Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Cekajuci diskuse Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 2:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako se moze bez njega ostavio bih ovakav sastav , nikad nisam imao problema sa ugljem.E sad ako treset pravi bitnu razliku to je onda druga prica.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 2:03 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 11:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Niko ti ne brani da koristiš ugalj Smile
Meni je trokomorni sa zazorom, standardan sastav komore sa filterom, uglavnom mnogo plavog sunđera koji ne diram, vata i crni sunđer gore koji perem pri zameni vode pod česmom (videćeš i sam zašto kad ih ubaciš, prljaju ko prasad).
Treset ide u komoru sa čistom vodom gde je pumpa, ima neka vreća koja se dobije sa ovim od jbl-a, možeš u najobičniju žensku najlon čarapu malo gušću da staviš. Tako da slobodno koristiš i ugalj ali pazi da ga menjaš redovno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 12:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Evo kako izgleda moj filter koji je dvokomorni.Mogu ja da ga napunim jos ali bih verovatno smanjio protok vode.U sustini dubok je dosta Very Happy Sto se tice treseta mogao bih da probam kada vadim ugalj,pa bih ga samo dodao u ovu manju komoru.Trenutno je voda kristalno cista,samo imam problem sa grejacem tj njegovim termostatom.Nisam bas siguran da je 100% tacan pa gledam i u ovaj sera merac ali ni za to nisam sasvim siguran da je tacno.Sve u svemu za neki dan bih i to resio.U prosloj postavci imao sam ugalj ja mislim 2 godine isti.Verovatno bez funkcije Very Happy Planirao sam danas 4-5 corydorasa do ubacim da prave drustvo ovim ancitrusima koji bukvalno divljaju po staklu cim ugasim svetlo .Rekao bih da je to dovoljan broj za pocetak i za moju litrazu.Poz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 12:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam, ja ne mogu da slikam filter, nema šansi.
Recimo meni je dole red bio kugli čisto da drže sunđer (gde ti je keramika) pa jedno tri plava sunđera od 5cm, pa duplo sitna fasadna mreža, pa jedno tri sloja vate (oko 3cm), pa opet mreža duplo i na vrhu onaj crni sunđer od 3 cm. Ima i jedan sloj od 5 cm džakova od krompira negde među sunđerima.
Njima treba baš dobra biološka filtracija, ti imaš relativno malo, recimo bolje bi bilo kad bi vata bila sunđer a sunđer vata Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 1:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znaci vise sundjer manje vata.U sustini ja mogu samo da dodam jos sundjera negde na sredini i pri dnu(Dno racunam iznad keramike), a da ubacim dzak izmedju vate i da pokrijem vatom plavi sundjer.Da li bi to bilo prihvatljivije Neso?To je recimo 3x vise sundjera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 1:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaki savet je dobrodosao sto se tice svega:D
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 5:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad sam stigao, imao obaveza.
Vidi ovako protok kroz flter ne možeš da priguši osim ako baš jako nabiješ filter materijal. Protok diktira pumpa. Tako da je moj savet da ga puniš što je više moguće.
Kad se zaprlja, a hoće kad tad, bilo malo ili puno materijala, par sunđera više za pranje ti ništa ne znači a u pogledu filtracije puno znači.
Neka moja praksa koju sam stekao vremenom je da kad formiram filter, pogledam koja je razlika u nivou komora, obično to bude 1, retko 2 cm (znači čist filter materijal). Kad ta razlika bude jedno 5 cm onda perem filter.
Za ređanje nisam baš najbolje razumeo to što si rekao.
Na tvom mestu bih ostavio tu keramiku dole, sklonio to parče nečega, i na keramiku možeš, ali ne moraš, par džakova od krompira, da bude ravno. Onda plave sunđere koliko misliš. Taj deo filtera pereš kako sam napisao.
Na sunđer staviš onu sitniju fasadnu mrežicu duplo (da ne zavlači vatu u sunđer) pa koji sloj vate, pa opet mrežicu i na vrhu plavi ili crni sunđer od 3 ili 5 cm. Kad menjaš vodu, taj sunđer opereš pod česmom i jakim mlazom, vatu baciš kad pocrni i zameniš je. Na ovaj način značajno prolongiraš vreme između pranja filtera.
Ja nisam nikad koristio aktivni ugalj i iskreno ne znam gde ga je dobro staviti, možda i u komoru gde je pumpa, stvarno ne znam.
Treset ako ikako možeš ubaci u komoru gde je pumpa, makar malo.
Nadam se da sam malo jasnije objasnio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 6:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jesi objasnio Neso i hvala sto ucestvujes u ovome Very Happy.Parce necega su staklici specijalno uradjeni bas za ovaj filter da zadrzavaju filter masu.Tvoju praksu sam praktikovao i ja cim vidim bitniju razliku u protoku.Poslusacu te za sundjere i recimo ubacio dzak izmedju sundjera i vate kako bih resio glavljenje u sundjeru.Dakle redosled bi bio ovakav :

