ubudjao taj deo, gljivicno. Pretpostavljam da je prilikom plivanja mozda malo ogrebao vrh jedne rese, i onda mu se ta rana ubudjala. Zato sto je voda stajaca, i zato sto je bila ( uslovno receno) prljava. ( Ne prljava kao na oko zuta il braon, nego u hemijskom smislu, mozda si ga malo vise hranio pa se hrana raspadala i povecala koncentraciju nitrata, nitrita ili amonijaka...) Dobro je da je to otpalo samo :) sad malo procisti vodu, pa menjaj ipak 2 puta nedeljno po 2,5 l recimo, jer to je cetvtrina samo, al opet znaci zbog osvezavanja i uklanjanja viska hrane i svarene hrane . Bas je lep borac :) ----------------------------------- Peku Sub Maj 12, 2018 5:55 pm ----------------------------------- Dešavaće ti se da dodje do gljivičnje ili bakterijske infekcije na perajima riba. Taj deo peraja uvek možeš da isečeš. Sve dok nije blizu korena riba ništa neće osetiti niti će joj smetati. U čistom akvarijumu peraje se oporavi za 2-3 dana od povreda. Neki mali hangon filter bi bilo lepo da stavis, neki unutrašnji korner što radi na vazdušnu pumpu. Voda je potrebno da se kreće u akvarijumu. Napiši odakle si pa nek ti nkeo posalje malo riccie ili neku mahovinu. To su jednostavne biljke koje zahtevaju minimalno svetlo a solidno prečišćavaju vodu. ----------------------------------- Skybuffalo Sub Maj 12, 2018 9:31 pm ----------------------------------- Ili drezgu (ceratophyllum demersum) zato sto je laksa od ricije i mahovine.One se rasture svuda po akvarijumu i prave lom a drezga ostane u jednoj celini. Hang on filter ti je lepo resenje i trajno.Najmanji Atmanov HF 100 ne bi trebao da ti talasa vodu.Kostaju oko 800-900 dinara i resio si problem, ne moras cesto da menjas vodu i da strahujes.Samo nedeljno ocistis filter u akvarijumskoj vodu koju si si izvukao i sprecis buduce probleme. Izbacis fabricke kertridze, stavis sundjer, vatu i komoru. i siporeks i to je to, ili samo sundjer i vatu ako ne zelis da se trosis za siporeks. Mozes i sundjer filter ali oni obicno zauzimaju prostor a akvarijum ti je ionako mali. ----------------------------------- Danilo14 Ned Maj 13, 2018 9:43 am ----------------------------------- Hvala svima na pomoći i savetima. Kada sam već ovde, na koje intervale bi bilo dobro ceo akvarijum prati, i staklo i podlogu i dekoracije? Ako je to uopšte potrebno raditi sa ovako malim akvarijumom. Ja sam to već radio par puta, ali ne znam da li ribici smeta da se na svakih 3-4 nedelje premešta radi pranja akvarijuma i da li može da utiče na njeno zdravlje. ----------------------------------- Skybuffalo Ned Maj 13, 2018 10:03 am ----------------------------------- Mislim da ne bi trebao da peres sve.Unistavas dobre bakterije. Uzmes cetkicu za zube (ili sundjer kuhinjski mali je najeftiniji) ocistis prednje staklo ako imas algi (voda je unutra, ribica isto dok to radis). Usisas crevom dno (imas u ovoj temi predloga par http://www.akvarijum.org/forum/cime-da-usisavam-dno-aq-t2608.html) od viska hrane i smeca. Zamenis vodu(nikad svu) samo 3-4 litra. Ako uzmes filter operes njega ali nikad pod cesmovacom vec vodom iz akvarijuma. I to ti je to sto se tice nedeljnog odrzavanja. Sundjer odvoj da ti sluzi samo za akvarijum, da ne dodje u kontakt sa nekom hemijom.To vazi i za sve ostalo. ----------------------------------- Ksendzi Ned Maj 13, 2018 3:13 pm ----------------------------------- Borac voli premestanje stvari po akvarijumu, na 3, 4 nedelje nista nece da mu smeta. Nabavi neki mali korner filter, oni ne zauzimaju puno mesta, jeftini su i nece da ti oduzme od litraze akvarijuma, a borac ce ti biti zahvalan. On ne pravi toliku cirkulaciju u akvarijumu, pa mu nece ni smetati. Moja topla preporuka, umesto vestackih biljaka nabavi neku prirodnu biljku koja nije zahtevna, ja bih ti poklonila par pelcera ako se odlucis za tu opciju. Tu nemas pranja dekoracije onda, eventualno malo seckanja biljaaka, i brisanja stakla, ali to nije neki posao na 10l vode . Btw nemoj da verujes bas uvek prodavcima po petshopovima. Ako ti je reko da borac moze bez filtera, okej moze, ali koliko dugo? To isto vazi i za ostale ribice, sve one mogu bez filtera, ali ce mnogo ranije uginuti, bice bolesljive zbog loseg kvaliteta vode, bakterije se tu razvijaju i ko zna sta jos. Kad imas filter zamene vode se svedu na minimum, imas manje posla jer je voda konstantno cista, visak hrane nece da ti pravi probleme ----------------------------------- io