----------------------------------- kaplarm Ned Okt 03, 2010 1:47 am Bele tacke ----------------------------------- Danas sam primetio bele tackice na ribicama prvo na botijama pa na neonkama i ramirezima, na ancitrusima nisam uspeo da vidim. Pokusao sam da slikam ali se nista ne vidi. Odmah da kazem da sam procitao leplivu temu o ovome i interesuje me sta se jos moze koristiti osim Sera Costapur kapi. i samo da napomenem jutros su ribice bile OK, posle toga sam malo "usisavao" podlogu, i kasnije posle 3-4 sata sam primetio ove tackice. Ribice se ponasaju skoro isto osim ramireza koji su dosta "mirni" plivaju blizu povrsine i tj. stoje u jednom mestu. ----------------------------------- nikouro Ned Okt 03, 2010 1:52 am ----------------------------------- Bolest bijelih mrlja, Ich (Ichtyophthirius) S: Tijelo i peraje su posute malim bijelim točkama, U jačin pojavama koža može biti prekrivena slinavim sivim mrljama. Kako bolest napreduje, riba postaje letargična i manje pokretna i češe se po akvariju. A: Ichthyophtirius parazit ima tri stadija životnog ciklusa. Osjetljiv je na liječenje samo u stadiju slobodnog plivanja. Povisite temperaturu na 30 oC. Ova vrlo zarazna bolest se liječi malahitnim zelenilom u kombinaciji s formalinom, Trypaflavinom, Kninom, dodavanjem soli, ili mnogim dostupnim lijekovima na tržišitu. Ribe koje prežive napad Icha postaju imune na infekciju, ali i dalje su nositelji bolesti. Tako da stanovnici akvarija koji nisu imuni na bolest, mogu je dobiti ukoliko oslabe uslijed nekog stresa. pisali smo dosta o ovome ... jedino , morao bi da budes siguran da se radi o Ichu i primeniti kupke uz pojacanu temperaturu ----------------------------------- deak Ned Okt 03, 2010 12:38 pm ----------------------------------- Ne mora da znaci da je ichtio. Ako si na vreme spazio bolest moze povecanje temperature na 28 C i dodavanje soli na 10l- 1 supena kasika soli i naravno FMC. Sera zapravo nece puno pomoci jer ako imas ichtio treba gomilu Serinih preparata da bi to uspesno izlecio dok FMC resava problem u kratkom vremenu. Ako su jako sitne fine bele tackice 0.3mm na kozi i na perajima je Odinium, svetlo bele tacke 0.4-1.5mm isto ima na telu i na parajima je Ichtyo. A moze i da bude da se radi o nekim bakterijumskim infekcijama koji napadaju kozu. ----------------------------------- kaplarm Ned Okt 03, 2010 10:27 pm ----------------------------------- Evo slika, uhvatio sam botiu na spavanju. Inace tackice su najizrazenije na makrakantama a ima ih i na neonkama i ramirezima, na pandama i ancistrusima nisam primetio. Juce ujutru sam usisavao aq i ribice su bile ok, popodne sam ovo primetio tako da sam uocio cim su se pojavile. Od preparata nisam nista davao jer vikendom nemam gde da kupim. I da, sta je FMC. :oops: :oops: :oops: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_71452089_DSC05426.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_160767203_DSC05429.JPG ----------------------------------- chicaan Ned Okt 03, 2010 11:28 pm ----------------------------------- Meni ovo liči na ichtio, tako da bi trebalo u što kraćem roku da nabaviš lek i verovatno su se ribe istresirale pa je pad imuniteta doveo do ovoga. FMC je lek širokog spektra bolesti tako da bi trebalo da izleči ribice. Koristi lek po upurstvu i nakon tretmana promeni vodu i ubaci aktivni ugalj da pokupi lek iz vode. Nadam se da si pravio kupku od soli kako ti je savetovao deak, ne znam kako pandice reaguju kad se so doda u akvarijum jer je koridorasi ne vole. Koliko različitih vrsta hrane imaš? Što im bude raznovrsnija ishrana, to će im imunitet biti bolji, a po meni se dobro pokazao Fishtamin i jako je dobar za podizanje imuniteta nakon lečenja. ----------------------------------- kaplarm Pon Okt 04, 2010 1:31 am ----------------------------------- Kupku nisam pravio, ujutru cu. Reci mi samo kako da ubacujem so u aq. Videcu za pande kako ce reagovati. Imam dve vrste listica crvene i zelene, neke crvene sitne granulice i one granule sa spirulinom. Koliko vode da zamenim kad zavrsim sa lecenjem 1/3 ili vise. ----------------------------------- chicaan Pon Okt 04, 2010 10:42 am ----------------------------------- Kašika soli na 10l vode, prepisujem od Deaka, ali bih ti ipak savetovala da napraviš takvu kupku, a ne da stavljaš u akvarijum, ali to je na tebi. Dobro, raznovrsno ih hraniš al im samo malo pojačaj, 2-3 puta dnevno bi bilo ok u malim količinama, ali nakon tretmana, mislim da se ne hrane ribice kad se koristi FMC. Kad završiš lečenje zameni pola vode, pogotovo ako budeš sipao so, da se smanji koncentracija. Mada možeš i trećinu, samo zameni vodu i pre neo što počneš sa lečenjem. ----------------------------------- kaplarm Pon Okt 04, 2010 1:32 pm ----------------------------------- uzeo sam FMC, ovde pise da dodam 2 kasike soli na 100 l :shock: :shock: :shock: a Vi mi rekoste kasika na 10 l, sta da radim? ----------------------------------- chicaan Pon Okt 04, 2010 1:49 pm ----------------------------------- Onda radi po uputstvu, za svaki slučaj :D ----------------------------------- nikouro Pon Okt 04, 2010 1:55 pm ----------------------------------- stani ..stani .... kakav FMC i dve kasike soli. Gde to pisena pakovanju FMC-a ???? FMC je veoma jak lek i svaka pogresna primena ovog leka moze da uzrokuje pomor riba. Ako bolest tretiras FMC-om, onda samo njega primenjuj i nemoj da mesas sa ostalim lekovima ili slanom kupkom. Pokusaj prvo slanom kupkom i podizanjem temperature. Imas dosta tekstova clanova koji su se izborili sa Ichom i mogao bi te tretmane da upotrebis. Takodje imas i tekstova o samoj bolesti i stadijumima iste, tako da se prvo upoznaj sa detaljima bolesti pa kreni sa lecenjem riba. Zadnja solucija neka ti bude tretman sa FMC . ----------------------------------- kaplarm Pon Okt 04, 2010 2:18 pm ----------------------------------- Evo prepisujem Lek FMC, proizvodjac " gama spektral " doo, Kragujevac Uputstvo za upotrebu : Temperaturu povisiti na 28 C, nakapati u akvarijum 15 kaoi prerparata na svakih 100 litara vode i dodati 2 kasike soli. Tretman ponoviti nakon 24 h sa polovinom doze. ----------------------------------- deak Pon Okt 04, 2010 3:25 pm ----------------------------------- Da imam i ja taj FMC al sam ipak isao sa 1 supena kasika na 10l vode. ----------------------------------- kaplarm Pon Okt 04, 2010 4:03 pm ----------------------------------- Ja cu sa 2 kasike. posto imam koridorase. ----------------------------------- sale75bgd Pon Okt 04, 2010 4:28 pm ----------------------------------- Sa dve kasike posto imas koridorase? Sada me malo zbunjujes...njima smeta so, i o tome pisete u par postova i sada se odlucujes za 2 kasike a kao razlog navodis to jer imas koridorase? Zelis da ih se resis? Uputstvo citaj, Deaka pitaj ;) (poslusaj) To ti je kao ono, kartu citaj-seljaka pitaj. Tako je u mom poslu...iskustvo je majka znanja!! ----------------------------------- deak Pon Okt 04, 2010 4:56 pm ----------------------------------- So skodi koridorasima al kad sam morao da sipam sipao sam so i koridorasi su preziveli al to nemoj raditi jer to im bas skine jako puno sluzi steti im. FMC odmah pocni da stavljas po upustvu