----------------------------------- bublz Ned Okt 12, 2014 9:47 am ----------------------------------- @zimlim [ pre nego sto pocnes sa lekom, promeni 20% vode ] takav simptom bolesti sam malo proucio ukoliko je samo cesanje zbog kojeg se ribe priblizavaju mehuricima pokusavajuci da skinu sa sebe tog parazita ili bakteriju kako vec strucnije to drugi nazivaju onda kupi FMC plavi on je u boci od 10ml koja se cela sipa merom 10ml =50L prvi i drugi dan, treci dan 1/2 doze leka, cetvrti dan promena 1/2 vode, proveriti kiselost vode ukoliko je opala povecati je. Povecaj temp na 29 - 30°C i dotok kiseonika jer se kiseonik brze trosi u toplijoj vodi. Drugi nacin za cesanje riba i ukoliko imas biljke i ribe osetljive na SOLI , odvoji zarazenu ribu posebno ubaci u posoljenu vodu na 20minuta pa je vrati u akvarijum( ukoliko riba podnosi so, ukoliko ne podnosi drzi je 5 minuta ali tih 5 minuta nece bas puno pomoci. izmet je cesto znak nekakvog stresa, medjutim koncast dug bele boje izmet zna biti i znak da je riba zarazena sa parazitima. Probaj napraviti sledece: Ribe ostavi dva dana bez hrane Prvi dan u akvarijum ubaci duplu dozu FFM-a od Easy Life drugi dan ubaci u vodu duplu dozu vitamina za ribe a treci dan ih ujutro i navece nahrani sa kuvani grasak (ne pretvrdim i ne premekanim) cetvrti dan dupla doza vitamina i ne hrani ribe peti dan normalna hrana ali samo nevece malo (da se ribe ne prejedu) sesti dan opet hrana samo navece malo sedmi dan promena 40%% vode i hrana samo navece Ubuduce savetujem ti kao i svako sto bi ti preporucio da ribe hranis samo jednom na dan jer su vec odrasle ribe i obavezno jedan dan moraju biti potpuno bez hrane, takodjer jednom jednom na dodaj u vodu vitamine a nakon svake promene vode dodaj Easy Life FFM u dozi po receptu sa boce. takodje za crevnog parazita, postoji lek koji sadrzi fenbendazol (on se nalazi u lekovima protiv parazita Panacur) taj prasak, ukoliko nadjes pomesaj sa hranom i u vodi malo, medjutim ukoliko nadjes tecni ubaci ga u vodi. Toliko od mene , ako neko ima iskustva u borbi protiv ove bolesti nek ti jasnije objasni nacin lecenja i vrstu leka .... ukoliko imaju simptome dve ili tri bolesti pozeljno je leciti u tom akvarijumu gde su zarazene, nazalost biljke koje su osetljive mogu poceti sa ne preteranim opadanjem listova ali ipak ce neki list kasnije vremenom da opadne ili postane providan... Toliko od mene raspitao sam se za te simptome i ovo je preporucljivo, to moze da ti potvrdi svaki strucnjak, naravno ukoliko bolju varjantu znaju slobodno nek te informisu bolje jer je u pitanju zdravlje riba . P.S zelim im brz oporavak ......