----------------------------------- Bojan Pet Mar 20, 2009 10:05 am Cikliranje akvarijuma ----------------------------------- Za cikliranje akvarijuma nam je potrebno: 1. filter materijal gde ce biti bakterije (sundjer, bio kugle, keramika, plastika...), 2. kultura bakterija (uvek se nadje neko ko ce nam dati kulturu bakterija), 3. hrana za bakterije (obicno u akvarijum koji smo prethodno napunili sa vodom ubacimo hranu za ribe i pustimo da se ta hrane pokvari i raspadne). Sledecih nedelju dana proveravamo da li radi puma, grejac. Posle toga mozemo poceti sa sadjenjem biljaka. Zatim pocinjemo sa osvetljenjem akvarijuma, desetak do petnaestak dana. Posle toga ako primetimo da nam je voda cista i sve izgleda kako bi trebalo mozemo ubaciti prve ribe. Obicno su to "ribe piloti" koje ubacujemo da vidimo kako ce se one ponasati. Sami proizvoljno odredimo koje ce to ribe biti (gupi). Ako posle par dana ne primetimo nikakve promene u vodi ni na ribama mozemo poceti sa useljenjem naseg akvarijuma. ----------------------------------- n.ekv Ned Mar 22, 2009 7:06 pm ----------------------------------- U procesu cikliranja akvarijuma amonijak se uz pomoc bakterija razlaze u nitrite, a nitriti kasnije, opet uz pomoc bakterija u nitrate. Bakterijama je neophodno obezbediti sto vise kiseonika kako bi vrsile razgradnju. Najbolje se pokazao sistem mokro-suvo... Tj. da voda samo kvasi filtracioni bioloski materijal. Za to su najpogodniji TOP filteri. Aerobnih i anaerobnih bakterija ima svuda, te nije neophodno naseliti iste u akvarijum. ----------------------------------- Asonsion Čet Apr 08, 2010 3:44 pm ----------------------------------- Ja imam nekoliko pitanja u vezi ovog startnog procesa pri stvaranju akvarijuma. Nadam se da nije problem, jer je tema "zalepljena". Kada odstojalu česmovaču ubacimo u nov akvarijum, uključimo aeraciju i grejanje, sutradan uključimo i filtraciju. E sad: 1. Da li biljke možemo odmah posaditi u akvarijum (kada još nemamo veći broj "dobrih" bakterija) ili je neophodno sačekati neko vreme da bi to učinili?! 2. Ja lično nemam nikoga od koga bih uzeo kulturu bakterija, pa će to, pretpostavljam, uzrokovati nešto sporije razvijanje bakterija, da li mogu očekivati da se one razviju kroz mesec dana (bez dodavanja kultura) ? 3. Koje ribe su najzahvalnije za potrebe "proizvodnje" amonijaka i da li možemo po okončanju cikliranja te ribe izbaciti kako bi oslobodili prostor za željene vrste?! 4. Rasvetu normalno koristimo pri cikliranju ili uvodimo neki specijalan režim? Hvala svima na odgovorima, unapred :D ----------------------------------- Bojan Čet Apr 08, 2010 10:19 pm ----------------------------------- 1. Najbolje je sacekati bar 2-3 dana i onda mozes slobodno saditi. Nemoj da se brines zbog pocetne kulture bakterija. 2. Nemo da se brines ni zbog toga, one ce se same stvoriti i sve ce doci na svoje mesto. 3. Ubaci malo hrane u prazan akvarijum... 4. Ako nisi posadio biljke nema potreba za osvetljenjem. Cikliranje nije uopste neka nauka, ono zapravo i nije to. Bitno je da sve sto se radi, radi po svom redu i vremenom stvari dodju na svoje mesto. ----------------------------------- Labeo Bicolor Pet Avg 13, 2010 6:28 pm ----------------------------------- Ljudi izvinjavam se ako je off topic, ali upravo sam postavio malenog skromnog 33-litrasa da se isciklira dok mi ne dodju gupikice sledece nedelje :) Gupike stizu, glavni nije gotov, pa ja brze bolje u nabavku da im obezbedim privremeni smestaj...taman ce kasnije taj mali akvarijum da bude za podmladak :D ----------------------------------- Labeo Bicolor Sub Avg 14, 2010 2:15 am ----------------------------------- Pa sad, posto je moj pomocni koji "cikliram" prazan, tj. ima vazdusnu pumpu i sundjer filter...i nekoliko komada krupnijeg kamena... ja ga ne osvetljavam. Nemam grejac jer je sama temperatura vec 27 C. Da ;i je bas neophodno osim ubacivanja hrane da ubacim i bilje (koje inace nisam planirao)? Samim tim ga jos ne osvetljavam. Kapirao sam da na kraju bacim samo jedan struk "trave", pa tek onda da ukljucim svetlo...zaboravih latinski naziv biljke... To je bila moja ideja o pomocnom akvarijumu za mladj.... Neka sugestija? Bojane? ----------------------------------- BlueAngel Uto Avg 31, 2010 2:43 pm ----------------------------------- Mene zanima ako nije problem.... Kada ubacin novu vodu u akvarijum, i pustim pumpu da radi, i grejac... koliko dana treba da prodje da bih ubacio ribice? Da obraylozim zasto pitam, cuvam velike japanke i danas ih dajem drugu koji samo njih cuva jer meni stize par oskara, akvarijum mi je veliki za oskare. Pa me zanima kada vratim japanke da promenim vodu i ocistim lepo sve... i koliko dana treba da prodje da bih mogao da donesem oskare? ----------------------------------- Miroslav95 Uto Avg 31, 2010 2:46 pm ----------------------------------- 21-25 dana najbolje! ----------------------------------- sale75bgd Uto Avg 31, 2010 2:48 pm ----------------------------------- Koliki imas aq, dimenzije, litraza i koji filter uz njega? ----------------------------------- BlueAngel Uto Avg 31, 2010 3:19 pm ----------------------------------- 120 litara je filter je onaj koji se zalepi za staklo, u sebi ima sundjer, aktivni ugalj, i izbacuje mehurice... a imam i jednu obicnu pumpu koja samo izbacuje mehurice.... ----------------------------------- sale75bgd Uto Avg 31, 2010 3:25 pm ----------------------------------- To je malo za drzanje oskara, bojim se... I filtracija ce biti losa, a oni jedu puno! Bila je skoro jedna tema o tome, potrazi malo po forumu. ----------------------------------- nikouro Uto Avg 31, 2010 4:12 pm ----------------------------------- Unutraslji filter sa bio sundjerom .... mislim da je to nedovoljno za filtraciju akvarijuma gde borave oskari. U svakom slucaju ako mozes da nam postavis sliku ili napises koji je to filter u pitanju kako bi imali nesto preciznje za diskusiju ( ima previse unutrasljih filtera sa raznim jacinama filtracije tj protokom ). ----------------------------------- BlueAngel Uto Avg 31, 2010 4:45 pm ----------------------------------- Ma kupicu ja novi filter, to je najmanji problem. Kako mali akvarijum, ja sam svuda citao i svuda pise da je akvarijum tre velicine dovoljan! ----------------------------------- nikouro Uto Avg 31, 2010 4:56 pm ----------------------------------- Ako i planiras novi filter, moras da znas da li ce taj filter da zadovolji potrebe stanovnika akvarijuma, inace bacas samo pare .... ----------------------------------- BlueAngel Uto Avg 31, 2010 5:01 pm ----------------------------------- Znam znam, uzecu ga tamo gde i oskare! ----------------------------------- Fricky`88 Uto Avg 31, 2010 5:16 pm ----------------------------------- Znam znam, uzecu ga tamo gde i oskare! dobro ako znas, ali to znam znam uglavnom dovodi do gresaka, ja pitam i po 3 puta ono sto znam, za svaki slucaj da proverim... Ja sam imao slican slucaj, ja sam iskoristio motornu glavu tog filtera i ubacio je u spoljni. Spoljni filter bi po nekim pravilima treba da bude sto veci, ali bi min. trebao da bude dimenzija - poprecni presek AQ x 10cm, znaci ako ti je aq dimenzija npr. 30x40x100 onda bi ti filter min trebao biti 30x40x10cm, znaci 1/5 zapremine AQ... bar su mene tako ucili :) ----------------------------------- BlueAngel Uto Avg 31, 2010 5:19 pm ----------------------------------- Ok hvala.... a koliko voda treba da stoji pre ubacivanja riba? mene zanima ona donja granica :) ----------------------------------- nikouro Uto Avg 31, 2010 5:52 pm ----------------------------------- Odoste u Off Topic ... ako ima jos nedoumica oko filtera, otvorite novu temu. Cikliranje akvarijuma treba da obezbedi stvaranje dobrih bakterija koje obezbedjuju zivot unutar akvarijuma. Da bi se dobre bakterije stvorile potrebno je da se prvo pojavi Amonijak u akvarijumu. Dalje imate u prvom postu sta i kako se desava. Amonijak mozete stvoriti pomocu pilot riba ( najbolje se pokazale ribe dna ), u slucaju ako zelite da zrtvujete ribe. Drugi nacin stvaranja Amonijaka jeste da akvarijum hranite na prazno. Naime sama ce hrana da truli u akvarijumu i samim tim stvarace se amonijak ( mnogo bolje resenje nego li sa ribicama , zar ne ). Period u kome se preporucuje ubacivanje prvih riba jeste posle dve nedelje od formiranja akvarijuma. Normalan period cikliranja akvarijuma je nekih od 4 do 6 nedelja. Najbrzi nacin cikliranja akvarijuma jeste ako u isti sipate vodu iz vec formiranog akvarijuma. Dovoljna je i jedna casa vode iz zdravog i formiranog akvarijuma da pospesite razvoj bakterija( sto vise vode sipate to ce brze akvarijum da se isciklira).Cak i tad se ne preporucuje da odmah ubacite ribe u akvarijum vec da sacekate jednu sedmicu kako bi ubacili prve ribe. Pored vode iz vec formiranog akvarijuma, mozete iskoristiti i filter materijal kako bi ubrzali cikliranje akvarijuma ..... Sve ovo sto sam upisao vec ima u par tema po forumu ... samo treba izdvojiti malo vremena i procitati .... Pozdrav ----------------------------------- svetlanar Čet Dec 02, 2010 3:06 pm ----------------------------------- Ja sam pre neki dan dobila vec napravljen akvarijum (25 l,podloga pesak,bez biljaka) sa svom opremom,a sam filter je rucno napravljen i nalazi se sa zadnje strane akvarijuma... Juce sam ga napunila vodom,s tim da sam u tu vodu dodala sredstvo za omeksavanje vode i jednu kasicicu soli(tako mi je covek iz radnje sa ribicama rekao) i nisam nista vise dodavala...podesila sam termometar na 26 stepeni i pumpa stalno radi,da li je to dovoljno za cikliranje ili moram jos nesto da uradim da bih stvorila adekvatne uslove u akvarijumu za ribice i biljke? ----------------------------------- soulman Čet Dec 02, 2010 3:28 pm ----------------------------------- Za par dana ubaci recimo dve pilot ribice (i nemoj mnogo da se vezuješ za njih :wink: ), pa ako prežive cikliranje prežive, uglavnom se uzimaju jeftinije vrste gypi,plati, zebrice itd. Takodje ne bi bilo loše da ubaciš i pelcer dva... dobri ljudi sa foruma često poklanjaju, a tebi za tako mali akvarijumčić i ne treba neka džungla... posle toga sve što je potrebno da se stvore dobre bakterije je vreme. A druga varijanta da kupiš koloniju bakterija pljusneš u aq po uputstvu i sutra već mogu ribice. ----------------------------------- svetlanar Čet Dec 02, 2010 3:36 pm ----------------------------------- Vise mi odgovara varijanta da kupim kolonije bakterije,pa da stavim i sacekam jos par dana kako bih stavila stavila ribice i biljke!!! ----------------------------------- soulman Čet Dec 02, 2010 3:41 pm ----------------------------------- Onda uzmeš npr. sera bio nitrivec ...ili čak ako znaš nekoga ko ima aq pa ga zamoliš za malo vode i filter materijala to je najeftinija varijanta... ----------------------------------- svetlanar Čet Dec 02, 2010 3:46 pm ----------------------------------- Hvala!!! Nadam se da ce sve biti ok :) ----------------------------------- sale75bgd Čet Dec 02, 2010 5:02 pm ----------------------------------- Imam samo jedno pitanje, jel ti to covek iz radnje rekao da dodas u aq sredstvo za omeksavanje vode, odnosno kod njega si verovatno i kupila to sredstvo i kako se zove (sredstvo) ? Zahvaljujem... ----------------------------------- soulman Čet Dec 02, 2010 5:23 pm ----------------------------------- he... a ja joj isto pitanje poslao na pp ----------------------------------- sale75bgd Čet Dec 02, 2010 5:28 pm ----------------------------------- To pitanje je krenulo da joj postavi verovatno vise clanova ali kada su videli moje zaustavili su se :) Dzaba ja savetujem i snimam video klipove...pocecu meku vodu da prodajem tacno, otprilike bi mi se vise isplatilo da prodajem vodu 1kH, pH 5,5 nego sve ribe koje imam! :lol: ----------------------------------- soulman Čet Dec 02, 2010 5:31 pm ----------------------------------- Ma ja sam to pitao još u toku ove prepiske danas... reko da ne off-ujem u temi o cikliranju.... a evo me sad off-ujem. a ideja za vodu.... :bravo: ----------------------------------- svetlanar Čet Dec 02, 2010 9:19 pm ----------------------------------- Zaista ne znam...sa akvarijumom sam dobila to u nekoj kesici,tecnost je morsko plave boje....i rastvara se u vodi koju dodajem....receno mi je samo da je dodam kako bi se smanjila tvrdoca vode.Da covek u radnji mi je rekao da je dodam. ----------------------------------- Blue Čet Dec 02, 2010 9:50 pm ----------------------------------- Nije preporucljivo koristiti nesto sto ne znas sta je, samo zato sto je neko rekao da treba. Plave, zelene, crvene i ostale tecnosti i prahovi u pakovanju bez jasno naznacenog sastava, svrhe, nacina delovanja, proizvodjaca i roka trajanja treba zaobilaziti u sirokom luku, osim ako imas pouzdane informacije o gore navedenom ('reko prodavac', 'pise na sajtu', i slicno nije pouzdana informacija). :) So ti ne treba. I tako... Sve u svemu, dobrodosla i srecno! :) PS Samo strpljivo, zurba je neprijatelj akvarista... :) ----------------------------------- soulman Čet Dec 02, 2010 10:19 pm ----------------------------------- Predlažem ti da otvoriš svoju temu u ovom podforumu. Slobodno sve što ti nije jasno pitaj ili koristi pretragu jer 99% stvari koje te sad u startu mogu zanimati su već obradjene...pa kad zapne negde pitaj. Prodavci su čudo... ali da ne gušimo više ovde gde se akvarijumi cikliraju... :wink: ----------------------------------- stefanovic^v Ned Dec 05, 2010 9:41 pm ----------------------------------- a gde mogu da se kupe bakterije? ----------------------------------- Rille Pon Dec 06, 2010 12:39 pm ----------------------------------- Ja sam u početku kupovao neko Serino sredstvo, mislim da se zove bio...tako nešto, potraži znaju prodavci, to stavljaš u aq ako ne želiš da čekaš onaj period cikliranja koji je potreban da se odradi, ja sam sipao vodu, ubacio to sredstvo i sredstvo za eliminaciju hlora i nakon 1 sat ubacio ribice...napominjem da je to bilo za moj prvi aq od 25l....i sve je bilo u redu... ----------------------------------- stefanovic^v Pon Dec 06, 2010 1:02 pm ----------------------------------- koliko para je sredstvo i jel moze neko da kaze tacan naziv?? ----------------------------------- Rille Pon Dec 06, 2010 3:41 pm ----------------------------------- U Kš je oko 200 dinara, a evo ti link koje je to sredstvo tačno u pitanju http://www.sera.de/en/products/freshwater-aquarium/water-conditioning-and-maintenance/sera-bio-nitrivec.html nadam se da ovo nije protiv pravila foruma, ne reklamiram sredstvo već samo pomažem :) ----------------------------------- Blue Pon Dec 06, 2010 8:13 pm ----------------------------------- Sta god da dodajes u vodu, sve jedno nemoj da natovaris odjednom 100 riba u taj akvarijum. ----------------------------------- Bojan Pon Dec 06, 2010 11:57 pm ----------------------------------- http://www.svezakucneljubimce.com/proizvod/569/sera-nitrivec-100-ml.html ----------------------------------- mezzano Sub Dec 25, 2010 7:31 pm ----------------------------------- Koliko je efikasan ovaj preparat (Sera Nitrivec)? Meni se ribice trenutn, prinudno, nalaze u spoljnom filteru, jer mi je akvarijum pukao, pa mi se pravi novi. U filteru sam stavio sunđer filter. Ribice su tu od četvrtka (sve su žive, iako je malo gužva), a u njemu je voda iz akvarijuma, koji nije cikliran, ali su ribice u njemu živele tačno 3 nedelje. Mogu li ja, kad mi stigne akvarijum, da ubacim par litara vode iz ovog filtera u novi da bi se stvorile bakterije i sačekam dan-dva ili je bolje da kupim ovo Serino sredstvo? ----------------------------------- soulman Pon Dec 27, 2010 9:25 am ----------------------------------- Uradiš i jedno i drugo i miran si... nitrivec po uputstvu. ----------------------------------- Raka Pon Dec 27, 2010 11:28 pm ----------------------------------- pozdrav;sad ak nije mali a kad porastu 30cm tad ce biti mali i jedan oskar...oskari traze mlogo veliki ak i mlogo jak kiseonik a jedu sve stojim bacis u vodu mlogo su halapljivi mogu ceo dan da jedu i opet su gladni.za jedan par oskara treba ti najmanji ak od 200l.a ako se mreste jos treba veci jer mlogo bacu malaca..za oskare ne treba im mlogo paznje.voda im je ph7 gh20kao u graskom vodu.ali samo traze kristalnu vodu i jak kiseonik... ----------------------------------- Raka Uto Dec 28, 2010 12:38 am ----------------------------------- pozdrav;za cikliranja ak je potrebbno ako poznajes nekog akvaristu da iz njegovog ak uzmes makar desetak litara vode i sipati vodu u vas ak po mogucstvu u filter i tako cete ubrzati cikliranja vaseg ak da mozete posle 24h ubacite ribice tako ja formiram ak bez preparata... ----------------------------------- mezzano Sre Jan 19, 2011 11:52 am ----------------------------------- Ima li uticaj na cikliranje to što su ribice u akvarijumu? Da