proizvodjaca. Neke bolesti kao na primer Ichtyo nece napasti xiphophoruse, oni su imuni na to dok black moly i gupike napada. Pokusaj sa FMC da se resis ichtyo a ako hoces da tretiras glavni akvarium sa soli onda povadi koridorase i posebno ih tretiraj sa FMC. FMC je zapravo jak otrov koji sve poubija tako da jako treba paziti sa njim jer malo jaci rastvor i odose i ribice. Uvek preracunaj 2x pre nego jednom sipas, da se ne desi da sve pobijes. ----------------------------------- zeki972 Pon Okt 04, 2010 5:24 pm ----------------------------------- Ne mora da znaci da je ichtio. Ako si na vreme spazio bolest moze povecanje temperature na 28 C i dodavanje soli na 10l- 1 supena kasika soli i naravno FMC. Sera zapravo nece puno pomoci jer ako imas ichtio treba gomilu Serinih preparata da bi to uspesno izlecio dok FMC resava problem u kratkom vremenu. Ako su jako sitne fine bele tackice 0.3mm na kozi i na perajima je Odinium, svetlo bele tacke 0.4-1.5mm isto ima na telu i na parajima je Ichtyo. A moze i da bude da se radi o nekim bakterijumskim infekcijama koji napadaju kozu. slažem se s deakom. ako ne ideš s lijekovima, treba samo povisiti temperaturu, čak i do 29C, a ako ide s lijekovima iz iskustva preporučam JBL-ov Punktol, u vrlo kratkom roku riješi parazita... iako ne znam da tu sol može puno pomoći, pogotovo nekim ribicama koje imaš ----------------------------------- kaplarm Pon Okt 04, 2010 5:40 pm ----------------------------------- 2 kasike na 100 l je mnogo manja koncentracija nego 1 na 10l, stoga sam mislio da nece skoditi koridorasima s'obzirom da je mala koncentracija. hvala na pomoci. ----------------------------------- Fricky`88 Pon Okt 04, 2010 7:31 pm ----------------------------------- Deak, a ne sluzi li so za regeneraciju sluzi po kozi ribe? Citao sam o tome na drugom forumu odavno i da kad se ta sluz smanji ribe tad postaju ranjive na bakterije i da im so pomaze pri regeneraciji koze tj. sluzi? ----------------------------------- deak Pon Okt 04, 2010 10:26 pm ----------------------------------- Evo ovako da sastavim oko soli sta se zapravo desava. Malo soli (0,1%-0,3%,to jest 1-3g/litar): ova procedura je preko vise dana da tako stoji akvariumu bez promene vode. Sluzi za uklanjanje pocetne gljivicnih oboljenja i jednocelijskih bakteriuma na kozi ribice. Ovom procedurom u vodi oko ribica smanjujemo preterano namnozene gljivice ili bakteriume koji jako pomazu ribicama kojima je slabiji imunitet jer ne treba tolko da se brani. Vecom kolicinom soli ribica skroz gubi sluz na sebi i ako voda nije sterilna svoju ribicu postavljamo na svedski sto bolestima. Tako da kad tretiramo akvarium sa vise soli ondak treba duze vreme da ostane so u vodi al posle dosta sveze vode moramo da dodamo tj da promenimo. Neke ribice bas ne podnose so ili gubljenje sluzi im omogucava da ostanu bez ikakve odbrane protiv bolesti. Nadam se da sam svima odgovorio u vezi soli ;) ----------------------------------- kaplarm Pon Okt 04, 2010 11:29 pm ----------------------------------- Hvala Deak , jasno mi je. Chicaan rece u nekom od prethodnih postova da se ribice ne hrane dok traje tretman FMC om, znaci danas i sutra nema hrane? ----------------------------------- deak Pon Okt 04, 2010 11:58 pm ----------------------------------- Iiskreno receno ja ih hranim i za vreme tretmana FMC-om, za sad nisam primetio problem. ----------------------------------- Fricky`88 Uto Okt 05, 2010 5:30 pm ----------------------------------- Ali kako sam ja onda procitao na puno mesta da so regenerise sluz na ribici ako nije uopste tako nego suprotno... ----------------------------------- kaplarm Uto Okt 05, 2010 6:53 pm ----------------------------------- Botia i dva Ramireza RIP. ----------------------------------- Fricky`88 Uto Okt 05, 2010 6:56 pm ----------------------------------- Znaci tretman nije uspeo? Umrli zbog bolesti ili? Saucesce :( ----------------------------------- Sale Uto Okt 05, 2010 7:15 pm ----------------------------------- Prepisano sa jednog domaceg sajta. Sad sam tek video jbg. "Jedna od stvari na koju su ostljive (botie) je i parazit Ichtyophtyriys . Ukoliko primetite male bele tackice na perajima i telu riba odmah upotrebite lek koji suzbija ove male napasnike ali budite oprezni. Ove ribe preko koze veoma lako iz spoljasnje sredine –vode , usvajaju u njoj rastvorene hemijske materije .Shodno tome prilikom lečenja se uvek savetuje upotrebljavati polovinu propisane doze. Ovaj savet treba slediti pri tretiranju svih riba bez krljusti kao i velikog broja riba iz porodice tetri. Odsustvo krljusti uslovljava i osetljivost na so te istu nije pozeljnio dodavati u akvarijum u kome obitavaju takve ribe .Prilikom lecenja upotreba soli je takodje isključena. Ukoliko pristupite lečenju kuhinskom solju stavljate se na stranu parazita i omogućavate mu da mnogo lakše ubije vasu ribu." ----------------------------------- kaplarm Sre Okt 06, 2010 12:52 am ----------------------------------- Ja bih rekao zbog bolesti, i druga makrakanta je blizu kraja , trenutno je u karantinskom aq. ostale ribice su ok ukljucujuci i dve botie loachate. Videcemo kako ce se situacija dalje odvijati danas sam zavrsio tretman sa FMC om, prateci uputstvo na samom leku ali i koristeci savete koje sam ovde dobio. Videcemo..... ----------------------------------- kaplarm Čet Okt 07, 2010 11:02 am ----------------------------------- i druga botia ode, ostale ribice su dobro i tackice se povlace, kada treba da zamenim vodu, mislim koliko vremena da prodje od aplikacije leka FMC i kada bih mogao da ubacim neke ribice, da li da cekam da skroz nestanu tackice ili mogu odmah..... ili ... aj mi vi pomozite. ----------------------------------- ZEXM1994 Čet Okt 07, 2010 11:08 am ----------------------------------- Evo da ne postavljam novu temu meni fosilis ima bele tacke samo velike ima nekih 4-5 tacki i to ima vec 7 dana mislio sam da je normalno jer ni jedna riba nema te tacke sem njega ,ponasa se isto normalno uzima hranu jel to isto neka bolest ili ???? ----------------------------------- proivcek Čet Okt 07, 2010 4:20 pm ----------------------------------- I ja imam isti problem ,na mojim gupijima se pojavile bijele tackice(u predjelu ledja ) ,isto tako na barbusu s tim sto je on skroz poblijedio .... sta da radim ?? ----------------------------------- sale75bgd Čet Okt 07, 2010 4:40 pm ----------------------------------- Uradis isto sto i Kaplarm, samo sledi uputstva koje je dao Deak. ----------------------------------- Fricky`88 Čet Okt 07, 2010 5:59 pm ----------------------------------- Kaplarm, to sto sad hoces da uradis to uopste ne ide tako, pitas kad da promenim vodu, i kad najbrze da ubacis nove ribice?! Pa brate ove ti se jos uvek nisu ni skroz izlecile a ti bi vec nove da ubacujes, sacekaj da se situacija stabilizuje, ne valja ni zdrave ribice tretirati lekovima ako nisu bolesne, to je kao kad ti pijes tablete a nisi bolestan... a one ce automatski biti tretirane cim ih ubacis u aq u kojem jos uvek ima tragova leka... Kad zavrsis lecenje tj. vidis da su sve ribice ok i sve extra ubacis u filter kesicu aktivnog uglja da ti pokupi te tragove lekova...i posle ga