Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 ceska pumpica na vazduh Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 11:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zdravo svima

Evo jedne vrlo jednostavne pumpice koja se lako pravi i radi na vazduh.
U kombinaciji sa Hamburskim Sunderastim Filterom dobicete za male pare bioloski filter koji ce raditi godinama bez ciscenja u vasem akvarijumu.
Zbog (meni) dosadnog stalnog ciscenje pumpica i filtera trazio sam neko drugo resenje.
Lutajuci po internetu prvom sam naleteo na Hamburski Sunderasti Filter. Filter sam probao u akvarijumu sa kozicama i odmah se odusevio, bilo je potrebno samo povremeno oprati motornu pumpu i stvar je resena.
Ali tek kada sam nesto kasnije naleteo na cesku pumpicu koja radi na vazduh, i koju nema potrebe cistiti po godinu dana kao i HSF-ilter moja sreca je bila kompletna.
Konacno mogu slobodno vreme da posvetim ribicama i bilju a ne ciscenju pumpi i filtera.
Ova kombinacija pumpe i filtera kod mene je radila godinama bez odrzavanja.

Ova pumpica je dobila naziv "ceska pumpa" zato je je jedan ceski akvarista osmislio sve ovo, evo kratkog objasnjenja.

Princip rada ceske vazdusne pumpice

Princip rada ceske vazdusne pumpice je jednostavan, ali genijalan.
Za razliku od obicnih pumpica gde se vazduh uduvava direktno u vertikalnu cev i tamo stvara velike mehurice, kod ceske pumpice vazduh ide drugim putem.

Kod ceske verzije vazduh se uduvava prvom u jednu predkomoru koja obuhvata vertikakalnu cev i koja je gore i dole zadihtovana (zaptivena).
U tom zadihtovanom prostoru nalaze se na vertikalnoj cevi dva venca (kruga) sitnih rupica dimenzija 1,4mm.
Kroz te rupice vazduh ulazi u vertikalnu cev i tamo stvar dosta sitnih mehurica (slicno kao kod rasprsivaca).
Ti sitni mehurici dizu vodu na gore i tako se stvara cirkulacija.

Image

Prednosti ceske pumpice u odnosu na klasicne su sledeci:

Nema stvaranje buke (dobro poznatog blub-blub) zato sto sitni mehurici vodu dizu ravnomernije a ne u talasima kao klasicna vazdusna pumpica.
Pri istoj kolicini vazduha ceska pumpica dize znatno vise vode.
Max protok pri istim promeru cevi je kod ceske pumpice takodje veci.

Prednosti ceske pumpice u odnosu na motorne pumpice su sledeci:

100% je sigurna za kozice i mresne akvarijume.
Ne postoji mogucnost da ribice budu samlevene ako im uspe da udju u filter.
Voda se ujedno obogacuje vazduhom sto je veoma bitno za kozice.
Nema struje u akvarijumu koja moze u slucaju kvara da stavi ceo akvarijum pod napon.
Stedi struju, sa manje potrosenih wati vi filtrirate mnogo vode i stedite mnogo para .

Image Image


koliko dugo rade ove pumpice bez ciscenja?

Cesto se postavlja to pitanje, i odgovor na to pitanje nije nimalo lak.
Sve zavisi od toga koliko je gusto naseljen vas akvarijum i kojeg su promera rupice na vertikalnoj cevi.
Na internetu mozete naci podatke sa promerima od 0,8 pa sve do 2mm.

Kao neka optimala je se pokazao promer od 1,5mm.

Manjim promerom samo ce se pre zapusiti rupe, pumpica time nece biti znatno tisa niti ce pretociti neke mnogo vece kolicina vode.
Vecim promerom rupica pumpa duze radi bez ciscenja, ali zato postaje bucnija i gubi na kolicini pretocene vode.

Takodje i kvalitet rupica igra veoma vaznu ulogu, razlika je dali rupe busite usijanom iglom, zicom ili burgijom.

