----------------------------------- Zelenizeleni Ned Apr 26, 2020 1:07 pm Bele alge ----------------------------------- Pozdrav! Imam akvarijum od 50l i u njemu sam imao 2 zute moli, 2 kraljevske neonke i 1 ancistrusa. Naravno, planirao sam da kupim jos, ali se desila ova situacija sa koronom :roll: . Naime, juce sam se dosetio da kamenac koji se od vode pojavio na akvarijumu ocistim limunom, malo potrazio po internetu i oprobao se. Sve je sada savrseno cisto! Nazalost, nakon sto sam zavrsio sa tim primetio sam da mi jedna ribica lezi na dnu. Videlo se da je na samrti, mada se par puta opirala i nastavljala da pliva, nakon cega je i umrla. Plasio sam se da je zbog limuna, ali drugim ribicama se nista nije desilo. Primetio sam da je samo lezala na jednom listu u zadnje vreme i nisam bio zabrinut oko toga, ali nemam ideju sta bi bilo uzrok tome. E, sada krece ono zbog cega sam ovde. Danas kada sam pogledao u akvarijum, primetio sam da je voda nekako cudno belkasta i zamucena, sto mi je bilo veoma cudno jer sam juce ocistio filter. Problem je sto mislim da sam vec imao dve vrste algi, za koje verujem da su se pojavile zato sto sam skoro krenuo da ukljucujem svetlo kako bi biljke napredovale. Jedne su bile zelene i podsecaju na nekakve koncice, a nalazile su se po staklu i medju biljkama. Drugu vrstu sam nasao u filteru. Bile su ljigave i smedje boje, a ocistio sam ih mehanickim putem. Sada su mi se pojavile i ove bele po staklu i biljkama, kao na slici. Ne znam da li su sve ovo uopste alge, ali ja pretpostavljam. Molim za pomoc i hvala unapred! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_113421361_belealgex.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_264649871_belealge2x.jpg ----------------------------------- peconis Ned Apr 26, 2020 1:12 pm ----------------------------------- Da li ti je sok iz limuna zavrsio u akvarijumskoj vodi? ----------------------------------- Zelenizeleni Ned Apr 26, 2020 1:40 pm ----------------------------------- Trudio sam se da do toga ne dodje, ali je sigurno nesto soka zavrsilo u vodi. ----------------------------------- peconis Ned Apr 26, 2020 2:13 pm ----------------------------------- Ukoliko ovoga nije bilo pre, moja pretpostavka je da je zelena koncasta alga pobelela od kiseline. Koliko god da je limun prirodan, i dalje je kiselina i nije mu mesto u akvarijumskoj vodi. Tako da sledeci put probaj da skidas kamenac mehanicki, ziletom ili necim slicnim. To skidanje kamenca i naslaga uz pomoc kiselina (limun, sirce i sl.) se radi na suvo, i posle je ispiranje vodom obavezno. ----------------------------------- Zelenizeleni Ned Apr 26, 2020 2:52 pm ----------------------------------- Okej, hvala! Sasvim je moguce da je zelena alga pobelela, cini mi se da je bas ima na onim mestima gde je bilo najvise zelene. Sacekacu par dana pa javljam da li je stanje bolje!