----------------------------------- Bojan95 Sre Mar 20, 2019 5:59 pm Bojan95-akvarijumi ----------------------------------- Moj prvi akvarijum Pocetnik sam u akvaristici, u uvom hobiju sam otprilike godinu i po dana. Pre kupovine akvarijuma informisao sam se o svemu uglavnom na ovom forumu. Akvarijum je Juwel rio 180 dimenzije 101x41x50 Postavljen je na originalno Juwel postolje Filtracija Juwelov unutrasnji filter sa filter materijalom koji dobijete pri kupovini, stim da sam izabcio aktivni ugalj i umesto njega dodao jos keramike. Juwel motorna pumpa 600L/h. Atman EF4 kanister koji sam naknadno dodao da bi dodatno poboljsao biolosku filtraciju. Od filter materijala u njemu su vata, plavi bio sundjer, lava kamen, i keramicki prstenovi. Atmanov kanister ima protok od 900L/h, ali s obzirom da se creva na ovim kanisterima relativno brzo prljaju protok je manji. Sto se tice odrzavanja filtera u juwelovom menjam ili perem vatu ( gornji sloj za mehanicku filtraciju) pri svakoj promeni vode (7-10 dana). Atmanov na svakih tri meseca ( najvise zbog zaprljanosti creva). Osvetljenje Dve T5 neonke Juwel DAY HiLite 45 W - Juwel Colour HiLite 45 W. Na neonkama nema reflektora. Fotoperiod je 8,5 h, od 11:30-20:00 Moonlight je na zasebnoj armaturi i radi od 20:00-23:00h Dodatna oprema juwel grejac 200w, juwel termometar Uredjenje akvarijuma Podloga Tropica hranjiva podloga, preko nje crni kvarcni sljunak sitne granulacije od 2-4mm 3D pozadina, Seiry Stone, dva Red more wood panja. Flora Higrophila diformis Higrophila corymbosa siamensis Ludwigia repens Anubias barteri var barteri Rotala rotundifolia Cryptocoryne wendtii red Cryptocoryne wendtii brown Da napomenem da ne dodadajem ni CO2 niti bilo kakvu prihranu. S obzirom da mi je i osvetljenje tek 0,5W/L ostavio sam samo biljke koje mogu da oostanu i napreduju u ovim uslovima. Fauna 15 barbus tetrazona ( tiger, green, albino) 10 rasbora espei 4 barbus titeja 4 rubin ksifo 3 corydoras paleatus 3 Ancistrus ( dva maticna) 6 nerita puzeva (dva crna) Hranim ih sa: JBL listici, sera gvg mix, tetra diskus, suve i smrznute larve komaraca, tablete spiruline, i joa neka tabletirana hrana za corydorase i ancije ali ne znam tacan naziv. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86283192_rsz_20190320_152915.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53555086_rsz_20190320_152934.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_129424793_rsz_20190320_153000.jpg ----------------------------------- cecam Sre Mar 20, 2019 7:29 pm ----------------------------------- Odličan!!! ----------------------------------- Baia Sre Mar 20, 2019 7:38 pm ----------------------------------- Mnogo fino izgleda a svidja mi se i odabir riba. Kazi mi jel moze da pretekne nesto mladji u tom akvarijumu sobzirom da su to sve vec zrele maticne ribe??? Vidim da ima biljaka koje sezu do povrsine pa bi trebalo da ima dovoljno mesta za skrivanje... ----------------------------------- Uros Kg Sre Mar 20, 2019 8:27 pm ----------------------------------- Bravo, odlicna prica bez CO2 ----------------------------------- Bojan95 Sre Mar 20, 2019 8:40 pm ----------------------------------- Hvala Cecam Baia nemoguce je pored maticnih tezrazona da opstane mladj. I da je duplo gusce zasadjen akvarijum pronasli bi ih. Bilo je mladji ancija, korija i ksifoa i nije opstalo nista. Tetrazone su malo agresivnije kad postanu maticne pa treba paziti koga im stavljate za cimere. ----------------------------------- sputnik8 Sre Mar 20, 2019 9:05 pm ----------------------------------- 95"].... nemoguce je pored maticnih tezrazona da opstane mladj. I da je duplo gusce zasadjen akvarijum pronasli bi ih. Bilo je mladji