----------------------------------- Suncokret Ned Avg 09, 2020 1:00 pm Carobni svet akvarijuma (knjiga) - i zasto je losa ----------------------------------- https://www.srcelubenice.com/media/catalog/product/cache/1/image/500x500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/d/dd_19.09.2018..jpg Verovatno je neko imao prilike da se susretne sa njom. Ja sam je na zalost drzao kao suvo zlato tamo neke 1990. jer nije bilo druge literature osim sitnih pamfleta i fotokopija iz akvaristickih radnji (Zoo Amazona iz 62. bloka je nesto jos stampao). To sto je prevazidjena po godistu, nikom nista - to je ocekivano za knjigu staru 30 godina. Ali evo nekih stvari zbog kojih sam ja bio akvaristicki duduk dugi niz godina i pored ove knjige. Neka mi oproste sve moje ribice i zivotinjice iz akvarijuma koje sam sahranio svojim neznanjem, misleci da ucim. Par stvari: - Knjiga se NIGDE, ali NIGDE ne osvrce na potrebu i znacaj cikliranja akvarijuma i biolosku filtraciju. Apsolutno nigde. Pricace vam na pet strana o parametrima vode, bakterijskim bolestima za koje vam treba mikroskop i nekim potpuno nebitnim analizama tvrdoce, ali vam spomenuti nece znacaj nitro-bakterija za kompletan i stabilan akvarijum. O amonijaku, nitratima i nitritima su izdvojili jedan (1) pasus, a da su pritom samo pricali o amonijaku (ostalog - osim u naslovu, nema ni u pomenu :D ). Jedan pasus, par prosirenih recenica o amonijaku za celu knjigu o ovako vaznoj, ako ne i najvaznijoj stvari u pocetku akvaristike! - Nigde nema znacaj zamene 20-40% vode na nedeljnoj/mesecnoj bazi. Nigde nema napomene da se higijena ne odrzava tako sto se akvarijum rasklopi, filter detaljno ocisti pa opet sklopi (sve ispocetka). Da se tako unistava postojeci eko-sistem i iznova i iznova maltretiraju ribe koje su u njemu i koje ugibaju usled nepostojanja balansa i nitro-bakterija. Da se aktivni ugalj ne koristi tek tako, i da se redovno menja jer krene da izbacuje sve sta je u sebe pokupio. - Knjiga se bavi nekim potpuno prevazidjenim nacinom ishrane - ko jos gaji paramecijume? A sve ostalo je toliko nabacano, nesto sto prosecan smrtnik (posebno te daleke 1990.) nema sanse da nadje. A ono sto i autori objasne, bude sturo i nedovoljno. - Autori pricaju o bolestima riba i nacinu lecenja - koriste nazive nekih preparata (tipa Saproex) kojih ni tada, 1990. nije bilo da se kupe. Niko nije ni znao sta je to u akv. radnjama! Ne spominju ni malahit plavi, nista. Sve sto je tada bilo da se kupi i redovno se koristilo u borbi protiv ribljih bolesti - nema u knjizi. - Puzevi su spomenuti usput, tek onako, na brzaka. - Budalastine tipa da Ludwigia repens dobija crvenu boju, ali ne podnosi jako svetlo (!) i slicno. Jedino sto ova knjiga vredi su likovni crtezi riba, njihovi opisi stanista i nacin ishrane. Cak i tu pisu o ribama koje NIGDE nisu mogle da se nabave ni tad (kao ni sad), ali su neke druge, jednostavnije, potpuno izostavili. Ili detaljan opis mresta nekih riba koje su teske i da se cuvaju, a kamoli sparuju. I to kod profesionalaca. :shock: Sve u svemu, voleo bih da mi autori padnu saka za jednu postenu cusku za svaku uginulu ribu - sta su mislili kada su pisali sve ovo i zasto su napravili ovako jedan los prirucnik, a imali su Nolit za izdavaca. Ovo je takodje jedan tipican primer loseg udzbenika iz onog vremena gde autori seru o potpuno, apsolutno nebitnim stvarima, a ono sto ti treba u praksi - nema, ne moze ili je drugacije.