Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Cekajuci diskuse... Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
CDus
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 03 Nov 2010
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 11:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozz svima. Evo par slika mog prvog akvarijuma (polse 7-8 god), pa vas molim za predloge, kritike i sl. Planiram u njega da ubacim recimo 6 diskusa srednje velicine, neonke, mozda rhodostomuse... Zanimaju me misljenja povodom nekih mojih nedoumica, a to su broj diskusa - 6, 8 ili 10? Br neonki i da li je mnogo 30-ak? Pored neonki da li da ubacujem i rhodostomuse i koliko? Inace, aq je dimenzija 100x50(visina)x40, a veliku zahvalnost za njega dugujem Bokiju Kg.Wink

Image

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 11:45 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 12:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ne bih stavljao vise od 5-6. Ako ces stavljati 30 kraljevskih neonki bolje nemoj rodostomuse, bice guzva. Ako mozes nabavi Corydoras sterbai za cistace, oni bolje podnose vecu temperaturu od drugih cory-ja.
Inace lepo izgleda Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
CDus
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 03 Nov 2010
Poruke: 6

PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 4:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tnx.. bitno mi je da diskusi imaju dovoljno prostora za plivanje, pa ne bih pravio guzvu. Inace te cory-e sam i planirao, kao i otocinclus-e, po desetak... Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Stefan062
Akvarista



Registrovan: 03 Avg 2010
Poruke: 973
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 5:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

akvarijum je prelep koliko te kostao?sa celokupnom opremom i biljkMa
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nenad66
VIP



Registrovan: 22 Sep 2010
Poruke: 312
Lokacija: Tetovo Makedonija

PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 7:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se sa Nigrosem,5-6 diska" je dovoljno ,kraljevske neonke jedno jatasce i gotovo.Komunalci su potrebni Oto"je super glodac algi,a od korija,toplo ti preporucujem "pande" one najvise odgovaraju sa diskusima a i ujedno su lepi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 11:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E sad, znam da se ancistrusi lepe za diskuse i da "sisaju" izlučevine kojom hrane mlađ, tako da i otocinklusi koji su lepljivci najverovatnije rade isto. Ne znam baš koliko je pametno staviti ih zajedno. Proguglaj, videćeš i sam o čemu ti pričam, ali na tebi je izbor, pozz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 11:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmm-m, prvo Chican, bilo koji algar ima tu neprijatnu osobinu po diskuse. Inače i sve ostale ribice, kada diskusi dostignu polnu zrelost, obožavaju da jedu mukus koji diskusi luče.
Sve ima i izuzetaka. Gospođicu ancistrus imam već 6-tu godinu u akvarijumu sa diskusima, dečko je negde nestao, ni jednom nije ni pokušala da se zalepi za njih.
Jato od 20-tak otića su diskusi smazali, čim su malo poodrasli da dovoljno otvore usta, isto tako i sve caridine. Pripadajući coryi diskus habitatu su aeneus i trilineatus.
Diskusa 5-6 u veličini 5-6cm, tvoj akvarijum je u krajnjoj varijanti za dva para.
Šta još uz diskuse u akvarijum-vodu, a od jata ribica, samo još više vode.
Mnogi kažu da neonkice i slične ribice iz roda tetri deluju umirujuće na diskuse i pružaju im osećaj sigurnosti. Efekat je da ih pre nerviraju motajući se po akvarijumu, nego što deluju umirujuće na njih. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Nov 04, 2010 9:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se sa Krckom u svemu Wink. i ja sam kod Diskusa stavio neonke al je ishod bio fatalan. Bezali su od neonki i sebe porazbijali pa sam morao da ih lecim na kraju. Kod diskusa vazan faktor da ne zaboravlja brzo i da ono sto je dobio od pocetka to i ostavi tako. Sad ne tako davno kod njih sam pomerio neke stvari nisu jeli i nisu se priblizavali dok nisam pomerio sve na svoje mesto. Snjima jako treba paziti.
E sad sam stigao do tvog akvariuma Wink, nista tu ne valja sto si namestio jeste da je lepo za oko al to nije to sto diskusima treba. Previse svetlosti za njih i nemaju gde da se sakriju ako se osecaju lose. Iza akvariuma stavi tamnu pozadinu plavo,crno sve jedno. Treba da pazis na to da odakle donosis diskuse da imas priblizne faktore vode. Grejac obavezno na 33C narocito u pocetku jer ce biti mirniji samo sto tu veliku temp nece moci svaka biljka.
Nego si imao ikad diskuse?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CDus
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 03 Nov 2010
Poruke: 6