li to skraćuje period koji je potreban da se stvore korisne bakterije ili je loše za proces cikliranja? ----------------------------------- ZEXM1994 Sre Jan 19, 2011 1:08 pm ----------------------------------- Ako se zurite da ubacite ribice ima sera za cikliranje akvarijuma ja to koristim i sve je u redu u akvarijumu zove se sera start tako nesto :D da mora se sacekati 1 sat posle sipanja da bi se ribe ubacile :D Mada ne znam koliko je ovo pametno :( ----------------------------------- Srga Sre Jan 19, 2011 2:43 pm ----------------------------------- Mene isto interesuje da li je losa ideja da se vestacki startuje stvaranje korisnih bakterija i onda saceka recimo nedelju dana do ubacivanja prvih "pilot"ribica ? Gubim strpljenje jer je moj plan bio da u decembru formiram novi akvarijum, pa je onda kasnila izrada postolja pa je prolongirana i izrada akvarijuma - tako da bi hteo da napravim kompromis izmedju brzine i prirodnog formiranja celokupne postavke - jer ako budem radio sve po "PS-u" akvarijum ce biti spreman do leta :) Ostale ribe bi naravno posle ubacivao periodicno u razmaku od nedelju dana. ----------------------------------- Aurum Sre Jan 19, 2011 2:50 pm ----------------------------------- Ljudi ja sam i pre nego što sam prestao da se bavim akvaristikom a i sada kada opet počinjem, koristio nitrivek, stvarno je odličan, on ima vulkansko kamenje u sebi koje omogućava nastanjivanje bakterija, nakon 24 h već mogu ribice, ne mnogo, ali deo ribica. Lično iskustvo sa sera nitrivekom i florenom kao i easy life ffm-om je najbolje moguće, ja ga preporučujem, naravno upotreba prema uputstvu. ----------------------------------- nikouro Sre Jan 19, 2011 4:48 pm ----------------------------------- Ja sa druge strane vise volim kada sama priroda to obavi u akvarijumu bez pomoci bilo kakve hemije. Nekako imate uvid u svakom detalju koji se desava u akvarijumu. ----------------------------------- mezzano Sre Jan 19, 2011 4:58 pm ----------------------------------- Sve je to u redu što kažete, ali ja već 10 dana imam ribice u akvarijumu koji nije cikliran. Sipana voda, sutradan ubačene ribice, bez ikakve hemije ili drugih priprema. Doduše, sipao sam par litara vode iz staklenog filtera u kome su živele 15 dana pre toga. Sve su zdrave i žive, čak imam i 20ak malih gupija (u 2l plasičnoj flaši na kojoj sam izbušio rupice), 3 kom su stari 9 dana, a ostali 4 dana. Mene interesuje da li će i kada se stvoriti kolonija korisnih bakterija i da li to što ima ribica unutra utiče na proces cikliranja. Inače, od ribica imam 2x trihogaster, 2x plati, 4x ksifo, 2x barbus, 1x koridoras, 4x gupi. ----------------------------------- Aurum Sre Jan 19, 2011 5:48 pm ----------------------------------- Naravno da utiče, telesne funkcije ribica, hrana...itd. bakterije to sve razgrađuju u kiseonik ili ugljen dioksid i azot, biljke koriste, prave još kuiseonika...naravno ribice su bitan deo,a li je najpametnije ubaciti ih posel makar nekoliko dana, mada se meni dešavalo da ih ubacim prvi dan i da sve budu i ostanu savršeno zdrave, godinama, tako da to sve zavisi. ----------------------------------- patus Sre Feb 02, 2011 10:31 pm cikliranje ----------------------------------- treba da cikliram novi aq od 120l.....da li smem da u njegovu ciklazu ,koristim i stari aq od 40l u kojem su ribice..... da pojasnim,voda bi cirkulisala kroz oba aq,s tim sto bi voda u novom aq odlezala 2-3 dana????? mogu li kasnije da zasadim i biljke,posto ubacim ribice u njega??? ----------------------------------- Stefan062 Sre Feb 02, 2011 10:47 pm ----------------------------------- pa pazi ako u ovom starom akvarijumu si imao neke bolesti poput crvenih parazita ili ako imas neke od algi kao npr crna bradata ne bi valjalo da mesas vodu ali ako nemas nista od toga slobodno ----------------------------------- patus Sre Feb 02, 2011 11:20 pm ----------------------------------- sve je ok u starom,nego zbog kulture!!!!! ribice vesele i to fes! taman da zapatim kulturu i onda neka plivaju!!!!! ----------------------------------- vlada71 Sre Feb 02, 2011 11:22 pm ----------------------------------- A zasto bi to radio.Ako hoces nov aq neka bude skroz nov,od podloge pa redom.Pozz ----------------------------------- Stefan062 Sre Feb 02, 2011 11:22 pm ----------------------------------- pa onda uradi to ali postepeno mesaj ovu vodu iz velikog sa ovom iz malog da ne bi doslo do nekih komplikacija u slucaju hlora ili nekih kakao neki kazu teskih metala ----------------------------------- ssrki Sub Feb 05, 2011 7:14 pm ----------------------------------- hajde mi pomozite, relativno sam nov u akvaristici radi de o akvarijumu od 35 litara imam unutrasnji filter atman at f200, imam neonku od 8w da li je to dovoljno osvetljenje i moze li ovaj fiilter da odradi posao, cini mi se da je voda malo mutnija da li na ovaj filter moze odjednom i sprej bar i dodatak za ubacivanje vazduha molim vas za odgovor ----------------------------------- Stefan062 Sub Feb 05, 2011 11:09 pm ----------------------------------- Unutrašnji filter za akvarijume proizvođača Atman. Pogodan je za akvarijume do 30 litara. Poseduje pregradu za aktivni ugalj. Izmenjiv sunđer. Uz pumpu dolazi i dodatak za izbacivanje vode - ''sprejbar'' i dodatak za ubacivanje vazduha u vodu u vidu mehurića. Karakteristike: - 150 l/h - tiha u radu - napajanje 220V - potrošnja 2W sto se tic3e filtera moze da prodje ali sto se tice svetla zavisi sta od biljaka u njega stavljas :) ----------------------------------- ssrki Ned Feb 06, 2011 11:15 am ----------------------------------- stavio jedan limun i dve kriptokorine. to je skroz nazad, a napred stavio nesto ali ne znam kako se zove. prvih par dana je, bar mislim bilo u redu, a onda sam malo zamracio svetlo i mislim da se od toga malo zamutila voda i pojavile alge na staklu. moze li pomic oko pitanja sa pomenutim filterom. da li moze odjednom i sprej bar i dodatak za vazduh? dajte savete ----------------------------------- Stefan062 Ned Feb 06, 2011 3:08 pm ----------------------------------- pa ako mozes da pomocu nastavaka koje si dobio uz filter iskombinujes da oboje radi onda mozes ako ne onda uzmi za vazduh neku manju pumpu i rasprsivac :) ----------------------------------- ssrki Pon Feb 07, 2011 4:16 pm ----------------------------------- molim za jos koji savet. radi se o akvarijumu od oko 32 litre. u jjemu imam 12 ribica - borac, 3 japanke (planiram da ih izbacim, ako ne sve onda bar jednu ili dve), 2 blek moli, 2 zebrice, 2 neonke, muljar, algar. temp vode 24-25C. unutrasnji motornu filter atman at f200. od osvetljenja neonka od 8w. u prilogu i slika, nadam se da se nesto vidi. slobodno dajte sto vise saveta. ----------------------------------- Stefan062 Pon Feb 07, 2011 4:18 pm ----------------------------------- a gde je slika?:) ja bih japanke izbacio jer ako porastu imaju da prave rusvajz u akvarijumu e sad samo stavi sliku da vidimo u kakvom je stanju akvarijum :) ----------------------------------- ssrki Pon Feb 07, 2011 6:33 pm ----------------------------------- nesto mi ne ide sa slikom, pokusacu jos koji put http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_259419262_IMAG0028.jpg ----------------------------------- Stefan062 Pon Feb 07, 2011 6:58 pm ----------------------------------- ja bih izbacio te japanke , dodao jos malo peska jedno 1 cm debljine , odao bih jos jednu neonku ili jednu sijalicu stedljivu,onda bih ubacio mikrosorum koji bih vezo za taj mali panjic , ubacio malo mahovine takodje vezao za taj panjic pomocu strune,pozadi bih stavop malo valisnerije , ubacio bih neke manje kripte, neku manju anubiju bih stavio ....borac neka ti ostane zebrice ,moli,neonkice,muljas, algar,mogu ostati cak bih ubacijo jos neke zivorotke ,i jos koju neonkicu da oformis neko malo jato....:) ----------------------------------- ssrki Pon Feb 07, 2011 6:58 pm ----------------------------------- evo jos jedne http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_44727514_IMAG0031.jpg ----------------------------------- ssrki Pon Feb 07, 2011 9:46 pm ----------------------------------- sarancici izvadjeni, ubacio jos dve neonke i muzjaka silver moli, nadam se da ce hteti da se pari sa blek moli. posadjene jos 3 valsinerije. dodacu i microsorum kada ga nadjem. ----------------------------------- Mello Sre Feb 16, 2011 7:16 pm ----------------------------------- da li u fazi cikliranja akv sme se dodavati sera florena preparat za biljke ----------------------------------- Stefan062 Sre Feb 16, 2011 8:00 pm ----------------------------------- pa to je neka vrsta prihrane za biljke ne vidim zasto ne bi smeo... :) ----------------------------------- bojan86 Sre Feb 16, 2011 8:02 pm ----------------------------------- Koliko ja znam, to ne šteti stvaranju korisnih bakterija, tako da pročitaj uputstvo i sipaj :) ----------------------------------- sgorankg Uto Apr 12, 2011 1:08 am moj prvi akvarijum-cikliranje, saveti ----------------------------------- Ujutro punim aqvarijum vodom. Na dno stavljam zemlju za cvece , preko mrezicu pa pesak/sljunak sa separacije. Svaka pomoc i iskustvo sa cikliranjem je dobrodosla. ----------------------------------- nikouro Uto Apr 12, 2011 1:17 am ----------------------------------- mala ili velika pomoc ? Pazi, ja ne bih stavljao zemlju po celoj povrsini dna vec od sredine ka zadnjem delu akvarijuma i to u debljini od 0.5 cm. Preko toga mrezicu protiv komaraca ili onu za fasadu. Debljina sljunka .... prednji deo min 4 cm a zadnji do 6 - 7 cm. Cikliranje ....hmmmm, najbolje bi bilo kada bi pustio da se "prirodno" isciklira akvarijum ali posto si u " zurbi " onda bih ti preporucio da od nekog druga akvariste ( iz tvoje blizine ) uzmes malo filter masu ili jedno 5 lit. vode i zapocnes cikliranje sa tim ( normalno, iz zdravog akvarijuma ). Ubrzaces cikliranje bez hemije. ----------------------------------- kaplarm Uto Apr 12, 2011 1:19 am ----------------------------------- Napisao da sutra sipas vodu i sledeca dva dana ces ciklirati aq. uz pomoc nekih hemijskih sredstava , moje misljenje je da to nije najbolje resenje, mislim da treba ostaviti prirodi da odradi svoje. Jeste tako duzi period cikliranja ali mislim da je sigurnije i bolje za buduce stanovnike akvarijuma. ----------------------------------- sgorankg Uto Apr 12, 2011 1:25 am ----------------------------------- Sta mislis pod tim prirodno cikliranje? Da li je potrebno da ubacim neku otporniju ribucu u akvarijum tokom cikliranja? Sto se tice vode iz nekog formiranog akvarijuma to sam obezbedio.( dva tri balona od 5l) Za filter sam spremio bio sundjer zelene boje debljine oko 20mm, perlon vatu i keramicke prstenove. kako da poredjam u filter? (filter je dvokomorni sa staklenom mrezicom pri dnu vece pregrade tako da filter masa nece ici do dna). Da li je potrebno kuvati pesak/sljunak? Oprao sam ga bas dobro ali nisam siguran da li je to dovoljno. ----------------------------------- nikouro Uto Apr 12, 2011 1:30 am ----------------------------------- Spojio sam ti temu sa vec postojecom. Ako si nabavio vodu is vec formiranog akvarijuma onda je to plus ali ipak treba nekoliko dana da se sve to stabilizuje. Ja bih sacekao jedno nedelju dana pa onda ubacio pilot ribu. Filter = Vata ( pa ispod ) sundjer ( pa ispod ) ker. prstenove. Nego koja je litraza tog akvarijuma i koje osvetljenje si planirao ? ----------------------------------- sgorankg Uto Apr 12, 2011 1:39 am ----------------------------------- cimenzije su 75x 40x42 oko 125 l. Sto se tice rasvete nabavio sam cetiri armature duzine mislim 43cm. A neonke su neke obicne. Iskreno nisam siguran koje neonke da kupim. I da li samo jednu da kupim neku za akvaristiku a ostale obicne...? ----------------------------------- sgorankg Sre Apr 13, 2011 2:42 pm ----------------------------------- POMOC, pojavila se nekakva prasina! Nocas sam napunio akvarijum vodom. Na dnu je oko 2cm zemlje za cvece, preko mrezica pa preko pesak/sljunak granulacije 4-5mm sa separacije. Pesak sam oprao dvadesetak puta i na kraju potopio u vrelu vodu. Pozadina je od stiropora farbanog fug masom. Vodu sam sipao lagano preko jednog tanjira koji sam stavio na dno akvarijuma. Jutros kada sam se probudio na zadnjem delu do pozadine i po donjim delovima pozadine pojavila se nekakva prasina. Pokusai sam da je ocistim i vidim da se lako "dize" tj.nije zalepljena na sljunak i pozadinu. Zaboravih da napisem da sam pozadinu susio 4 -5 dana i nakon toga sam je potpopio/isprao 4-5puta u kadi pre nego sto sam je stavio u AQ. Da li neko ima ideju poreklo prasine i sta ciniti sa njom? ----------------------------------- nikouro Sre Apr 13, 2011 3:48 pm ----------------------------------- Previse je to zemlje u podlozi. Imaces problema sa svim vrstama algi ako ne posadis dooosta raznovrsnih biljaka i ako ne odradis osvetljenje taman toliko da ne izazoves bum algi. Mozes li sliku te prasine da postavis ( da nisu slucajno mehurici vazduha ??? ) ----------------------------------- sgorankg Sre Apr 13, 2011 6:50 pm ----------------------------------- Nisam napisao da jos uvek nisam ukljucio pumpu za vodu. Evo slike prasine, http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86847552_prasina.jpg Meni lici na prasinu od maltera/fug mase. Sto se tice zemlje ukupno sam sipao oko 4L zemlje, ako je to mnogo...javascript:emoticon(':twisted:') ----------------------------------- Bojan Sre Apr 13, 2011 6:52 pm ----------------------------------- Ukljuci pumpu i ako mozes probaj crevom malo da isisas tu "prasinu" sa dna. ----------------------------------- sgorankg Sre Apr 13, 2011 6:54 pm ----------------------------------- Kako to da izvedem, mislis na crevo od preliva da stavim tu ili... ----------------------------------- stefanovic^v Sre Apr 13, 2011 7:04 pm ----------------------------------- Ne imas posebna creva za sifoniranje aq u pet shopovima. ----------------------------------- sgorankg Sre Apr 13, 2011 7:56 pm ----------------------------------- ma nije problem kupiti crevo za sifoniranje ali mene brine poreklo prasine! da li treba da me brine ili ne ? ----------------------------------- nikouro Sre Apr 13, 2011 11:01 pm ----------------------------------- Ma uzmi obicno crevo od pola coli, jednu kantu, i lepo puvuci ustima vodu iz akvarijuma preko creva u kantu i tako odli 1/3 vode iz akvarijuma. Drzi palac na drugom kraju creva kako bi regulisao preitisak i ujedno pazi da ne pokupis podlogu tj da ne podignes podlogu. ----------------------------------- petsrdjan Sre Apr 20, 2011 12:27 pm ----------------------------------- Imam i ja slicno pitanje. Imam akvarijum od 30L a planiram da napravim veci do nekih 100L,posto nemam prostora da oba akvarijuma "drzim" , ovaj manji cu rasformirati. E sad mogu li podlogu i biljke kao i vodu iz tog manjeg prebaciti u veci akvarijum,kako bih ubrzao proces cikliranja,jer nemam gde ribice da smestim ako bih cekao 2 nedelje da se ovaj veci akvarijum ciklira. ----------------------------------- stefanovic^v Čet Apr 28, 2011 7:44 pm ----------------------------------- Da pitam: Mesec dana se ciklirao akvarijumm i odlucim ja da uradim novi setup. Aq 92 l,sacuvao sam 20 l vode u kanti i 10 l u filteru gde je pumpa prebacivala vodu iz jedne pregrade u drugu(cisto da bi radila). Jel mogu ja ribice ubaciti tu? Jel nisu uginule bakterije(u kanti)? ----------------------------------- Popaj Čet Apr 28, 2011 10:16 pm ----------------------------------- Bakterije su ti u filteru.Vodu iz kante mozes odmah da vratis, ovako ce ti se "pokvariti".Ovo je stres za ribice, pa malo ubrzaj. ----------------------------------- stefanovic^v Čet Apr 28, 2011 10:18 pm ----------------------------------- Ma ne ribice jos nemam za taj akvarijum. Stojala mi je voda u kantama. ----------------------------------- Popaj Čet Apr 28, 2011 11:17 pm ----------------------------------- Iskoristi tih 20l, ostatak dodaj i sacekaj jos neki dan. ----------------------------------- stefanovic^v Čet Apr 28, 2011 11:20 pm ----------------------------------- Juce je sve to obavljeno,a sutra ubacujem RAMIREZE :) ----------------------------------- nikouro Čet Apr 28, 2011 11:58 pm ----------------------------------- Ne bih ti savetovao to. Ramirezi su suvise osetljivi, sacekaj par dana tj nedelja da se sistem stabilizuje. ----------------------------------- stefanovic^v Pet Apr 29, 2011 12:59 am ----------------------------------- Ali ta vode je pre toga ciklirana vise od mesec dana a oko 10 l se vrtelo u filteru sve vreme. ----------------------------------- maslachak Sre Maj 18, 2011 11:36 pm ----------------------------------- dali ovaj postupak vazi i za mresne akvarijume ? :P ----------------------------------- MiMa987 Čet Maj 19, 2011 1:37 am ----------------------------------- Naravno da vazi ako pocinjes od nule.Ali mozes iskoristiti vodu iz glavnog aq tako da mozes da ubrzas ceo proces. ----------------------------------- AndrijaNen Sub Jun 11, 2011 8:41 pm ----------------------------------- Zdravo ljud dobri! Kako je mene zeznula prodavacica, ona je meni rekla da mogu odmah da ubacim ribice u akv... a rekao sam joj da sam ga kupio i sipao u njega vodu 10h pre toga... ja je pitao da voda odstoji ili ne... ona meni " ma ne, ubaci ih slobodno odmah"... uzeo sam 4 japanke... sada ih imam dve i jedan cistac stakla mi je uginuo... strasno!!!!!! ----------------------------------- stefanovic^v Sub Jun 11, 2011 9:07 pm ----------------------------------- Koliki je aq? Koje su velicine japanke? ----------------------------------- MiMa987 Sub Jun 11, 2011 9:50 pm ----------------------------------- Nemoj da se cudis, takvi su prodavci u 99% pet shopova i radnji. Iscitaj polako celu temu o cikliranju pa vidi sta ti je ciniti. Ako imas kod koga prebaci japanke dok se tvoj akvarijum isciklira. ----------------------------------- Mirko_98 Ned Jun 12, 2011 10:59 pm ----------------------------------- Danas je 10 dan kako se ciklira akvarijum od 100L pa jer bi mogo jednog korija za probu da ubacim? ----------------------------------- stefanovic^v Ned Jun 12, 2011 11:41 pm ----------------------------------- Mozes da probas,ali to je veoma malo vremena da akvarijum bude cikliran. ----------------------------------- Mirko_98 Pon Jun 13, 2011 8:32 am ----------------------------------- Ubacio sam sinoć jednu ženku albino korija i mladu ženku gupike i živi su do jutros. Ako do sutra prežive ubacujem i ostale ribice. :D ----------------------------------- stefanovic^v Pon Jun 13, 2011 9:36 am ----------------------------------- Ne znam sta da ti kazem. Moja drugarica ima neki akvarijum od 40 l,opere ga jednom u dva meseca svu vodu,lepo ga izriba hemikalijama i odma vodu sa cesme ubaci u akvarijum,a pre toga nije ostojala ni 5 minuta :? Ali,svakako ne preporucujem to. ----------------------------------- AndrijaNen Pon Jun 13, 2011 7:29 pm ----------------------------------- Pa vama je verovatno mali acv 32l... ove male zuto narandzaste japanke su bile po 3-4cm, dok ova crna ima 5cm. Proslog petka sam ih stavio u acv ujutru... acv sam kupio vece pre, oprao i sipao vodu u njega. U ponedeljak je jedna uginula, u sredu druga i cetvrtak cistac stakla. do subote popodne su bile zive ostale, jos nisam isao kuci da vidim jel plutaju... dodje mi da svasta kazem toj zeni... ----------------------------------- djuradj.umkovic2@gmail.co Pet Jul 15, 2011 5:26 pm ----------------------------------- Dok traje cikliranje jel moze recimo svakih sedam dana da se odvadi trecina vode ako je malo mutna od panja. ----------------------------------- Bojan Pet Jul 15, 2011 8:36 pm ----------------------------------- Moze a i mora jer panj pusta boju. ----------------------------------- dzox88 Sre Sep 21, 2011 2:48 pm ----------------------------------- Pitanje: pocela sam sa cikliranjem akvarijuma u ponedeljak ukljucila pumpu i grejac i tako sad stoji. 70l je akvarijum pa me zanima, ne secam se da sam procitala ovde al sam nacula, da se sipa kasicica soli na 10l vode (pa da li je tako) i da li treba da palim neonku posto biljaka jos uvek nemam? Akvarijum dobija pomalo dnevne svetlosti ali me interesuje ako ne palim neonku da li ce se pojaviti kakve alge zbog preteznog mraka i sl... ----------------------------------- Bojan Sre Sep 21, 2011 8:22 pm ----------------------------------- Sto se tice soli misljenja su podeljena. Da sam na tvom mestu ja bih ipak stavio. Interesuje me dnevna svetlost, jel akvarijum blizu prozora pa ga i sunce obajsa ili sta? ----------------------------------- Dule_Zr Sre Sep 21, 2011 11:47 pm ----------------------------------- Sto se tice soli ja sam stavio na 10 litara malu kasicicu soli u sveze ulivenu vodu i formiranu podlogu, znaci na samom pocetku formiranja (nije bilo biljaka ni ribica) Cisto da ubije nepozeljne organizme posto ce se kasnije tek graditi korisne bakterije. Neonku nema potrebe da palis dok nema biljaka, mada nije na odmet i ako upalis, ali sto bojan kaze prvo da vidimo koliko dnevnog svetla dobija akvarijum posto su velike sanse da ti se pojave zelene alge ako akvarijum obasjava direktno suncevo svetlo. ----------------------------------- dzox88 Čet Sep 22, 2011 2:40 pm ----------------------------------- uhh pa akvarijum stoji na polici ispod televizora skoro pa na podu, a prozor je u blizini ali ne dopire direktno sunceva svetlost,suvise je nisko, vec jednostavno kada upalim svetlo u prostoriji obasja malo i akvarijum pa zato pitam. ----------------------------------- Dule_Zr Čet Sep 22, 2011 5:40 pm ----------------------------------- Ma to nema sta da te brine. Svetlo u akvarijumu je jedino potrebno zbog biljaka i ribica. Ti sada mozes slobodno da stavis neonku i da drzis uvece upaljeno svetlo cisto eto radi malo ambijentalnog svetla (kao lampa da sluzi) i ukrasa. Bitno je da ne tuce direktna sunceva svetlost jer se zbog iste pojavljuju alge. A svetlo kao svetlo ne moze da utice na proces cikliranja. ----------------------------------- Biohazard Pet Sep 23, 2011 10:38 pm ----------------------------------- Ovako. Imam jedno pitanje za vas u vezi cikliranja. Veceras cu da krenem nanovo ubacujem novu podlogu neku za bilje sam kupio sera tako nekako :) jos nisam pohvatao sve nazive. Preko nje ide sitni pjesak oko 3-5 mm granulacije i uzeo sam par biljki za pocetak nanu za srednji plan i jos neku visoku za zadnji plan. jel mi moze neko reci koliko sama voda treba da se vrti bez biljaka? Dali mogu odmah da stavim biljke? Kako sta??? Akvarium je nekih otprilike oko 35-40 L . Please help da nebih u samom pocetku napravio gresku a zelim da sve bude kako treba. Hvala unaprijed. I da dali ce ubrzati proces i da li smijem to da uradim, ako od dobrog starog aquariste uzmem nekih 5-6 L formirane vode iz njegove radnje???? ----------------------------------- Y2K986 Sub Sep 24, 2011 1:46 am ----------------------------------- Stavis zemlju, pa onda mrezicu, pa onda ide pesak. Biljke mozes odmah da stavis, samo im obezbedi adekvatno osvetljenje da ne bi propadale. O tome koliko voda treba da se vrti, odnosno koliko traje proces cikliranja, izlistaj malo na prethodnim stranicama, nemoj da si lenj. ;) Uzmi slobodno 5-6L vode od njega ( mozes i vise ). I to samo pod uslovom da mu je aq zdrav. Ako jeste mozes i svoju filter masu da ubacis kod njega par dana da "vrti" . ----------------------------------- Biohazard Sub Sep 24, 2011 2:51 am ----------------------------------- Nisam lenj :D al stvarno nisam hehe bas sam sada jos citao. Ovako kupio sam podlogu Sera floredepot koja je po cijeni predpostavljam dobra jer je bilo jos par nekih jeftinijih, i stavio sam je po dnu nekih 1-2 cm i odmakao od ivica po 1 cm rece mi akvarista tako jer se pojavljuje nesto zelenkasto kad ta Sera dobija direktnu svjetlost pa ne izgleda bas lijepo a onako se nece vidjeti, i onda sam stavio mrezicu pa pjesak granulacije 1-3 mm i jos malo preko njeg malo vece granulacije cisto jer mi se ono sitno bas i ne svidja. Izmjenio sam sastav filtera tj. samo sam izbacio ugalj a od njeg sam kupio keramiku jer vidim da je svi preferiraju a i on kaze da cumur neide sa biljem jer pokupi sve ono sto je korisno. Tako da sam stavio (odozgo prema dole) Vata, Pijesak, Vata, Keramika,Vata pa na kraju sundjer. DA LI TREBAM IZMJENITI STA U FILTERU NESTO IZBACITI ILI REDOSLIJED PROMIJENITI??? Nasuo sam prokuhalu vodu cisto da se rijesim kamenca koliko toliko, jer kad sam vidio prvu prokuhanu vodu koju sam procijedio kroz gazu zivot mi se zgadio od silnog kamenca kao da sam je pomijesao sa gipsom :D Zato ja vodu pijem samo kad bas moram :D :D Ukljucio sam pumpu i pustio da radi a sutra cu da ubacim vodu koju cu da donesem iz vjerujem 99% zdravog akvarijuma. I sutra cu i biljke da posadim. Od biljki sam kupio samo dvije vrste za pocetak "Anubias barteri NANA" i "Rotala rotundifolia" bas su mi se svidjele pa cemo kasnije dok se sve stabilizuje malo jos nesto da ubacimo. Eh sada neonke od koliko Wati i koliko Kelvina da uzmem i koliko neonki da bi to radilo i bilo sve kako treba. Akvarijum je 30vx30šx50d. I valja li ista ovo kako sam uradio zasad pa ce kasnije dok sve smjestim biti i slicica. Hvala ----------------------------------- Y2K986 Sub Sep 24, 2011 2:55 am ----------------------------------- Nemoj da shvatis pogresno, ali sva pitanja koja si postavio, nije im mesto u ovoj temi i otici cemo u offtopic, sto nije resenje... Prebaci ova pitanja u svoju temu, pa cemo da nastavimo tamo natenane. ----------------------------------- Biohazard Sub Sep 24, 2011 3:14 am ----------------------------------- Oki hvala na upozorenju Sorry. Prebaceno :oops: ----------------------------------- dzox88 Sub Okt 08, 2011 4:06 pm ----------------------------------- Opet ja :) sad je ravno 3 nedelje kako mi se akvarijum ciklira, ubacivala sam malo i hrane u vodu (procitala sam negde da treba tako), biljke nisam jos ubacila jer ih nemaju u pet shopovim :/ kao dobice ovih dana. Elem, povrsina vode kao da je masna pa me zanima da li je to normalno i od cega je? ----------------------------------- Biohazard Uto Okt 18, 2011 2:29 pm ----------------------------------- Normalo je da se stvori taj sloj kao masne vode u toku cikliranja jer se i kod mene javljalo. Samo zamjeni 1/3 i bice to ok. Ako bude opet opet zamijeni za 5-6 1/ i nebi trebalo vise da se pojavljuje. I nastimaj dovod vode na povrsinu da pritisak talasa vodu i to je to nestace. ----------------------------------- AquaMan Uto Nov 08, 2011 5:49 pm ----------------------------------- U pravu je Biohazard, i ja sam imao ovaj problem i resio sam ga bas tako. ----------------------------------- velja Pon Nov 21, 2011 7:59 am ----------------------------------- Nisam primetio iscitavajuci ovu temu, da li u procesu cikliranja treba menjati vodu ili tek kad se cikliranje zavrsi? ----------------------------------- Blue Pon Nov 21, 2011 8:53 am ----------------------------------- Uvek treba redovno menjati deo vode. ----------------------------------- Vladimir27 Ned Dec 04, 2011 10:06 pm ----------------------------------- danas sam rasformirao akvarijum,i ponovo sve iz pocetka..Da bi ubrzao proces ostavio sam 30litara stare vode i sipao jos negde 50litara nove,sa tim da jos trebam neki 40 50litara vode da sipam,al cekam da malo odstoji.Imam 20ak riba i stavio sam ih u manji akvarijum,al ih je puno bilo pa sam gupi i cistace morao odma staviti u novi,za sad je sve ok pa cu viditi dalje.U vecem mi je ostao onaj veliki cistac i skalari ,njih nisam hteo odma.Postavicu par slika da se vidi... http://imageshack.us/photo/my-images/197/42012215.jpg/ ----------------------------------- Cyrix Sre Feb 29, 2012 2:10 pm ----------------------------------- pre 19 dana sam oformio novi akvarijum (48x38x39). filtracioni materijal je stajao 3-4 nedelje u drugom oformljenom akvarijumu. takodje pri formiranju je 20l vode i prljavstina iz filtera preneta u novi aq. od samog starta su posadjene biljke a posle koji dan dodate gupi (10kom) i kozice. ima dosta bilja, mahovine ima bas, bas... takodje je ubacen i tetra bactozym u filter. pre par dana (dve nedelje po formiranju su dodati novi stanovnici 3 sijamska algara). izmena vode jednom nedeljno po ~20l (mesano destilovana i vodovodna). nemam nista od testova a planirani su amricki patuljasti ciklidi pa pitanje kada da bih mogao da ih ubacim? svi za sad zive unutra lepo i nisam primetio nikakvih problema. ----------------------------------- nemanjask Sre Feb 29, 2012 2:28 pm ----------------------------------- Ako nema promena na stanovnicima, ako je akvarijum "stabilan" možeš ih dodati odmah. U principu, period cikliranja se može malo ubrzati preparatima poput ovog koji si nabrojao ali je svakako potrebno vreme, dobro je što si ubacio pilot ribe, one ubrzavaju proces. Američki patuljasti ciklidi su dosta osetljivi na promene kvaliteta vode, vodi računa da redovno vršiš zamene trećine vode, omekšana voda je jako dobra stvar za njih. Da li je akvarijum cikliran možeš videti i po biljkama, ako dobro napreduju sve je u redu, takođe nestajanje algi je znak da je proces cikliranja okončan. ----------------------------------- Nikola99 Ned Mar 11, 2012 9:05 am akvarijum ----------------------------------- zasta sluze te baketerije ----------------------------------- izabella Pon Maj 28, 2012 6:16 pm ----------------------------------- E sad mi recite kad sipam vodu u ociscen akvarijum i treba da se on ciklira tj.voda treba li da se ukljuci pumpa,grijac odmah posle sipanja vode i da radi stalno ili ne?trebam li da sipam onu tecnost za vodu koju sam kupila kad prvi put uspem vodu u akv.ili ne?Da sipam hranu za ribice dok nema ribica ili ne? Malo sam se zbunila citajuci sve i nije mi jasno sta sad ova zemlja za cvece radi tu u akvarijumu.Ja to nemem mada sam kupila akva.komplet sve sto je za njega potrebno su mi kao dali.Sta je ispravno? ----------------------------------- nikouro Pon Maj 28, 2012 6:45 pm ----------------------------------- E sad mi recite kad sipam vodu u ociscen akvarijum i treba da se on ciklira tj.voda treba li da se ukljuci pumpa,grijac odmah posle sipanja vode i da radi stalno ili ne Da. Sva oprema radi normalno kao da je akvarijum naseljen. trebam li da sipam onu tecnost za vodu koju sam kupila kad prvi put uspem vodu u akv.ili ne? Koju tecnost ??? Ako je za ubrzavanje cikliranja , onda da. U svakom slucaju, mozes i bes te tecnosti da cikliras akvarijum stim sto ce trebati duzi vremenski period da se cikliranje zavrsi. Cikliranje takodje ubrzavamo dodavanjem vec ciklirane vode iz zdravog akvarijuma. Da sipam hranu za ribice dok nema ribica ili ne? Ako sipas tecnost, onda ne. Ako ides prirodnim putem, onda da. Malo sam se zbunila citajuci sve i nije mi jasno sta sad ova zemlja za cvece radi tu u akvarijumu Zemlja za cvece je hranljiva podloga za bilje. Oni koji planiraju biljni akvarijum, stavljaju kao prvi sloj ( odozdo ) zemlju, pa zatim mrezicu, i na kraju deblji sloj peska, kvarca, sljunka ... Sta je ispravno? Ispravno je da se akvarista uci na svojim greskama, i da nikada neklone duhom :bravo: . ----------------------------------- izabella Pon Maj 28, 2012 9:16 pm ----------------------------------- Hvala ti puno na odgovoru jer sam brinula da sam mozda pogresila sto sam ukljucila sve da radi.ja sam htela da postavim sliku moga akvarijuma ali je bila 4MB i nije moglo.onda necu sipati tu tecnost jer sam vec sipala malo hrane.hvala,hvala mnogo mi znacite. ----------------------------------- izabella Uto Maj 29, 2012 6:39 pm ----------------------------------- Mogu li ja da ubrzam proces cikliranja i da sipam u akvarijum vodu iz kugle u kojoj su mi one dve prezivele ribice?Da vas podsetim uginulo mi je 20 ali u akvarijumu a skontala sam i zasto i ostale su te dve pa ih drzim vec nekoliko dana u kugli i zive su.hocu li ih staviti u akvarijum i sipati tu vodu? ----------------------------------- Cyrix Uto Maj 29, 2012 7:59 pm ----------------------------------- voda bi trebalo uvek da bude ista. samo se deo odliva i costa doliva. ali uvek je to jedna voda... smatra se da se tom zamenom izbacuje deo loseg i nadoknadjuje cistom novom vodom... kada je "akvarijum" bolestan onda se voda ne menja cela i cisti akvarijum. vec se leci adekvatnim lekom i menja deo vode. u glavnom cesce nego redovno menjanje. akvarijum se redovno odrzava ciscenjem izmeta i ostalih prljavstina sa dna i filtera. ne cisti se ceo. ako si vec ocistila ceo a ovamo ribe zive, opet je bolje da ih prebacih u akvarijum sa tom njihovom vodom i dospes deo nove. vodi racuna prilikom dosipanja nove vode kako si je pripremila... pokusaj da sve to izvedes sa sto je moguce manje stresa po ribe. malo po malo se voda dodaje kako ribe ne bi pretrpele sok. ako imas sredstva za opustanje riba i pripremu vode ne bi bilo lose ali u opste nije neophodno. takodje postoje sredstva za nastanjivanje filtera korisnim bakterijama koja zvanicno sluze za ubrzavanje ciklusa. ----------------------------------- izabella Uto Maj 29, 2012 8:33 pm ----------------------------------- Oni ovde kod nas samo da prodaju i ako sam nesto ne naucis ribice samo umiru pa me muz stalno zeza da prodavnica riba radi samo zbog mene ali uz vasu pomoc nece tako biti.ja sam akvarijum oprala ceo i opet ga aktivirala-u procesu cikliranja je.sipacu onda vodu iz kugle i ubaciti te dve ribice i cistaca da vidim kako ce ici dalje.javljam se dalje da vam kazem novosti. ----------------------------------- Cyrix Uto Maj 29, 2012 9:31 pm ----------------------------------- redovno odrzavanje i samo polako. sa dve ribe ne bi trebao da