ancija, korija i ksifoa i nije opstalo nista. Tetrazone su malo agresivnije kad postanu maticne pa treba paziti koga im stavljate za cimere. Boki jako lepo zapažanje u vezi tetrazona, sobzirom da kažeš da ti je to prvi akvarijum i da si mlad u akvaristici, a i po godinama. Sve pohvale !!!! ----------------------------------- Suncokret Sre Mar 20, 2019 9:24 pm ----------------------------------- Naaajs. Jako lepo i pedantno. :) Rotale ti tako gusto uspevaju i ne odbacuju donje listove. ----------------------------------- Baia Sre Mar 20, 2019 9:51 pm ----------------------------------- Boki jako lepo zapažanje u vezi tetrazona, sobzirom da kažeš da ti je to prvi akvarijum i da si mlad u akvaristici, a i po godinama. Sve pohvale !!!! E diplomirani frulas jesi i ti primetio kako je momak tako mlad i neiskusan zapazio ovaj detalj o tetrazonama???? Neverovatno....skroz interesantna stvar! Izvinjavam se vlasniku teme...volim da proturim sa nasim dipl ing hemije po neku, posto me nesto ignorise inace a bas mi prirastao za srce! ----------------------------------- Baia Sre Mar 20, 2019 9:56 pm ----------------------------------- A htedoh i da pitam Bojana, zasto pratis pH vrednost ako ne dodajes co2 jel si ranije dodavao pa ostao drop checker ili? Jel koristis cesmovaci ili osmozu i cime si slikao akvarijum? Jos jednom sve pohvale za akvarijum, ribe i fotografiju! ----------------------------------- sputnik8 Sre Mar 20, 2019 10:35 pm ----------------------------------- A htedoh i da pitam Bojana, zasto pratis pH vrednost ako ne dodajes co2 jel si ranije dodavao pa ostao drop checker ili? Jel koristis cesmovaci ili osmozu i cime si slikao akvarijum? Jos jednom sve pohvale za akvarijum, ribe i fotografiju! Boki ,ima i onih koji neznaju šta je kiselost vode a šta CO2,koja je veza između te dve stavke ali ti nastavi sa analizom i ph i dh iako ne koristiš CO2, takođe 0,5w/l je dovoljno za početak, ako zatreba pojačavaj. Poz. ----------------------------------- Bojan95 Sre Mar 20, 2019 10:50 pm ----------------------------------- Sipam cesmovacu kada menjam vodu, i nisam mnogo pratio kvalitet vode. Svega tri puta sam proveravao ph i tvrdocu i sva 3 puta su parametri bili slicni. Posle nekih 6 meseci sam nabavio i svu CO2 opremu, postavio i pustio u rad, nekih jedan mehur u sekundi otprilike. Primetio sam da se to na moje ancije jako negativno odrazilo, tada ih je bilo 5. Ovi mladji su brzo poceli da blede i stomaci su im se naduvali a ovi malo veci su se zavukli i nisu izlazili da jedu. Iskljucio sam CO2 da vidim kako ce se ponasati i vec sutra su izasli. Ti mladji anciji nisu preziveli, ali ovi malo veci su se oporavili. Na forumu sam video da ljudi sa CO2 sistemima imaju i ancije u akvarijumu ali eto kod mene ne uspeva. Ostalim stanovnivima nije smetalo. Taj drop ceker od tada jos ostao tako, iako je CO2 radio manje od nedelju dana. CO2 cu vratiti u upotrebu za nekih 6 meseci posto cu vrvt menjati hranjivu podlogu i malo promeniti uredjenje. Anciji ce sa Corydoras venezuelama u drugi akvarijum. ----------------------------------- Baia Sre Mar 20, 2019 10:55 pm ----------------------------------- Steta sto cemo da upropastimo coveku temu. Iz ovoga gore inzenjeru ja mogu da zakljucim da si ti raspolozen da mi to pojasnis. Meni i mozda jos nekome ko ne zna? Rado bih da dodjem kod tebe na privatne casove ako nije problem....znam da imas para i da dobro zaradjujes svirajuci....sta ono bese? Flautu? To si mi vec pisao u privatnoj poruci ali ako bi nasao malo vremena za mene! ----------------------------------- Bojan95 Sre Mar 20, 2019 10:58 pm ----------------------------------- Baia zaboravio sam da ti odgovorim da je slikano telefonom