Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Cesmovaca .... Kako je prilagoditi ? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 8:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zajednicki problem sviju nas akvarista jeste voda cesmovaca. Iz grada u grad ova tecnost je veoma razlicita u kvalitetu, hemiji i boji. Normalno bi bilo da je voda strogo kontrolisana od strane pojedinih sluzbi i da mi imamo zdravu i pitku vodu, ali nazalost nije tako.
Vodu pripremamo na nekoliko nacina, pre zamene odredjene kolicine sa onom iz akvarijuma. Jedan od nacina jeste sa skupim preparatima, kao i RO aparatima. Drugi nacin je ( i najsiri ), onaj u kome mi cuvamo vodu, kako bi Hlor izvetreo i u nadi da je sve ok, vrsimo delimicnu zamenu vode.
Ono sto mi se danas dogodilo dok sam pripremao vodu za akvarijum, nateralo me je da razmislim o toj istoj vodi. Sta uraditi ili preciznije , kako pripremiti cesmovacu za potrebe akvarijuma. Prepostavljam , da ce neko odmah da se uhvati za preparate i aparate koji to rade, ali mene interesuje ( normalno ), kako bez tih skupih i preskupih aparata to odraditi.
Bio bih vam zahvalan ( a mislim i mnogi drugi) kada bi pokusali da ujedinimo nasa iskustva i eventualno dosli do nekog resenja, koje je prihvatljivo u odnosu na trenutno stanje.
Ideje, iskustva, pretpostavke ... sve je dobro doslo.
Ja sam procitao negde da mesanje destilovane vode sa cesmovacom u odnosu 3 / 1 smanjuje tvrdocu vode. Da li je istina, i koji se DH i koji se pH dobija ... neznam. Ako je neko merio parametre destilovane vode, bilo bi lepo da prilozi iste ....
Inace ovo je slika dna serpe gde se vidi talog ....

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 8:28 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 8:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je neko probao vodu iz bojlera .... Da se napuni u kofe i tako ostoji par dana pa onda u aq ... ili opet prokuva, ohladi pa u aq ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Juice_93fu
Akvarista



Registrovan: 30 Mar 2010
Poruke: 680
Lokacija: Uzice

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 8:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja pripremam cesmovacu tako sto je sipam i ostavim da stoji par dana u nekoj posudi, i onda je sipam u akvarijum to je sasvim dovoljno ako je proces cikliranja zavrsen i ako se menja samo deo vode iz aq Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Mihailo Steric
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 30 Apr 2010
Poruke: 4
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 9:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sipam cesmovacu..i ostavim po neznam koliko nedelja..i nema toliko kamenca..i voda je sasvim solidna..ima..ali jako malo..jako malo..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 9:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cesmovaca koja ostoji nekoliko dana ( ? ) izgubi zasigurno hlor koji je u njoj ali postoji mogucnost da takva voda bude baterioloski neispravna i potencionalno opasna za zivi svet u aq ako ostoji malo duze ( ? ). posle 24 sata posto ostoji ona moze da se sipa u aq ( sa ili bez prokuvavanja) posto se voda oslobodila hlora . po " tudjim " iskustvima , kada se u vodu ubaci aeracija ona moze da se cuva i po nekoliko dana a opet moze i za kraci period od 24 sata ubaci u aq.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zankiki
Akvarista



Registrovan: 15 Maj 2010
Poruke: 61
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 10:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja sipnem neki preparat koji su mi dali u radnji pa voda ne mora da stoji... ipak nov sam u ovome i ne bih da nekom solim pamet... na bočici piše: fish h20 life...

neutrališe hlor i metalne jone....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN MessengerICQ broj
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 10:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sipam direktno iz cesme, obzirom da imam akvarijum od 180l, a zivim u stanu, mogao bih da cuvam 60-70l vode samo na glavi. Smile
Bez RO aparata i hemijskih preparata stvarno ne znam kako bi mogao da poboljsas kvalitet vode. A i to kuvanje, gde da kuvas toliku vodu, a tek koliko struje bi potrosio...
Sto se tice bojlera, mislim da prakticno nista ne dobijas.