izvadis... i onda gledaj i ubacuj ribice... Ovako ti i te nove mozda mogu biti zarazene pa se prenese na ove tvoje i onda neznas sta je, dal je lecenje uopste uspelo ili su one bolesne... ----------------------------------- proivcek Čet Okt 07, 2010 6:07 pm ----------------------------------- da li postoji mogucnost da se covjek zarazi ako uvaljuje ruke u vodu (radi bilja i bilo cega drugog ) ??? ----------------------------------- sale75bgd Čet Okt 07, 2010 6:10 pm ----------------------------------- Ne. Tj. mogucnost je jednaka onoj da ces se zaraziti virusom iz racunara :lol: ----------------------------------- Fricky`88 Čet Okt 07, 2010 6:11 pm ----------------------------------- Haha, ne, te bolesti mogu uticati samo na ribice, tvoj imunitet je daleko jaci nego ribicin... ----------------------------------- kaplarm Čet Okt 07, 2010 11:16 pm ----------------------------------- ljudi nismo se razumeli, mozda sam se i ja pogresno izrazio sa onim " odmah ", nisam ni mislio da odmah ubacim ribe, cisto sam pitao iz radoznalosti eto da znam kakva je "procedura", vise me je interesovalo ovo za menjanje vode i ubacivanje aktivnog uglja na koji sam skroz zaboravio :oops: :oops: :oops: Da napomenem da su ribice dobro, jedino mi se cini da mi je podloga tj. kvarcni pesak i to onaj donji sloj blizi staklu poprimio plavicastu boju od leka. ----------------------------------- kaplarm Ned Okt 10, 2010 1:19 am ----------------------------------- I da rezimiram bele tackice su se povukle, bolest nisu prezivele dve botie makrakante, 2 ramireza i jedna coridoras panda. Ja preziveo al mi bas krivo zbog ovih riba posebno makrakanti ali idemo dalje. ----------------------------------- deak Ned Okt 10, 2010 1:24 pm ----------------------------------- Steta za neke ribice al to je sve akvaristika ;). Samo treba covek da uci iz greski pa da se to ne ponovi ili ako se slucajno ponovi odmah se zna kako reagovati. Nadam se da ti se skroz povukla bolest. ----------------------------------- Fricky`88 Ned Okt 10, 2010 2:00 pm ----------------------------------- hehe, a zamisli kako je meni bilo, ja za novu god odem do pirota i ostavim ribice nedelju dana i dodje gazda iz italije koji je znao da drzim akvarijum i kad je krenuo poobara osigurace "za svaki slucaj"... Uginule sve osim par zivorotki, 2 skalara kao pesnica veliki, 2 kriba, 2 ramireza, i jos mnogo drugih... ----------------------------------- kaplarm Ned Okt 10, 2010 2:23 pm ----------------------------------- Mislim da se skroz povukla, koliko mogu da vidim na ribicama nema vise tackica, sada me interesuje kada da promenim 1/3 vodu i kada da stavim aktivni ugalj. Tacnije koliko bi vremena trebalo da prodje od povlacenja tackica do povratka u normalu. ----------------------------------- deak Ned Okt 10, 2010 2:28 pm ----------------------------------- To se tacno nikad ne zna jer moze ponovo da bukne jer moguce da nesto od jajasca je prezivelo. Ako u glavnom akvariumu nisi koristio so ondak ide standardno menjanje vode 1/3. Ako si stavljao so ondak ide masovno menjanje vode do 50% i to svaki drugi dan u prvoj nedelji, kasnije ides na normalu 1/3. ----------------------------------- kaplarm Ned Okt 10, 2010 2:34 pm ----------------------------------- stavio sam so u glavni aq, sacekacu jos neki dan da budem siguran da sebolest povukla. ----------------------------------- black_xs Pon Nov 29, 2010 1:10 pm ----------------------------------- Imam isti problem kao kaplarm, na ksifo ribicama su se pojavile bele tackice, a ponekoj gupici se suzio rep... nabavio sam "sera baktopur u tecnom stanju" stavio sam par kapi, voda je pozelenela... sta dalje trebam da radim? da povecam temp? da gasim filter? so? ----------------------------------- deak Pon Nov 29, 2010 6:10 pm ----------------------------------- Za so je kasno, nemoj gasiti filter, temp mozes da povecas na 28 C al postepeno nemoj odjednom. Ksifo zapravo ne moze da dobije ichtio to je ondak neka vrsta gljivicnih oboljenja a mislim da je bas tako jer su i gupike suzile rep. Baktopur koristi po upustvu kako pise. ----------------------------------- black_xs Pon Nov 29, 2010 6:46 pm ----------------------------------- koliko puta treba sipati baktopur? ----------------------------------- Dragan.GAGO Pet Jan 21, 2011 7:27 pm bele tacke ----------------------------------- na mladji ksifoa pojavile mi se bele tackice. a sinoc je nestajalo sruje na par sati.da li ima i koji je lek za to? post izmenio:: nikouro PRETRAGA/PRAVILNIK/Lista Clanova/PROFIL/NEMATE NOVIH PORUKA/Odjavi se/Kontakt PRETRAGA sluzi da u nju ukucas zeljeni pojam, mozda je vec neko o tome pisao pa nema potrebe da otvaramo vise puta istu temu. PRAVILNIK obavezno procitaj. ----------------------------------- MiMa987 Čet Jun 09, 2011 2:40 pm ----------------------------------- Da li su i neonkice podlozne ovoj bolesti? Juce sam uzeo 10-tak komada i premetio sam na 2 po 2 bele tackice.Po jedna na ledjnom i repnom peraju velicine nesto manje od 1mm.Gledao sam danas i nisam primetio da se pojavilo na ostalim ribicama,a na ove dve se broj tackica nije povecao. Povecao sam temp na 28 stepeni,sta dalje predlazete? ----------------------------------- gocha Čet Jun 09, 2011 2:42 pm ----------------------------------- i ichi prema uputstvu.... Po mogucnosti,izdvoji ribice u karantin akvarijum..... ----------------------------------- MiMa987 Čet Jun 09, 2011 2:55 pm ----------------------------------- Postoji ta mogucnost.Dakle,cenis da je ich definitivno? Sacekacu do veceras.Primetim li da se pojavila jos jedna tacka ovim dvema ribicama,ili na nekoj od ostalih,prelazim na lecenje odmah. ----------------------------------- gocha Čet Jun 09, 2011 3:06 pm ----------------------------------- da ichi(metilen plavo) je iskljucivo za tu bolest,ja sam sa njime lecio,to je jedna od tezih boesti,pa ti stim ne bi preporucio da cekas... Ako je na glavi onda je to ok,jer se jer to je vec tuca muzijaka,koja je normalna pojava... ----------------------------------- deak Čet Jun 09, 2011 3:44 pm ----------------------------------- Cek stani @gocha nemoj deliti savete ako za nesto nisi siguran! Ne volim poker tipa e 100% ovo pa kad ispadne da nije to a onda j.... @MiMa987 Moze neonke da napadne ichtio ali kod njih je cesce da ih napadne bakteriumi koji su ispod koze. Ali ima tu jos dosta vrsta bolesti koji lici na ichtio a nije to. Bolje bi bilo da stavis sliku o njima ili tacno opisi kako izgledaju te bele fleke. Za svaki slucaj ribice prebaci u karanten. ----------------------------------- gocha Čet Jun 09, 2011 4:56 pm ----------------------------------- ovo nije javascript:emoticon(':offtopic:') ....ja takodje zelim da upotpunim znanje,ali mislio sam da je ichtio bas zato jer se preparat zove isto kao i oboljenje,inace znam da isto takodje sluzi kada ribicu napadnu plesni,i za zastitu ikre od plesni... Neonkice dosta dugi imam i mislim da sam ih proucio dosta,e sada ona je rekla tackice,a za te bakterije isod koze,zar one ne izgledaju kao plikovi... ?! ----------------------------------- MiMa987 Čet Jun 09, 2011 5:43 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_87175595_rsz_1foto1687.jpg Sa hiperaktivnim