Sputnik8 da zadovoljan sam sa ovim osvetljenjem, anubiama je malo i previse, rotali bi odgovaralo malo jace. Uglavnom ove biljke koje imam pod ovim uslovima lepo napreduju. Pojacacu ga reflektorima kad budem vracao CO2 i kad biljke budu zahtevnije. ----------------------------------- Gangster Čet Mar 21, 2019 8:16 am ----------------------------------- Bravo Bojane! Samo peglaj, odlicno ti ovo ide :bravo: Jedino sto mi smeta je sto su sa leve strane jako izrezeni i upadljivi rizomi i koreni nane. Pokusaj sa par manjih pelcera nane da popunis i prokrijes ovo! Ostalo sve za pohvalu!!!! Iz kog razloga se spremas za zamenu podloge? Tropica bese? ----------------------------------- Bojan95 Čet Mar 21, 2019 1:35 pm ----------------------------------- Da i mene nervira taj koren sto se tako vidi. Pravim nov akvarijum u kom ce od biljaka biti samo anubije zbog prigusenog svetla pa sam tu presekao rizom da uzmem pelcer, inace se nije videlo. Iz razloga sto mislim da ce se za nekih 6 meseci potrositi te hranjive materije iz podloge i da ce poceti da pada kvalitet biljaka..Mislim da mi vec sad biljke ne izgledaju onako dobro kao pre recimo 6 meseci. Nije velika kolicina hranjive podloge ispod, stavio sam manje jer sam se plasio da ce krenuti alge, a tada nisam ni ocekivao da ce sve ovako da se razraste. ----------------------------------- Bojan95 Sre Apr 17, 2019 5:03 pm ----------------------------------- Moj drugi akvarijum Za ovaj novi (manji) akvarijum sam se odlucio posle nabavke korija koji mi se najvise svidjaju i koje sam trazio od samog pocetka. Uspeo sam da ih nabavim i planirao sam prvobitno da ih stavim u prvi akvarijum ali sam zbog barbus tetrazona morao da odustanem. Od svih stanovnika u mom akvarijumu agresiju pokazaju samo prema koridorasima. Sada su sa njima 3 velika paleatusa koje ne diraju, valjda bas zbog velicine. Dimenzije 70×40×40~ 112 L Odlucio sam se za manji akvarijum jer sam mislio da u njemu drzim samo korije i ancije koje bih prebacio iz prvog akvarijuma da bih tamo mogao da vratim CO2 sistem. Sada mi je zao sto nisam odradio bar iste dimenzije kao onaj prvi. Debljina stakla je 8mm, nema ojacanja, akvarijum je otvoren. Filtracija Unutrasnji pregradni filter. Od filter materijala su keramika, bio sundjeri i vata. Potopna pumpa atman at102 500L/h Atman EF2 kanister filter koji je ubacen zbog dodatnog pojacanja pre svega bioloske filtracije. Osvetljenje U pitanju je LED rasveta. Akvarijum nema haubu koju nisam stavio jer planiram plutajuce bilje. Rasveta je na nosacima naslonjenim na stranice akvarijuma. Posto je ovo tema o kojoj najmanje znam i najmanje se razumem ne mogu vam pisati najpreciznije detalje o LED diodama, osvetljenje je radio majstor koji je lepio akvarijum. Na nosacima su 4 stapa u 3 razlicite boje. 2 stapa su bele diode, 1 crvene i 1 plave. Moguce je kombinovati bilo koje od ovih, i preko kontolera pojacavati i smanjivati intezitet svetla. Ja sam se zbog izbora bilja opredelio za manje svetla, preko dana koristim kombinaciju belih i crvenih dioda da bih dobio neko ambijentalno osvetljenje slabijeg inteziteta. Fotoperiod je 8,5h od 11:30-23:00 Uredjenje akvarijuma Podloga je braon kvarcni sljunak jako sitne granulacije, najsitnije koju sam mogao da pronadjem. Nema hranjive podloge jer nece biti biljaka koje se sade. Red more wood panj i seiry stone. Pozadina je crni soudal silikon premazan sa spoljne strane zadnjeg stakla. Flora Anubias barteri var nana Anubias barteri var barteri Anubias barteri var glabra Anubias barteri var coffeefolia U planu je dodavanje jos anubia ali posto nadjem neku granu koji cu moci da od gore uronim u akvarijum i nekako je pricvrstim za staklo i popunim i ovaj gornji deo pozadine. Fauna 12 corydoras venezuela ( 6 orange, 6 black) 15 barbus Nigrofasciatus 2 mala ancija Uspela je i potraga za ovom po meni najlepsoj vrsti barbusa koja je kod nas malo zapostavljena. Nasao sam mlade ribe koje jos uvek nemqju boju koju imaju odrasle jedinke. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_70705137_rsz_20190412_192533.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_388878263_rsz_20190412_185237.jpg ----------------------------------- Ayrton Čet Apr 18, 2019 7:30 am ----------------------------------- Lepo! :bravo: ----------------------------------- Bojan95 Pet Nov 01, 2019 9:08 pm ----------------------------------- Krenuo sam polako u rekonstrukciju akvarijuma. Podloga koja je bila ispod kvarcnog peska se potrosila za ove otprilike 2 godine od kad je formiran. Po biljkama se to lako moglo utvrditi. Ovaj put sam se odlucio za soil umesto supstrata. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_65526411_rsz_120191101_173412.jpg Akvarijum sam ispraznio, i uspeo koliko toliko da ocistim od zemlje. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_104842273_rsz_20191101_180624.jpg Ribice sam smestio u ovo plasticno korito i u bure u kom sam sacuvao vodu. Vraticu ih u akvarijum tek kad se izbistri voda od soila. Nadam se da sve nece trajati duze od 7 dana. Toliko ce valjda ribice izdrzati u ovakvim uslovima. Imam i jedno pitanje za korisnike RO uredjaja. Tvrdoca vode je u mom akvarijumu do sada bila oko 20. Sada sam nabavio RO i cilj mi je da to spustim na nekih 5-6kh. Zanima me koliko naglo to smem da uradim. Ribice su u staroj vodi na 20kh, verovatno bi dozivele osmoza sok da ih samo odjednom ubacim u meku vodu. Planirao sam da vodu omeksavam polako na nedeljnom nivou pri redovnoj zameni vode ali me zanima za koliko smem da spustam tvrdocu. Da li ugrozavam stanovnike ako je prve nedelje spustim na 15KH, i ona za neke 3 nedelje dodjem na onih ciljanih 5-6KH? ----------------------------------- Bojan95 Pet Nov 08, 2019 2:03 am ----------------------------------- Posle dve godine resio sam da malo promenim postavku i krenem malo ozbiljnije da se bavim biljkama. Kada sam kupovao akvarijum biljke mi nisu bile toliko vazne, kao ni samo uredjenje akvarijuma, fokus je bio vise na ribicama. Medjutim, gledao sam biljne akvarijume akvarista sa ovog foruma i dobio inspiraciju da pokusam nesto slicno. Cak sam i prethodnu postavku u hodu pretvorio u neku low tech varijantu biljnog akvarijuma. Prvi put se upustam u ovakvu pricu, teoretski bi trebalo da sam dovoljno potkovan, raspitao sam se kod kolega i ne sumnjam da sam od njih dobio prave informacije. A kako ce to izgledati u praksi..videcemo. Prva promena kada je u pitanju tehnika je osvetljenje. Odustao sam od neonki i presao na LED osvetljenje. U pitanju je fabricka konzola Juwel Helialux sa kontrolerom ( oko 7 sati je uključeno svetlo ne računajući faze dimovanja) Preporuke i savete oko osvetljenja sam dobio od Japonikusa, kao i savete oko prihranjivanja biljaka tecnom prihranom. Promenjena je i podloga. Odlucio sam da se umesto supstrata sa kojim se generalno bio zadovoljan, ali se brzo potrosio prebacim na malo kvalitetnije resenje. Odlucio sam se za ADA Amazonia Light. Posto ga kod nas nema u prodaji potrajalo je malo dok nisam uspeo da ga pronadjem. U akvarijumu je 18L soila a ispod se nalazi i drobljeni lava kamen. Za sada ga na ovom forumu imaju samo nebojisar i IVANRO, bar ga ja nisam pronasao na jos nekoj temi. Od njih sam dobio sve preporuke i savete kad je podloga u pitanju. Izbacen je i red more wood i seiryu stone, tacnije zamenjeni Mangro panjevima i malom kolicinom dragon stone-a. Flora Vasicularia