Mogli bi da izvedemo par eksperimenata, cisto da vidimo kako sta utice na vodu. Ajmo, ideje...

Sad se setih da je moj poznanik 'poboljsavao' vodu pomocu aparata za filter kafu. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Juice_93fu
Akvarista



Registrovan: 30 Mar 2010
Poruke: 680
Lokacija: Uzice

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 10:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojler ne greje do 100 stepeni koliko je potreno vodi da kljuca tako da je posle prokuvavati nema svrhe mozes isto tako i hladnu obicnu vodu da prokuvas, sa obzirom da ubacujes vodu bez hlora u vec odgovarajucu vodu u aq nece biti nikakvih problema Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sre Maj 19, 2010 10:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa meni je zao ali zaista zao sto nemam scim da ispitam KH I DH i pH, inace isprobao bih nekoliko recepata. u svakom slucaju javlja se i problem sto je svakom od nas zapremina aq razlicita kao i kvalitet vode , tako da mozemo jedino nesto u globalu da zakljucimo.
stoji i da preparati obavljaju dobar deo posla oko primene vode ali i ti preparati nisu svima dostupni. mislim, mogao bih sutra da odem i kupim bocicu hemikalija ( i bile bi delotvoren, nesumljam ..) ali .... nista videcu prekosutra da prokuvam vodu iz bojlera i ( ako uspem ) da izmerim parametre iste ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 8:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Daj par primera sta bi testirao, uradicu ja nesto od toga, imam pH metar, a KH/DH testove cu kupiti, nije problem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Atanas011
Akvarista



Registrovan: 11 Maj 2010
Poruke: 320
Lokacija: Beograd - Medak

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mene isto zanima. Kuvao sam pre neki dan ovu našu Bg vodu iz česme 15-ak min., pa prohlađenu testirao na pH, KH GH. Vrednosti ostale iste. Demi voda ima KH=0, GH=0, pH mi nije jasan, jer se nije promenila boja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 8:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajd jos malo da preciziramo ( da nebude zabune ).
Sva ispitivanja koja mogu da se ujedine u ovoj temi a ticu se testova, pretpostavki i razmeni misljenja, svode se na akvarijume do 100 l. Preko ove litraze glupo bi bilo traziti nesto sto je vec izmisljeno i sto se primenjuje vec godinama.Znaci , za akvarijume koji su preko 100 l postoje firmirani proizvodi koji se koriste za preciscavanje vode a pri delimicnoj zameni akvarijumske vode.
Interesuje me koja je tvrdoca vode iz bojlera ( kad se ohladi ), a koja je kad istu ponovo prokuvamo min. 50-60 min. i posto se ohladi i prodje vise od 24 sata.... a moze i pH ...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 8:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pH je nebitan u ovoj prici jer je lako promenljiv kod demineralizovane vode.
Bas cu da probam za vikend da napravim par testova. Znaci, cista cesmovaca, voda iz bojlera, prokuvana cesmovaca, voda iz akvarijuma,... Sta jos?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 8:54 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

za pocetak toliko .... mada , da napomenem ( po mom misljenu ) , rezultate koje budes dobio verovatno ce varirati od mesta do mesta ... cisto da se uzme u obzir i ta mogucnost
samo da te dopunim .... voda iz bojlera iista posto se ponovo prokuva
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 20, 2010 9:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne preteruj, kakve veze ima da li kuvam vodu iz cesme ili iz bojlera... SmileSmileSmileSmile
Nije toliko ni bitno odakle je pocetni uzorak, nas zanima ima li promena posle raznih navedenih tretmana.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako se montira solenoid na ovaj mano... sstanko78 Ostala oprema 7 Ned Nov 22, 2020 9:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako da znam kad ce ribica da se mresti? Nemanja21 Razmnožavanje 4 Sub Nov 07, 2020 11:12 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako prepoynati dali je skotna Plati? Yaesu Razmnožavanje 5 Ned Avg 02, 2020 4:08 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License