bude problem. ako znas koje ribe imas procitaj malo o njihovim potrebama na netu. podesi tako temperaturu. pusti filter i redovno hrani ribe. vodi racuna da ne preterujes u tome. jednom sedmicno menjaj vodu i prvih mesec nemoj da cistis filter u opste. ako bas mora onda samo krupno. posle mozes da pocnes da cistis ali takoreci blago. i to properi prilikom menjanja vode u akvarijumskoj vodi koju si izvadila. nemoj ribe da kupujes tih prvih mesec dana. ili ako ne mozes izdrzi bar 15 dana. i za pocetak ubaci samo neke izdrzljive da vidis kako ce da se ponasaju. izbegni veliku kolicinu riba, izbegni osetljive ribe i sacekaj pre nego sto ih ubacis. trebalo bi sve da bude dobro ako ispostujes sta sam ti rekao. pozdravi mi wien! ----------------------------------- nikouro Uto Maj 29, 2012 10:12 pm ----------------------------------- Oni ovde kod nas samo da prodaju i ako sam nesto ne naucis ribice samo umiru pa me muz stalno zeza da prodavnica riba radi samo zbog mene ali uz vasu pomoc nece tako biti.ja sam akvarijum oprala ceo i opet ga aktivirala-u procesu cikliranja je.sipacu onda vodu iz kugle i ubaciti te dve ribice i cistaca da vidim kako ce ici dalje.javljam se dalje da vam kazem novosti. Nisi ti jedina na kojima pojedini prodaci zive. Ima dosta pocetnika kojima se uvaljuje sva i svasta. U svakom slucaju, vreme je da dokazes muzu suprotnu tvrdnju. DA NAPOMENEM. Kada se napise " Voda iz vec formiranog akvarijuma ", onda se podrazumeva vodo iz vec formiranog akvarijuma koji nije imao, i nema bolesti. U suprotnom, rizikujete da novoformirani akvarijum zarazite nekom bolescu iz starog akvarijuma. Takodje, iz vec formiranog akvarijuma moze da posluzi i deo bioloske filtracije iz filtera. Ovo je mnogo korisnije od vode, tako da ... ko kako se snadje. ----------------------------------- izabella Čet Maj 31, 2012 11:12 pm ----------------------------------- Juce sam uradila test vode u akvarijumu i sve je bilo u ok.polju znaci pase voda.Ubacila sam one dve ribice i cistaca i bas su aktivni svi.Cistac izgleda trazi gde sam preskocila u ciscenju pa juri po akvarijumu kao lud(salim se).E sad mene interesuje dali da kupim nekoliko gupija i neon ribica ili da cekam nekoliko dana sa ovim sad?U vodu da ne sipam nista od onih tecnosi sto pise da stite ribu i njenu boju ili?To je preparat-EASY-LIFE bela boca od 250ml.i ima plavu nalepnicu.Hvala na savetima svima! ----------------------------------- izabella Ned Jun 03, 2012 9:06 pm ----------------------------------- Kupila sam ribice nekoliko neonki i neke roza sa linijama ne znam im ime i mogu vam reci sve je super.Htela sam da kupin Gupi ali mi je prodavac rekao da su one za starije akvarijume tj.da voda mora biti starija i nisam ih kupila.Onu tecnost sto sam vas pitala da ili da sipam rekao je svake nedelje da sipam po dva zatvaraca od flasice.Da li se vi slazeze sa tim,hoce li biti ok? ----------------------------------- ventilator Pon Jun 25, 2012 8:29 pm ----------------------------------- pitanje . .. poceo sm proces cikliranja 3 dana ,ali stigli su mi ranije puzevi nego sto sam mislio pa me interesuje dal ih mogu ubaciti? ----------------------------------- nemanjask Pon Jun 25, 2012 8:48 pm ----------------------------------- Nisi precizirao koji puževi? ----------------------------------- ventilator Pon Jun 25, 2012 8:54 pm ----------------------------------- amazonci i malezijci a mozda mi stignu i kozice? ----------------------------------- nemanjask Pon Jun 25, 2012 8:57 pm ----------------------------------- Ubaci samo malezijce za početak, oni su jako otporni i odlični čistači! Plašim se da amazoncima neće prijati promena kvaliteta vode. Za kozice nisam siguran ali mislim da mogu i one. ----------------------------------- ventilator Pon Jun 25, 2012 9:01 pm ----------------------------------- nemam ih gde,moram i njih ----------------------------------- nemanjask Pon Jun 25, 2012 9:20 pm ----------------------------------- Čekaj, pitaš nas da li možeš da ubaciš sve nabrojano i onda kada ti mi damo odgovor kažeš nam da nemaš gde sa onima koje ne bi trebao ubaciti u početku... Gde je svrha tvog pitanja? Ako moraš da ubaciš sve, ne vidim zbog čega nas pitaš da li možeš? ----------------------------------- lauking Pet Jul 06, 2012 6:05 pm ----------------------------------- imam akvarijum 50x27x33 45l kupiću hang on filter i kavrc za podlogu koliko će trajati cikliranje bez ubačenih bakterija pošto nemam od koga da uzmem ----------------------------------- Fiber Pet Jul 06, 2012 7:52 pm ----------------------------------- Cikliraj ga najmanje 15 dana. ----------------------------------- lauking Pet Jul 06, 2012 11:14 pm ----------------------------------- hvala mogu li pošto idem na odmor 15 jula da ga ostavim da se cilkira dok sam na moru ----------------------------------- Fiber Sub Jul 07, 2012 1:34 am ----------------------------------- Mozes slobodno, nece nista da mu fali. :) Samo da napomenem, filter mora da radi non stop, svetlo ti ne treba ako nemas biljke, ako imas onda nabavi tajmer kojim ces odrediti neki fotoperiod. ----------------------------------- kica96 Ned Jul 22, 2012 6:20 pm ----------------------------------- Cao...Pocetnik sam i imam pitanje o tzv. Konvencialnom cikliranju. Citao sam o tome na nekom sajtu i tamo pise da nakon potpunog opremanja akvarijuma, pusti se da ta voda odstoji 3-7 dana i da se tada u vodu stavljaju nekoliko otpornih vrsta riba koje treba da svojim metabolizmom (izlučevinama) iniciraju brži rast nitrifikacionih bakterija, a istovremeno bez većih posledica izdrže nagli skok amonijaka u vodi. Koje bi too vrste bile? :) ----------------------------------- Tiger barb Ned Jul 22, 2012 6:34 pm ----------------------------------- pa ljudi obicno ubace koridorce, gupike, zebrice... ----------------------------------- kica96 Ned Jul 22, 2012 6:37 pm ----------------------------------- Hvala... :) ----------------------------------- carpforever Ned Jul 22, 2012 8:22 pm ----------------------------------- da bi ubrzao cikliranje imas dva nacina prirodno ili uz pomoc hemije prirodno,uzmi 10 litara vode iz nekog "starog" akvarijuma ili jos bolje uzmi njegov materijal iz filtera (sundjer,vatu,keram. perle itd) ubaci malo hrane za ribe u akvarijum,pusti tvoj filter da neprestano radi,posadi biljke i upali im svetlo, nije lepo da svesno ubijas te ribe i pustas ih u vodu iz cesme hemiski uz pomoc preparata:pripremi vodu tako sto ces dodati nesto da ukloni teske metale,dodaj Fluid filter medijum koji ima visestruke korisne strane pa i razvoj korisnih bakterija,ili kupi preparat koji je iskljucivo sluzi za razvoj korisnih bakterija a uporedo odradi i ovo gore sto sam ti nabrojao ili sta vec mozes i pored svega sacekaj dve nedelje pre ubacivanja riba,jer ako na pocetku postavis sve kako treba kasnije ce ti biti lakse ----------------------------------- Dambo Pon Jul 23, 2012 1:25 am ----------------------------------- Cao narode! Javljam se kao totalni pocetnik i imam nekoliko nedoumica vezane za cikliranje koje bih voleo da mi razresite. Imam Juwel akvarijum, 125l, koji u sebi ima pumpu,filter i grejac. Filteri su kao sto mozete da vidite na ovoj slici http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53719943_22072012895.jpg isto Juwelovi, koji se po pravilu menjaju npr, ovaj beli (kao vatica) jednom nedeljno, ovaj crni (ugalj) jednom mesecno, zeleni sundjer (ne znam trenutno sta je on) na 2 meseca, plavi na tri itd. Elem, jednom sam vec pokusavao da ga osposobim, mahom slusajuci uputstva prodavaca u pet shopu i tada sam sipao vodu, ona je odstajala nekoliko dana i onda sam stavio ribice i par biljaka. Kako vec dugo vise nema ni tih ribica ni tih biljaka, danas sam oprao ceo akvarijum, prokuvao sav sljunak, sutra cu prokuvati i panj i hteo bih da vas pitam vezano za biljke i svetlo. Ako sada vratim sljunak u akvarijum, da u njega direktno sipam vodu iz cesme ili da mi ona prvo odstoji u plasticnim kanisterima? Posle koliko dana da dodam biljke i kako tacno funkcionise to sa foto periodom? Akvarijum ima svoje lampe, dve Juwel High Lite 590mm/28W i koliko bih i kada trebalo da ih palim? Vodu bih, ako sam dobro razumeo sve sto sam do sada procitao, menjao nedeljno po 1/3 i dnevno bih sipao hranu za ribice, da se ona raspadne? I koliko onda traje ceo taj period, bez vestackog ubrzavanja? I kada stavim biljke u kom momentu dodajem one tecnosti za rast biljaka, tj da li se to stavlja u periodu cikliranja? I kao poslednje, da li bi bilo pametno da npr u Pet centru zamolim za neku kolicinu vode iz njihovih akvarijuma? Pa da je dodam u svoj akvarijum? Unapred vam hvala i izvinite zbog milion pitanja ali nikako nisam uspeo da prokljuvim sam sta je resenje za moj konkretan problem. Pozdrav svima! ----------------------------------- tomaNG Čet Avg 09, 2012 8:08 pm ----------------------------------- nakon 29 dana akvarij skoro mjesec dana ribice su u akvariju tjedan dana su bile ove pilot ribice 5 kom guppya,stavljo dobre bakterije i vodu matrijal iz cikliranog akvarija sad sto me zanima kada da napravim izmjenu vode 30% od mojih 112L to je nekih 30L vode znaci zanima me sljedeca izmjena vode u kom periodu hvala! ----------------------------------- nikouro Čet Avg 09, 2012 8:15 pm ----------------------------------- U zavisnosti od vrste riba kao i od broja istih, zavisi ce i vremenski period zamene vode. U principu, voda se menja na 7 dana. Medjutim, moze i na 15 ili jednom mesecno. Videces kako se prlja filter materijal, kako je stanje po i u podlozi, pa prema tome napravi raspored zamene 1/3 vode. ----------------------------------- kica96 Pet Avg 31, 2012 1:41 pm ----------------------------------- Pozdrav... :) U zelji da ubrzam proces stvaranja korisnih bakterija u svom akvarijumu,obisao sam par Pet shopova ali kojem god prodavcu da sam rekao da trazim korisne bakterije, svaki od njih me je bledo gledao(nisu znali o cemu pricam),pa su me pitali da li taj preparat ima svoje ime? Ja nisam znao nijedan. Moze li mi neko dati nazive nekoliko preparata koji sadrze korisne bakterija,tako da se sledeci put ne nadjem u neugodnoj situaciji? :/ ----------------------------------- krcko Pet Avg 31, 2012 2:01 pm ----------------------------------- 1. Sera bio nitrivec 2. Sera filter biostart 3. Easy Life Aquastart 4. JBL Filterboost 5. JBL Denitrol 6. Tetra Safe start 7. Nutrafin cycle Ima toga još, ali je još uvek najpouzdaniji stari način cikliranja. Pozdrav ----------------------------------- nikouro Pet Avg 31, 2012 5:24 pm ----------------------------------- Na ovo sto ti je gosp. Krcko napisao, dodao bih jos da cikliranje moze da se ubrza i dodavanjem vode iz vec formiranog akvarijuma, kao i filter materija ( da li iz mehanicke ili bioloske filtracije, onako zaprljan ). Ako koristis ovaj nacin ubrzavanja cikliranja onda moras da budes siguran da voda ili filter materijal iz tog akvarijuma nije zarazen ( ? ) . ----------------------------------- aquamen1996 Sub Sep 01, 2012 3:38 pm ----------------------------------- Molio bih da mi neko ko je koristio Sera bio nitrivec kaze,da li se ovaj preparat moze sipati direktno u vodu? :) ----------------------------------- nemanjask Sub Sep 01, 2012 9:32 pm ----------------------------------- Znači lakše je otvoriti novi nalog nego prelistati forum.... ----------------------------------- nikouro Sub Sep 01, 2012 11:16 pm ----------------------------------- Molio bih da mi neko ko je koristio Sera bio nitrivec kaze,da li se ovaj preparat moze sipati direktno u vodu? :) Pozdrav... Smile U zelji da ubrzam proces stvaranja korisnih bakterija u svom akvarijumu,obisao sam par Pet shopova ali kojem god prodavcu da sam rekao da trazim korisne bakterije, svaki od njih me je bledo gledao(nisu znali o cemu pricam),pa su me pitali da li taj preparat ima svoje ime? Ja nisam znao nijedan. Moze li mi neko dati nazive nekoliko preparata koji sadrze korisne bakterija,tako da se sledeci put ne nadjem u neugodnoj situaciji? :/ Kazi koji nalog da izbrisem dok te nisam banovao za sva vremena !!!!!!!!! ----------------------------------- kica96 Ned Sep 02, 2012 10:29 am ----------------------------------- izvinjavam se svim clanovima... :) nisam zeleo nikoga povrediti ovim... bio sam previse radoznao i zeleo da sto pre dojem do informacija... u buduce se ovo nece ponoviti... ne zelim da neko stekne los utisak o meni... :) izbrisite onaj aquamen1996 profil... :) Nalog aquamen1996 deaktiviran ----------------------------------- bettas Pet Okt 12, 2012 10:13 pm ----------------------------------- Pitanje vezano za cikliranje. Oformio sam nov akvarijum od 54l u njega sam ubacio nekih 10l iz starog akvarijuma i ubacio filter pumpu iz istog. Sta mislite koliko bi vremena trebalo da se voda sredi. Nisam jos sadio biljke u novom vec mu je samo podloga uradjena od sitnog granulata. ----------------------------------- reventon Pet Okt 12, 2012 10:18 pm ----------------------------------- To je individualno, ali posto si koristio vodu formiranog akvarijuma, ne bi trebalo da cekas vise od 2 nedelje... ----------------------------------- bettas Pet Okt 12, 2012 10:47 pm ----------------------------------- Ok. Mozda za nekih desetak dana da ubacim prve stanovnike pa da vidim kako ce se ponasati. ----------------------------------- nikouro Pet Okt 12, 2012 10:55 pm ----------------------------------- Pitanje vezano za cikliranje. Oformio sam nov akvarijum od 54l u njega sam ubacio nekih 10l iz starog akvarijuma i ubacio filter pumpu iz istog. Sta mislite koliko bi vremena trebalo da se voda sredi. Nisam jos sadio biljke u novom vec mu je samo podloga uradjena od sitnog granulata. Par riba mozes da ubacis vec posle 3-4 dana. ----------------------------------- bettas Pet Okt 12, 2012 11:17 pm ----------------------------------- Opa, nisam znao da vec tako brzo mogu, znaci za pet dana borci dobijaju novi apartman :-) ----------------------------------- filter Pet Nov 30, 2012 12:04 am ----------------------------------- Imam jedan problemcic,pa bi da mi neko pomogne oko toga posto sam pocetnik. Imam akvariumcic od 30l,oformio sam ga za vezbu i poducavanje,da bi bio spreman za veci. Imam Shark SB-300F filter-pumpu,rasprasivac vazduha,grejac (25C),osvetljenje led diode,to bi bilo to od opreme. Prvo sta sam uradio,ubacio sam pesak,preko njega krupnije kamenje i zatim posuo kvarcni pesak (sitno bele kamencice). Nakon ubacivanja vode,ona se zamutila verovatno zato sto nisam dobro isprao pesak a i sipao sam bez pomocne posude na dnu kako bi ublazio podizanje podloge.Zasadio sam kabombu i ostavio sam pumpu da radi 3 dana,tada je filtracija bila samo sa bio sundjerom. Nakon 3 dana voda se totalno izbistrila pa sam ubacio ribe "pilote" u paru,2x ksifo,2x moli,2x gupi,2x platike,jednog koridoras,jednog torokatum,2 amazonca i zasadio ofipogon. Imao sam i skalara koji mi je ubio jednog amazonca pa sam ga se resio. Prekljuce sam zasadio par star grass i stavio malo neke dve vrste mahovina. E od tada mi se voda blago zamutila,nista strasno. Mislio sam da je zbog sadjenja posto sam cackao podlogu,ali evo vec 2 dana mutna. Danas sam pojacao filtraciju,voda prvo prolazi kroz bio sundjer,pa kroz tanak sloj perlon vate (2mm),pa aktivni ugalj,i opet takak sloj perlon vate.S obzirom da sam pojacao filtraciju pre par sati ocekivano je da se jos nije izbistrila. Medjutim malo sam cackao ovde po forumu i naleteo na informaciju da je bledunjava voda proces cikliranja i da se pojavljuje nakon dve nedelje,a meni je upravo tu negde oko dve nedelje. Takodje sam dobio informaciju da aktivni ugalj izkristalise vodu ali i da ubija dobre bakterije. Da napomenem,mozda i to ima neki razlog za zamucenost,imam i mali sasuseni koral u aq. Zanima me da li je ta blago bela zamucenost stvarno proces cikliranja,i da li je aktivni ugalj greska? ----------------------------------- Zhorz Pet Nov 30, 2012 1:13 am ----------------------------------- uf uf uf..... malo previse pilota ima u tom aq.. :-( vadi ugalj sasuseni koral? morski? a tvoj slatkovodni? kad kazes prvo pesak, mislis pravi pesak sitan, 0 granulacija...... previse malo inforamcija a puno sr.....do sutra se strpi.....laku noc ----------------------------------- filter Pet Nov 30, 2012 1:30 am ----------------------------------- da pesak 0,koral morski,mrtav naravno,aq slatkovodni... Pomislio sam i na to da se od hrane nije mozda zamutila. Ribe su ok,jedu,jure se za parenje... Voleo bi da problem resim bez hemije ako je moguce,ali ako je hemija jedino resenje sipacu. Ne znam,zato i pitam vas ----------------------------------- Lex Pet Nov 30, 2012 3:19 am ----------------------------------- Po mom misljenju ne treba ubacivati pilot ribe dok ne prodje bar 2 nedelje. Dva puta sam se tako zeznuo kada sam pocinjao i oba puta se neslavno zavrsilo. Treci put sam naisao na ovaj forum i ubacio ribe posle 3,5 nedelje i sada je sve ok. ----------------------------------- chikavili Pet Nov 30, 2012 9:30 am ----------------------------------- U akvarijumu od 30 litara, 10 riba i 2 puza su pun kapacitet, a ne piloti!!! A i ne stavljaju se piloti posle 3 dana. Koral vadi napolje. ----------------------------------- Zhorz Pet Nov 30, 2012 9:51 am ----------------------------------- da pesak 0,koral morski,mrtav naravno,aq slatkovodni... Pomislio sam i na to da se od hrane nije mozda zamutila. Ribe su ok,jedu,jure se za parenje... Voleo bi da problem resim bez hemije ako je moguce,ali ako je hemija jedino resenje sipacu. Ne znam,zato i pitam vas nije ni cudo sto ti mutna voda sa peskom 0. ako je preko tog peska mali sloj sljunka non-stop ce ti izlaziti tj mutiti vodu. ako imas kome da ti sacuva ribice vadi sve pa ponovo sa prethodnim citanjem ovog foruma polako. ----------------------------------- filter Pet Nov 30, 2012 5:10 pm ----------------------------------- chikavili znam da je pun kapacitet,nisam ni mislio vise riba da stavljam. Zhorz a mozda i nije 0,posto je onako da kazem zrnast malo,nije puderast. Negde na forumu sam nasao da hoce kvarcni pesak da zamuti vodu posto je vestacki bojen. Upravo mi je takvu nijansu i davao dok sam ga ispirao pre ubacivanja u akvarium. Sta mislite da ubacim neko sredstvo za izbistravanje? ubacicu i slike da vidite kako to izgleda http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_90286003_Fotografija0867.