----------------------------------- Blue Pet Maj 14, 2010 9:21 pm ----------------------------------- Prva slika, nije toliko bitna koliko podatak : Bitna je, jer nije dobra. Biljkama najvise odgovara temperatura od 4000-10 000 K. Netacno. Biljkama najvise odgovaraju odredjeni delovi vidljivog spektra, a boli ih uvo za temperaturu boje. W/l je najcesce koriscena metoda i sto je jos vaznije najlaksa, narocito pocetnicima! Ja ne pisem za naucnike! Nego za najlaksu primenu! OK, razumem poentu, bolje onda tako, al' pomeni na koje se vrste lampi ovo odnosi i na koje velicine/zapremine akvarijuma, jer 0.5W/l u akvarijumu od 10l i 0.5W/l u akvarijumu od 200l su potpuno neuporedivi, iako su po toj racunici isti. Kako sam dosao do tabele..? E, imam ja svoje dousnike.. :) Ozbiljno pitam, kako si dosao do tih brojki za duzinu trajanja foto-perioda, ne uzimajuci u obzir ni jedan drugi parametar osim polu-beskorisnog W/l? Siesta mozda nije naucno dokazana, ali mi nismo naucnici da dokazujemo empirijskim formulama! Uostalom kod mene se odlicno pokazala, a ja pisem svoja iskustva. Ovde te potpuno podrzavam - pises u svoje ime, iz licnog iskustva - ako kod tebe daje pozitivne rezultate, preporuci ga. Sto se tice CO2... Regulacioni ventil kod mene nije pkazao nikakve posledice! Uostalom, boca ce eksplodirati jedino ako skroz i u ogromnom procentu zaustavimo protok!! A neophodan je ventil, ako se napravi jak rasvor- smesa, jer ce ukoliko se ne regulise protok, pobiti sve stanovnike cenjenog nam akvarijuma. Ako se napravi 'jak' rastvor, onda se prospe i napravi drugi. Jos jednom napominjem da ovo nikako nije dobar nacin za kontrolu necega sto se ovako ne moze kontrolisati. Nikada ne treba stavljati ventile za reguolaciju protoka gasa u ovoj konfiguraciji, jedini ventil koji je pozeljan je nepovratni ventil koji sprecava prolazak vode iz akvarijuma u flasu sa smesom, a u drugom smeru je potpuno prohodan. p.s. Nema vredjanja, samo pitaj! Drago mi je, i dalje tvrdim da je tekst odlican i koristan za pocetnike, ali ipak treba obratiti paznju na neke detalje i nedoslednosti. Pozdrav i sve najbolje!