PorukaPoslao: Čet Nov 04, 2010 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima na pomoci. Ono sto sam ja hteo, jeste da, pored diskusa, imam i jato nekih manjih ribica, pa su mi neonke izgledale ok, a i ne zahtevaju puno. Sad' imam jedno pitanje. Da li da po svaku cenu izbegavam neonke, pa da ubacim jato nekih drugih riba, ili bi neonke smetale samo zato sto zauzimaju prostor diskusima, pa da im smanjim broj na 10 ili 20?
Sto se tice mog iskustva sa diskusima, nemam ga. Razlog zasto zelim bas njih je neostvaren san iz mog ranijeg bavljenja akvaristikom, a i mnogo su lepi, ispravite me ako gresim Wink.
Neke osnovne stvari, kada je u pitanju njihovo gajenje, znam. Npr. povisena temperatura vode (procitao sam 28-30c), sto cesce ciscenje dna, zamena barem 30% vode jednom nedeljno, cesca i razovrsnija ishrana i sl. To su stvari na koje mogu da uticem. Ono na sta ne mogu (ili bar tesko mogu) jeste tvrdoca vode, pa bi mi znacilo par saveta u vezi njenog omeksavanja. Takodje, ako je, pored gore navedenog, potrebno jos nesto na sta treba da obratim paznju, vi me posavetujte, puno mi znaci. Hvala jos jednom. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 04, 2010 10:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

"Šta još uz diskuse u akvarijum-vodu, a od jata ribica, samo još više vode."
Mislim da Ti ova rečenica sve govori. Ne smetaju ribice diskusima, ali i nema od njih nikakve koristi, osim što ih mogu nervirati.
Neki moj osvrt na ove ribe, sa opštim i ličnim podacima:
DISCUS ( SYMPHYSODON spp. )

Malo opštih podataka, koje svi možemo pronaći pretragama po raznim sajtovima.
Discus je slatkovodni Ciklid sa prebivalištem u područjima reke Amazon.

Klasifikovane su tri vrste:
Symphysodon aequifasciatus
Symphysodon discus ( Heckel)
Symphysodon tarzoo ( nova vrsta)

Ribe je otkrio i po prvi put predstavio ostatku Sveta Heckel 1840.

Symphysodon aequifasciatus nalazimo u području Rio Solimoes, Rio Amazonas i
Rio Potomayo-Ica u Brazilu, Kolumbiji i Peru-u.

Symphysodon discus je ograničen na Abracaxis, Rio Negro i Trometas reke.

Symphysodon tarzoo obitava uzvodno od Manaus-a u Zapadnom Amazonu.

Da potegnemo malo i Naučnu klasifikaciju:
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Actinopterygii
Order: Perciformes
Family: Cichlidae
Subfamily: Cichlasomatinae
Tribe: Heroini
Genus: Symphysodon

Riba u svome prirodnom okruženju može narasti od 20-25cm. Nisu retki ovakvi primerci i u akvarijumskim uslovima. Životni vek im je oko 25 godina, ne retko u akvarijuma požive i po 15 godina. U ostale detalje neću zalaziti, reći ću samo da su ribe u osnovi obojene Brown, Beige, Grau i Cream.
U prodaji, uglavnom, nalazimo varijetete.
Jato od 10-tak mladih riba možemo držati u akvarijumima zapremine 100-120 l.
Dimenzije ovih akvarijuma su specifične zbog samog oblika tela riba i, uglavnom su
45x45x45cm ili 50x50x50cm. Ove akvarijume koristimo i kao mresne.
Za Vaš ukrasni akvarijum sa ovim ribama, treba voditi računa o potrebama za količinom vode za normalan i zdrav razvoj pojedinačnih primeraka. Podatci kažu da po ribi treba obezbediti 50l vode.

Pre nego krenete u druženje sa jatom ovih riba jako su važne dve stvari, Filtracija sa solidnim Fizičko-Hemijskim medijima i, izuzetno moćna Biološka filtracija(improvizacije sa jeftinim medijima mogu Vam potrošiti više novca, gubitkom riba). Druga stvar je kvalitetan, precizan i iznad svega pouzdan GREJAČ, koji treba imati mogućnost podešavanja do 35C.
Temperatura vode treba biti konstanta, sa jako malo kolebanja, nikada ispod 27 C, u opsegu 28-30 C.
Kao hranljivu podlogu koristite uvek ono za šta pouzdano znate sastav, sa kvarcnim šljunkom preko.