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52088080_Fotografija0868.jpg ----------------------------------- Mishabgd Sub Dec 08, 2012 12:45 am ----------------------------------- ja sam pre par sati formirao akvarijum, i ubacio biljke , vodu i vodu iz starog zdravog akvarijuma, ali imam mehurica sitnih zalepljenih za staklo svuda oko akvarijuma, jel to normalno za prvi par sati (24) ili ne? pomoc oko toga? ----------------------------------- reventon Sub Dec 08, 2012 1:04 am ----------------------------------- Don't worry. Mehurici su bezopasni ;) ----------------------------------- Mishabgd Sub Dec 08, 2012 1:07 am ----------------------------------- Don't worry. Mehurici su bezopasni ;) ali ih ima bas dosta :D i svuda :) ----------------------------------- chikavili Sub Dec 08, 2012 11:04 am ----------------------------------- Ne brini. Imao sam ih i ja svuda i dosta. Uzeo sam obicnu cetkicu i poskidao sa stakla. Vise se nisu pojavili ----------------------------------- Mishabgd Sub Dec 08, 2012 12:52 pm ----------------------------------- oke oke hvala puno, evo posle jedne noci sami nestaju.. :) ----------------------------------- Zhorz Sub Dec 08, 2012 2:30 pm ----------------------------------- samo strpljenje ----------------------------------- zaredj Pet Dec 21, 2012 10:20 am ----------------------------------- Zdravo svima, doneo sam od poznanika prljav filter materijal (vrecicu starog verovatno istrosenog aktivnog uglja) i nesto vode. Pustio sam da se to stalozi u posudi odstajale cesmovace preko noci i juce sipao u akvarijum vodu, a talog u taloznik spoljnog filtera i ubacio i tu vrecicu da stoji par dana. Voda se danas vec izbistrila, a dilema je treba li da sada hranim akvarijum tj. samo bakterije hranom za ribice i ako treba gde da sipam hranu? P.S. za par dana cu da nasadim i prve biljke kada i menjam 1/3 vode, danas radim krov ----------------------------------- Gavran Pon Jan 21, 2013 6:36 pm ----------------------------------- Mogu li ubaciti 2/3 vode iz vec formiranog akvarijuma u svoj,pa ubacit ribice za 2-3 dana(naravno postepeno). ----------------------------------- jovica Pon Jan 21, 2013 7:08 pm ----------------------------------- Sacekaj bar nedelju dana. Pa postepeno ubacuj ribice. Nije dovoljno da bakterije samo budu u vodi. Potrebno je da stvore kolonije u filteru, podlozi, to nije proces koji je moguce da zavrse za 2-3dana. ----------------------------------- chikavili Pon Jan 21, 2013 8:08 pm ----------------------------------- U principu, trebalo bi da moze, ali bih ipak sacekao bar nedelju dana. ----------------------------------- Baia Pon Jan 21, 2013 9:20 pm ----------------------------------- Ukoliko koristis vec zacikliranu vodu ribe nece primetiti razliku u startu ali ako ih budes intenzivno hranio, nepojedena hrana ce se raspadati i pocece da se stvara amonijak za koji ti neces imati dovoljnu kolicinu korisnih bakterija da ga prevedu preko nitrita u nitrate. Amonijek ne bi bio opasan da imas jako ubiljen akvarijum jer biljke lakse usvajaju amonijak nego nitrate. Dakle zakljucak, ribe mogu ali ne mnogo njih i vrlo oprezno sa sto manje hranjenja da se uspostavi ciklus kruzenja azota. Posmatraj ribe, ukoliko idu ka povrsini i izgledaju kao da im hvali kiseonika ili ako se jako umire pri dnu i ne ponasaju se uobicajeno znaj da je najverovatnije povecana koncentracija amonijaka. Amonijak ubija brzo, riba se umiri najcesce izgubi boju. Prve stradaju ribe dna jer se upravo tu amonijak gomila. Brza intervencija bi bila promena vode i to 50% moze i stepen dva hladnijom . Nadam se da su ovi saveti nepotrebni i da ces poslusati ostale clanove i sacekati par dana pa krenuti sa dodavanjem manje kolicine pilot riba(max2-3) i pustiti da akvarijum ostari bar 2-3 nedelje. Srecno! ----------------------------------- Gavran Pon Jan 21, 2013 10:04 pm ----------------------------------- Hvala svima! :D onda cekam nedelju dana za svaki slucaj.I poslusacu vas savjet da postepeno dodajem ribe(nakon 2-3 nedelje) ----------------------------------- DaVinci Ned Mar 10, 2013 3:53 pm ----------------------------------- poceo sam pripremu aq pa... posto sam narucio biljke ,sutra mi stizu a nisam odradio cikliranje aq dali je problem da cikliram aq zajedno sa biljkama u njemu dali je to problem ? da nebi stajale upakovane 2-3dana mislio sam da postavim hranljivu podlogu ,biljke i kamenje preko ,napunim aq vodom pa onda da ga tako cikliram.... vec sam imao jedan peh nisam ciklirao aq pa mi uginule sve ribice :greska: sad idemo sve po ps-u svaka pomoc dobro dosla ----------------------------------- Cvrc Ned Mar 10, 2013 4:12 pm ----------------------------------- mozes biljke od starta bez problema, a i lakse ti je posaditi kad nalijes jedno 10 cm vode, pa posle dolijes ostatak ... ----------------------------------- johnijevac Ned Mar 10, 2013 8:02 pm ----------------------------------- Ubaci biljke. Samo smanji svetlo za pocetak i menjaj vodu malo cesce. Velika verovatnoca da ce te napasti alge ali polako i strpljivo. ----------------------------------- DaVinci Sre Mar 13, 2013 3:15 pm ----------------------------------- stigle su mi biljke zasatio napunio aq i cikliranje je otpocelo :D ubacio sam malo hrane za sad ,temperatura podesena na 25c0, pustio vazduh :D i ukljucio filter pumpu(shark 600l/h) i upalio neonku.... nabavicu 2-3l vode sa vec oformiranim bakterjama pa cu sutra ubaciti. na 100l vode sam stavio 5malih kasicica soli ----------------------------------- chikavili Sre Mar 13, 2013 4:40 pm ----------------------------------- na 100l vode sam stavio 5malih kasicica soli Zasto? ----------------------------------- DaVinci Čet Mar 14, 2013 11:38 am ----------------------------------- pa vidim gore svi ,dobro ne svi ali vecina ,da ubacuju na 10l 1 malu kasicicu soli ,ja sam to prepolovio .... ----------------------------------- chikavili Čet Mar 14, 2013 1:01 pm ----------------------------------- Bas naprotiv, ja nisam primetio da to svi govore, a cak ni vecina. Samo manji broj ljudi to savetuje. So se ne dodaje u svaki akvarijum. Moras prvo da se raspitas. Neke ribe, poput corydorasa koji su jako cesti, su osetljive na so i smeta im. ----------------------------------- DaVinci Pet Mar 15, 2013 12:17 pm ----------------------------------- Posle 2-3 dana cikliranja prirodnim putem ,ubacio sam 2 para gupika kao pilote i 2dl vode iz cikliranog aq tj dao mi prodavac sa njima u gore navedenim temama video sam 7-8 preparata za ubrzano cikliranje,narucio sam od prodavca da nabavi. nece smetati gupikama da ubacim preparat u aq ili da ih izvadim i jos jedno pitanje ostali mi trihugasteri 3kom od proslih prezivelih ribica dok nisam poceo ponovo sa cikliranjem aq smem li zajedno da ih ubacim sa gupikama ,prosli put su mi utamanili japanke i cistace ,mozda su to lude ribice :D :D ili nesmeju sa njima ? previse su bile agresivne pocupale su japankama repove ;( izvinjavam se ako sam sa zadnjim pitanjem malo otisao van teme :roll: ----------------------------------- chavke Pet Mar 15, 2013 1:17 pm ----------------------------------- 2-3 nedelje cikliranja ne dana. meni je 7 dana vrtelo u prazno podloga+zemlja sa cestim, jako cestim zamenama vode. Posle 7 dana ubaceno 25 litara vode iz drugog akvarijuma + kompletna filter masa koja je stala u ovaj filter iz drugog akvarijuma. posle 7 dana promenjeno oko 20 litara vode vodom opet vodom iz cikliranog akvarijuma + piloti gupike i mogu da ti kazem da mislim da ce biti problema jer vidim gupike da se ceskaju (mada su se omrestile 3 dana po ubacivanju) Strpljen spasen, jel tesko sacekati 3 nedelje bez riba ili zezati se 3 meseca (i vise) nervirati i u najgorem slucaju odustati jer imamo problema zbog zurbe. moju tehniku i misljenje nemojte uzimati kao kao referencu jer ipak sam ja mladjani akvarista sa 4 akvarijuma u kuci i jednim na poslu (gde sam i pozurio) ----------------------------------- reventon Pet Mar 15, 2013 1:34 pm ----------------------------------- Poenta je da ne postoje striktna pravila koja se ticu cikliranja. Neko ga radi, neko ne. Neko ceka 2 dana, neko 2 nedelje, neko dodaje hemiju, neko ne, neko ubaci pilote, a neko odmah ubaci sve ribice. Pa onda postoje kombinacije svega ovoga sto sam napisao, a koliko kombinacija ima, mislim da niko ne moze sa sigurnoscu da kaze :) ----------------------------------- CubanRastaman Sre Mar 27, 2013 10:02 pm ----------------------------------- Može li mi neko malo pomoći oko cikliranja? Jučer sam zalijepio jedan akvarij od 30 litara, a ovih dana ću još jedan takav isti. Nakon što ih testiram je li puštaju, počinjem sa cikliranjem. Ako bi u ove nove akvarije usuo nešto vode iz starog već aktivnog akvarija i dodao još ostajale česmovače, šta bih još trebao uraditi da akvarij bude uredno cikliran i koliki period je potreban za sve to? Drugo, ako bih odlučio ciklirati akvarije bez dodavanja vode iz starog akvarija, je li se cikliranje može postići da se ne dodaje nikakav kupovni preparat (negdje sam pročitao da može)? Na koji način se to radi i koliki period je potreban za cikliranje ako se radi na ovakav način? Treće, ako bih koristio sredstvo poput EASY LIFE Easy Start na kojem piše Pri postavljanju novih akvarijuma i filtera: Dan 1: 10 ml na 50 litara vode Dan 7: 10 ml na 50 litara vode Dan 14: 10 ml na 50 litara vode Magličastost vode se izgubi posle par sati. je li se period cikliranja završava nakon 14 dana i mogu se ubaciti pilot ribe ili ipak ne? ----------------------------------- manastiriste Sre Maj 01, 2013 8:42 pm ----------------------------------- Citajuci savete o cikliranju, imao bih par pitanja i zamolio za savet, predlog. Planiram da kroz par dana pocnem sa cikliranjem akvarijuma, mog prvenca, 90x50x40. Ubacio bih obicnu cesmovacu, i dosta novog bilja, prvog dana. Planiram da ga cikliram po savetu sa pocetka teme, minimum 30 dana, ne bih nikakvu hemiju da ubacujem, neka sve ide prirodnim putem i polako, necu da zurim ;) 1. Interesuje me, da li od prvog dana ukljucujem potapajucu pumpu i pustam u funkciju prelivni filter? 2. Kako cu biljke odmah da zasadim, koliko sati u toku dana bi trebalo svetlo da bude upaljeno, u periodu cikliranja? 3. Na koliko dana i koju kolicinu vode bi bilo dobro da zamenim? 30, 50%? 4. Da li i kada bi trebalo filter masu da izvadim i isperem u delu vode koji izbacujem? Hvala svima na odgovorima i savetima? ----------------------------------- Looniz Sre Maj 01, 2013 9:03 pm ----------------------------------- 1. Odma ukljuci filter u funkciju kako bi se u njemu naseljavale korisne bakterije. 2. Rasveta nema nikakav uticaj na cikliranje, samo na biljke. Sto znaci, u zavisnosti koje bilje sadis, tako i ukljucuj svetlo. 3. Za vreme cikliranja ja ne bih menjao vodu uopste, bar ja nisam tako radio i sve je bilo ok. Neka me neko ispravi ako gresim. 4. Nemoj prati filter materijal za vreme cikliranja jer se nece ni uprljati. ----------------------------------- manastiriste Sre Maj 01, 2013 9:10 pm ----------------------------------- Zaboravio sam da pitam, da li da ubacim povremeno i malo hrane, mozda lisnate ili neku drugu, zbog raspadanja i formiranja bakterija? ----------------------------------- Cvrc Sre Maj 01, 2013 9:23 pm ----------------------------------- Mozes i ne moras, samo nemoj puno. ----------------------------------- boomiri Sre Maj 01, 2013 9:24 pm ----------------------------------- http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen_cycle prouci ovde kruzenje azota u prirodi, to pokusavamo da postignemo ----------------------------------- petrovic_n78 Čet Maj 02, 2013 12:25 am ----------------------------------- pozdrav;za cikliranja ak je potrebbno ako poznajes nekog akvaristu da iz njegovog ak uzmes makar desetak litara vode i sipati vodu u vas ak po mogucstvu u filter i tako cete ubrzati cikliranja vaseg ak da mozete posle 24h ubacite ribice tako ja formiram ak bez preparata... Ja ga tako ciklirao po savetu rakinom. Nakon 24 sata je bilo sve klizavo u akvarijumu,verovatno zbog bakterija. A pre dodavanja kolonije bakterija su creva i gumeni delovi cvrcali pod prstima kada sam ih postavljao u akvarijum... Tako da sam nakon 24h vec ubacio pilote koji ce nadam se tu i ostati.... O daljem napretku cu se pohvaliti ili pokuditi samog sebe... ----------------------------------- Cokilio Sre Jun 19, 2013 11:20 pm ----------------------------------- imam aq.od 20 litara i u njemu preko 100 gupikica.sad sam napravio dva veca koje cu prikljuciti na jedan filter.Za sad cu da aktiviram samo jedan akvar pa posle drugi.sad me interesuje kako najbrze da cikliram ak.Aq u kojem su trenutne sad gupike nisam uopste ciklirao i sljaka vec 2 meseca.imam obican sundjer i aktivni ugalj.imam jos dva velika aq.koji su odavno ciklirani i imaju bio kugle i keramicke prstenova.Pitanje:da li da uzmem svu vodu iz ovog malog 20l aw i aktivni ugalj i jos malo vode iz ova dva ciklirana aq pa da posle 4-5 dana prebacim ribice kao i podlogu i travu.....a kasnije cu pridodati drugi akva posto mi je trenutno zauzet.Savet dobrodosao a i pomoc.Malo mi je hitno posto imam dosta malih ribica pored ovih gupika. ----------------------------------- nemanjask Sre Jun 19, 2013 11:24 pm ----------------------------------- U teoriji je dovoljna jedna kap vode iz cikliranog akvarijuma da ubrza proces, većom količinom vode iz postojećeg akvarijuma ćeš svakako ubrzati proces, ali nikako nemoj da očekuješ da bude sve ok za dan- dva. ----------------------------------- Cokilio Sre Jun 19, 2013 11:51 pm ----------------------------------- axa.napunicu vise od pola vode iz cikliranih i ostavict nedelju dana.u medjuvremenu ct da stavim kamencice i da zasadim bilje.a akn sve bude u redu i za jedno 2-3 nedelje budem resio da dodam drugi aq.nema potrebe za njegovo cikliranjd posto ce koristiti zajednhcki filter? ----------------------------------- Zhorz Čet Jun 20, 2013 12:24 pm ----------------------------------- i vadi aktivni ugalj, narocito sto je vec star. procitaj malo o aktivnom uglju ----------------------------------- Todorr Pon Jul 29, 2013 3:46 pm ----------------------------------- Da li se menja voda (1/3) svaki 5-7 dana kad se ciklira akvarijum ? ----------------------------------- VeDe Uto Okt 22, 2013 2:27 pm ----------------------------------- molim za savet. radi se o akvarijumu od oko 45 litara, u jjemu imam 14 ribica - borac, 3 barbusa cr. bela, 5 barbusa zelena, blek moli, 1 guramiju zutu, 1 teleskop, muljar, temp vode 24-25C. filter magic jak 200. od osvetljenja neonka od 8w. u prilogu je i slika... pa mi treba savet.. naime ja sam formirao akvarijum ali sam odmah ubacio i ribe kao i biljke.. naravno tako mi je rekao prodavac da mogu posle sat vremena da ih ubacim.. voda je odstojala vise od 24 sata vecina.. dolio sam jos iz cesme oko 10 litara... i posle sat vremena ubacio ribe.. e sad.. naravno sutra dan je voda postala mutna... kada se ugasi svetlo u akvarijumu i gleda sa strane vidi se kao da je dim po celom akvarijumu... pa je moje pitanje.. da li ce se i pored svega ovoga akvarijum izbistriti jer je naseljen vec i da li ce ovo imati neki uticaj na formiranje istog? molio bih neki savet.. ribe su super.. jure se plivaju zivahne su jedu.. nema za sada nikakvih problema... ovo je sada znaci cetvrti dan kako su u akvarijumu sve ribe... imam u rezervi jedan akvarijum od 10 litara.. pa ne znam da li ima smisla da tamo smestam ribe bila bi previse guzva i da ponovo sve ispocetka cinim sa velikim akvarijumom ili moze i ovako da prodje i cikliranje ce biti na kraju zavrseno i voda bistra? sta da radim??? hvala na odgovoru.. nov sam u ovome i sada sam tek uspeo da pojasnim neke stvari i da vidim kako i sta ali malo kasno posto sam vec odradio akvarijum.... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_81320270_2013-10-19%2013.42.56.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_81320270_2013-10-19%2013.42.56.jpg ----------------------------------- Oljisa Uto Okt 29, 2013 9:52 pm ----------------------------------- Iskreno, VeDe, ne znam sta da radis :( Ribama ti je VEC guzva u tih 45l. Cikliranje potpuno nepravilno uradjeno, tjs. neuradjeno (to pretpostavljam i sam znas). Izbor riba nema smisla. Vidim da si se registrovao na forum u septembru, a ovo se sve desilo u oktobru, posle mesec dana. Ja samo mogu da ti uputim ostru kritiku jer si bio clan foruma, imao mogunost da iscitas sve lepljive teme i naucis makar osnove o formiranju akvarijuma, a ti si ipak poslusao prodavca i ubacio ribe u potencijalnu smrt. Mogu i da se molim da tvoje ribe prezive. A i ako prezive nece biti srecne u takvoj ekipi. ----------------------------------- Oljisa Uto Okt 29, 2013 9:55 pm ----------------------------------- @Todorr - Ja sam nasla na oprecna misljenja o tome (neki kazu ne menjati uopste, neki menjati na par dana itd.), tako da sam nasla neku sredinu (konkretno u moja 3 slucaja sam ovako radila): 1/4 vode sam menjala recimo 10. dan od cikliranja i 1 dan pre nego sto uvedem ribe mozda 1/5 vode (ne znam tacno, ali malo, ali ipak dovoljno ;) ), naravno koristeci odstajalu cesmovacu. Samo pazi akda dodajes ribe i koliko riba dodajes. Nadam se da si iscitao lepljive teme i da tvoje ribe nece proci kao ribe od novog clana koji je napisao post ispod tvog. Pozdrav i srecno :) ----------------------------------- nesa69 Uto Okt 29, 2013 10:32 pm ----------------------------------- Po mojim merilima ti uopšte nemaš puno riba, može tu još da stane :-) Kombinacija riba ti je baš šarena, mislim da je bolje da imaš jedno tri jata barbusa po 5-6 komada, muljare takođe u jatu i nekog algara. Imaš filter sa malo materijala, razmisli o nekom spoljašnjem ili kanisteru. Šta si uradio, uradio si, sad samo udri i strpljivo, uči na greškama, ne brzaj, redovno menjanje vode, peri filter na mesec dana. Ako možeš da nabaviš par balona vode iz akvarijuma gde si kupio ribe, pri prvoj zameni ubaci tu vodu. Izbistriće se to lagano ali definitivno ti slaba filtracija ako želiš da imaš malo više riba. ----------------------------------- VeDe Uto Okt 29, 2013 11:13 pm ----------------------------------- samo da se javim da se akvarijum skroz procistio.... sto se riba tice sve su sretne i rastu.... zlatna vec porasla od kada nije u malom akvarijumu.... niko se ne tuce... ne vidim znake tuge u njima.... sad da li imam srece ili sta je... ali se sve popravilo... izbacio sam i ugalj koji je bio u filteru i voda je sada kristalna.... ribe bas jure barbusi plivaju u talasu kao navijaci.... izgleda da su se zdruzili.... ne znam sta.... znam da sam pogresio ali se sve popravilo.... pa sad videcu dalje.... vodu nisam menjao evo vec nedelju dana i sve bas kako treba sad ne znam da li ce kasnije biti problema.... ali ako do sada nije nadam se da ni nece.... pa sad i ja ucim na greskama i vise se nece ponoviti posto kroz neko vreme planiram barem 100 litara.... i sada imam neko znanje..... a i ribice su mi super... stalno ih posmatram i nsam nista lose jos uocio... :) ----------------------------------- Cvrc Uto Okt 29, 2013 11:37 pm ----------------------------------- samo da se javim da se akvarijum skroz procistio.... sto se riba tice sve su sretne i rastu.... zlatna vec porasla od kada nije u malom akvarijumu.... niko se ne tuce... ne vidim znake tuge u njima.... sad da li imam srece ili sta je... ali se sve popravilo... izbacio sam i ugalj koji je bio u filteru i voda je sada kristalna.... ribe bas jure barbusi plivaju u talasu kao navijaci.... izgleda da su se zdruzili.... ne znam sta.... znam da sam pogresio ali se sve popravilo.... pa sad videcu dalje.... vodu nisam menjao evo vec nedelju dana i sve bas kako treba sad ne znam da li ce kasnije biti problema.... ali ako do sada nije nadam se da ni nece.... pa sad i ja ucim na greskama i vise se nece ponoviti posto kroz neko vreme planiram barem 100 litara.... i sada imam neko znanje..... a i ribice su mi super... stalno ih posmatram i nsam nista lose jos uocio... :) Imas li ti tu igde veliko/malo slovo ? Imas li zapete, tacke ( ali obicne bez dodatka jos bar 2 )? Nadasve me interesuje kako ti to prepoznajes tugu u ribama ? I zasto ljudi uvek sa ovakvim postovima izaberu ovaj isti avatar :lol: Ps: Oljisa me nagovorila da se javim u ovoj temi ! :roll: ----------------------------------- Oljisa Uto Okt 29, 2013 11:39 pm ----------------------------------- Ja onda nemam sta da trazim vise na tvojim temama, jer nista sto sam ja rekla nije doprlo do tebe. Nadam se da ce sve biti u redu sa ribama. Vidim da ih volisiz nacina na koji pises o njima - ali se nisi poneo tako prema njima, sto je mnogo vaznije. Priremi se malo bolje oko sledeceg akvarijuma i veruj mi da si do sada uradio skoro najgore sto si mogao, al dobro bitno je da je tebi ravno sve do Kosova i da se ni oko cega nisi potresao. Pozdrav. ----------------------------------- VeDe Uto Okt 29, 2013 11:41 pm ----------------------------------- ne razumem sto ste toliko negativni... trazio sam pomoc a n3 svadju.... znqm dw sam pogresio i zelim da popravim... ali ok trazicu na drugom mestu pomoc..... sorry sto ste toliko ljuti... ----------------------------------- VeDe Uto Okt 29, 2013 11:43 pm ----------------------------------- a sto si rekla doprelo je jer sam procitao tvoj post pre par minuta.... ----------------------------------- Oljisa Uto Okt 29, 2013 11:46 pm ----------------------------------- Recicu ti ja ,Cvrc, zasto uzimaju ovakav avatar- zato sto je ljudima sa ovakvim postovima SVE RAVNO, pa im je i avatar 'KUL'. Mi nismo negativni, preispitaj sebe. Ne citas, na forumu si, sklapas akvarijum i onda skapiras da si pogresio (pratila sam ti svaki post, jer sam psiho koji je namirisao da ovo nece izaci na dobro- cak i datumi se slazu i idu u prilog mojoj teoriji da si ishitren i sebican prema ribama). A ljudi te lepo uputili sta da procitas. Ne ide to tako sine. Te ribe su ZIVE, samo da te podsetim. Nazalost, samo se nerviram oko tebe a ti negiras riblju tugu, sta vec radis. Cvrc, hvala ti na podrsci u ovom slucaju (gramatika je i meni pala u oci al nisam mogla i njome da se bavim) i hvala sto si me iskompromitovao ovom poslednjom prijavom! ----------------------------------- Nensi Uto Okt 29, 2013 11:48 pm ----------------------------------- Prijatelju nismo ljuti,ali nas nemoj ubeđivati da si upravu.Držiš sve živo.Reci mi,jel pričaš sa njima,jel ti kažu kako se osećaju?Ne,ali ako imaš bar nekog osnovnog znanja oko akvaristike,znaćeš da nisu srećne.Izmešao si Japan,Indiju,Ameriku,Meksiko...O šarenišu da ne pričam,to je tvoj ukus tako da se tu neću mešati.Ti si taj koji se ljuti.Profesionalniji forum od ovoga nećeš naći.Šta vredi da ti pričamo.Ako hoćeš savet.Šta će ti japanka?Ta riba raste do 30cm,drži se u bazenima ili jezercima,ne u akvarijumu.Ali ti misliš da je srećna,jel tako?Prijatelju,ako hoćeš da ispraviš greške,lepo izbaci 70% riba koje imaš pa onda kreni ponovo. PS.Osnovna kultura je da pišeš razumno i da pratiš gramatička pravila.Ja se trudim da lepo sklopim rečenicu i ispoštujem sva pravila,kako bi je svi razumeli... ----------------------------------- Nensi Uto Okt 29, 2013 11:49 pm ----------------------------------- I nemoj da mi ljutiš koleginicu ovde :D ! ----------------------------------- VeDe Uto Okt 29, 2013 11:52 pm ----------------------------------- jeb.... gramatika... akvarijum sam zavrsio i tek posle toga se registrovao na forum kada sam video da nesto ne radim dobro... tako da nisi u pravu jer nisam imao gde sa ribama pa sam trazio pomoc kako da sve resim ali ste me odmah napali... hvala sve jedno... :( ----------------------------------- Oljisa Uto Okt 29, 2013 11:52 pm ----------------------------------- Nensi, lepo si tu poruku skockala. Ja se pojedoh oko ove situacije i malo ostrije pricam (procitala sam sve njegove postove i stvorila uzasnu sliku u glavi). Sarenis je veliki problem ali ne i najveci. Cikliranja nije bilo, iako su mu ponudjene lepljive teme da ih procita jos kad se registrovao. Mesec dana proslo, krenuo da sklapa akvarijum i desilo se ovo sve. Znaci nista nije citao, ali njemu ribe 'deluju' srecno. Itd., zasto se ja ovoliko nerviram :( Samo da ribe prezive. ----------------------------------- Nensi Uto Okt 29, 2013 11:53 pm ----------------------------------- Jooooj,sad vidim...Borac i Barbusi.Vadi tu jadnu prelepu ribu odatle dok nije nastradao!Vidi se da si kupovao ribe bez ikakvog informisanja pre toga... ----------------------------------- Oljisa Uto Okt 29, 2013 11:57 pm ----------------------------------- Nisam pricala u prazno - dokumentovano je kada si se registrovao i nije istina da si dosao ovde kad si skontao da nesto nije ok (akvarijum do 10l si mozda i imao pre dolaska na forum, a kasnije je dosao od 45l, kad si uveliko bio clan foruma kome su preporucivani linkovi za pocetnike....ribe ubacio i pre pocetka citanja- tako da ....) Ja sam te 'napala' sa punim pravom. Kolega nesa69 te je vrlo lepo docekao, tako da to imas za utehu. Od mene drugo nista nisi mogao da cujes. ----------------------------------- Oljisa Uto Okt 29, 2013 11:59 pm ----------------------------------- Da, Nensi, nazalost ........ Ne 'napadam ga' (kako on kaze) ja bez razloga............... Pritom razmisljao je i o 'bacanju' ribe, tako da se bojim da ce sada mozda da se desi kada mu predzlozis da ribu izvadi..... :( ----------------------------------- VeDe Uto Okt 29, 2013 11:59 pm ----------------------------------- Ja nisam nikoga ubedjivao da sam u pravu. Pogresio sam pre nego sto sam saznao za ovaj forum, a sto se tice japanke nisam je ja stavio nego je cerka od 4 godine dobila akvarijum i ribe, pa posto se niko naravno nije brinuo o njima pokusao sam da pocnem ja, jer nisam hteo da ih pobacam, nikada ranije nisam imao ribe. Zato sam i dosao ovde da popravim stvar ako je ikako moguce, ali vi se bavite gramatikom. Da me nisu dirnule i da mi je sve ravno, ne bih ni dosao na ovaj forum. Gramatika u redu sad? ----------------------------------- Cvrc Sre Okt 30, 2013 12:01 am ----------------------------------- Sad je U REDU :P Elem sad iscitas lepo ovaj deo malo po malo http://www.akvarijum.org/forum/poeetak-u-akvaristici-f35.html ajd laku noc narode :) ----------------------------------- Oljisa Sre Okt 30, 2013 12:05 am ----------------------------------- :D Da, Cvrc, sa tim linkom je zamalo pa u redu :D U redu bi bilo da mi novi clan ne prevrce reci. Najmanje je gramatika problem, VeDe. Mada je tako lepse i citljivije zaista. 45l si uzeo da formiras posle 10l, i tada si vec bio clan, ali si mislio da mozes sam i znas sve i forum ti je promakao prilikom formiranja akvarijuma (Pakonja ti je preporucio OSNOVE). Bacanje si sam spomenuo u jednoj temi. Ja cu ti pozeleti puno sati citanja na ovom forumu, kreni od linka koji ti je nas dragi clan Cvrc lepo prosledio, puno srece da ti ribe koje sada imas prezive i da nikad vise ne pokreces akvarijum (niti uzmes bilo kog ljubimca) a da prethodno ne znas makar optimum o tome. Pozdrav i laku noc deco ----------------------------------- VeDe Sre Okt 30, 2013 12:06 am ----------------------------------- Hvala i tebi laku noc. ----------------------------------- Oljisa Sre Okt 30, 2013 12:12 am ----------------------------------- p.s. VeDe, taj avatar ti je daleko bolji, mislim da ce se i Cvrcu svideti ;) Samo, ovde smo svi takodje i zestoko protiv drzanja riba u kugli hahahah :D Al dobro, to je samo avatar, nije da te napadam. Srecno jos jednom i probaj da svatis sve nase kritike samo kao pozitivne i konstruktivne. ----------------------------------- VeDe Sre Okt 30, 2013 12:15 am ----------------------------------- naravno i hvala ti oljisa.... ----------------------------------- VeDe Sre Okt 30, 2013 12:16 am ----------------------------------- p.s. Nadam se da cu jednog dana reci nekome: "e i mene su tako napali na pocetku"! ----------------------------------- nesa69 Sre Okt 30, 2013 1:39 am ----------------------------------- Ih brate mili 90 posto njih je počelo sa dvorcima, plastikom, čudima i čime ne još. Nisi jedini kojem se nešto uvalilo u ruke pa peglaj kako znaš, umeš i možeš. Pola njih i dalje verovatno drži kugle do momenta bacanja, koji forumi, koji bakrači, samo neprijatan miris kad žena ne promeni vodu :-) A što se tiče čitanja, ja ga uklopim u posao kad svi spavaju a materijal se upload-uje štampariji. Šta ćeš nemamo svi radno vreme po ps-u. Za napadanje se ne sekiraj, mnogo je lakše napasti nego objasniti, a još teže pomoći da se popravi brljotina :-) ----------------------------------- Oljisa Sre Okt 30, 2013 3:15 pm ----------------------------------- Neso69, on nema kuglu, ja sam se samo nasalila na njegov novi avatar. Ali ti to ne mozes da znas jer nisi procitao sve njegove postove (pa tako nisi mogao ni da znas da su mu bile nudjene lepjive teme na tanjiru nego mislis da ih nije nasao). VeDe, nema na cemu. Niko te nije napadao, ja sam te ostrije kritikovala, jer si zasluzio, makar po meni. Srecno! ----------------------------------- Oljisa Sre Okt 30, 2013 3:22 pm ----------------------------------- P.S. VeDe - ja se nadam da to neces reci jednog dana, jer ce ljudi vise da citaju i uce pre formiranja akvarijuma a odmah po pristupu na forum. :P To u nekom idealnom svetu koji ja imam u glavi, ali mogu valjda da se nadam i da sanjam o tome....... ----------------------------------- VeDe Sre Okt 30, 2013 3:29 pm ----------------------------------- Sve mi je jasno i dosta sam vec procitao. Sad jedino da sve bude u redu jer nemam gde da prebacim sve ribe da ponovo cikliram i nemam kome da ih dam. :( sada mi samo treba podrska i pomoc, citam dalje. ----------------------------------- VeDe Sre Okt 30, 2013 3:30 pm ----------------------------------- p.s. danas kupujem i veci spoljasnji filter. ----------------------------------- Oljisa Sre Okt 30, 2013 3:37 pm ----------------------------------- Procitaj ceo deo o pocetnicima i posebno se fokusiraj na formiranje akvarijuma. Mozda bi najbolje bilo da otvoris svoju temu i objasnis situaciju do sitnica, da bi mogli da ti pomognemo, kad vec zelis :) Mozda akvarijum i nece morati da se ciklira ponovo. Svakako sto manje hrani ribe i nemoj svaki dan. Sistem ti jos nije stabilan i moze da bude opasno. Ockekujem da otvoris temu :) i detaljno objasnis sve sve sve od samog pocetka (koliko litara, koja oprema, koje ribe, podloga, bilje, koliko je dana proslo od stavljanja prve ribe itd. - ja vec veci deo toga znam ali lepo sve postavi na jedno mesto), pa da se vidi sta dalje. Svakako ne preduzimaj nista sam dok ne nadjes povrdu na forumu, bilo od nekog clana bilo u citanju. ----------------------------------- VeDe Sre Okt 30, 2013 3:42 pm ----------------------------------- Procitaj ceo deo o pocetnicima i posebno se fokusiraj na formiranje akvarijuma. Mozda bi najbolje bilo da otvoris svoju temu i objasnis situaciju do sitnica, da bi mogli da ti pomognemo, kad vec zelis :) Mozda akvarijum i nece morati da se ciklira ponovo. Svakako sto manje hrani ribe i nemoj svaki dan. Sistem ti jos nije stabilan i moze da bude opasno. Ockekujem da otvoris temu :) i detaljno objasnis sve sve sve od samog pocetka (koliko litara, koja oprema, koje ribe, podloga, bilje, koliko je dana proslo od stavljanja prve ribe itd. - ja vec veci deo toga znam ali lepo sve postavi na jedno mesto), pa da se vidi sta dalje. Svakako ne preduzimaj nista sam dok ne nadjes povrdu na forumu, bilo od nekog clana bilo u citanju. Primio k' znanju. ----------------------------------- Oljisa Sre Okt 30, 2013 3:45 pm ----------------------------------- Hahah ti sad malo ode u krajnost, nisam ja toliki opasna, mozes i neki smajli da stavis slobodno :) Pusti mi privatnu poruku kad napravis detaljnu temu, rado cu da se prikljucim. ----------------------------------- VeDe Sre Okt 30, 2013 3:49 pm ----------------------------------- Ma ne odem u krajnost nego mi je stalo a nisam ocekivao da cu biti bas toliko napadnut. A dobio sam i kritike koje su i mene naravno vredjale tipa ravno do kosova i takve stvari, jer to nije istina, ali dobro, nisam hteo da ulazim u svadju i prebacivanja jer znam da sam pogresio i idem dalje da to sve resim i sada znam da mi se tako nesto vise nece ponoviti. I jos nesto, jesam se ja mozda registrovao na forum ranije ni ne secam se kada sam, ali sam ja forum tek poceo pratiti kada sam nabavio veci akvarijum kada je vec bilo kasno. No dobro bilo kako bilo, sadaj esamo bitno da sve prodje OK da mogu i ja ponosno da stavljam slike svog akvarijuma bez lose kritike... evo i smajli :D ----------------------------------- Oljisa Sre Okt 30, 2013 3:57 pm ----------------------------------- Radujem se smajliju ;) Znas sta, nagazio si na mene, a ja spadam u preterano dusevne osobe sa ovog foruma (pitaj kolegu Jovicu, mada je i on slican hhehehe ;)), i tako je ispalo malo ostro s moje strane, sve za dobrobit riba. Drago mi je i da cemo uspeti da nadjemo zajednicki jezik i divim ti se sto si iskulirao moje kritike posto si kako i sam kazes znao da si pogresio i nema sta da se tu 'branis', niti ulazis u svadju sa mnoom nego si strpljivo precutao - eto to je vec jedna jako vazna osobina u akvaristici, ako ne i najvaznija - STRPLJENJE!