Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Centralna amerika by nikouro - step by step Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Ned Maj 13, 2012 1:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Projekat koji je zapocet vec nekih mesec dana. Mesec dana ... izgleda kao da se oteglo .. sto i jeste. Posao i druge obaveze ne dozvoljavaju da se posao zavrsi u kracem roku, koliko je i zaista potrebno. Finansije .. pa necemo da se lazemo drugari ... i one su problem. Ali meni se nezuri, pa samim tim moze i da traje jos koji mesec.
Da krenemo redom.
Ono sto sam zamislio jeste Uradi sam sve sto mozes i sto nemozes ... ludo, ali istinito. Bice tu nekih originalnih ideja ( nadam se Smile ), kao i onih ideja koje stvaraju samo pometnju u mislima i komplikuju dalje sklapanje ideje u jednu celinu. Takodje, bice tu sprovedene i neke ideje koje su se kod drugih akvarista pokazale idealnim, i smatram da ih ne treba menjati.
Prvo sto sam pozeleo u akvarijumu jesu Malavi ciklidi. Zatim sam uvideo da i pojedini Tanganjikanci nisu losi , a kad sam video pojedine vrste Centralne amerike .. e tu smo zastali, i odlucili. Ono sto je zajednicko za sve ove biotope jeste da zahtevaju veliku litrazu. Medjutim, iz odredjenih razloga morao sam da se zaustavim na neku zlatnu sredinu, a to je nekih 300 litara akvarijum Smile . Litraza u kojoj mogu dosta vrsta ciklida istog biotopa uspesno da se uzgaja, a pritom akvarijum moze da bude mobilan u slucaju preseljenja ( sto itekako igra odlucujucu ulogu u celoj prici ).
Da vas nedavim pisanjem I opterecujem nekim ( vama ) , nebitnim detaljima ( za sada ).
I da, da napomenem, da su svi predlozi i kritike dobro dosli …
Prvo sto sam resio da napravim jeste polica.
Prateci druge forume, a pre svega one “preko” bare, uocio sam razliku ( kao I mnogi drugi Smile ), da uglavnom koriste drvo u izradi polica za akvarijum, umesto metalnih profila. O prednostima i manama drvene gradje u odnosu na metalne profile, i obrnuto, ne bih da pisem, ali i ne bih da vas davim time. Uostalom, o ukusima se ne raspravlja Smile , jer i drvo i metal ispunjavaju potrebe za ovim detaljom akvaristike, ako se pravilno i kvalitetno odradi ( sto se nadam da jesam ).
Zamisao police je sledeci bio :

Image

A tu je I crtez u Sketchup-u :

Kod:
http://www.akvarijum.org/forum/modupload/fajlovi/140-70-50.rar


A kako je to izgledalo prilikom izrade …. ehhhhh, uvek neka sitnica se izmeni, ali krajnji izgled je postignut.

Gradja koja se koristi jeste camova, dimenzija 7*5 cm i 7 * 2.5 cm. Imam je par godina i suva je do .... koliko je potrabna. Nesto od alata je pra istorisko ali posluzilo je svrsi. U razgovoru sa nekim "majstorima - stolarima" dosao sam do zakljucka da ova gradja moze da podnese teret akvarijuma od 500 - 600 kilograma. Moj akvarijum tj samo staklo ima oko 60 kg ( sto i nije neki teret za dobrih dvoje fizikalaca prilikom transporta od tacke A do tacke ... ), a pun akvarijum bi trebao da tezi negde oko 400 kg. Da ne bih vam opisivao svaku sliku, sta i kako sam radio, postavicu vam sve slike , pa .... komentarisite, pitajte, kritikujte .

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Image

Image

Nedostaje jos gornja i donja tabla, kao i par ukrasa kako bi polica bila totalno gotova. Medjutim, tabla nisam postavio, jer jos uvek neke detalje niam resio koji bi mogli da izmene konacne mere postolja za akvarijum.