Izbor biljaka može izgledati ograničen ovakvom temperaturom, većina Echinodorusa je primerena, Valisnerie... Ostavite 3-5cm nezasađenog prostora iza prednjeg stakla, radi lakšeg održavanja čistoće.
Prihrana može biti pod koren biljke ili vodenu kolonu. Nije potrebno puno prihrane, Discusi su ribe sa priličnim metabolizmom, pa organika bude sasvim dovoljno.
Za svoju postavku sam koristio kupovnu podlogu , koja je svoj posao ishrane biljaka odradila u periodu cikliranja akvarijuma. Preko je kvarcni šljunak 3-5mm.


Ribe su, tek u poslednje vreme , u pojedinim prodavnicama stavljene u posebne akvarijume sa donekle omekšanom vodom, tako da ih možemo držati i u odstajaloj vodi sa česme, trudeći se da pH bude neutralan. U ovakvim uslovima može se dogoditi da ribe ne dostignu svoju punu veličinu i intezitet obojenosti.
CO2 možemo uvoditi , kontolišući svakodnevno koncentraciju Dropchecker-om i nivoe pH i KH. KH nikako ispod 4ppm.
Da kažem i na šta treba posebno obratiti pažnju, redovne, češće izmene vode( bar 1 nedeljno 1/3) su obavezne, Amonijak i Nitriti su apsolutno nepoželjni, Nitrati između 5-10ppm( poželjno 5), Fosfati do 0,5ppm. Na sve ovo su jako osetljivi, kao i na nagle promene pH i kolebanja temperature. Sve ovo može uticati na pad imuniteta i u najgorem slučaju pojave urođenih oboljenja.
Potrebe za svetlom nisu velike, Discus je riba tamnih, mekanih, kiselih voda. Dovoljno je da svetlo bude 0,4-0,5 W/l.
Ishrana što raznovrsnija, više puta dnevno manje količine. Živu hranu samo iz domaćeg uzgoja, Tubfex ni slučajno. Enhitreje, Bloodworms , zimi 1-2 obroka nedeljno. U toplom periodu Tetra Discus Futer , kao osnovna ishrana i spirulina.
Što se mrešćenja tiče, svaki odgajivač ima neku svoju “ caku “ , pa o tome ima dovoljno informacija o osnovnim potrebnim uslovima i na Netu.
Uigrani parovi su brižni roditelji, intenzivno se staraju o podmlatku. U ovom periodu podizanja mladih, kojima je prva ishrana Mukus koji roditelji luče, treba pojačati ishranu para koji se izmrestio. Za mrest, prazan, pripremljen akvarijum, onih 50x50x50 cm.

Družite se sa Njima svakodnevno, bar 1h, budite ispred ili sedite pored akvarijuma i razgovarajte sa svojim ribama. To će ih opustiti, a Vama pričiniti zadovoljstvo da će uvek biti ispred Vas i jesti hranu sa Vašeg dlana.
Discusi su ribe kao i sve druge, i nema nikakvih razloga ne držti ih u lepom biljnom akvarijumu, podržanim stabilnim sistemom filtracije i grejanja.
Najlepši efekat biljnog akvarijuma sa njima je ako uspemo da izbegnemo šarenilo u izboru. "
Jedina prava preporuka koju savetujem svima za omekšavanje vode je RO uređaj ili Jonoizmenjivač sa odgovarajućim smolama. Pitaj slobodno, ima još ovde iskusnih ljubitelja Diskusa. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Nov 05, 2010 1:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