Kvalitetno izbusenim rupama na ovoj pumpici mozete bez ciscenja vise od godinu dana da pretacete vodu.


Evo samo da dodam, konacno sam sakupio sav potrebni materijal za izgradnju pumpice.

Koga interesuje ova pumpica, taj od sada moze u rubrici "Uradi Sam (DIY)"
pod temom "Ceska pumica" Made by Aquamen da pogleda kako sve to izgleda u delovima i kako se sklapa.



Pa ko voli, nek` izvoli. Wink

http://www.akvarijum.org/forum.....t7951.html

Na pitanja i sve ostalo vezano za pumpicu odgovaram iskljucivo samo u ovoj temi.

pozdrav svima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 11:26 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 06, 2012 11:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Super prezentovano kao i HSF filter.Planiram da na poslu uradim jedan manji aq. 30-ak litara.Ove tvoje ideje su zanimljive.Lako je za odrzavanje.Ako mozes nabaci neku sliku u originalnoj verziji.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sub Jan 07, 2012 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala druze

Za posao i tu litrazu ovo je idealno resenje, nemas mnogo obaveza oko odrzavanja.

Ima tu jos dosta zanimljivih informacija vezanih za ovu prostu i jednostavnu pumpu.
Cim budem spremio dopunicu ovu temu.

Izgradnja same pumpice bice detaljno slikana i objavljena kao tema u rubrici "Uradi Sam (DIY)".
Isto vazi i za HSF-ilter.

Samo da pribavim odgovarajuci materijal i dobijem malo vremena.
Idemo redom, trenutno su mi glavne zanimacije aqua-regal i akvarijumi.
Kad to resim i stignem do filtera i pumpe ja sam na konju.Wink

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2012 10:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo da dodam nekoliko zanimljivih podataka u vezi ceskih pumpica.
Uz odgovarajuci precnik vertikalne cevi mozete napraviti pumpu koja vama odgovara.

npr.

Unutrasnji precnik cevi = 14 mm

Max. protok pri visini 30 cm = 300 l/h
Max. protok pri visini 25 cm = 250 l/h
Max. protok pri visini 20 cm = 200 l/h
Max. protok pri visini 15 cm = 150 l/h
Min. protok svih visina = ca. 30 l/h

Unutrasnji precnik cevi = 18 mm

Max. protok pri visini 35 cm = 600 l/h
Max. protok pri visini 30 cm = 550 l/h
Max. protok pri visini 25 cm = 500 l/h
Max. protok pri visini 20 cm = 450 l/h
Min. protok svih visina = ca. 30 l/h

Unutrasnji precnik cevi = 22 mm

Max. protok pri visini 40 cm = 800 l/h
Max. protok pri visini 35 cm = 750 l/h
Max. protok pri visini 30 cm = 700 l/h
Max. protok pri visini 25 cm = 650 l/h
Min. protok svih visina = ca. 30 l/h

Unutrasnji precnik cevi = 29 mm

Max. protok pri visini 50 cm = 1500 l/h
Max. protok pri visini 45 cm = 1400 l/h
Max. protok pri visini 40 cm = 1300 l/h
Max. protok pri visini 35 cm = 1200 l/h
Min. protok svih visina = ca. 80 l/h

Znaci imate mogucnost da napravite pumpu od minimum 30l/h pa sve do 1500l/h.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Karadjozbg
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2012 2:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nesto mi ovde nije jasno, ili ja ne vidim dobro. Cela ova skalamerija sa dodatnom cevi koja ide preko ove dugacke koja izbacuje vodu na povrsinu, se nalazi iznad, recimo sundjer filtera u koji je "zabodena"....Jer ne vidim gde uvlaci vodu? Jedino kroz donji deo ove duze cevke...malo mi ovo zamrseno ili je samo kasno pa slabo kapiram...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2012 2:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sa donje strane cevi se vode uvlaci i naravno gore izlazi. gore mozes da stavis neku krivinu/koleno pa da usmeris gde ti treba/hoces.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Jan 10, 2012 3:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koja slika ti nije jasna ?

