Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Bolest furkata ili nesto drugo Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
mangaboy
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2014
Poruke: 89
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Jan 11, 2016 12:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima,

Imam problem sa furkatama. Dešava mi se vec neko vreme da mi umire jedna po jedna furkata. Ne znam da li je neka bolest u pitanju ili je nesto drugo? Nema nekih simptoma, sem da se ribica izvrne naopacke i jedno vreme tako pliva i ugine. Imalo ih je 12, a sada ih je 5. Pored furkata u akvarijumu imam ancitruse, koridorase, zebrice, kozice i helene(sve ukupno oko 25 ribica je bilo). Sve druge ribice su ok i normalno se ponasaju. Akvarijum je ubiljen sa anubijama i imam crne alge malo po njima. Imam spoljni filte od 10 litara. Ovo mi se prvi put desava da imam ovakav pomor ribica. Da umiru jedna po jedna, ali samo furkate. Da li im smetaju neki parametri vode ili se medjusobno ubijaju ili je nesto trece u pitanju? Ako neko ima nekih slicnih iskustava ili neki predlog sta bih mogao da proverim?

Hvala,
Nemanja
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Jan 11, 2016 12:02 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Loco-Serbia
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2015
Poruke: 129
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Jan 11, 2016 1:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

objasni malo vise,jesi menjao sta u akvarijumu u prethodnih 10 dana,dodavao? reci nam kakva ti je filtracija i zamena vode,podloga
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Jan 11, 2016 3:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmmm... pošto nisi naveo koliki ti je akvarijum pretpostavljam da je onaj 60x35x30(uradio sam pretragu). Dosta riba u malom akvarijumu kvalitet vode opada.
Crne alge uspevaju najviše zbog lošeg balansa co2 i svetla. Znači dugo držiš svetlo upaljeno.

Da li sam pogodio? Ako sam pogodio akvarijum je mali za 12 furkati. Ovo su ribe koje vole dobro ubiljen akvarijum i malo senke. Dosta svetla i ne baš čista voda dovela je da se ribice izmore, otruju i 100% zakače neko bakterijsko oboljenje.

Ko što reče Loco malo opisa sistema dosta može pomoći.
Kako si kupovao furkate? Sve zajedno ili po nekoliko?

Evo malog objašnjenja zašto je bitno i ove sitnice navesti:

Riskanto je kupovati po 4-5 riba iste vrste pa onda kad stigne nova tura u prodavnicu kupiti ponovo 4-5. Ribe od različitih uzgajivača imaju različito razvijen imunosistem i sa sobom nosi različite bakterije/viruse pa kad se pomešaju desi se da zaraze jedne i druge i na kraju prežive samo 3-4 najjače ribe.

Ako se ribe kupuju od preprodavaca ili iz sitnih radnji gde vlasnici misle da su se ribe adaptirale na hlor u vodi samo se priziva nevolja. Ove ribe prođu loš karantin, loše privikavanje na akvarijume iz kojih se prodaju... tako da kad se ribe donesu kući one već budu bolesne, otrovane ili jako oslabljene i jedna po jedna padaju i uglavnom im nema pomoći.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
mangaboy
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2014
Poruke: 89
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Jan 13, 2016 12:37 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Akvarijum je od 60 litara 60x35x30 ( mislio sam da sam napisao to Embarassed )
Pumpa je atman at 302 protoka 500L/H
Filtracija je standardna mehanicka, hemiska i bioloska u spoljnom filteru od 10L.
Osvetljenje 2x24w HO, svetlo ne sija duze od 8 sati dnevno. Moguce je da se ponekada desi da duze svetli, ali je obicno upaljeno u dva navrata.

Kupio sam sve furkate odjednom, akvarijum je ubiljen i ima seknke, posto je po povrsini lemna minor i imaju veliki listovi anubije.

Da je neko oboljenje uginule bi sve odjenom ili makar vise njih odjednom, ovako bukvalno jedna po jedna strada. Prvo sam mislio da se muzijaci tuku medju sobom, ali ovo ne prestaje...
Nadam se da dodatni opis i slika moze da vam pomogne da utvrdimo sta je u pitanju.


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Loco-Serbia
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2015
Poruke: 129
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sre Jan 13, 2016 12:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nisi odg na ono sto sam pitao jesi ubacivao skoro nesto u akvarijum?kako menjas vodu?jel usisavas podlogu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mangaboy
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2014
Poruke: 89
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 14, 2016 1:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nisam ubacivao nista novo u poslednje vreme. Podlogu ne usisavam. Posto je dosta toplo kod mene u stanu, voda brzo isparava cak i pored poklopca tako da dolivam vodu, retko menjam. Na svake dve tri nedelje, a filter ocistim na par meseci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Loco-Serbia
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2015
Poruke: 129
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Čet Jan 14, 2016 2:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mozda ih amonijak ubija,ostatci hrane se nagomilaju u podlozi i mnog bioloskog otpada i rastvara se amonijak koji je nevidljivi ubica da se tako izrazim,pod hitno usisaj tu podlogu i zameni 1/3 vode.to nek ti bude pod obavezno bar jednom u 10 dana a ne samo dolivati vodu sto ispari,imas dosta tema u delu pocetak u akvaristici procitaj par tema i videces gde gresis
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Black moly bolest Sandra89 Bolest 0 Sub Dec 23, 2023 9:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gupike bolest Dragutin96 Bolest 0 Pon Apr 24, 2023 11:07 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili degenerativne promene kod ... sudyxor Bolest 0 Pon Feb 07, 2022 2:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili degenerativne promene kod ... sudyxor Bolest 0 Pon Feb 07, 2022 2:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bolest ili ne? Leđno peraje kod Mollya CvijetinAq Na poklon 1 Čet Nov 25, 2021 2:13 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License