Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Belo, mekano, cekinjasto - alge, gljivice, bakterije? Pomoc! Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aleksandar65
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2012
Poruke: 41

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2012 1:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo!

U poslednjih nekoliko nedelja u akvarijumu mi se pojavilo nesto kratko, belo, nezno i lelujavo sto lici na alge, kao neki prozirni beli tepih.

Na internetu sam nasao nekoliko slika koje lice na ovo sto imam i ja,
ali nisam uspeo da nadjem definitivan odgovor, vec samo nagadjanja.

Takodje na forumu nisam za sada uspeo da nadjem nista slicno.


Slike sa interneta, koje najvise lice:

Image

Image




Akvaijum je mali, 30L, sa jednom japankom i jednom malom Anubia Nana biljkom. Na dnu je tanak sloj sljunka.

Filtracija je eksterni Eheim Ecco Pro 130 kanister filter.

Aeracija je uz pomoc JBL spray bar-a koji je smesten na par cm ispod nivoa vode i koji pravi povrsinsko komesanje.

Imam i mali ventilator koji duva u odu i koji je spustao temperaturu tokom leta.

Ph 8, amonijak 0, nitriti 0, nitrati takodje jako blizu 0.

Vodu menjam jednom nedeljno, filter cistim jednom mesecno.

Akvarijum je relativno blizu prozora, ali je severna strana u pitanju i koristim bele zavese, tako da pretpostavljam da svetlo nije prejako.

Ne koristim nikakvo dodatno vestacko svetlo, posto Nani nije neophodno.





Do sada sam imao dosta klasicnih zeleno braon algi po zidovima akvarijuma, po sljunku i po inventaru (cevi filtera) i bilo ih je i na listovima biljke.

Te alge mi nisu smetale, cak mi je bilo i OK da ih imam,
posto postoje neke skole misljenja da su alge signal formiranog eko sistema i da ih ne moramo po svaku cenu potpuno skidati.
Moja japanka uziva da ih jede i to joj je bio jedan od izvora sveze hrane.

Skidao sam ih samo bas kada se preterano namnoze.

Na sljunku ih ne pipam, posto izgledaju prirodno, a navodno ni ribice ne volje bljestavo beli sljunak koji im je izvor stresa.



Problem je sto u poslednje vreme, posto sam ocistio visak zelenih algi, njihovo mesto je polako zauzelo ovo nesto kratko, belo, tanko i lelujavo.
Kao da neka slabasna i jedva vidljiva kratka bela brada raste sa listova Nane
i sa glatkih povrsina, tipa cevi, termometar, itd.

Primetio sam da to belo voli najvise mesta gde je protok vode najjaci i uz povrsinu vode.

Znaci ima ih najvise kod onog rebrastog dela usisne cevi od filtera,
kao i na gornjim listovima biljke koji su najblizi povrsini vode.

Izgleda kao neki skoro sluzavi, beli/providni, jedva primetni sloj, ali ako se bolje i blize pogleda, vidi se da to nije u pitanju sluz vec neke tanke bele dlacice.


Najveci problem mi pravi to sto se taj sloj formira unutar creva od filtera i posle samo dve nedelje od njihovog ciscenja,
ponovo pocinje da primetno smanjuje protok filtera.

Prvi put kada se ovo pojavilo pre tri-cetiri nedelje, protok mi je bilo smanjen skoro na polovinu!


Ribici nista ne fali, vesela je i zdrava.


Znaci mozda nije neka panika, za sada samo zesce smara! Smile


.


Poslednji put izmenio Aleksandar65 dana Pet Sep 14, 2012 1:48 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2012 1:32 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2012 1:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni lici na plesan:

http://www.akvarijum.org/forum.....ght=plesan

http://www.akvarijum.org/forum.....ght=plesan

http://www.akvarijum.org/forum.....ght=plesan
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aleksandar65
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2012
Poruke: 41

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2012 2:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fiber ::
Meni lici na plesan:

http://www.akvarijum.org/forum.....ght=plesan

http://www.akvarijum.org/forum.....ght=plesan

http://www.akvarijum.org/forum.....ght=plesan


Mozda i jeste!