Cela pumpa stoji iza filtera u vodi, komora za vazduh stoji pri dnu vertikalne cevi.
Vertikalna cev prolazi kroz komoru i viri dole jos nekih 5-7cm.

Nisam jos nabavio materijal po mom ukusu, cim nabavim sklopicu jednu i objaviti slike da sve bude jasnije.
Pre sam pravio te pumpice sa plasticnim bocama od hrane za ribice, sve sam podelio kada sam prestao sa akvaristikom.
Ovoga puta trazim nesto zgodnije, da bude malo lepse za oko.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2012 11:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok moze li se isto tako odrediti tabela koje vazdusne pumpice su dovoljne za koju od ovih cevi da ih pogone.

ja recimo treba da se odlucim i ne znam koju da kupim. verovatno ce mi cevcica biti duzine 25-30cm
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Jan 12, 2012 4:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Podaci koje sam dao su rezultati testiranje.

Recimo ovaj najmanji unutrasnji precnik cevi = 14 mm je na testiranjuje dao sledece rezultate:

Vertikalna cev visine 25cm

Pri 25L vazduha na sat, daje 1600ml/min. ili oko 96l/h
Pri 100L vazduha na sat, daje 4200ml/min. ili 252l/h


pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
krlle83
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 02 Jan 2012
Poruke: 614
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Jan 12, 2012 11:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nastavak Smile)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Jan 12, 2012 11:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

krlle83 ::
Nastavak Smile)


Nastavljeno i upravo zavrseno.

Morao sam malo da odmorim, ispale mi oci buljeci u ovu kutiju ispred mene. Wink

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuja
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Pet Jan 13, 2012 9:06 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo mi molim te objasni od cega su ti gumice koje sluze za dihtovanje vece cevi , tj. gde ih je moguce kupiti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pet Jan 13, 2012 11:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Juce sam malo eksperimentisao sa pumpicom.

Rezultati su sledeci:


Visina pumpe = 30cm
Precnik spoljni = 16mm
Precnik unutrasnji = 12mm

Pumpa Champion CX-0098 na minimumu
Slavinica na pumpi prigusena skoro do kraja

Rezultat = 48L/h

Pumpa Champion CX-0098 na minimumu
Slavinica na pumpi otvorena do maximuma

Rezultat = 120L/h

Pumpa Champion CX-0098 pojacana do maximuma
Slavinica na pumpi otvorena do maximuma

Rezultat = 180L/h


zuja ::
Samo mi molim te objasni od cega su ti gumice koje sluze za dihtovanje vece cevi , tj. gde ih je moguce kupiti.


Druze u svakoj radnji koja drzi vodovodni materijal treba da ima i ovih dihtunga (gumica).

Koriste se za priklucak vesmasine na vodovodnu mrezu ili masine za sudje, na kupatilskoj cesmi npr. idu na holendere.

Ja sam ih nasao u beloj i crnoj boji, cena je smesna.


Update No.1

http://www.akvarijum.org/forum.....t7951.html

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
guppykiller
Akvarista



Registrovan: 24 Maj 2011
Poruke: 360
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Čet Feb 09, 2012 12:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

aquamen posto si koristio ove pumpice ,imam jedno mozda malo glupo pitanje , a mozda i nije Very Happy
Dakle sta mislis o tome da se pumpica napravi od malo deblje cevi (video sam ti si dao primer kao najdeblji 29mm) aj da stavimo 40mm unutrasnji precnik ,sve ostalo uradimo po tvojoj semi samo naravno povecamo precnik one krace cevi i umesto jednog ulaza za vazduh izbusimo 2 ili 3 i pumpicu na kraju ubacimo u spoljasnji filter. Sta mislis kako bi radila? Ovo pitam jer planiram da kupim vazdusnu pumpu Sera Air 550 R plus pa reko da vidim sta ti mislis Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Feb 09, 2012 12:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Glupo pitanje ne postoji, postoje samo glupi odgovori. Wink

Nisi jedini koga to interesuje, pa cu pokusati da objasnim.