Dubyana 'Christmas' Eleocharis parvula Staurogyne repens Lobelia sp mini Pogostemon erctus Microsorum pteropus trident Microsorum mini Hygrophila corymbosa 'Siamensis' Hygrophila corymbosa 'Compact' Hemianthus micranthemoides HM Alternanthera reineckii mini Ammania sp bonsai Hydrocotyle tripartita Myriophyllum brasiliensis Higrophila difforimis Limnophilla aromatica Rotala rotundifolia Fauna 15 rasbora espei 15 Barbus tetrazona Titeje su poklonjene, Anciji prebaceni u manji akvarijum..Dodacu jos samo par Ramireza http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_82798461_rsz_20191107_224023.jpg Ovako to za sada izgleda. Dosta je emerznih biljaka pa ce trebati malo vremena da se ukorene i krene da rastu. Sto se tice prihrane za sada samo CO2, jedan mehur u sek. ( difuzor stoji ovako samo privremeno dok se stanovnici ne vrate). Kasnije krecem sa zelenom tropikom i seachem iron-om. Tu je i RO uredjaj tako da se nadam da ce biljke imati sve neophodne uslove. Jos jednom se zahvaljujem gore nabrojanim kolegama na svim odgovorima i savetima. Bice neki update kad sve malo zazivi krene da napreduje. ----------------------------------- peconis Pet Nov 08, 2019 2:26 am ----------------------------------- Super skejp, ali mislim da ces ubrzo da se pokajes zbog tolike kolicine mangra. Kontam da ce da oboji vodu do te mere da dobar deo svetlosti nece stici do biljaka. :? Ovaj desno je vec izlapeo, ali ovi veliki levo ce da ti naprave haos prvih par meseci. :D ----------------------------------- Bojan95 Pet Nov 08, 2019 3:41 am ----------------------------------- Nadam se da nece toliko drasticno da bude. Mada kada sam kuvao ove nove, voda u loncu je bila gotovo crna. Ovaj tvoj mi se bas lepo uklopio, ni mikrozorum nisam morao da skidam. Drugi deo tvojih biljaka je otisao u Sid, osim Anubia i Fisidensa koji su u manjem akvarijumu. Ispod fisidensa su se mrestili Anciji pa nmg da ga prebacim u veci dok malci ne izadju :D ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Nov 08, 2019 7:17 am ----------------------------------- Zanimljivo, nego obrati paznju da barbuse hranis i zelenilom da ne bi stradao Mirofilum i mahovina.. :bravo: ----------------------------------- Bojan95 Pet Nov 08, 2019 5:09 pm ----------------------------------- Nisu do sada pokazali nikakvu zainteresovanost za biljke..nisu ni mahovinu dirali. Dajem im sera GVG mix. ----------------------------------- Bojan95 Uto Dec 03, 2019 6:25 pm ----------------------------------- Evi i mali update ovog manjeg akvarijuma http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_112527835_rsz_20191203_164802.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60591913_rsz_20191203_164857.jpg I jedna pre gasenja svetla. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_175043307_rsz_20191203_165113.jpg Nesto je poraslo, nesto dodato od biljaka, cilj je da to bude gusce nego sada. Za anubie se kaze da ne vole svetlo, ali kod mene su krenule da napreduju tek kada sam ga pojacao. Ja sam nasao neku ravnotezu, da one imaju dovoljno svetla, a da ga nema toliko da krenu alge po listovima. Pocecu i sa doziranjem E. Carba i zelene tropice ali u malim kolicinima. Od ribica tu su sada Ancistrusi, cory venecuele, amande, nigrosfasciatusi i pentazone. ----------------------------------- IVANRO Uto Dec 03, 2019 8:47 pm ----------------------------------- Lepo je ovo, nešto slično planiram da uradim i ja. Anubie, mikrozorumi, bolbitis i bucaphelandre i neke kripte. Dosadilo mi trimovanje na nedeljnom nivou, treba mi nešto manje zahtevno. Kako napreduje onaj drugi skejp? ----------------------------------- Bojan95 Sre Dec 04, 2019 3:22 pm ----------------------------------- U