Zasto se odjedom pojavilo?

Imao sam nesto slicno i ranije pocetkom godine, pa je nestalo,
alge su se posebno razmnozile tokom leta (pretpostavljam zbog jaceg svetla),
uklonio sam otprilike polovinu (na dva stakla sam ih ostavio)
i posle toga se (vezano ili nevezano za skidanje algi) pojavilo ovo...


Da li ima veze sto nemam nitrata u akvarijumu, pa nema hrane za alge?

Mereno na svakih desetak dana, pre nego sto pristupim redovnoj delimicnoj promeni vode, nitrati su mi uvek 0.

Naravno i amonijak i nitriti su 0, akvarijum je cikliran.


Valjda sve nitrate potrose alge i biljka,
a u Serinoj literaturi sam citao da kolicinu nitrata smanjuje i upotreba Siporax filter mase (ja koristim Eheim Substrat Pro, sto je ista fora - supljikavo sinterovano staklo).


Da li nedostatak hrane za alge i biljke uzrokuje povecanje plesni (ako je ovo uopste plesan)?


Kako se ovo uklanja?


Najvise mi smeta zato sto mi zapusava creva od filtera, tako da moram sve da rasklapam i cistim.


Evo slika koje sam upravo napravio:

Image

Image
Image
Image

Image
Image


Poslednji put izmenio Aleksandar65 dana Pet Sep 14, 2012 2:59 pm, izmenio ukupno 4 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
CoFi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 30 Mar 2012
Poruke: 324
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Pet Sep 14, 2012 9:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ancistrus obozava to. Za njega je to poslastica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Aleksandar65
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2012
Poruke: 41

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2012 1:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

CoFi ::
Ancistrus obozava to. Za njega je to poslastica.


Hvala!

Na zalost, uvodjenje nove ribice u akvarijum nije opcija...

Da li ima neko neku drugu ideju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
CoFi
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 30 Mar 2012
Poruke: 324
Lokacija: Aleksinac

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2012 3:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rucno ciscenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Aleksandar65
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2012
Poruke: 41

PorukaPoslao: Sub Sep 15, 2012 4:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

CoFi ::
Rucno ciscenje.


Cistio sam to i ranije, ali se opet brzo pojavljuje.

Zbog naslaga u crevima filtera, protok se vec posle dve nedelje od poslednjeg ciscenja ponovo drasticno smanjio.


Voleo bih da znam sta je ovo, sta ga uzrokuje i kako da ga trajno sprecim.


Fiber ::
Meni lici na plesan:


Sada sam malo jos istrazivao i izgleda da nije ni klasicna plesan! Sad

Navodno se plesan forimra na organskim materijama koje propadaju - ostaci hrane, trulo lisce/biljke, uginule ribice ili povrede na ribicama.


Ovo belo sto ja imam se formira na tvrdim i zdravim listovima biljke blizu povrsine vode,
a najvise na plastici, na staklenom termometru, u crevima, tamo gde je protok vode najjaci!

Raste u sredini gde je protok vode najjaci - bogatoj kiseonikom, na plastici koja je pre toga bila detaljno ociscena, znaci nema organskih materija koje trunu (na kojima obicno raste plesan).


Poslednji izmenio Aleksandar65 dana Sub Sep 15, 2012 4:23 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nazzia
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2012
Poruke: 402
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 7:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mucim trenutno isti problem, da ne otvaram novu temu.. jednostavno se pojavilo od sinoc prekrilo celo staklo akvarijuma, biljke i sve glatke povrsine ni jedna riba ne jede to a imam 4 sijamcai tri ancitrusa od algara.. kako da se resim toga sem ciscenjem jer se za par sati opet pojavi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aleksandar65
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2012
Poruke: 41

PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 9:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nazzia ::
mucim trenutno isti problem, da ne otvaram novu temu.. jednostavno se pojavilo od sinoc prekrilo celo staklo akvarijuma, biljke i sve glatke povrsine ni jedna riba ne jede to a imam 4 sijamcai tri ancitrusa od algara.. kako da se resim toga sem ciscenjem jer se za par sati opet pojavi?