neonkama i mobilnim bolje nije moglo.Dakle tackice su dosta sitne,nema ih na telu vec samo na repovima za sada. Nabavio sam lek IHTIOMAX i spremio karantin,ali sacekacu jos malo da vidim sta se desava. Juce sam uzeo te ribice,i u radnji gde sam ih uzeo(i gde vise nikad necu da udjem,ali o tome cemo u drugoj temi) nisu izgledale bolesno.Tackice su se izgleda javile zbog stresa jer sam bolest tek primetio u mom aq.Ostale ribice su ok za sada. ----------------------------------- deak Čet Jun 09, 2011 5:45 pm ----------------------------------- @gocha Ichtio nije plesni to je skroz druga bolest i ne moze da se leci sa saproex. Evo ovako ima jako puno bolesti koji su slicni ili isti sa ichtiom i nije uvek isto. Ichtio uglavnom ne ide tako jedna tacka a mozda dve ona bukne i jako puno tackica ima po celom telu koji su sitni negde oko 0.4mm do 1.5mm velicine. Tesko je sazbiti ihtio ponekad cak i nemoguce. Stariji akvaristi kad vide ich prosipaju sa ribama zajedno ne muce se oko lecenja. Oni imaju kratak ciklus i kad sazri na ribici ondak pukne i pada na dno odakle larve vrebaju nove ribice kao plen tako da u kratkom roku ceo akvarium je zarazen. Borba protiv ichtia ide sa dosta soli da bi suzbili nove larve koje su na dnu i upetrebbu leka. Povecanjem temperature je obavezno jer u toploj vodi ichtio ima brzi ciklus i tako sve sto izlazi iz ribica odmah ubija so a lek pomaze da sto je na ribicama i to pobije. FMC je odlicno za ichtio jer u istom trenutku kad smo ubacili u akvarium ona pobije sve zive mikroorganizme. Ima jos puno stvari sto bi se moglo napisati o ichtiu. Evo nekoliko poznatih koji lice na ichtio: Oodinium koji izgleda kao da samo zaprasili ribu sa brasnom. Bakterijska oboljenja koji isto izgleda kao sitni griz na ribici ili cak nekad izraste na vece plikove al u pocetku isto izgleda kao ichtio. Gljivicna oboljenja na kozi koji isto izgledaju u pocetku kao ichtio jer ima nekoliko flekica, kad se bolest razvije ondak ribica luci vise sluzi i bele fleke narastu kao budj i dlakave su. Jos ima jednocelijske pljosnati "crvi" koji kolonizacijom tela ribice izgledaju isto belkaste fleke koji vremenom izrastaju sve vece i vece na telu ribice. itd itd. Ne mozes na osnovu svog jednog iskustva sa nekom bolescu reci na ostale bolesti da je to to. Samo tad mozes da kazes 90% sigurnoscu da je taj ako se uveris u simptome ribica tj ponasanja ili najvazniji faktor okruzenje ribica itd. Nikad ne mozes da kazes 100% sam siguran da je to to. Mozes nekome dati losu dijagnostiku i pobiti sve ribice. Nadam se da sam ti malo otvorio oci oko bolesti. @MiMa987 Ja bih te ribice prebacio u drugi akvarium i za svaki slucaj stavio bi jednu supoenu kasiku soli na 100l i tako bi pratio situaciju. Svakako u karantenu promatraj sta se desava jer lako mozes ostale ribice da zarazis ako ih promatras u zajednickom akvariumu. Fleke su jos na pocetnickom nivou tako da so moze da pomogne i neces morati uopste da koristis lek. Svakako nas obavestavaj sta se desava da bi na vreme ubacili lek koji je potreban. ----------------------------------- gocha Čet Jun 09, 2011 7:15 pm ----------------------------------- Za odinium niasm znao,ok,nisam bio siguran,tadje nisam ni reko da je namenjen za lecenje plesni vec da je namenjen za lecenje parazita ICHTYOPHTHIRIASIS . E sada za FMC znam.... i znam da mu nema premca,ali sa nepazljivim rukovanjem moze doci do pomora... Prognozu sam dao na osnovu njenog demantovanja da je rekla "tacke",ali imak sam trebao sacekati sliku,ali u svakom slucaju da je i to uradila stojim do toga da ribicama ne bih bilo nista..i hvala na posto,neke stvari su mi ipak sada znanije....;) ----------------------------------- MiMa987 Pet Jun 10, 2011 1:54 pm ----------------------------------- Prica je sada ovakva.Ribice su juce prebacene u karantin od 10L sa 28 stepeni i stavljeno je malo soli.Deak,rekao si supenu kasiku na 100L,otprilike sam stavio 1/10 kasike. Nesto manje od dan kasnije bolest definitivno stagnira,a rekao bih i da prolazi.Ribicu sa slike,na kojoj se tackice najvise vide,sada ne mogu da nadjem jer nisam siguran koja je.Tackice i dalje postoje tu i tamo ali su daleko sitnije i jedva da se vide. Koji su sledeci koraci,kakva je procedura dalje? Filter radi jer nisam stavljao lek i pojacana je aeracija. ----------------------------------- deak Pet Jun 10, 2011 2:46 pm ----------------------------------- Zadrzi temperaturu i pripremi vodu koju ces tek sutra da promenis 90% vode. Temperatura vode koju dolivas mora da bude ista kao sto je u karantenu. Kad je odradjena promena vode opet stavi isto toliko soli i ostavi ih tako jos 48h. posle toga ako su tackice nestale opet menjas 90% vode al sad nemoj stavljati so. Posle 7 dana ako su ribice zdrave i lepo se ponasaju mozes da ih vratis u zajednicki akvarium. Ako sve prodje kako treba ondak bez lekova si suzbio bolest. ----------------------------------- MiMa987 Pet Jun 10, 2011 3:59 pm ----------------------------------- Samo jedno pitanje.Tu vodu koju dolivam,dakle sveza voda,jel mora da bude cesmovaca ili moze voda iz glavnog akvarijuma.Ne svidja mi se bas ideja da im sipam 90% sveze vode sa cesme. ----------------------------------- deak Pet Jun 10, 2011 4:18 pm ----------------------------------- 90% sa cesme, tako i ja radim ali tu vodu cuvam 24h u buretu sa rasprsivacem pa tek kad prodje 24h ondak koristim. U akvariumu sto imas vodu sa neke strane je vec opterecena tako da je bolje sa cesme. Ne znam kakva je cesmovaca u bgd al kod nas je dobra, ako ti je loseg kvaliteta sa cesme ondak probaj iz postojecog akvariuma vodu. ----------------------------------- MiMa987 Sre Jun 15, 2011 12:16 am ----------------------------------- Lecenje samo solju nije dalo rezultata.Vec drugog dana tackice su se vracale, sitnije ali u vecem broju.U medjuvremenu je parazit poceo da se siri i u glavnom aq verovatno kao posledica ubacivanja bolesnih ribica.Sve ribice su stavljene zajedno u veliki aq i stavljen je lek IHTIOMAX domace proizvodnje.U naredna par dana javicu rezultate lecenja. ----------------------------------- MiMa987 Pet Jun 17, 2011 7:09 pm ----------------------------------- Da se nadovezem sa rezultatima.Jedna neonkica je ispustila dusu a druga nisam siguran da li je na putu. Krljust kao da je krenula da se raspada.Znate kad peraja krenu da se raspadaju, pa ono sluzavo belo oko peraja sto se pravi.Lici na to, ima ga dosta manje, ali nije po perajima vec po celom telu.Mozda joj se i krljust regenerise a odbacuje bolesne delove,ne znam.Ribica je zivahna ali se izdvojila od jata. Tesko je uslikati, ribica je u karantin, ali ako neko ima ideju sta bi moglo da bude neka kaze. ----------------------------------- deak Sub Jun 18, 2011 12:31 am ----------------------------------- Uh kako je u opisu to bas ne valja. Mozes opisati kako izgleda to belkasto na telu? Dal su to kao dlacice kao kad budj uvati? Ili je onako ljigavo? ----------------------------------- MiMa987 Ned Jun 19, 2011 3:14 pm ----------------------------------- Bzvz primer.Znate kad ribolovci spremaju ribu za jelo, pa kad nozem krenu da skidaju krljust.Otprilike tako izgleda.Kada sam se javio pre par dana bilo je po celom