onom drugom skejpu imam problem sa zelenom algom, pa sam malo skratio fotoperiod na nekih 6h. Kad se malo povuce vraticu svetlo kako je bilo i krenuti sa prihranom. Nisam krenuo da prihranjujem jer se plasim da ce se pogorsati stanje, a sa druge strane alge su mozda krenule bas zbog toga sto mi neki element fali. Jesi ima ti taj problem na pocetku? ----------------------------------- IVANRO Sre Dec 04, 2019 3:58 pm ----------------------------------- Koja tačno zelena alga, tačkasta ili čupava(hair) zelena alga ili ona prašina zelena? ----------------------------------- Bojan95 Sre Dec 04, 2019 4:15 pm ----------------------------------- Pa nije ta cupava jedna od ove dve druge jeste Evo kako izgleda http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63018757_rsz_20191204_151321.jpg Ima je samo na 3D pozadini. ----------------------------------- IVANRO Sre Dec 04, 2019 4:20 pm ----------------------------------- Je l' lako skida ili teško? Tvrda ili je ljigava? Ne izgleda ko kao tačkasta svakako ali bolje proveriti. ----------------------------------- Bojan95 Sre Dec 04, 2019 4:26 pm ----------------------------------- Tesko se skida, hrapava je ta pozadina, ne osetim da je ljigavo pod rukom. Pocela je polako da propada jer sam ubacio prosle nedelje algexit. Zosetljiva je i na Carbo ali mora direktno spricem da se nanosi. Razmisljao sam da krenem sa prihranom pa kako bude. ----------------------------------- IVANRO Sre Dec 04, 2019 4:48 pm ----------------------------------- Je l' možeš četkicom za zube da je skidaš a da ne oštetiš pozadinu? Ja sam imao to na kamenju u manjem akvarijumu i sve sam istrljao četkicom za zube i skinulo se. Zamenio odmah oko 60-70% vode i nije se vratila. Algeexit je malo načeo isto i hidrogen i carbo ali dok je ručno nisam skinuo ništa mi nije pomoglo, sem puževa nerita koji je jedu. ----------------------------------- Bojan95 Sre Dec 04, 2019 5:01 pm ----------------------------------- Probacu da skinem tako..imam i 6 nerita koje cu sad da vratim da vidim da l one mogu da mi pomognu :D ----------------------------------- Bojan95 Čet Jul 30, 2020 1:58 pm ----------------------------------- Trenutno stanje stvari u akvarijumu od 180L. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_55038187_rsz_20200730_105744.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53203582_rsz_20200730_105758.jpg Fotografisano ujutru, dok svetlo jos nije jako. To je period kad najvise volim da provedim vreme uz akvarijum. Mnogo je problema bilo sa ovom novom postavkom. Delom zbog nedostatka vremena, vecim delom zbog neznanja i neiskustva u radu sa postavkama koje imaju Soil. Bilo je i nekih manjih problema, kao sto je kvar na regulatoru pristiska, gde sam neko vreme bio bez CO2. Sve to zajedno dovede do toga da biljke napreduju slabo, a zelena alga krene da kaznjava sve greske i propuste. Najveca greska koju sam napravio je bila obustava doziranja tecnog djubriva, na sta mi je ukazao nas kolega IVANRO. Poslusao sam savete koje sam od njega dobio i stanje je pocelo osetno da se popravlja. Zelena alga je pocela da se povlaci, a biljke se oporavljaju. U najgoroj fazi sam imao problem i sa cijanobakterijom koju sam resio eritromicinom. Medjutim uspeo sam da celu ovu pricu okrenem na pozitivniju stranu, pa eto imam potrebu da se i javno u temi zahvalim IVANRU na strpljenju i kilometarskim privatnim porukama. Mnoge biljke su tek ubacene u akvarijum, zbog emerznog uzgoja jos uvek se nisu prilagodile, ali ocekujem da ce i one krenuti lepo da napreduju. Biljke zadnjeg plana su osisane ili tek zasadjene. Egeria dansa i Zosterifolia su tek nedavno ubacene i treba da kompletiraju zadnji plan i potpuno