krcko lepo opisao Smile

I ja sam krenuo sa diskusima kao ne ostvaren san i na kraju bas sam napravio sve pocetnicke greske i bilo je dosta uginuca. Najvazniji faktor kao pocetnik je da uzmes mlade diskuse negde oko 3-5cm velicine. Mozes da ih naviknes na tvoju cesmovacu i neces morati da se bakces sa mekom vodom. Za mrest veruj mi imas jos dosta vremena Wink, dotle ces saznati jako puno stvari o njima. Kad si doneo mlade diskuse prvo i najvaznije je nauciti njih hraniti kad to diplomiras Wink neces vise imati tolko problema sa vodom i oko njih. Ostalo oko diskusa je krcko stvarno dobro napisao cak i pricanje sa njima je jako dobra stvar. Kod mene poznaju moj glas i kad cuju odmah idu prema staklu, to je bas lep prizor Smile.
Na neke ljude bas negatino reaguju, kod mene kad udje takva osoba skroz pocrne i ne izlaze dok ta osoba ne ode sto je bas interesatno kod njih. Moze vise diskusa u akvarium al ondak svaki dan 10% vode menjati sto otezava posao i nikad ama nikad ne ostaviti ni trunke hrane u vodi znaci sto vise dobiti cist akvarium. Diskusi imaju bas jaka usta i znaju jako gadno da cupkaju stvari i ribice po akvariumu, zapravo nece dirati ostale al ako ih od malena naviknes da su samo oni sami u akvariumu kasnije nece docekati novu ribu sa dobrodoslicom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
CDus
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 03 Nov 2010
Poruke: 6

PorukaPoslao: Pet Nov 05, 2010 9:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krcko, hvala na tekstu, odlican je!
Deak, ja sam hteo manje diskuse, medjutim, receno mi je da je to jako rizicno, jer ih nabavljam u Kragujevcu i vozim za Beograd. A svakako bih vise voleo da pocem sa manjim nego sa onim srednje velicine. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 05, 2010 11:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U kom pogledu je to rizično? Kakvo je obrazloženje? Da li znaš starost tih diskusa koji su ti ponuđeni?
Ako je odgajivač u pitanju, ili prodavnica, treba da ima sve potrebno za transport riba, odgovarajući termoboks, kiseonik potreban ribama. Verovatno ih kupuješ prvi put. Kragujevac-Beograd je maksimalnih 2 sata vožnje.
I, na kraju, iz kog razloga kupuješ ribe u Kragujevcu? Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Nov 05, 2010 11:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krcko ti dao jako dobre razloge za diskuse. Ja sam ih odmah kupi velike i srednje velicine i 90% nisu preziveli transport od 1-2h. Manji diskusi su mi bez ikakvih problema preziveli 4h transport u obicnoj kesi i dan danas su mi zdravi i zivi. Mladji diskusi lakse prezive stres i promenu akvariuma dok veci ili srednje velicine bogami teze prezive sok terapiu. Vece ili odrasle diskuse kupuju odgajivaci diskusa ili koji se bolje razumeju u njih jer znaju kako treba oko transporta i kako im namestiti nov akvarium itd. al dotle treba puno prakse. Odrasle diskuse kad sam kupovao pakovali su ih u duplu kesu i izmedju stavili novine da bude tamnije i nece tolko skakati. Inace ce probusiti kesu. Plasticni ili tvrda kofa ili slicno ne preporucujem jedino ako je oblozen 5cm debljine sundjerom ondak postoji mogucnost da nece se izudarati na smrt. Ja sam tu gresku odradio i muzjak je samo 2x udario al to se jako culo i vec je bilo kasno. Jako treba paziti oko transporta. Pre transporta im se dan dva ne daje hrana i posle kad si ih doneo kuci, u vodu im stavljaju preparate koja ih umiruje da ne bi ostetili sebe. Temperatura vode ne sme da padne vise od 5C jer je i to fatalno za njih.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 05, 2010 1:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nemoj nas shvatiti pogrešno za ovo što pišemo. Naša želja je da te uputimo što više u probleme koji te mogu očekivati, i najbitnije, da ne bude preskupo.
Diskusi su, ipak, malo skuplji za džep prosečnog hobiste.
Ponudiću ti neka početna upoznavanja sa jednog od cenjenih sajtova o ovim ribama http://www.discusnada.org/discus/anatomy.html
Koristilo bi da pročitaš, i donekle sebi stvoriš sliku kako da biraš ribe. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kupujem mlade diskuse Shuki_79 Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Nov 06, 2017 11:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kupujem mlade diskuse Nebojsa-Perla Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Maj 09, 2016 9:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Kupujem diskuse, malce Ciskela Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Apr 10, 2016 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 600 litara za diskuse AkvarijumCentar Akvarijum Centar 4 Pon Mar 07, 2016 12:03 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Cekajuci diskuse CristopherMoltisanti Početak u akvaristici 87 Sub Avg 30, 2014 9:13 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License