Kad je rec o akvarijumu ... evo i sta sam zamislio : dimenzije akvarijuma su d140 * s50 * v47 cm, bruto 329 litara a neto oko 270 litara. Staklo debljine 8 mm, u kombinaciji sa 6 mm. Donja i gornja ojacanja sa unutrasnjim filterom sa zazorom.
Prva ideja je bila sledeca :


Image


pa smo na sugestiju nekih kolega ispravili na :


Image

i na kraju :


Image

I normalno u Sketchup-u :

Kod:
http://www.akvarijum.org/forum/modupload/fajlovi/AutoSave_140_-_50_-_47_sa_unutrasnjim_filterom.rar


Kao sto moze da se vidi na slikama, neke nedoumice postoje. Da li ovako ili onako, ili mozda bi ipak trebalo ovako ? Nazalost, nikad nisam lepio velike akvarijume, pa jos i sa unutrasnjim filterom sa zazorom. Zato i toliko nedoumica i pitanja ....
U svakom slucaju, mere su odredjene i staklo je kupljeno. Uzeo sam staklo flot 8 mm na predvidjenim merama. Donja ojacanja bice postavljena od stakla debljine 6 mm. Gornja ojacanja se postavljaju od stakla debljine 8 mm. Za unutrasnji filter koristicu staklo debljine 6mm ( pregrade ) i staklo debljine 3 ili 4 mm ( takozvani "sendvic" ) kako bih mogao da sakrijem pozadinu tj unutrasnjost filter mase.
Dalji radovi su u toku, pa cu vas s vremena na vreme obavestavati kako teku radovi ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Maj 13, 2012 1:55 am Snimi Poruku Nazad na vrh

guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Ned Maj 13, 2012 3:01 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kao prvo neka je sa srecom
i nisi jedini koji "razvlaci", ja sam jos gori Smile
Svidja mi se sto si se odlucio da sve bude DIY i sve pohvale za to , plus ce imati tema u kojoj ce moci da se vidi sve od pocetka di kraja...
Sto se tice police upravu si da stranci prave identicne, mada su meni uvek izgledale nekako slabo ali puno lepse... Kako si zamislio haubu?
Kad sam video temu u podforumu Americki ciklidi pimisleh da se drug Surcinac setio da nakaci slike ( ali kakav bi ciklidas bio da ga ne mrzi sve osim gledanja ciklida a u tu grupu spadam i ja ) Smile
Imao bih jos dosta pitanje ali mislim da cu postepeno dobijati odgovore bez istih tako da je za veceras dosta ... Samo napred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Ned Maj 13, 2012 12:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikola svak cast ,pogotovo za postolje:talasi: ,jedva cekam dalji napredak Laughing
Sve nas vise ima i to je jedini nacin(da predstavimo nase akvarijume sa njima) ,da ljudi pocnu da drze americke ciklide koji su kod nas zapostavljeni.


guppykiller ::

Kad sam video temu u podforumu Americki ciklidi pimisleh da se drug Surcinac setio da nakaci slike ( ali kakav bi ciklidas bio da ga ne mrzi sve osim gledanja ciklida a u tu grupu spadam i ja ) Smile
Laughing

Hhahaha ,evo postavio sam i ja temu Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bjelos
Urednik
Urednik



Registrovan: 17 Jan 2011
Poruke: 148
Lokacija: NYC

PorukaPoslao: Ned Maj 13, 2012 12:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Svaca cast za ceo projekat, nije ni malo naivan. Nadam se da ce ispasti kako si ocekivao. Ja licno vise volim odvojene filtere zbog lakseg ciscenja, a skoro sam se uverila i da dobar kanister moze lepo da odradi posao filtracije.
U svakom slucaju, sa nestrpljenjem ocekujem sliku tog akvarijuma sa prvim stanovnicima. Sama napred!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Ned Maj 13, 2012 7:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da dodam ,dobro sto je pala odluka na ojacanja sa trece slike ,jer ispade da je tako najprakticnije,pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pon Maj 14, 2012 3:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hahaha, deluje mi kao da si "odugovlacenjem" pomislio na mene!
Zasto ne promenis nik u Lunani (LUdiNAucnikNIkouro?
Svaka cast, imas talenta nema sta. Svidja mi se ceo projekat (naravno bez ovih skica i cuda, ti znas - ja sam prost covek) Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Pon Maj 14, 2012 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zlatne ruke sto bih rekli, samo napred, cekamo punjenje vodom...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Maj 14, 2012 10:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na pozitivnim komentarima kolege.