pokriju 3D pozadinu. Promenilla se i postavka ribica. Posle par godina druzenja sa tetrazonama, one su se zajedno sa pentazonama preselile kod kolege Mbobana. Nigrofasciatusi koji su bili u manjem akvarijumu stasali su da predju na malo vecu litrazu. Promena im je prijala jer sam uspeo da mrestim vec dva para. Razbore su i dalje tu, kao i jedan par maticnih ramireza. ----------------------------------- peconis Čet Jul 30, 2020 3:32 pm ----------------------------------- Al se zeleni. Lep akvarijum, izgleda prirodno. :D Samo ta desno bacopa ili sta je vec, bode oci. :D ----------------------------------- Floki Čet Jul 30, 2020 5:52 pm ----------------------------------- Prelepo, svaka čast! ----------------------------------- mboban Pet Jul 31, 2020 10:08 am ----------------------------------- Bojane baš dobro ti izgleda akvarijum, samo napred. Siguran sam biće to još bolje, vidi se da uživaš. Tetrazone i pentazone su se baš dobro uklopile u mom akvarijumu, jedino što mi je uginuo mužjak nigrosa, ostala sama ženka tako da od pokušaja mresta ništa neće biti. ----------------------------------- IVANRO Pet Jul 31, 2020 10:18 am ----------------------------------- Odlično ovo izgleda, svaka čast. Drago mi je da je sve došlo na svoje i da sad možeš da uživaš ko čovek i ne misliš o algama. ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Jul 31, 2020 6:16 pm ----------------------------------- Odlican, nego jel ti ovo u desnom delu ispred dragona ranunculus inundatus ili neka druga? Jedan predlog, tu rotalu prebaci i ispred filtera da ga prekrije skroz i da lici na jedan veliki zbun. ----------------------------------- Bojan95 Pet Jul 31, 2020 9:28 pm ----------------------------------- Hvala svima na pohvalama i komentarima. @Peconis slazem se da bode oci ta Bacopa, ubacio sam je tu pre 5 dana, emerzno je gajena pa ce joj trebati neko vreme da se prilagodi. Ako se ne uklopi, zamenicu je nekom drugom biljkom. @Mboban Ma znao sam da ce im kod tebe biti lepo, zato sam ih prvo tebi i ponudio :D Sto se tice Nigrosa, imam ja sad mladji i pokusacu da ih izvedem, sitni su i uopste ne vidim da uzimaju hranu..Ako ostane nesto od njih imas od mene jato od 15-20 komada. @Lenji lisac Jeste Inundatus, nasao sam ga u akvarijumartu. I on je tu od pre 5 dana. Rotala brzo raste, kad dodje do ovih resetkica pumpa ce je uvlaciti kroz resetke i zapusice se ulaz. Jedina zamerka koju imam na Juwelove akvarijume je taj unutrasnji pregradni filter. Da je neki veci model, rio 240 ili 400 sigurno ne bih osavio ovaj unutrasnji. Isao bih na jedan ili dva kanistera. ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Avg 01, 2020 3:45 am ----------------------------------- Ranunculus, nikad ludje biljke, na 2700k zuto svetlo na ~850lm jedva dno dobijalo svetlo rasla uz podlogu, zamenjeno za 10000k sve raste cak i limun umesto na gore rastao na dole, na ~1500lm ranunculus potpuna kontra i izbijala iz vode iako bi trebalo da bude obrnuto, na kraju je izbacena iz svih postavki jer me izludjivala, nikako nije rasla po mom, baksuz.. :lol: Znam kakvi su filteri, da mi ih besplatno ponude nikad ga ne bih uzeo, navikao na potpuno drugacije sisteme, ne kazem da ne valja, ali.. nego sto tice rotale ne bi ona tako lako bila usisana, nego dadoh predlog kako bi mogao da ubijes bakopino strcanje zelene nijanse, a sisas ga do sredine filtera, a pustas da raste do dva prsta ispod usisa, na toj visini koliko vidim tek pocinje da se rumeni kod tebe a razlika u nijansi i listovima je ogromna pa bi dalo i na dubini dodatno, al polako nek se sve prvo primi. ----------------------------------- Bojan95 Sub Avg 01, 2020 3:55 pm ----------------------------------- Stavio sam