-Sundjer
-Mrezica (dzak)
-Vata
-Mrezica
-Vata
-Aktivni ugalj
-Vata
-Mrezica
-Sundjer
-Sundjer
-Mrezica
----------
-Keramika

E sad mozda sam preterao sa vatom ali svakako cu da se pozabavim time , u sustini nije na odmet.Pranje samo prva 2 sloja znaci sundjer i vata.Ostalo po potrebi tj situaciji.Tako sam radio do sad Very Happy.Postavicu sliku kad bude gotovo.Hvala Neso jos jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 6:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice treseta ubacicu ga naknadno ( ako nije problem).Probacu sa Serinim Super Peak tresetom i stavicu ga kao sto si i rekao u drugu komoru.E sad pakovanje je 500g..Mislis li da je dovoljno?Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 7:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam iskreno, meni je akvarijum 200 litara vode, na JBL tormecu piše da je za 800 litara, pa onako odokativno na 4 dela (briketiran je pa lako jednom podeliš). Mislim da običan treset ide 100 grama na 100 litara ali nisam siguran. Za serin piše sigurno u uputstvu.
Treset stvarno ne moraš ako ne želiš, mada je korisno to njegovo ispuštanje tanina i još neke osobine. Definitivno kako god želiš.
Za vatu ne znam šta da ti kažem, možda i grešim, po meni je ona definitivno za mehanički deo filtracije pa je držim samo gore. Kupim onu balu perlon vate za 400 dinara i jedva je nabijem negde u orman Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Pon Sep 01, 2014 8:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Opusteno za treset .Ubacicu sigurno jos sundjera.Vatu i ja imam slicno tako Very Happy.Ko ce da kupuje po shopu ,samo lud Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 10:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 10:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
plavsic88
Koristan akvarista



Registrovan: 25 Feb 2012
Poruke: 1307
Lokacija: Sremska Mitrovica

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 1:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krupna ti je podloga,tj svako zavlacenje prljavstine,ostataka itd im skodi,a skodi im i da malo malo vitlas sa crevom po podlozi i da naglo to sve oslobadjas u vodi i jos uopste da mlataras sa crevom ce ih stresirati...I jako je pozeljno neke panjeve i/ili bilje da imas kao hlad gde ce da se zavuku u pocetku i kad kod se budu osecali uplaseno.
I da,jos kiseonika im pusti,plus kamen uvek gledas da ima oblije ivice zbog moguce ogrebotine i zaraze..ovo sve iz dobre namere govorim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CristopherMoltisanti
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2014
Poruke: 143
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Sep 03, 2014 1:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima.sto se podloge tice ja sam hteo bb akvarijum za pocetak ali sam naisao na nezadovoljstvo u kuci:).Podlogom sam bukvalno samo prekrio dno racunajuci da cu lakse da skupim ostatke.Kamenje je samo nabacano dok mi ne stignu cripte i nane (sutra) pa bih lepo to rasporedio po coskama sa biljem.Planiram da u desnom delu napravim dosta mesta za skrivanje.Vinova loza stize za nekih 10 15 dana tako da cu imati jos dosta korenja.Sve sto si rekao je na mestu i slazem se sa tin pa cu pokusati da sve to nekako izbalansiram,sa sto manje stresa prilikom ciscenja.Hvala na savetima jos jednom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kupujem mlade diskuse Shuki_79 Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Nov 06, 2017 11:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kupujem mlade diskuse Nebojsa-Perla Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Maj 09, 2016 9:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Kupujem diskuse, malce Ciskela Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Apr 10, 2016 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 600 litara za diskuse AkvarijumCentar Akvarijum Centar 4 Pon Mar 07, 2016 12:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 800 litara za Diskuse sa Back to Natu... AkvarijumCentar Akvarijum Centar 27 Pet Maj 09, 2014 5:24 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License