Ned Maj 13, 2018 6:06 pm ----------------------------------- Borci, trihogasteri, kolise mogu da udisu vazduh iz sobe, a japanke ne mogu, iako cesto prodavci tvrde da upravo japanke mogu bez filtera. Tako da na 10 l sve i da ima filter, pozeljno je 2 puta nedeljno menjati vodu, jer je 10 l mala zapremina. A s 2 puta nedeljno menjanjem vode, vec i japanka moze dugo da pozivi, e sad sto borac raste 3 cm u telu a japanka 20, to je druga prica. U svakom slucaju, na 10 l treba cesce osvezavanje vode. Sto se samog borca tice, njemu je 10 l komocija. To nije delfin, ili trofeus pa da zahteva plivnu liniju od 2 m, borci su prilicno staticne ribe prirodno. ----------------------------------- Peku Ned Maj 13, 2018 10:19 pm ----------------------------------- Borci, trihogasteri, kolise mogu da udisu vazduh iz sobe, a japanke ne mogu, iako cesto prodavci tvrde da upravo japanke mogu bez filtera. Tako da na 10 l sve i da ima filter, pozeljno je 2 puta nedeljno menjati vodu, jer je 10 l mala zapremina. A s 2 puta nedeljno menjanjem vode, vec i japanka moze dugo da pozivi, e sad sto borac raste 3 cm u telu a japanka 20, to je druga prica. U svakom slucaju, na 10 l treba cesce osvezavanje vode. Sto se samog borca tice, njemu je 10 l komocija. To nije delfin, ili trofeus pa da zahteva plivnu liniju od 2 m, borci su prilicno staticne ribe prirodno. Da se nadovežem. Samo zato što riba može da uzima kiseonik iz vazduha ne znači da treba da živi u akvarijumu bez filtera. Amonijak i nitriti, koji se jako brzo nagomilaju u nefiltriranom akvarijumu, skode ribi, razjedaju joj škrge i dovode do infekcija na koži i perajima. Nedostatak kiseonika je daleko manje opasan nego zagadjena voda. Riba je u stanju da uspori rad svog organizma kao i da uzima tanak sloj vode pri površini(što neki zovu udisanje vazduha a to nije tačno) i na taj način preživi al vodu da prečisti to ne može. Što se tiče korner filtera on je jeftiniji za 100 200max dinara i to samo kad akvarijum nije u prostoriji gde su ljudi. Za tako malu razliku se ne isplati uzimati korner filter. ----------------------------------- io Ned Maj 13, 2018 11:01 pm ----------------------------------- Prirodno staniste borca je bara, da citiram jednog odgajivaca " tamo gde krava stane i ostavi kopito, pa se napuni vodom, borac i tu zivi" , e ako u prirodi moze tako da zivi i ako im se ne nataloze nitrati, nitriti i amonijak u onim casama po pet sopovima, nece ni u 10 l vode. Ako se voda promeni 2x nedeljno sigurno se nece nataloziti nista. I meni je borac u 8 l ziveo 4 i po godine, iako je dosao vec star sigurno godinu i po ( a u zatocenistvu zive 3-5 godina, mada ponegde pise da zive i 2) . Ti mikro filtercici koji mogu da stanu u 10 l akv, mogu da odloze menjanje vode za 1 dan, ali sigurno ne mogu da drze vodu cistom 2-3 nedelje i da razloze amonijak, nitrate i nitrite. Jednostavno, u malom akvu voda mora cesce da se osvezi . Mada, to je ipak samo jedna jedina riba, koja je pri tome prirodno mala rastom, ne moze on sam da se bas toliko nase** u 10 l, da se tu natalozi smrtonosna kolicina amonijaka i nitrata i nitrita. Verovatno ako se mesec dva ne menja voda onda moze, ali ako se 2 puta nedeljno ili na svaka 4 dana menja, recimo, nece se nataloziti sigurno. Nego, jedna kladofora bi bila zgodna da skupi malo toga, ne treba joj niti svetlo niti podloga, pa mozda umesto filtera da ubacis nju. Jednom mesecno se lepo opere, iscedi se ko sundjer da izbaci djubre, i onda vrati u akv. ----------------------------------- Ksendzi Pon Maj 14, 2018 8:12 am ----------------------------------- Nisam ja rekla da borac ne moze da zivi bez filtera, vec da bi mu znacilo da ga ima. Niko nije napomenuo da borac u prirodi iskace iz bare u baru, jer u toj strokavoj vise ne moze da zivi, zato i iskacu u zatocenistvu iz akvarijuma jer im je takav instinkt. Mi smo tu da ribicama obezbedimo najsavrsenije moguce uslove. Filter naravno da ne menja sam vodu, moras ti, jos dotle nismo stigli, ali pomaze da razlozi stetne materije, sto obezbedjuje ribici zdrav zivot. Naravno da korner filter ne moze da radi u 110l vode, ali u 10l radi savrseno dobro preciscavanje vode. Dovoljno dobro da se borcu ne ubudjaju peraja i da ne krenu da se raspadaju. To sto oni u pet shopovima brze borce u casama, kljukaju ih bensedinima u transportu, to je druga prica, mi nismo pet shop i ako su nam vec mezimci treba ih cuvati lepo.