telu, juce je bilo samo po zadnjem delu tela, a sad skoro da nema uopste. Tesko je slikati, riba je karantinu, bez lecenja, jos uvek ziva i vesela. ----------------------------------- maslachak Ned Jul 17, 2011 7:42 pm ----------------------------------- Ove bijele tacke su mi se pojavile na 2neonke i 2 ksifoa ? dali lijecenje treba zapoceti sa Ichtyoex? ili nesto drugo? ----------------------------------- deak Pon Jul 18, 2011 10:24 am ----------------------------------- Ako ima i xifo bele tackice ondak 100% sigurnoscu mogu da ti kazem da nije ichtyoex jer su oni imuni na tu bolest. E sad trebalo bi utvrditi o cemu se radi kod tebe, bilo bi jako pozeljno da stavis slike o ribicama i opisi kako odrzavas svoj akvarium kako hranis itd. ----------------------------------- maslachak Uto Jul 19, 2011 7:33 pm ----------------------------------- slike mogu da okacim ali tesko mogu da slikam to . jer su brze bolest je cak zahvatila i jednog kardinala ? imma akvarijum od 40 l i hranim ih sa vise vrsta hrana ... svakih 6-7 dana zamijenim po 30l vode i stu vodu koju prospem akvarijuma operem sundjer iz filter jer imam taj unutrasnji filter tj potopna pumpa . ----------------------------------- maslachak Uto Jul 19, 2011 7:37 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57004218_Fotografija0291.jpg evo hrane ----------------------------------- Nikola_Akvaristika Sre Avg 31, 2011 3:38 pm ----------------------------------- ja sam se sa ichtio izborio tako sto sam napravio veoma jak rastvor soli i vode i kupao zarazene ribice njim. rezultati su vidljivi gotovo posle samog tretmana. mada ne preporucujuem duze tusiranje ribica ovim rastvorom jer so nagriza njihovu sluz... ----------------------------------- Nikola_Akvaristika Sre Avg 31, 2011 3:42 pm ----------------------------------- mada se fmc moze koristiti i kao preventiva... posle svakog zavlacenja ruku,promene vode,sadjenja biljaka itd.. dodajem po 5-6 kapi fmc-a i nikada nisam imao probleme sa bolestima ribica... inace imam mini farmu ribica i u svakom akvarijum ubacujem fmc kao preventivu.... ----------------------------------- MiMa987 Ned Sep 04, 2011 10:20 pm ----------------------------------- Dakle, ako sam ja dobro razumeo jednom kada se ribice izlece od ove bolesti postaju imune na nju. E sad, primetio sam danas da neonkice imaju obicaj da se ceskaju od biljaka. Nije to toliko cesto i primetljivo, ali me zanima sta moze da se uradi preventive radi, za svaki slucaj. Ili da ne diram nista? ----------------------------------- deak Pon Sep 05, 2011 11:10 am ----------------------------------- Kad se ceskaju to znaci da ti je voda opterecena ili da imaju neke vrste kozne parazite. Smanji im hranu za pocetak i menjaj 30% vode, nekoliko dana im nemoj uopste davati hranu i vidi dal se dalje ceskaju. ----------------------------------- ppeca Sub Nov 05, 2011 11:11 pm ----------------------------------- Problem koji ja ima je sa crnom japankom i belim tackicama, prvi put su se pre tri nedelje pojavile bele tackice (dok na ostalim ribicama nisu) na njoj i ja sam odmah tretirao ceo akvarijum sa FMC tri dana (akvarijum je od 90 litra). Nakon nedelju dana od tretiranja opet su se na istoj japanki pocele pojavljivati bele tackice, opet sam tretirao ceo akvarijum ali sad pet dana (tako pise da je ovo maksimum) i normalo temperatura je podignuta na 28 stepeni i bele tackice su nestale. Evo sad je proslo oko desetak dana i opet su se pojavile bele tackice ali iskuljucivo na toj istoj crnoj japanki i ni na jednoj drugoj. Ljudi pomagajte, ne znam sta vise da radim. ----------------------------------- Proba Ned Jan 15, 2012 9:18 pm ----------------------------------- Xifo ne moze da dobije ich oni su imuni na njih tako da je nesto drugo. Ovo me podseca na Costia jer kod ove bolesti su siptomi skupljen rep i belkasto po telu. Odmah odvoji od ostalih, al vodu uzmi od zajednickog akvariuma. Na 10l vode stavi kasiku soli i probaj da nabavis FMC, Sera Costapur ili Ectopur. Posto se radi o sitnim parazitimi koji se hrane sa sluzi na ribicama mozda so ih pobije jer oni jako kratko zive ako se otpuste od ribice. Najcesci uzroci ove bolesti su stalni stres i oslabljene ribbice (ne adekvatna hrana). Potrazi sta je problem kod tebe i nemoj samo lecenjem da ostranjujes problem nego nadji i pravi uzrok od cega su nastali. Na mladom ksifou (velicine 2cm) sam primetio sitne bele tackice po telu. Pokusavam vec pola sata da ga ulovim, ali ne ide. AQ je 250L, jako je ubiljen i malac se dobro skriva. Da li neko ima ideju sta bi moglo da bude i sta bih mogao preduzeti, a da ne podizem temperaturu vode (sada je 26°С) zbog biljaka. U sustini, taj jedan ksifo mi ne znaci nista, ali se plasim da ostale ribe u AQ nesto ne pokupe. Brine me da nesto ima u vodi... ----------------------------------- Mello Ned Jan 15, 2012 10:10 pm ----------------------------------- Bez obzira sto neko kaze da ksifo ne moze da dobije ICH ne verujem i tvrdim da to nije tacno! Mogu da tvrdim jer licno moja ksifa je imala ICH i bila prva obolela u akvarijumu. Takodje ko kaze da ribica samo jednom dobija ICH i da posle toga je imuna gresi! Nje tacno, moja molly je dobila cak 4 puta ( kada sam tek pocinjao sa akvarijumom svasta sam radio pa su od stresa dobijale ) ICH je veoma prepoznatljiv, ribica izgleda kao da ima zrna soli po sebi, lako vidljive bele tackice. Bolest se lako leci pomocu leka namenskog za ICH ( FMC nece uvek da pomogne ) Takodje postoji Costapur, Serin lek ali tretman traje dugo. Pomocu prvog leka tretman je gotov za 2 dna. nakon 10 dana se ponovi cak iako nema znakova bolesti jer parazit ostaje u podlozi nerazvijen i ceka pogodnu priliku. Temperatura od 28 C nece skoditi biljaka za ta dva dana. ----------------------------------- surcinac Ned Jan 15, 2012 11:36 pm ----------------------------------- Ljudi budite pazljivi sa fmc jer utice na plodnost svih riba(sadrzi formalin) ,jeste da pomogne u lecenju ,ali ja sam i dalje za provereni Costapur (jeste da traje duze ),ali nema opasnosti po ribe ,dok fmc pored toga sto utice na plodnost moze da ubije ribe ,ako se pretera sa dozom. ----------------------------------- Proba Pon Jan 16, 2012 12:03 am ----------------------------------- Bez obzira sto neko kaze da ksifo ne moze da dobije ICH ne verujem i tvrdim da to nije tacno! Mogu da tvrdim jer licno moja ksifa je imala ICH i bila prva obolela u akvarijumu. Takodje ko kaze da ribica samo jednom dobija ICH i da posle toga je imuna gresi! Nje tacno, moja molly je dobila cak 4 puta ( kada sam tek pocinjao sa akvarijumom svasta sam radio pa su od stresa dobijale ) ICH je veoma prepoznatljiv, ribica izgleda kao da ima zrna soli po sebi, lako vidljive bele tackice. Bolest se lako leci pomocu leka namenskog za ICH ( FMC nece uvek da pomogne ) Takodje postoji Costapur, Serin lek ali tretman traje dugo. Pomocu prvog leka tretman je gotov za 2 dna. nakon 10 dana se ponovi cak iako nema znakova bolesti jer parazit ostaje u podlozi nerazvijen i ceka pogodnu priliku. Temperatura od 28 C nece skoditi biljaka za ta dva dana. Ostade mi nejasno na koji si namenski lek mislio, a nije FMC i Costapur. ----------------------------------- Mello