----------------------------------- Malina Uto Apr 14, 2020 3:35 pm Biofilm motherfucker ----------------------------------- Pozdrav Imam problem sa nekim biofilmom koji se hvata na stakla akvarijuma. Toliko je uporan da mi se svelo ciscenje akvarijuma i filtera na 6 dana.Hocu da kazem da se brzo generise posle ciscenja.To traje nekih 2 nedelje ali kad je vrag odneo salu,resim da operem medij i filter kompletno,akvarijum i ostalu opremu i cikliram ga ponovo.Uz to voda je promenjena 70 % i skinuto je 0,5 cm peska.Startovao sam ga i vidim da se opet hvata tanak sloj na staklu. Da napomenem da nista novo nisam ubacivao sem da sam presao na RO vodu i to postepeno,prateci tds. Pored zarazenog akvarijuma imam jos 2,sa kojima isti problem imam taj biofilm ili slajm. Verujem da sam preneo nesvesno pincetom ili vodom. Sluz je ljigava,talozi se kao kod novih akva samo sto je nije u tim kolicinama. Imao sam to i pre ali to je bio samo odradjen posao bakterija,tj nus od NH4. Odma tu alge jebu kevu ali one nisu problem.Ne znam sta je uzrok svemu tome. Skontao sam da je poreklo biofilma organskog porekla jer svaki dan zaticem izmete puzeva koji jedu taj slajm. Kada vratim film u nazad jedino sto sam radio jeste vadio neke biljke,presadjivao i voda se zamutila,ali kao i uvek odma je isla zamena 50% vode. Posle zamene,krenulo je ludilo. Co2,tropika supstrat,prelivni filter,400hl,100l akva,skimer,tropika zelena,EC. ----------------------------------- Peku Uto Apr 14, 2020 4:13 pm ----------------------------------- Eritromicin? ----------------------------------- Malina Uto Apr 14, 2020 6:17 pm ----------------------------------- Kad ustanovim cyano i dokazem.Ne bih bas odma na lek ----------------------------------- Peku Uto Apr 14, 2020 7:45 pm ----------------------------------- Imas problema sa bakterijama, eritromicin je rešenje. Drugo je "surface skimmer" kako god ga prevodili kod nas. U Akvašopu se moglo kupiti platno 1μm. ----------------------------------- m.vlacina Uto Apr 14, 2020 10:36 pm ----------------------------------- Skimmer je rešenje, kao što kaže Peku. Kupi taj bio film i nema greške. Imam eheim skimmer, nema greške. Oko 20ak evra košta. Isto sam imao problem, jer kanister ne talasa površinu vode, pa mi je skimmer neophodan. I to je to. ----------------------------------- Malina Uto Apr 14, 2020 10:46 pm ----------------------------------- Imam taj povrsinski skimer ali sam mu izvukao cev za vazduh vec samo usisava povrsinu. ----------------------------------- Malina Uto Apr 14, 2020 10:48 pm ----------------------------------- Ne razumete,bio film mi se hvata u tolikoj klicini da je nemoguce da ga pokupi skimer,nije po povrsini vec po staklu i podlozi i bilju i pravi paucinu.Nema veze skimer tu,on radi pa radi. ----------------------------------- m.vlacina Uto Apr 14, 2020 10:53 pm ----------------------------------- Nisam siguran da razumem, daj stavi neku sliku, da vidimo na kako to izgleda ----------------------------------- scorpion Pet Apr 17, 2020 7:24 pm ----------------------------------- Pozdrav imam mislim identican problem kao kolega. Dakle skrama ta nije na povrsini vec samo na staklu i nigde vise. Da li neko moze da, objasni zbog cega se stvara bela skrama sa unutrasnje strane stakla u akvarijumu. Lako se skida magnetom za ciscenje ali se pojavljuje svakodnevno. Vide se tragovi puzeva na staklu. Inace vidi se samo ako pogledamo pod odredjenim uglom sa strane. Ne znam da li je neka vrsta alge ili nesto drugo u pitanju ali mislim da ga puzevi jedu. http://i.postimg.cc/fbqCrbBK/20200417-141416.jpg ----------------------------------- Baia Pet Apr 17, 2020 9:13 pm ----------------------------------- Lici na najobicnije braon alge...diatome, diatomeje kako ih ko vec zove. Bolest mladog akvarijuma....ima pregrst clanaka o njima (ako su zaista one a ne nesto trece). Skupljaju se po podlozi, dekoraciji, biljkama. Lako se odstrane pod prstima, nisam bas mirisao. Kazu da ih jedu puzevi i nekoliko vrsta algara....kod mene ih je Borneo Sucker omlatio posteno. Tad jos nisam imao seveije a mislim da bi ih one derale. Najveca je greska resetovati akvarijum u tom slucaju jer su one jednostavno nezaobilazan stepenik u uspostavljanju ravnoteze. ----------------------------------- scorpion Pet Apr 17, 2020 9:26 pm ----------------------------------- Akvarijum je star vise od godinu dana, nista nije menjano, da li moze da bude problem visak kalcijuma u vodi sa slavine inace pre dodavanje i zamene vode koristim seachem prime. izmena vode 30% na nedeljnom nivou. Merio sam ph vode 7,5 i kh vode 4 te testove jedino imam. Bukvalno obrisem stakla magnetom uvece svetla ugasena ujutru opet isto, mora