----------------------------------- nikouro Sre Maj 19, 2010 8:28 pm Cesmovaca .... Kako je prilagoditi ? ----------------------------------- Zajednicki problem sviju nas akvarista jeste voda cesmovaca. Iz grada u grad ova tecnost je veoma razlicita u kvalitetu, hemiji i boji. Normalno bi bilo da je voda strogo kontrolisana od strane pojedinih sluzbi i da mi imamo zdravu i pitku vodu, ali nazalost nije tako. Vodu pripremamo na nekoliko nacina, pre zamene odredjene kolicine sa onom iz akvarijuma. Jedan od nacina jeste sa skupim preparatima, kao i RO aparatima. Drugi nacin je ( i najsiri ), onaj u kome mi cuvamo vodu, kako bi Hlor izvetreo i u nadi da je sve ok, vrsimo delimicnu zamenu vode. Ono sto mi se danas dogodilo dok sam pripremao vodu za akvarijum, nateralo me je da razmislim o toj istoj vodi. Sta uraditi ili preciznije , kako pripremiti cesmovacu za potrebe akvarijuma. Prepostavljam , da ce neko odmah da se uhvati za preparate i aparate koji to rade, ali mene interesuje ( normalno ), kako bez tih skupih i preskupih aparata to odraditi. Bio bih vam zahvalan ( a mislim i mnogi drugi) kada bi pokusali da ujedinimo nasa iskustva i eventualno dosli do nekog resenja, koje je prihvatljivo u odnosu na trenutno stanje. Ideje, iskustva, pretpostavke ... sve je dobro doslo. Ja sam procitao negde da mesanje destilovane vode sa cesmovacom u odnosu 3 / 1 smanjuje tvrdocu vode. Da li je istina, i koji se DH i koji se pH dobija ... neznam. Ako je neko merio parametre destilovane vode, bilo bi lepo da prilozi iste .... Inace ovo je slika dna serpe gde se vidi talog .... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_637146791_1a.jpg