Pon Jan 16, 2012 12:14 am ----------------------------------- Mislio sam na ICHTYOEX ----------------------------------- Proba Pon Jan 16, 2012 10:18 pm ----------------------------------- Imajuci u vidu vise stvari: problematicna ribica je ksifo (neki kazu imuni su na ihtio, neki kazu nisu), ne mogucnost ustanovljavanja tacne dijagnoze bez strucne pomoci, preventivno delovanje za druge eventualne negativne pojave, strah od eventualnih posledica (u AQ imam oko 80 ribica),... mi u Vojsci kazemo - "ODLUCIO SAM" (i naravno sproveo u delo): Kupujem Easy Life AntiSpot i Sera Ectopur. Poceo sam sa tretmanom i pratim desavanja. ----------------------------------- zaklina Sre Jan 25, 2012 6:35 pm ----------------------------------- Malopre sam primetila bele tacke na malim ksifo i na dve gupike a aq imam jos i zebrice koje su dobro. Da odvojim zebrice ili je moguce da su i one zarazene?Sutra idem kupiti lek. ----------------------------------- Fiber Čet Jan 26, 2012 3:35 pm ----------------------------------- Nema svrhe odvajati ih sada, kad se na jednoj ribi vidi ich najverovatnije su sve zarazene. Kupi lek i tretiraj ceo akvarijum po uputstvu. ----------------------------------- Supernatural Čet Jan 26, 2012 4:02 pm ----------------------------------- Ja sam više puta botie lečio na taj način. Ali iskusto mi govori da odma čim se primeti mora da se reaguje. Pitanje da nisi malo zakasnio. Držim ti palčeve i nadam se da ćeš uspeti. ----------------------------------- Pandora Čet Jan 26, 2012 4:21 pm ----------------------------------- Vredi probati cak i kad izgleda da je kasno.Ja sam svoje ramireze lecila par dana lekom kome je istekao rok trajanja :( Nisam primetila to,ali sam se zapitala zasto bolest iz dana u dan napreduje.Onda sam kupila novi lek i za par dana su ozdravili iako je bolest dosta uznapredovala. Koristila sam Sera costapur ----------------------------------- zaklina Čet Jan 26, 2012 6:04 pm ----------------------------------- Nazalost su uginule dve gupike, kupila sam lek videcemo sta ce biti ----------------------------------- Musa1997 Uto Dec 24, 2013 5:39 pm ----------------------------------- Pozz kupio sam lek protiv belih tackica CONTRA-ICHTHYO ali nema uputstva,da li mozda zna neko kako se primenjuje??? HITNO JE!! ----------------------------------- jovica Uto Dec 24, 2013 5:54 pm ----------------------------------- Druze posto je hitno, znam kako ti je, za taj lek nisam cuo, ali sam guglao i nasao na jednom hrvatskom sajtu. Evo jednog citata iz posta coveka koji je napisao sta pise u uputstvu: " Kupio sam Contra Ichthyo. Na njemu piše da lečenje traje 3 dana. Prvi dan idu dve kapi na 10l vode, a 2. i 3. dana po 1 kap na 10l vode." Nadam se da sam ti pomogao, mogu samo da ti savetujem da izvadis aktivni ugalj iz filtera ako ga kojim slucajem sad imas, i pojacaj aeraciju na maksimum. Po zavrsetku tretmana, zameni 50% vode odstajalom cesmusom, i stavi aktivni ugalj da pokupi ostatke leka, nekih 10ak dana, ne mora duze. pozdrav! ----------------------------------- Aleksa1980 Pet Feb 07, 2014 10:35 pm ----------------------------------- pozz posto sam novi clan imam milion pitanja ----------------------------------- Aleksa1980 Pet Feb 07, 2014 10:36 pm ----------------------------------- ima li koga ----------------------------------- Blue Pet Feb 07, 2014 10:38 pm ----------------------------------- Ima druze, ali ovo nije chat room nego forum, otvoris svoju temu, napises sta imas i tako to... :) ----------------------------------- Aleksa1980 Pet Feb 07, 2014 10:39 pm ----------------------------------- ok hvala ali se slabo snalazim ----------------------------------- Aleksa1980 Pet Feb 07, 2014 11:37 pm ----------------------------------- sme li filter bez aktivnog uglja da bude ukljucen dok koristim fmc lek ----------------------------------- reventon Sub Feb 08, 2014 1:09 am ----------------------------------- Naravno. Filter nema potrebe da iskljucujes. Samo izvadis aktivni ugalj za vreme koriscenja leka. Kada zavrsis sa lekom, ugalj vratis kako bi pokupio ostatke leka iz vode. ----------------------------------- AtoZz Uto Feb 18, 2014 12:13 am ----------------------------------- Ovako,pokvario mi grejac u akvariumu,sledeci dan sam nabavio novog,al od tad nije nesto u redu,blackmolly poginjavaju,na par dana po jedna ode :cry: i primetio sam neke bele fleke na molyke... Akvarium je 98L,sada ima 2x18w osvetlejnje,100w grejac,500Lit/h pumpu,od ribe imam plekostomuse,ancistruse,neonke,xifo,guppy i polako razdeli broj mollyke :? evo par slike,mozda nekom pomoci: http://i1179.photobucket.com/albums/x387/atozz92/akvariumok/molly/e6746ac1-b9e8-4fdb-be79-9625b9d2ead5_zps27fc7a54.jpghttp://i1179.photobucket.com/albums/x387/atozz92/akvariumok/molly/2d3b7080-0bcc-4613-bb24-66db692fe6d5_zps7f767d12.jpghttp://i1179.photobucket.com/albums/x387/atozz92/akvariumok/molly/81c29b46-44a4-4e87-870c-c2d367ed5837_zps1a4c309a.jpghttp://i1179.photobucket.com/albums/x387/atozz92/akvariumok/molly/56dc349a-ead0-4780-ab26-60f25d5e4104_zpsc9161505.jpg saveti dobrodosle :D Hvala vam unapred :bravo: ----------------------------------- Flojd Uto Feb 18, 2014 5:41 pm ----------------------------------- AtoZz-e moje mišljenje je da bi na ovoliko riba trebao da imaš bolji filter,a verovatno i veći akvarijum.To prvo. Drugo-isprva sam pomislio da se peraja onoj crnoj moli raspadaju zbog bakterijskog truljenja,ali mi je pažnju privukla slika ribe sa sivom prevlakom na sebi.Po meni to bi mogao biti znak prisustva Ichthyobodo necatrix(bivša kostia). Potraži ovo na netu pa uporedi sa svojim stanjem. Pozdrav i srećno ti bilo ----------------------------------- AtoZz Uto Feb 18, 2014 9:57 pm ----------------------------------- ovo sam jos nasao: http://akvarisztika.info/index.php/halbetegsegek/glossatella-betegseg.html a leka kaze za ovoga: Sera costapur. http://akvarisztika.info/index.php/halbetegsegek/uszorothadas.html a za ovog: SERA baktopur, Parakill i Aquafuran zajedno,i veliko ciscenje akvariuma sta vi predlazete za lecenje? p.s. inace samo ove zime ima ovoliko ribe,jer morao sam naci mesto za zlatne ribe iz jezera,jer je u prepravki jezero :/ inace u planu je i veci aq,nekih 2-300lit... ----------------------------------- AtoZz Sre Feb 19, 2014 1:56 am ----------------------------------- posle puno trazenja odlucio sam za Sera Omnipur,nadam se da nisam lose odlico,i nadam se da cu naci sutra u subotici, do tad ubacicu 10male kasike soli,nadam se da nisam nista lose napravio ----------------------------------- Anboy Sre Feb 19, 2014 8:29 am ----------------------------------- Kad pocnes da tretiras akvarijum sa leckom obavezno podigni temperaturu vode. Na kraju tretmana pobacaj sve ribice koje se ne oporave ili koje su jako ostecene. Neke bolesti umeju da budu uporne i da se tesko lece. Po meni uvek treba uticati na uzrok koji je doveo do bolesti i njega otkloniti a flojd je izneo neke od cinjenica bolji filter i veci akvarijum. ----------------------------------- AtoZz Sre Feb 19, 2014 3:02 pm ----------------------------------- koliko da dignem na temperaturu? morace jos par nedelje da izdrze ovako,posle ce mi osloboditi 60L aq,tako da ce dosta