Sto se tice veceg precnika to nisam probao, ali sam skoro siguran da ce raditi.
Samo treba najverovatnije pogoditi i obezbediti dovoljnu kolicinu vazduha za taj veci precnik cevi.
Ali isto tako mozes staviti i 2-3 pumpice manjeg precnika.

Ja sam protiv spoljnih filtera tako da ih nisam nikada probao niti koristio.

Smatram da filter treba da bude tamo gde mu je i mesto "u akvarijumu".

Spoljni filter po meni samo nepotrebno zauzima mesto iza akvarijuma (pored akvarijuma ruzno izgleda), i nikako mi nije jasno zasto ljudi koji planiraju iza akvarijuma 15-20cm prostora za spoljni filter ne naprave odmah akvarijum siri za tih 15-20cm i filter ugrade u akvarijum.
Filter iza akvarijuma zauzima samo nekih 30-40% prostora, da je ugradjen u akvarijumu ostalih 60-70% koristile bi ribice, biljke, puzevi ili kozice a ne prasina iza akvarijuma.
Pored svega toga rizikuju da zbog nekog zagusenja motorna pumpa pregore ili napravi poplavu.

To je naravno samo moje licno misljenje, mozda ja i gresim.

Nego da se vratimo mi ceskoj pumpici.

Pumpica je namenjena da vodu drzi samo u pokretu i nista vise, prvenstveno je namenjena za unutrasnje filtere gde samo pokrece (dize) vodu sa dna na povrsinu, kao sto je to npr. slucaj kod H-S-Filtera, korner filtera, sundjer filtera, filteri u teglama, saksijama itd...........itd....

Problem kod spoljnog filtera moze da bude to sto pumpica treba da prebaci vodu iz filtera preko ivice stakla u akvarijum.

Neznam kako, ali pokusacu da objasnim,nadam se da razumes na sta mislim.

Pumpica najbolje iskoriscenje ima kada cev gde izbacuje vodu lezi na povrsini vode, tada najvise vode pretace, sto je i logicno jer tada dize vodu samo koliko je to i potrebno.
Vodu obicno drzimo 4-5cm ispod gornje ivice akvarijuma.
4-5cm i nije neki problem da pumpa izbaci vodu, sve preko toga pumica gubi na protoku i na visini od 10cm iznad nivoa u akvarijumu vode skoro i da nema.

Probao sam sa 5cm i nisam primetio neko opadanje protoka ali se pojavio drugi problem.
Problem je bila buka koju stvara izbacena voda kada pada na povrsinu vode u akvarijumu.

Znaci prost i jednostavno:

1.) Ova pumpica samo sluzi da nam vodu drzi u pokretu, dize sa dna na povrsinu.

2.) Sto se cev vise dize iz vode to je buka od vode koja pada na povrsinu veca.

3.) Sto se cev vise dize iz vode to je protok manji i sve preko 5cm pumpica gubi na iskoriscenju.

Na samoj povrsini vode pumpica sa 210L vazduha na sat izbaci oko 180L vode na sat.

Znaci vazduh je iskoricen 80-90%, nekih 10-20% vazduha gubimo ali zato dodajemo vodi kiseonik .

Za spoljne filtere za sada samo imam ideju koju tek trebam da probam.
Trenutno skupljam potrebni materijal, ako "testiranje" bude zadovoljilo moje kriterijume bice sve detaljno objavljeno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Vazduh u kanister filteru HORUS Filteri i pumpe 6 Pon Jul 08, 2019 8:41 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kompresori za vazduh Resun LP 40 - LP... AkvarijumCentar Akvarijum Centar 0 Pet Sep 02, 2016 11:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka usisivac za na vazduh zauzeto ime Uradi Sam (DIY) 10 Pon Mar 28, 2016 12:24 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pumpe za vazduh azazel Arhiva Malih Oglasa 0 Ned Mar 13, 2016 4:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka FLUVAL Q2 pumpa za vazduh azazel Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Dec 22, 2015 4:11 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License