ga u prvi plan, mislio sam da nece ici visoko. Valjda cu naci neko mesto za njega ako se ispostavi da nije za prednji plan. Rade lepo te juwelove pumpe, protok joj 600L/h, jace gura vodu od Atmanove Ef4 koja ima protok 900L/h . Pumpa je kvalitetna ali za ovu litrazu po mom misljenju nedovoljna, kao i velicina filtera, a zauzima mesto u akvarijumu. Cim predjem na vece litraze , resicu se tih unutrasnjih filtera. Dva kanistera i super. Sto je tice biljaka bice tu jos tumbanja dok se sve ne uklopi kako treba. ----------------------------------- Baia Sub Avg 01, 2020 7:42 pm ----------------------------------- Kako si mrestio babrbuse? Napisi malo koju si metodu koristio i koje uslove. Hvala! ----------------------------------- Bojan95 Sub Avg 01, 2020 9:37 pm ----------------------------------- @Baia Prebacio sam ih prosle nedelje u ovaj veci akvarijum. U onom manjem akvarijumu muzjaci nisu bili obojeni ni blizu kao sada. Mislio sam da im fali jos malo da postanu maticne ribe, tako da im za mrest nista nisam pripremao jer su i mene iznenadile. Prvi mrest se desio dva dana nakon prebacivanja. Jos prvo jutro su dobili jako lepe boje, i krenula je jurnjava za dve velike zenke. Izdvojio sam najveceg muzjaka i zenku u mrezastu kotilicu. Ceo dan dok je trajao fotoperiod nisu pokazivale interesovanje jedna za drugu ali vec sledeceg jutra pronasao sam ikru u kotilici. Drugi par sam prebacio u manji akvarijum od 50L i takodje su se mrestile preko noci. Ne znam sta je mogao da bude okidac za mrest, osim promene ambijenta i nesto veceg prostora koji sada imaju. Primetio sam da su mnogo razigraniji i aktivniji u jutarnjim i vecernjim satima u fazama slabijeg osvetljenja. U manjem akvarijumu u kom su bili nema faza dimovanja. Sto se tice kvaliteta vode, trebalo bi da je ista u svim akvarijumima. U vecem akvarijumu je KH4, trebalo bi da je isto i u manjem, ali posto u vecem imam soil vrlo verovatno da je voda ipak za nijansu meksa. Temperatura je standardno na nekih 26-26,5°. Ikru od oba para stavio sam u mrestilicu, prebacio u mresni akvarijum. Ubacio mahovinu unutra da zastitim ikru od svetla, sundjer filter stavio blizu mrestilice da se ne uhvati plesan. Temperatura u tom akvarijumu je bila visa, od 27-27,5°. Mladj se izlegla posle 2-3 dana. Iznenadio sam se koliko su sitni. Nisam im ni kvalitrtnu hranu pripremio, pokusavam da ih hranim zumancetom pa videcemo da l cu uspeti da izvedem nesto. Iskreno nisam preveliki optimista jer ove nedelje veci deo dana nisam kod kuce. Sad sam ceo avgust slobodan, pa cu sigurno probati jos koji mrest. ----------------------------------- Bojan95 Sre Avg 19, 2020 8:10 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_798929551_rsz_220200819_191613.jpg Anubie se sporo razvijaju tako da izgleda kao da se u ovom akvarijumu nista ni ne desava. Sa prvim akvarijumom uvek imam posla, pa mi prija jedna ovakva postavka u kojoj osim nedeljne zamene vode nemam nikakvih drugih obaveza. Videcemo koliko ce jos dugo ovako izgledati jer razmisljam da ubacim jos neke nezahtevne spororastuce biljke. Promenjeni su stanovnici jer su Nigrofasciatusi prebaceni u veci akvarijum Trenutno su tu 1 Beta 15 Kraljevskih neonki 10 Ember tetri (amandea) 6 Ancistrusa 6 Corydoras venecuela ----------------------------------- Bojan95 Čet Avg 27, 2020 6:54 pm ----------------------------------- Evo i par slika podmlatka iz mresnog akvarijuma. Mali ancistrusi i nigrofasciatusi. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_532849061_rsz_20200827_184130.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_114181943_rsz_20200827_184232.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_59205453_rsz_20200827_184317.jpg