ribe ici u taj :D stigao mi omnipur,kasnije pocnem sa lecenjem,nadam se da cu uspeti :wink: ----------------------------------- Anboy Sre Feb 19, 2014 5:17 pm ----------------------------------- Trebao bi za 3C od trenutne, pri lecenju ribe. ----------------------------------- Nenad020 Uto Feb 25, 2014 6:10 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_174168057_rsz_2014-02-25_165709.jpg Danas sam primetio ovakve tacke na torokatumu i imam ih takodje na ajkulicama. Narucio sam Sera Costapur lek preko interneta i ocekujem da mi stigne max za 2 dana. Dotlen jel imate neki predlog sta da koristim? Da dizem temperaturu na 28-29 stepeni? Jel smem hraniti ribe u ovom periodu? ----------------------------------- dundee Uto Feb 25, 2014 10:13 pm ----------------------------------- slobodno digni temperaturu dok ne dodje lijek ----------------------------------- ugodins Čet Mar 27, 2014 11:59 pm ----------------------------------- jel moze neko da napise kako se koristi sera costapur neko ko ima mozda uputstvo za ovaj proizvod :!: ----------------------------------- Nenad020 Pet Mar 28, 2014 4:45 pm ----------------------------------- Uzmes 1 ml Sera Costapur na svakih 40 litara AQ (ja sam za svoj AQ 180 L stavljo 4,5 ml). I to koristis nedelju dana, svaki drugi dan (znaci 1,3,5,7 dan). Moje licno misljenje je pozitivno, jer sam uspesno izlecio AQ od bolesti. ----------------------------------- ugodins Pet Mar 28, 2014 10:03 pm ----------------------------------- ok hvala a jel se menja voda dok traje terapija ili posle terapije i koliko promenuti vode ----------------------------------- nikouro Pet Mar 28, 2014 10:40 pm ----------------------------------- Izmedju terapija 1/3 a na kraju 1/2 uz dodavanje aktivnog uglja. ----------------------------------- ugodins Ned Mar 30, 2014 1:28 am ----------------------------------- hvala na pomoci ----------------------------------- Avanturista Pet Jan 09, 2015 9:59 pm ----------------------------------- na mom FMC rastvoru pise ka treba 1 kap po litru ali on mnogo oboji moj akvarijum ----------------------------------- nikouro Pet Jan 09, 2015 10:13 pm ----------------------------------- FMC nije lek koji bi trebao odmah da se koristi, na prvu loptu. To je lek koji je ujedno i otrov pa iz tog razloga se ne preporucuje pocetnicima , a ni kao prvo sredstvo u lecenju riba. Pogotovo ne za lecenje Ich-a. ----------------------------------- corvus Pet Jan 09, 2015 10:14 pm ----------------------------------- avanturista molim te da ponovo procitas upustvo da li je ispravno ,1 kap na 1l malo mi je to cudno sta onda 100 litara 100 kapi koliko je to onda slab rastvor ,nadam se da ce ti neko iskusniji odgovoriti meni samo nije logicno ali opet u ovome krajnje nisam strucan ali molim te da opet procitas uputstvo ,, ----------------------------------- Avanturista Uto Jan 13, 2015 1:49 pm ----------------------------------- na flasici pise da je 10 ml i da je to doza za 100l to jest 1 kap po litru ----------------------------------- nesa69 Sre Jan 14, 2015 2:46 am ----------------------------------- Ovo ću sad da napišem i svaki sledeći post u kome se pomene FMC ima da se briše pod odmah čim ga vidim. FMC je lek za profesionalnu upotrebu i neka se na tome završi priča. Koga zanima neka unese u google termine "FMC sastav", "Dajanapet fmc" iz Češke gde postoji najkorektnije napisano uputstvo. @Avanturista: Kap nije merilo, jer nija svaka boca i kapaljka ista, 1ml može da ima od 20 do 30 kapi orijentaciono. Znači tvojom i onoga koji je pisao to uputstvo logikom dolazimo do toga da je doza 200 do 300 kapi na 100 litara. odnosno 2 do 3 kapi po litru. Kako si ti izračunao 1 kap ja ne znam. Zato se za takve stvari, koje ne treba raditi, kupi insulinski špric i uradi jedino moguće tačno doziranje. Najvažnije, kod FMC ta razlika u jednoj kapi može da znači da li češ da pobiješ ribe ili nečeš. Ozbiljno mislim da FMC nije za igranje, i nemojte da ste lenji ako Vam je stalo da izlečite ribu, čitajte, učite, knjige su odavno napisane, forum je pun iskustava. Preventiva je sve, održavanje, kvalitetna hrana i ništa više od toga. ----------------------------------- matija2008 Pon Feb 16, 2015 6:01 pm ----------------------------------- Prokopale mi botije aq, rasturile ga , kontam doslo im. Danas ustanem , jedna uginula , a ostalih 5 sa belim tackicama. Citao na forumi , i ICH. Kupio Costapur , dozirao pa sad cekamo rezultate. Ako ima neko iskustvo sa ovim lekom , komentari su dobro dosli. ----------------------------------- ExtraY Pon Feb 16, 2015 6:14 pm ----------------------------------- Ja uvek resavam kupkom soli . Osim kada se radi o corydorasima. ----------------------------------- Milosc89 Čet Avg 27, 2015 2:37 pm ----------------------------------- Pozdrav! Pre par dana sam na nekoliko ribica primetio bele tacke. Odmah sam ih odvojio u poseban akvarijum, postepeno podigao temperaturu vode na 29, napravio sam i onu slanu kupku na osnovu informacija koje sam pokupio po netu, pa ih drzao u tome po 15ak minuta i na kraju sam karantinski akvarijum tretirao sa FMC kapima po uputstvu. Vecina bolesnih riba vise nema nijednu belu tacku na sebi...Da li to znaci da je sada bezbedno da ih vratim u akvarijum ili treba jos uvek da cekam? Kada se smatra da su ribe izlecene? Proslo je otprilike 4 dana... ----------------------------------- Maxy xD Čet Avg 27, 2015 5:54 pm ----------------------------------- Kada ne budu imale bas ni jednu tacku, vrati ih.. Ali kada je ich u pitanju, trebalo bi da se tretira ceo aq.. One koje nemaju tacke, slobodno ih vrati :D ----------------------------------- FEK@ Sub Okt 31, 2015 4:13 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51652056_FB_IMG_1446256453775.jpg Sta da radim? Ovo su mi najljepši ancitrusi...stari oko 2 god :/ ----------------------------------- FEK@ Ned Nov 01, 2015 12:42 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_103309380_FB_IMG_1446326751956.jpg Niko ne zna? ----------------------------------- aldyn Ned Nov 01, 2015 12:53 am ----------------------------------- Pa ako je ichs, onda sera costapur i doziraj po upustvu, podigni temp na oko 30 stepeni, dodaj malo soli u akvarijum, ali tretiraj cijeli akvarijum s lijekom, jer sigurno je problem u cijelom akvarijumu, tako ako ti je zarazen akvarijum cijeli nista ti ne pomaze lijecenje samo jedne ribice. ----------------------------------- Aca 79 Čet Mar 03, 2016 3:34 am ----------------------------------- Ubacim 10 rodostomusa u aq pre 4 dana. Nocas tj u 1:30h ujuto kad sav normalan svet spava ja primecujem bele tacke po njima .Imaju po dve ,tri bele tacke a neke su imale i jednu. Ribice su male pa moj tel. bas ne moze to da slika. Jurim ih po aq sa nekom mrezicom od 20 cm. Muka ziva .Ribice su neverovatno brze Posle nekih 50 min. hvatam 9 ribica desete nema nigde! Doslo mi je da istresem akvarijum. Prebacim ih u neki manji aq od 20l,grejac na 29 c i nadjem neki Contra Ichthyo ostalo jos kad je cale drzao ribice. Sipam 1 kap te contre i sad kako sam guglao terapija bi trebala da traje 3 dana sa dodavanjem Contra Ichthyo? Nadam se da negresim. Dal treba da hranim ribice? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_208138408_12782320_10208278953158791_523869674_n.jpg ----------------------------------- Aca 79 Čet Mar 03, 2016 9:42 pm ----------------------------------- Jedan rodostomus je uginuo. Ostalo jos osam. ----------------------------------- Aca 79 Pet Mar 04, 2016 12:59 am ----------------------------------- Vidjam po koju belu tackicu i na botijama ! Verovatno ce se pojaviti i na ostalim ribicama. Dal da lecim ceo akvarijum ili da vadim jednu po jednu ribicu kako primetim tacke?? ----------------------------------- aldyn Pet Mar 04, 2016 1:55 am ----------------------------------- trebao bi lijeciti cijeli akvarijum, jer ce svako tako jedna po jedna da oboljeva ----------------------------------- Aca 79 Pet Mar 04, 2016 9:12 pm ----------------------------------- Otislo je 5 rodostomusa. Lecim ceo akvarijum 400 l Prezivele rodostomuse sam vratio u maticni AQ pa sta im bog da. Danas sam uzeo JBL PUNKTOL .Na upustvu pise da gasim filter dok koristim lek ??? Pise jos da ribice hranim cetvrti dan od davanja leka? Dal je to tako ? Uputstvo je na engleskom valjda sam dobro preveo :) ----------------------------------- Aca 79 Sub Mar 05, 2016 10:19 pm ----------------------------------- Ljudi jel zna neko dal se ribice hrane dok se koristi lek? Ne mogu nigde pronaci tu informaciju! ----------------------------------- nesa69 Ned Mar 06, 2016 12:03 am ----------------------------------- Feeding during the treatment: Do not feed the fish for 3 days after beginning treatment. You can resume feeding with a reduced amount of food starting the 4th day. Piše da ne hraniš tri dana i kreneš četvrtog. Tips: Google translate ako ti baš ne ide :) Na brzinu sam pročitao i da se ne gasi filter, nego da izbaciš aktivni ugalj, isključiš CO2 i UV filter. Da biološka filtracija koja nije dugo prana može da umanji uticaj leka i da preporučuju da se opere pre upotrebe leka. Jedno dobro usisavanje dna pre lečenja. Takođe aeracija što je moguće jača tokom lečenja. PDF sa JBL sajta, engleski deo, sve piše. Nisam nikad koristio pa ne mogu više da pomognem od ovoga, a nisam ni neki prevodioc :) EDIT: umereno (manje) hrani od 4-tog dana. ----------------------------------- Virtusa Sub Jun 09, 2018 1:06 pm ----------------------------------- Postovanje akvaristi. Nova sam na forumu,dosta citam i raspitukem se povodom mog problema ,ali hajde da postavim pitanje i ovde. Imam aq od 35l u njemu imam 3 gupike (+ 4 bebe gupike), trudnu black Molly ,japanku,dve platike I jednog cistaca( braon, zaboravila sam ime vrste). Posto nemam drugi aq ,a menjala sam im posip,filter,prala aq,za to vreme su ribice bile dva dana sa rasprscivacem u velikom lavoru. Kada sam formirala aq,stavila sredstvo za sobre bakterije,vratila sam ribice u aq i vodela da jedna gupi ima bele tackice po sebi. Odmah sam je izvadila ,stavila u veliku teglu sa rasrscivacem I otisla do akvariste. Dala mi je Fmc I rekla da stavim dve ravne kasike morske soli u aq sto sam ja I uradila. E sad ,danas mi je drugi akvarista dao preparation Sera costapur I rekao da izvadim pola vode ,nalijem bodu sa cesme I sipam preparat. Za to vreme bolesna gupika je I dalje u inkubaciji u vodi sa solju I Fmc. Da li da je vratim u aq sa ostalim ribicama I lecim ih serom ili sta da radim? Izvinite na dugackom postu ,I hvala unapred na pomoci . Milica ----------------------------------- nemanjask Sub Jun 09, 2018 2:11 pm ----------------------------------- Ihtiofirijaza ili bolest belih tačkica je parazit koji ribe uglavnom imaju ali se ispoljava samo kada se naglo promene parametri i kvalitet vode (lavor, kofa...) ili kada ribama usled stresa opadne imunitet. Lečenje solju je stara škola akvaristike i svodi se na to da u slanoj vodi paraziti ne opstaju, vremenom smo uočili da su rezultati takvog lečenja kratkotrajni i kada se riba vrati u normalno okruženje odnosno slatku vodu, vrlo brzo ponovo izbiju bele tačkica. Zato je izolacija i lečenje metilen plavim (Sera Costapur i sl. ) preporučljivo. Pre vraćanja u glavni akvarijum obavezno obezbedi u tom akvarijumu dobre uslove , odnosno dobru filtraciju i optimalan broj riba. Japanka nikako nije predviđena za tako mali akvarijum.. Dakle, dobra filtracija, optimalan broj i vrsta riba i obavezno redovne nedeljne zamene 1/3 vode će bitno poboljšati stvari. Akvarijum i filter se nikada ne peru komplet, time se ubijaju dobre bakterije, filter se pere u vodi izvađenoj iz akvarijuma i to samo prvi slojevi a podloga se prilikom zamene vode sifonira (usisava) i to je to. ----------------------------------- Virtusa Sub Jun 09, 2018 3:55 pm ----------------------------------- Hvala puno na odgovoru 😊 ----------------------------------- denicv Pon Jul 30, 2018 9:52 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66651312_20180730_205847-1024x576.jpg Molim za potvrdu, da li je ovo bolest belih tacaka? ----------------------------------- denicv Pon Jul 30, 2018 9:54 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_109498602_20180730_205512-1024x576.jpg ----------------------------------- io Čet Avg 02, 2018 1:55 am ----------------------------------- Mislim da ovo nije ta bolest. Ovo je nesto bakterijsko. Gljivicno obicno ima i kao neki film preko. A ich je pak mnogo sitan, kao kuhinjska so izgleda ( ona sitna, ne krupna morska) . I obicno nije skoncentrisan tako u veliku grudvu, nego je rasporedjeno vise tacaka blizu, u najgoroj fazi riba izgleda kao da je cela uvaljana u so. Ova kuglesa je velika skoro kao oko od rama, to nije ich. ----------------------------------- io Čet Avg 02, 2018 1:57 am ----------------------------------- https://www.google.rs/search?q=ich+on+fish&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjRzoX-hs3cAhVJJ5oKHfIBBVIQ_AUIESgB&biw=360&bih=559 Evo, baci pogled na prvih 10-ak slika, tako izgleda ich. ----------------------------------- denicv Čet Avg 02, 2018 11:35 am ----------------------------------- Da, definitivno nisu bile bele tacke....hvala na odgovoru... Ramirez je uginuo nocas, pratim situaciju. Nadam se da se nece pojavljivati kod ostalih ribica. ----------------------------------- io Čet Avg 02, 2018 4:01 pm ----------------------------------- bice da mi odgovor i nije bio mnogo brz :( jadan ram, primi moje saucesce. takve bele velike tacke su obicno bakterijska bolest, a najcesce se javlja zbog loseg kvaliteta vode. zato vodu menjaj redovno, ribe hrani umereno. a da se ne bi javilo i na ostalim ribama, menjaj vodu cesce a manje u narednom periodu. npr umesto 30% na nedelju dana, 15-20% na 5 dana, 3-4 puta za redom, i tako ce se malo voda iscistiti. i temperatura dosta utice na kvalitet vode, u toplijoj vodi se mnogo brze razvijaju stetne bakterije pa ako ti je u akvu pretoplo mozda je i to dovelo do infekcije rama. srecno s ostalim stanovnicima akva! p.s. da je bio ich, verovatno bi prva botija stradala, obicno se na njih prve nakaci. ----------------------------------- denicv Čet Avg 02, 2018 4:25 pm ----------------------------------- Hvala na savetima. Nadam se da nece zakaciti i ostale stanovnike. Akv. redovno odrzavam i ova postavka je stara vec nekih 8 meseci, ovo se do sada nije desavalo, a nadam se i da nece vise.