Ti izgleda imas mnogo veci problem nego ja.

Meni prodje i po dve nedelje pre nego sto se ponovo pojavi posle ciscenja,
... i ne raste tako brzo (tebi izraste ponovo za dva sata?!? Shocked )



Evo novih slika, pa da vidimo da li neko sada ima ideju sta bi ovo moglo biti...


Jedan cuperak uhvacen epruvetom,

...na dnu epruvete:

Image

... uvelican, u prirodi je dugacak oko 5mm.

Image


Jedan cuperak tog belog, dok pliva u vodi posle ciscenja cevi iz koje je izleteo:

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nazzia
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2012
Poruke: 402
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

meni je od sinoc do jutra prekrilo ceo akvarijum, isisalo sav vazduh iz vode ribe sve do jedne bile na povrsini, jedna uginula, kada sam ubacio rasprsivac odmah su se povratile.. sitne dlaciiice jedva ih vidis dok nisam ocistio staklo milio sam da mi je bela voda..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nazzia
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2012
Poruke: 402
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ubacio sam aktivni ugalj sada i zamracio akvarijum, jedino sto sam sinoc radio je menjanje malog dela vode, ali sipao sam iz jednog balona gde je stojala rakija i bas se osetio balon, odmah sam prekinuo sipanje jedva da je uslo litar dva vode.. a trenutno rade vodovod kod mene nece biti vode dva dana, tako da od izmene nista do tada, ali tesko da je to uzrok...


Poslednji izmenio nazzia dana Sub Okt 13, 2012 11:58 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aleksandar65
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2012
Poruke: 41

PorukaPoslao: Ned Okt 14, 2012 12:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda to tvoje ipak nije isto kao ovo moje?

Da li izgleda isto kao ovo na slikama koje sam postavio?


Kod mene je vise estetski problem u pitanju,
a na duzi rok (posle otprilike tri nedelje) zapusava mi polako creva od filtera i smanjuje protok vode.

Ribici nista ne fali.


.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nazzia
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2012
Poruke: 402
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Ned Okt 14, 2012 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

apsolutno isto malo vijori na protoku kao male dlacice providne.. verovatno to ce i meni da se desava kad prodje par dana.. jel se i tebi svorilo odjednom..?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aleksandar65
Akvarista



Registrovan: 06 Jun 2012
Poruke: 41

PorukaPoslao: Ned Okt 14, 2012 1:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da, i meni se relativno brzo stvara.

Nista, nista, pa ga odjednom primetim.

Mozda se i stvara postepeno, ali ja obratim paznju tek kada se potpuno razvije.

Sada cu pazljivije da posmatram, pogotovu creva uz pomoc baterijske lampe.

Ocistio sam ih cetkom, pa cu bas da vidim koliko mu treba vremena da se ponovo pojavi.


Poslednji izmenio Aleksandar65 dana Ned Okt 14, 2012 1:06 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
nazzia
Akvarista



Registrovan: 02 Jun 2012
Poruke: 402
Lokacija: Arandjelovac

PorukaPoslao: Ned Okt 14, 2012 1:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jedino ainoc sto sam radio , osim tog balo.a koji se ose ao na rakiju, hvatao sam ribe mrezicom koja je stajala u buretu sa starom vodom, jedino ako tako nisam ubacio ovog parazita, algu, bakteriju sta je vec. Opasno me nervira algari nece da je pipnu ili je moDa skidaju pa se ne vidi zbog brzog pojavljivanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pomoc oko mrjesta vieje synspilium Luka2907 Razmnožavanje 0 Sre Jan 10, 2024 10:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko razmnozavanja Luka2907 Američki ciklidi 1 Sre Jan 10, 2024 10:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc oko diskusa TurboForce Početak u akvaristici 6 Sub Jun 10, 2023 1:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za vrtic dzo87 Na poklon 0 Sre Apr 12, 2023 4:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License