@Sale, nadimak i nije los smeh , samo bih dodao jos koji smajli uz nick Smile .
Sobzirom da sam juce bio koliko toliko slobodan, resio sam da se pozabavim staklom. Itako, mrzovoljan u radu ( sto je znak da se odmah sklonite od onoga sto radite ), mojom nepasnjom slomio sam staklo predvidjeno za donje ojacanje ... i tako sad moram da sacekam koji dan kako bih resio taj mali problem. Sta je zivot bez problema urlanje .

@Bjelos, razmisljao sam i ja o spoljnem filteru. Cak sto vise, mnogo mi je prostije da odradim akvarijum sa spoljnim filterom, ali ... nesto, e to nesto je cudo. Tera coveka u ..... bicemo fini Cool .

@ Miroslave, Miroslave .... rukovanje .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Maj 28, 2012 6:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napokon jedan slobodan dan. Normalno, valja ga koliko toliko iskoristiti i nesto uraditi.


Image


Image

Zalepljena su donja ojacanja, kao i gornje sine na kojima ce se lepiti "merdevine ". Takodje doslo je do malih izmena u planu. Sobzirom da je MH rasveta malo jaca za ovaj biotop, resio sam da u akvarijumu odradim haubu i tu postavim t5 neonke, pa su samim tim zalepljeni i nosaci poklopca.
Do sledeceh slobodnog dana, silikon ce se osusiti ... a do tada kafa
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
surcinac
Koristan akvarista



Registrovan: 28 Dec 2011
Poruke: 442
Lokacija: Beograd (Surcin)

PorukaPoslao: Pon Maj 28, 2012 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pocelo lepljenje:cestitka: ,lepo i pedantno ,samo polako ,nigde ne zuris ,bice sve to super kada zavrsis.


Poslednji izmenio surcinac dana Pon Maj 28, 2012 9:04 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Maj 29, 2012 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

2015-te dolazimo na otvaranje Laughing Laughing Svaka čast na pedantnosti, što bi rekli, strpljen- spašen Very Happy Da si ponudio neki mezetluk pa da završimo to za dan... Šalim se, stvarno jako lepo ispraćeno, korak po korak, nego da te priupitam, šta si tačno lepio ovo što se vidi na fotkama? Da li su to ojačanja ili samo "nosači" za poklopac? Inače, odličan izbor rasvete Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Uto Maj 29, 2012 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako da Bog, akvarijum bice gotov do kraja 2013 godine smeh .
Kolega, pa mezetluka moze da bude i bez razloga. Zar nam je potreban razlog da se vidimo. Normalno, NE.
Lepio sam gornja ojacanja, kao i nosace tj sine na prednjoj i zadnjoj stranici. Takodje, lepio sam o donja ojacanja tj ojacanja dna.
Trebalo bi da sam slobodan u Petak i Subotu, tako da ... mozda se i vidimo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Miroslav95
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2010
Poruke: 943
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Uto Maj 29, 2012 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pratim,pratim Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Miroslav95
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2010
Poruke: 943
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Uto Maj 29, 2012 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pratim,pratim napredak Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Miroslav95
Akvarista



Registrovan: 09 Mar 2010
Poruke: 943
Lokacija: Kikinda

PorukaPoslao: Uto Maj 29, 2012 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pratim,pratim napredak,i cekam dalje Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Amerika u 300 + L cvijo Američki ciklidi 7 Pon Jun 10, 2019 11:49 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ronjenje Severna Amerika sale75bgd Razno 9 Sub Feb 03, 2018 5:02 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Amerika i jos po nesto nickname Akvarijumi 3 Pet Feb 17, 2017 9:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Amerika by Noik Noik Američki ciklidi 107 Čet Sep 03, 2015 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Odjednom Amerika! Stanko79 Američki ciklidi 4 Sub Sep 20, 2014 12:05 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License