se ponovo brisati inace izgleda kao na slici. ----------------------------------- scorpion Pet Apr 17, 2020 9:27 pm ----------------------------------- Zaboravio sam da napomenem da je jedino na unutrasnojst stakla na biljkama i ostaloj dekoraciji nema nigde. ----------------------------------- Baia Pet Apr 17, 2020 9:43 pm ----------------------------------- I koliko vec to traje? ----------------------------------- scorpion Pet Apr 17, 2020 10:01 pm ----------------------------------- Mozda nekih mesec dana. Nekad ne obrisem ostavim par dana pa tek tad ocistim magnetom. Pri zameni vode iskljucim filter obavezno opet obrisem stakla i zamenim vodu. Mislim da je ranije imalo cak i vise da se smanjuje ali nisam bas siguran. Nije mi jasno sta moze biti uzrok toga. ----------------------------------- Malina Ned Apr 19, 2020 2:47 pm ----------------------------------- Ja resio sa eritromicinom,dakle moze bilo koji antibiotim koji ima aktivnu supstancu klaritromicin.200mg na 100l.Pozdrav ----------------------------------- Baia Ned Apr 19, 2020 3:04 pm ----------------------------------- Da, ali vidis da je kod njega kao da se dize prasina sa dna i lepi po staklu. Ne lici cak ni na alge a pri tom mu treba samo dan da se formira. Sta je podloga u akvarijumu? Jel se muti voda inace? ----------------------------------- scorpion Ned Apr 19, 2020 10:25 pm ----------------------------------- Mislim da sam pronasao uzrok seiryu stone, i co2 iz boce. Inace podloga je crni kvarcni pesak ali ne reaguje na sonu kiselinu dok ova stena seiryu stone reaguje, tj ne da reaguje nego kljuca ako je potopite u sonoj kiselini. Kod nas postoji i crni kvarcni pesak koji se prodaje kao kvarcni pesak inace reaguje na sonu kiselinu pa obratite paznju pri kupovini. Nakon toga sam izvadio sve stene potopio u sonoj kiselini izvadio detaljno oprao cetkom pod vodom, nakon susenja usledilo je lakiranje. Takozvano zapitivanje (sealing stone) stena da ne mogu da otpustaju u vodi. To je odradjeno lakom na bazi vode koji kad se osusi postaje vodootporan, nije stetan za zivi svet. Kako sam istrazivao malo zbog co2 voda postaje kisela sredina i zbog toga stena pocinje da se "topi". Inace seiryu stone je limestone sto nisam znao pri kupovini a nakon topljenja javlja se taj efekat limescale glass. E sad da li je sve radjeno bez potrebe videcemo, jer je proslo samo nekoliko dana od kako sam to uradio. Za sad ide na bolje nema toliko svakog dana sve manje i manje i menjam vodu 30 posto svaki drugi dan. Mozda teorija nije bas tacna ali videcu kako ce se pokazati u praksi. ----------------------------------- scorpion Ned Apr 19, 2020 10:39 pm ----------------------------------- U svakom slucaju sada stene izgledaju mnogo bolje i lepse stavicu i neke slike pre i posle, ako nastavi da se javlja i dalje probacu na kraju i Eritromicin. Moze li neko da napise kako dozirati pravilno Eritromicin akv je 100l. ----------------------------------- Malina Pon Apr 20, 2020 4:04 pm ----------------------------------- Ma nije to od kamena ili co2 boce,verovatnoce skoro pa 0.Pre je bakterijski uzrok ali ajde da sacekaj par dana.200mg na 100l vode. ----------------------------------- popindeed Pon Apr 20, 2020 4:55 pm ----------------------------------- Meni se nesto slicno kao sluz sivkaste boje pojavilo na staklu,,tu su mi bebe tetri i verovali ili ne, puzevi su skoro 90% ocistili akvarijum. Posto malce hranim svaki dan sa malim dafnijama vidim da se voda bistri,,nestaje tako da vrlo moguce da je uzrok u odredjenim micro organizmima u vodu. Konkretno je to kod mene slucaj jer sam u pocetku zbog malaca ubacivao malo vise paramecijuma pa se verovatno namnozilo. ----------------------------------- IVANRO Pon Apr 20, 2020 5:10 pm ----------------------------------- Nema ti to nikakve veze sa seiryu kamenjem i CO2. Nisi ni prvi ni poslednji koji koristi taj kamen koji spada u najpopularnije kamenje u svetu akvaristike i zna se da je limestone i zna se da utiče na parametre vode u određenoj meri ali to je to samo blago utiče na parametre vode što je neprimetno ako se redovno menja voda. Bilo kakav biofilm ako ti se hvata to je nešto od bakterija kao što ti je Malina već rekao. Zavisno šta je možda će puževi, kozice, algari da ga pojedu a možda i neće pa mora ili češće menjanje vode ili neki antibiotici. Uglavnom kad ti se javi tako nešto znači da je sistem van balansa i da nešto tu nije u redu. Moj savet je češće menjanje vode pa ako to ne da rezultate onda rokaj antibioticima. ----------------------------------- scorpion Pon Apr 20, 2020 7:02 pm ----------------------------------- Ok hvala svima na odgovorima praticu situaciju pa ce zadnja mera biti antibiotik.