- nisi ga imao kad si pravio akvarijum, ali imas je u sebi i samo je koristi u akvaristici i vec pola posla govoto!!) :bravo: Ocekujem temu sto pre, koja opisuje sve od nule, pa do toga kako se ribe sada osecaju, mislim sta rade, pa da vidimo sta dalje. Bice puno kolega koji ce biti raspolozeni da te posavetuju i pomognu ti. p.s. A 'ravno do Kosova' je bio moj dojam kako se ti osecaj po pitanju truda da naucis o akvaristici i ponasas se u skladu sa time. Sad vidim da (vise) nije tako i povlacim rec. :P ----------------------------------- Oljisa Sre Okt 30, 2013 3:58 pm ----------------------------------- Radujem se smajliju ;) Znas sta, nagazio si na mene, a ja spadam u preterano dusevne osobe sa ovog foruma (pitaj kolegu Jovicu, mada je i on slican hhehehe ;)), i tako je ispalo malo ostro s moje strane, sve za dobrobit riba. Drago mi je i da cemo uspeti da nadjemo zajednicki jezik i divim ti se sto si iskulirao moje kritike posto si kako i sam kazes znao da si pogresio i nema sta da se tu 'branis', niti ulazis u svadju sa mnoom nego si strpljivo precutao - eto to je vec jedna jako vazna osobina u akvaristici, ako ne i najvaznija - STRPLJENJE!- nisi ga imao kad si pravio akvarijum, ali imas je u sebi i samo je koristi u akvaristici i vec pola posla govoto!!) :bravo: Ocekujem temu sto pre, koja opisuje sve od nule, pa do toga kako se ribe sada osecaju, mislim sta rade, pa da vidimo sta dalje. Bice puno kolega koji ce biti raspolozeni da te posavetuju i pomognu ti. p.s. A 'ravno do Kosova' je bio moj dojam kako se ti osecaj po pitanju truda da naucis o akvaristici i ponasas se u skladu sa time. Sad vidim da (vise) nije tako i povlacim rec. :P ----------------------------------- zokizmaj Ned Nov 24, 2013 11:31 pm ----------------------------------- Jedno pitanje dali se menja trecina vode u toku cikliranja?mislim kupi se akvarijum sve se sredi ukljuci i dok traje cikliranje bez ribica naravno dali je potrebno menjati trecinu vode ili se samo menja voda kad su ribice unutra? ----------------------------------- carpforever Pon Nov 25, 2013 2:50 pm ----------------------------------- samo kad su ribe unutra, ----------------------------------- MilojevicDJ Čet Nov 28, 2013 12:29 pm ----------------------------------- nabavio sam sundjer za filter i po njemu ima kao braon mulja ka da je trulo da li on moze da ubrza cikliranje??? ----------------------------------- jovica Čet Nov 28, 2013 1:00 pm ----------------------------------- Ako si ga izvadio iz nekog drugog filtera koji je vrsio filtraciju, i odmah ga ubacis u tvoj filter, onda moze. Ako si ga izvadio i tako je stajao, osusio se, onda ne moze. ----------------------------------- MilojevicDJ Čet Nov 28, 2013 2:07 pm ----------------------------------- Taj sundjer je kod mog druga u njegovom filteru i filtrira A on sad prestaje da se bavi pa ce mi dati sundjer :D ----------------------------------- njanja Sre Jan 08, 2014 2:49 pm ----------------------------------- Moram jos da pitam, verovatno ste pisali ali nisam sigurna.. da li mi ubrzava cikliranje akvarijuma ako od nekog uzmem neznam 1/3 vode iz vec oformljenog akvarijuma... mislim koliko ubrzava, jer mi je mnogo da cekam 3-4 nedelje da se isciklira? Kazem 1/3 ili koliko je vec potrebno... i koliko onda cekam? Izvinjavam se ako je mozda glupo pitanje :p Unapred hvala na odgovoru! ----------------------------------- bojan86 Sre Jan 08, 2014 3:17 pm ----------------------------------- Ubrzava. Još ako imaš spoljni filter i uzmeš filter masu iz već oformljenog akvarijuma, proces cikliranja će biti dodatno ubrzan. I pored dodavanja vode (i filtracionog materijala), ja bih sačekao bar još nedelju dana da se cikliranje obavlja i tek onda ubacio jednu ribicu na nedelju dana, kao pilot. I ako bude sve ok, polako kreći da ubacuješ stanovnike. ----------------------------------- Maskulin Čet Mar 27, 2014 9:43 pm ----------------------------------- ..sjutra mi stize novi akvarijum,ako u njemu prebacim podlogu i biljke iz starog zajedno sa vodom i ribicama hoce li bit potrebna neka prethodna priprema? ----------------------------------- Coa' Ned Mar 30, 2014 12:00 am ----------------------------------- Ja imam neki unutrasnji filter shark sb 300f. Moze li on posluziti u cikliranju? :) ----------------------------------- Ocean_Soul Sre Nov 12, 2014 12:04 am ----------------------------------- Zanima me da li treba da se tokom cikliranja akvarijuma menja voda svake nedelje(30%, kao što bi inače radili), ili ne treba dirati vodu tih 20 dana? Ako ne, onda kad treba da se počne sa menjanjem vode, da li kada ubacimo ribice? Razmišljam da prve ribice koje budem stavila budu kraljevske neonke, da li je to dobar izbor? Da li su one dovoljno otporne za početak? ----------------------------------- letnjikovac Pet Jan 08, 2016 11:59 pm ----------------------------------- Nista ja ovde ne razumem. Sve sam procitao od A do S i taman kad sam pomislio da mi je sve jasno sad mi nista nije jasno. Neko kaze menjaj vodu dok cikliras drugi kazu nemoj. Neki kazu stavi hemiju drugi nemoj pusti prirodu da odradi to. Sta uraditi nisam pametan. Kao podlogu sam stavio zemlju za cvece 1cm i preko toga 5 napred i jedno 8 cm pozadi kamencica i kvarcnog peska. Spoljni filter i pumpa sve radi kao i grejac. Sipao sam neku Sera tecnost za uklanjanje hlora iz vode koja je cesmovaca. U ponedeljak planiram da stavim biljke. ----------------------------------- Loco-Serbia Sub Jan 09, 2016 12:04 am ----------------------------------- biljke sto vise i sto pre stavi da nebi imao problem sa algama zbog hranljive podloge,slobodno menjaj vodu dok se ciklira akvarijum 1/3 nedeljno i hranis akvarijum prazan tj jako malo hrane bacis,ja ne volim hemiju i isao sam prirodno cikliranje,samo sam malo ubrzao jer sam ubacio filter materijal iz vec formiranog akvarijuma ----------------------------------- nesa69 Sub Jan 09, 2016 2:24 am ----------------------------------- Pošto si stavio zemlju za cveće, menjaj vodu po pola prve dve nedelje. Od te tečnosti nema štete ali ni neke velike koristi. U zavisnosti od potrebne količine vode, neko dodaje odstojalu, neko pravo sa česme, sa ili bez (npr. ja) sredstava za uklanjanje hlora i njegovih jedinjenja. Inače se najbolje pokazao u tu svrhu (izmene vode) FFM od EasyLife. Kupi EasyStart (kultura bakterija) od EasyLife i imaš uputstvo za doziranje i kad i kako dodati ribe. Brzo, lako i jednostavno. Što se tiče pravog cikliranja ono se radi bez izmena vode, sa prethodno pripremljenom hranljivom podlogom, posađenim biljkama i plutajućim biljkama (npr. drezga, pistia ... zavisi od akvarijuma) koje odstranjuju viškove hranljivih materija i sprečavaju bum algi. Takođe se rade testiranja vode na amonijak i ostalo. Inače ovo je pravi tekst koji treba pročitati: http://www.akvarijum.org/forum/uvod-u-slatkovodnu-akvaristiku-t12804.html ----------------------------------- letnjikovac Sub Jan 09, 2016 10:33 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_121030957_20160109_210931-800x450.jpg Mogu li iz ovog malog akvarijuma od 10 litara i 4 ribice da dodam vodu u novi akvarijum mozda ima tih bakterija u njemu? ----------------------------------- nesa69 Ned Jan 10, 2016 12:47 am ----------------------------------- Nemoj, nema tu ništa. Napisah ti Easy Start, ima uputstvo u kome sve piše. Ne komplikuj bez potrebe, odradiće ti ovo posao. ----------------------------------- letnjikovac Uto Jan 12, 2016 2:45 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_181575320_20160112_131009-1024x576.jpg Evo i biljke sam ubacio pa polako videcemo za jedno 2 nedelje stavicu neku ribicu. Ima li neko neki pametan predlog koje ribice staviti? Znam samo da necu zlatne ribice, skalare, a svidjaju mi se botije i bikolori i oni mini ciklidi. ----------------------------------- Loco-Serbia Uto Jan 12, 2016 3:04 pm ----------------------------------- bikolora ja drzim i ume da bude nervozan dosta ako ima jos koja njegove vrste,ako hoces njega moja ti je preporuka samo jednog da ubacis,a em moze dosta da poraste al je dosta teritorijalan kao i ciklidi pa ces imati problem kasnije verujem,bolje da vidis neku drugu kombinaciju.mada kako kazu svaki akv druga prica mozda i bude moglo nekako ----------------------------------- milica.o Pet Mar 25, 2016 11:31 pm Pitanje ----------------------------------- Želela bih da mi pomognete oko postavljanja novog akvarijuma, budući da sam početnik. Pre nedelju dana kupila sam akvarijum novi od 33l, kao i pesak 4kg. Receno mi je da taj pesak operem toplom vodom i posle stavim u akvarijum a da skoljke koje sam hrela da stavim iskuvam i ostavim 20 mim u toj vodi i sve to poslw stavim u akvarijum i sipam vodu, sto sam i ucinila. Nakon dva dana rekli su da bacim tu vodu i sipam novu, u koju je onda stavljen i filter - Altman f101 sa onom cevcicom za koju sam ja onda shvatila da je to onda i filter i pumpa (naravno ispravite me ako je greska), i grejac sam ubacila. Tako sam ostavila dva dana i nakon toga sam stavila 2 biljke -cryptocoryne (sa svega par listica) i stavila na poklopac akvarijuma neonku jacine 8w ta koju mi je receno da moze tako da se stavi. Nakon dva dana su mi rekli da mogu da stavim ribice, i ja sam laički izabrala skalare i rekli su da mogu i dali mi dva. Nakon sto s ih ubacila ponasali su se relativno normalno, ali vec sutradan ujitru poceli su da plivaju unazad i da se okrecu, stvar se pogorsala nakon sto sam ubacila hranu (ali jako malo hrane) i posle par sati su uginuli i izvadili smo ih. Nakon toga sam citala par tema na forumima i shvstila da sam veoma veliku gresku napravila u preranom ubacivanju i izboru ribice (naravno meni je veoma zao sto je tako ispalo ali ja sam potpuno bila ubedjena da ljudi koji rade u toj radnji zapravo znaju sta rade i da me savetuju adekvatno). Izvinite na dugom opisu ali htela bih da mi kazete sta dalje da radim i kako adekvatno da pripremim akvarijum i koje prve robice da izaberem koje su otpornije, odnosno pogodne za prvi ulazak u akvarijum. Unapred hvala :) ----------------------------------- pajche Sub Mar 26, 2016 3:15 am ----------------------------------- Ne vidim razlog zasto bi punila akvarijum pa posle 2 dana opet izbacila svu tu vodu i opet napunila ispocetka, kako sam ukapirao... Kada si isprala pesak i prokuvala sta si imala od dekoracije, postavi sve kako zelis, napuni vodom akvarijum, ukljuci filter pumpu da radi, i ostavi tako par dana (sto vise to bolje - ja sam cekao 15-20 dana ali je veca litraza, ali ostavi makar 4-5 dana) da se stabilizuje voda, proveri temperaturu vode koja je, i ubaci ribice, samo nemoj previse, za pocetak ubaci 2 da vidis kako ce se ponasati, jer koliko znam takvo ponasanje kao sto si navela moze da bude od trovanja amonijakom, uglavnom nestabilizovanom vodom. (neka me ispravi neko ako gresim) Imas i easylife filter medium sredstvo koje mozes da ubacis kako bi se voda stabilizovala i ubrazala proces cikliranja. A od tebe zavisi koje ribice zelis da cuvas. Pozdrav ----------------------------------- io Sub Mar 26, 2016 3:27 am ----------------------------------- posto je sve oprano, prokuvano i sterilno, mirne duse ostavi akv da se isciklira bar 3 nedelje. iako je samo 33 litra, voda je nova, filter je nov, podloga i skoljke, sve je novo novcijato, dakle bez nastanjenih korisnih bakterija. naravno da su se skalari otrovali, od svega, amonijak, hlor, sve zivo, jer u tek postavljenom akvarijumu nema ni jedna korisna bakterija da razlozi bilo sta. jedna biljka ne cini prolece, u smislu, ne moze bas cuda da cini posle 2 dana, a ni posle 4 dana. treba joj vremena da se adaptira, da proradi, da naseli vise od 1 bakterije..... lepo je imati ribice, ali je poenta da one budu zive, tako da uprkos zelji treba strpljenja. ja cekam minimum mesec dana, i to kad stavim iscikliranu vodu i deo starog filter materijala, tako da za sve novo i cisto ne vidim problem da se ne saceka bar 3 nedelje. nece ribice nikud pobeci iz radnje, a da tako random crkavaju i nije bas prizor i moze te obeshrabriti u startu u daljnjem bavljenju akvaristikom. zato lepo sacekaj, strpljenje pre svega.... srecno! p.s. ne kazem da neke ribice nece preziveti, ali cemu zurba? ----------------------------------- milica.o Sub Mar 26, 2016 10:09 am ----------------------------------- Hvala puno! :) Sačekaću da se isciklira 3 nedelje, pa onda polamo i ribice da dodju :) ----------------------------------- Rainmaker Pet Maj 06, 2016 5:16 pm ----------------------------------- Koliko mogu korisne bakterije da izdrze bez kiseonika? ----------------------------------- ludidzora Sub Mar 11, 2017 8:03 am ----------------------------------- Ajde da pitam nesto na brzinu, formiram no i akvarijum, vec je bio u upotrebi, oprao sam ga iz nutra samo sa vodom bez hemikalija nekih. Filter je u haubi, fabricki TOP, sa keramikom, belom fatom i na vrh jedan sloj plavog sundjera. Voda obicna cesmovaca, (sa Malte, neki kazu da je crpe iz mora, probao je, nije slana, ima hlora) stoji od juce u akvarijumu i cekam da hlor ispari pa sam planirao danas da upalim pumpu itd... Zanima me da li treba da koristim aktivni ugalj prilikom cikliranja, da ga ocistim od eventualno nekih hemija, ili da ostavim kako jeste? Hvala... :) ----------------------------------- Bojan Sub Mar 11, 2017 8:17 am ----------------------------------- Mislim da mozes i bez aktivnog uglja. U fazi cikliranja nisam nikad koristio aktivni ugalj i nisam primetio nista lose da se desilo. ----------------------------------- nikouro Sub Mar 11, 2017 10:43 am ----------------------------------- Citajuci o hloru u vodi u vecini slucajeva sam nailazio na tekst gde se pise da hlor u vecoj meri ispari tokom pretakanja vode iz suda u sud. Tome doprinosi i veca koncentracija kiseonika, npr rasprsivac ili komesanje vode. Hloramin je nesto drugo. On ostaje duze u vodi ali je manja koncentracija pa u vecini slucajeva nije opasan. Opet, koncentracija i hlora i hloramina zavisi od mesta do mesta tj od "fabrika" voda i njihove "politike". Aktivni ugalj nije preporucljiv na pocetku tj tokom cikliranja. Vezuje za sebe bakterije koje treba da ucestvuju u nutrifikaciji. ----------------------------------- ludidzora Sub Mar 11, 2017 11:03 am ----------------------------------- Ok, znaci samo vata, keramika i udri... :) ----------------------------------- ludidzora Sub Mar 11, 2017 11:04 am ----------------------------------- Da pitam jos, da li mogu da startujem pumpu, sipao sam vodu pre 12h, zbog hlora, mada rekoste da vecina ispari prilikom pretakanja... :/ ----------------------------------- nikouro Sub Mar 11, 2017 11:10 am ----------------------------------- Pumpa se aktivira odmah posto se sistem poveze. Nema razloga da pumpa ne radi ako si povezao akvarijum sa filterom i obratno. Filter materijal ces korigovati vremenom. Za sada ti je najbitnije da imas dosta povrsina za nutrifikaciju. Plavi sundjer, keramika, razno razni prstenovi, lava ... bilo koja povrsina gde ce ti se stvarati bakterije je dobrodosla. Takodje, i pesak u akvarijumu ucestvuje u celoj prici. Ja bih ti preporucio da ako si u mogucnosti od nekog starijeg akvariste tj od vec formiranog akvarijuma uzmes deo mehanicke filtrasije, onaj prljav, i ubaciu u fiter da bi ubrzao cikliranje :) ----------------------------------- vlajko :) Sre Apr 12, 2017 12:48 am ----------------------------------- Imam mali problem koji vi iskusni verovatno lako mozete da resite... :) Dakle resio sam da kupim jedan polovni akvarijum, jeste zapusten i prljav od algi i kamenca al nadam se da sve to moze da se ocisti i sredi. Menjam celu unutrasnjost akvarijuma. Ima nekoliko ribica koje idu uz njega, al njih cu da preuzmem dan, dva kasnije jer kao sto sam rekao vec, moram da ocistim onaj :) Akvarijum ima spoljni filter ALEAS Ae-1081 Moje pitanje je - da li da ostavim ja taj filter tako kako jeste, znaci da ga ne cistim nikako zbog te kako vi kazete bioloske ravnoteze i zbog toga sto mi se zuri da ubacim ribice u akvarijum? ----------------------------------- vlajko :) Sre Apr 12, 2017 11:13 pm ----------------------------------- Pomoc drugari :( ----------------------------------- Bojan Ned Apr 16, 2017 11:44 am ----------------------------------- Ako je akvarijum bio aktivan mozes ostaviti filter. ----------------------------------- Uros Kg Čet Apr 20, 2017 2:39 pm ----------------------------------- Imam pitanje, naime, akvarijum mi se ciklira 5 dana i ubacujem svaki drugi dan pomalo hrane, sad sam video da se oko te hrane stvorila neka opna, ne znam da li to tako treba, da li je to normalan proces raspadanja hrane, to izgleda ovako: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_165854657_rsz_img_20170420_142504.jpg ----------------------------------- Ilijaaa1 Sre Dec 20, 2017 6:36 pm ----------------------------------- Jedno brzinsko pitanje, tiče se ove teme. Period cikliranja, može li se početi riječnom vodom, tj. je li bolje nego sa gradskog vodovoda?Inače planiram ciklirati akv od 80l naredne 3-4 sedm.! Pozdrav za sve ----------------------------------- Mladen82 Sre Dec 20, 2017 6:42 pm ----------------------------------- Ja ne bih stavljao rečnu vodu nikako. Česmovača je proverena i svi je koriste. Ne znam odakle si ali predpostavljam da ti je voda sa česme za piće. Voda sa reke može da sadrži razne bakterije na koje veštački uzgajane ribice nisu imune. ----------------------------------- Ilijaaa1 Sre Dec 20, 2017 6:48 pm ----------------------------------- Trebinje, Hercegovina. Voda za piće je možda i najkvalitetnija u Regionu, mada je i rijeka još, koliko je moguće, čista i nezagadjena, ali vjerujem da si ipak u pravu! ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Dec 20, 2017 7:16 pm ----------------------------------- Poslusaj Mladena, jer ukoliko je uzmes iz reke moraces sam da je prociscavas aktivnim ugljem i sa jos par preparata, jeste da ima kulturu bakterija, ali moguce je da ima i parazita koje mozes da resis jedino jacim hemikalijama, posle toga nikako ne moze biti bezbedna za ribe koje ces ubacivati i produzava se sam period pocetka cikliranja.. ----------------------------------- Ilijaaa1 Sre Dec 20, 2017 7:19 pm ----------------------------------- Pretpostavljao sam, ali volim konsultovati ljude koji znaju. Hvala ----------------------------------- Spavalica13 Uto Okt 22, 2019 12:41 am ----------------------------------- Napunila sam akvarijum vodom, postavila podlogu (kvarcni sljunak) i posadila biljku.. Pumpu jos nisam nabavila tako da sumnjam da ce uspeti da se isciklira bez toga.. Posto voda ova stoji vec ima 7 dama ovako, u Krajem ove nedelje uzimam pumpu kao i kulturu bakterija (easy life) i jos neke preparate za biljku kao i za prevenciju od bolesti za ribice pa me sad zanima da li na ovu vodu treba da promenim ili u ovu mogu staviti filter i pokrenuti..? ----------------------------------- Bojan95 Uto Okt 22, 2019 1:35 am ----------------------------------- Spavalice Nisi morala da sipas vodu dok ne nabavis pumpu i ne sastavis filter. Kad je vec takvo stanje, promeni 2/3 vode pusti pumpu da radi i otpocne cikliranje. Naravno ja ne vidim kakvo je stanje sa tom vodom koja ti je stajala u akvarijumu, ako nije mutna i ne oseti se mozes da ostavis deo te vode. Ne predlazem ti da sada u akvarijum ubacujes bilo koje preparate za biljke i ribice jer ako imas samo tu jednu biljko to ti je skroz nepotrebno. Mozes da kupis easy life filter medium, preparat za prociscacanje i poboljsanje kvaliteta vode, sipas po uputstvu i sutradan kad se voda ocisti od hlora dodas kulturu bakterija. Da mi mogli lakse da ti pomognemo otvori temu o svom akvarijumu u podforumu akvarijumi. ----------------------------------- Spavalica13 Uto Okt 22, 2019 10:12 am ----------------------------------- Uh to sam zavoravila da napisem da je voda maalo mutna i oseti se malo onako na bajato.. Ma ja sam kislila da cu sutradan kupiti pumpu, medjutim iskrsne nesto drugo i eto.. 😒 Hvala na savetim, prpmenicu ja najbolje sto vise vode mogu pa krenuti ponovo ----------------------------------- chaosad Uto Okt 22, 2019 10:51 am ----------------------------------- nema koristi od toga što je stajala nepokretna voda nedelju dana bez filtera i dalje si na nuli sa cikliranjem,ustajala se i pretvorila u baru,najbolje sve to prospi i sipaj svežu kad staviš filter.ne treba ti ni hrana za jednu biljku ni hemija za prevenciju zdravlja riba kako kažeš,najbolja i naj jeftinije sredstvo je čista voda i filltriranje, lekovi i hemija su skupi,bolje da uložiš u što veći filter i kvalitetan filter materijal pa ti lekovi i druga hemija nikad neće trebati.kasnije kad se razrastu biljke trebaće tečna prihrana ali za to ima vremena. ----------------------------------- Spavalica13 Uto Okt 22, 2019 11:27 am ----------------------------------- Akvarijum je oko 30 litara mozda malo vise, mislila sam da uzmem atman hang on filter 0400, grejac imam nov od 50w, postavila bih rasprsivac manji.. Da li je to sve okej ----------------------------------- Bojan95 Uto Okt 22, 2019 2:00 pm ----------------------------------- Spavalice Tema je cikliranje akvarijuma..postavi ova pitanja na svojoj temi u odgovarajucem delu foruma, cisto da ne zatrpavamo ovu temu postovima koji sa njom nisu u vezi. Tu mozemo da se raspisemo o svemu sto te zanima. :wink: ----------------------------------- Spavalica13 Uto Okt 22, 2019 2:58 pm ----------------------------------- Aa u redu ,izvinjavam see. Od skoro sam ovde pa ne znam bas kako sta funkcionise. Hvala jos jednom ----------------------------------- Wingpal Sub Okt 26, 2019 10:51 pm ----------------------------------- Ps Poštovanje svima. Pre par dana kupio sam korišćen akvarijum od 80 l i sada planiram njegovo formiranje pa imam par pitanja. 1. U njemu se nalazi vata i biokugle, Da li je potrebno to sve da zamenim, jer su prilicno čisti? Mogu da iskoristim staro? 2. Ima nekih 20-ak biokugli u filteru i da li mogu da ih perem? Znam da gube bakterije, ali me zanima da li moram da kupujem nove? 3. Cime je najbolje da operem iznutra avarijum? Problem je sto imam ugradjeno kamenje u zadnji deo, pa je prilicno tezak, a ne bih da ostanu neke stetne hemikalije u njemu. Kamenac konkretno. 4. Koliko sam shvatio kada sve pokupujem od opreme, samo česmuša i jedno dve nedelje da se stavlja hrana pa onda pilot ribice npr. tetre? 5. U prodavnici mi rekoše da kupim neke keramičke perle. Za čega to služi? 6. Da li mi treba u filteru onaj sundjer i aktivni ugalj? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_157212304_1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_104808204_2.jpg Hvala mnogo na odgovorima! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_157212304_1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_104808204_2.jpg ----------------------------------- Wingpal Sub Okt 26, 2019 10:53 pm ----------------------------------- Izvinjavam se za prethodnu poruku, nesto nije dobro formatirana. Hvala na razumevanju. ----------------------------------- Bojan95 Ned Okt 27, 2019 1:00 am ----------------------------------- E ovako 1 mozes da ostavis i vatu i biokugle, properi biokugle i slobodno ih ponovo vrati u filter. Sto se tice te tvoje vate koju imas, mozes da je koristis ali nema potrebe da je imas u toj kolicini. Ostavi samo 2-3 sloja te vate. Ona se koristi samo za mehanicku filtraciju. Umesto nje filter popuni onim plavim sundjerima, imas ih uglavnom u svim radnjama. 3 Ako zelis da skines kamenac, mozes ga sastrugati ziletom, kreditnom karticom, grubljom stranom kuhinjskog sundjera, nekom meksom zicom za sudove...Ako zepis da detaljnije oribas celo staklo mozes koristiti i sirce, samo lepo posle isperi akvarijum. 4 Ne nisi dobro shvatio. Nema potrebe da dve nedelje ubacujes hranu u prazan akvarijum. Cikliranje je tema o kojoj svako ima neko svoje misljenje i neki svoj nacin. Ako si strpljiv preporucujem ti cikliranje otprilike oko 4 nedelje. Mozes na pocetku ubaciti malo hrane, ali ne svaki dan, eventualno jednom ili dva puta. Prve pilot ribice posle dve nedelje. Posto se cikliranje zavrsi ribice dodajes postepeno. Ako je tvoj krajnji cilj 20 ribica, ubaci ih u vise tura a ne sve da bubnes odjednom. Ako nemas toliko strpljenja mozes da kupis sera nitrivec i dodas ga po uputsvu. Ja ga koristim i prve ribice ubacim posle 10ak dana, iako po preparatu pise da mogu i znatno ranije. 5 keramicke perle..keramicki prstenovi, valjci..manje vise je to jedno isto i ima istu svrhu...sluze za biolosku filtraciju vode, u njima se nastanjuju i razmnozavaju korisne bakterije. Sto i jeste cilj cikliranja. Dobto su ti rekli, treba ti to , stavi ih na dno filtera, ispod vate i plavog sundjera Ja koristim Sera siporax. 6 Sundjrr ti treba, porozniji je od vate i nece ti usporavati protok vode kao sva ta vata ako je ostavis u toj kolicini. Aktivni ugalj ti po meni nije potreban. On sluzi za hemijsku filtraciju, koristi se uglavnom posle lecenja ribica, da ukloni stetne materije nastale upotrebom lekova. Ako ispostujes cikliranje, sto je za pocetnika najvaznije uspostavices biolosku ravnotezu u akvarijumu i neces posle imati problema. Savetujem ti da detaljno iscitavas teme na ovom forumu jer mozes ovde da nadjes sve sto te zanima. Evo i ova tema na kojoj si postavio pitanja ce ti biti korisna da polako krenes na pravi nacin. ----------------------------------- peconis Ned Okt 27, 2019 12:37 pm ----------------------------------- Ja bih tu vatu bacio, jer to najjeftiniji filter materijal a ko zna sta je sve proslo kroz nju i koliko je prljava. Od filter materijala u filter bih stavio sledece ovih redom (od vrha ka dnu) -sundjer sa sitnim rupama, koji sluzi za mehanicku filtraciju krupnijih cestica (peres ga u staroj vodi iz akvarijuma kad menjas vatu) -filter vata u debljini od 2-3cm, koja sluzi za mehanicku filtraciju sitnijih cestica (koju bi menjao jednom u mesec ili dva, tj kad se skroz zaprlja) -keramika za biolosku filtraciju u debljini koju mozes da isfinansiras, bilo bi pozeljno izmedju 5 i 10cm(u ovoj kombinaciji ona trajno stoji i ne pere se) -sundjer sa krupnim rupama za biolosku filtraciju, do dna akvarijuma, ili napravis neke distancere da bude na 5cm od dna, kako bi prilikom ciscenja filtera mogao da usisas ispod (isto se sam sundjer ne vadi i ne pere) Moje subjektivno misljenje da je ovo najbolja kombinacija filter materijala, malo skuplja ali ako ti je bitno celokupno stanje akvarijuma i zivog sveta, definitivno isplativa. Te biokugle imaju vrlo malu povrsinu koju bakterije naseljavaju i vise sluze da popune prostor nego sto zapravo vrse neku biolosku fitraciju. ----------------------------------- Wingpal Pon Okt 28, 2019 10:45 am ----------------------------------- Hvala vam dobri ljudi! :) ----------------------------------- Ognjenn Pon Feb 24, 2020 2:07 am ----------------------------------- Poštovanje svima, Izvinjavam se unapred ukoliko se ponovim sa pitanjama i nedoumicama u vezi kojih su vas početnici kao ja već gnjavili. Pokušao sam da pregledam forum koliko god je moguće, ali mi je sve po malo konfuzno (previše informacija u kratkom vremenu). Konkretno, kupio sam instiktivno Juwel Rio 125 pre 7 dana, svideo mi se. Prodavačica u Pet centru mi je rekla da ima sve u njemu samo plati i vozi i rekoh ajde. Izgleda da nije baš tako :) Ja sam pokušao da pratim instrukcije koje sam brzinski pohvatao: - postavio sam akvarijum u dnevni boravak, nekih 4 metra sa jedne i sa druge strane od prozora (izvora prirodne dnevne svetlosti) i nekih 2.5 metra od prvog grejnog tela - kupio sam 20 kg šljunka, ali sam stavio samo 10 kg pošto mi je prodavačica rekla da treba da bude nekih 2cm otprilike debljina podloge (10 kg je napravilo podlogu 3-4cm debljine, odokativno). Pre stavljanja, šljunak sam proprao pod mlakom vodom kroz sito dok god je voda bila prljava. Takođe sam kupio kesu nekih kamenčića, drveće i još neke drangulije koje sam samo oprao pod mlazom vode pre stavljanja - formirao sam pumpu i filter prema upustvima, stavio sam i jednu malu kesicu koju proizvođač preporučuje da se stavi između filtera a dobija se uz set (iskreno ne znam šta je u pitanju, pakovano je kao singl važne maramice kraj 80-ih početak 90-ih) i odmah ih pustio da rade, grejač sam stavio na 24 stepena - kupio sam tri biljke (jedino one nisu izgledale kao da imaju pegavi tifus), prodavačica mi je rekla da ih razdvojim što sam ja i uradio - u vodu sam sipao Dajana start plus, 25ml prema upustvu, kontaktirao sam proizvođača da mi odgovori da li treba da se sipa još ili je to jednokratno sredstvo, valjda će odgovoriti - svetlo sam palio 8 sati, recimo od 9h pa do 17h Sve mi je izgledalo ok, čak se i jedan mali pužić pojavio(ne znam dal je to dobro ili loše i odakle se stvorio). Elem, pošto je dečiji raspust produžen, skoknuo sam sa porodicom na odmor i zamolio majku da dodje i pali i gasi svetlo svakog dana u isto vreme. Kada sam se vratio danas zatekao sam drugačije stanje: - od tri vrste biljaka dve stagniraju, čak mislim da je jedna beživotna, treća je duplo porasla, nažalost ne znam kako se zovu ova koja je napredovala liči na bokvicu, zelena je ali ima jedan crvenkasto braonkast list - pojavila se jedna zelena mrlja na pesku kvadratnog oblika, 1 cm recimo (liči kao budj koji se hvata na babin džem) i na jednom mestu ispod biljke mi se pojavilo jedan zeleni kamenčić Iskreno ovo me je veoma zabrinulo pošto sam se uplašio da sam sve upropastio i nisam siguran šta da radim. Moj plan je da izvadim ovu zelenu tvorevinu i kamenčić i da smanjim foto period na 6 sati dnevno, moje pitanje je da li je ovo prava akcija za ovo ili da krenem sve iz početka? Takođe mi je plan da sutra uveče (danas) odem i kupim još biljaka, raspršivač vazduha, potrebnu aparaturu i ko zna šta mi još uvale trgovci, ali me je sad malo strah pošto veliki broj vas je rekao da im se ništa neveruje. Zamolio bih vas za savet pre nego što dođem do zlih trgovaca :) Unapred zahvalan, Ognjen ----------------------------------- peconis Pon Feb 24, 2020 3:07 am ----------------------------------- Pozdrav Ognjene! :D Prvo, kupi digitalni tajmer i prikaci svetlo na njega, mislim da je trosak od 500 dinara smesan u odnosu na taj akvarijum. :D Ja bih stavio da svetlo radi 5 sati, pa 2 sata pauza, pa se opet pali i radi jos 5 sati. Znaci 5-2-5 varijanta, cisto da bi alge bile koliko-toliko pod kontrolom. Ili stavi da svetlo radi 10 sati u kontinuitetu ako ti je lakse. Slobodno moze i kasnije da se pali, da bi i uvece mogao da uzivas u akvarijumu(npr od 12 do 22h). Drugo, ako planiras da imas ubiljen akvarijum potrebna ti je hranljiva podloga za biljke i solidno osvetljenje. U tom pesku ce ti uspevati samo bas otporne biljke tipa kriptokorina, bakopa, valisnerija i slicno. Ili biljke kojima nije potrebna hranljiva podloga kao sto su Anubie, Mikrosorumi, razne vrste mahovina, kladofora ... Ali ni one nece biti u "punom" sjaju u trenutnim uslovima. Sto se tice pripreme vode, moje savet je da kupis preparate od proizvadjaca easy-life koji se zovu FFM i Easy Start. Prvi preparat cisti vodu od hlora, hemije i teskih metala a drugi uspostavlja biolosku ravnotezu sa kulturom korisnih bakterija koje vrse biolosku fitraciju vode. Na pakovanju postoji detaljno uputstvo. Pre ubacivanja ribica, pozeljno da je prodje bar dve nedelje. Sto se tice pumpe za vazduh, ona je nepotrebna ukoliko pumpa iz filtera razbija povrsinu vode, da ne kazem "zubori". Ili ukoliko sam izlaz iz filtera ima nastavak da vuce vazduh sa povrsine. Verovatno puno informacija za pocetak, ali prelistaj malo forum i pre kupovine ribica dobro razmisli kako bi zeleo taj akvarijum da izgleda u nekom buducem periodu. Kupovina ribica i biljaka u fazonu sta ti se prvo svidi se uglavnom zavrsi lose, tako da istrazuj malo po internetu i promisljeno uklopi buduce stanovnike akvarijuma. Akvarijum koji si kupio je lep i prilicno veliki za pocetak, tako da mozes da biras koji ces tip akvarijuma da napravis (ciklidni, biljni, biotopski i sl.), nema potrebe da od njega napravis baru. :D ----------------------------------- Ognjenn Pon Feb 24, 2020 12:11 pm ----------------------------------- Peco, hvala na brzom odgovoru! Kupujem digitalni tajmer danas obavezno, baš sam se pitao kako ljudi koji se bave akvaristikom idu na odmor, koliko ljudi je potrebno da se angažuje u avgustu da pali i gasi svetlo ljudima koji su na odmoru :D Izvadio sam ove alge i sada ću pokušati da guram taj režim 5-2-5 i da vidim da li će se ponovo pojaviti. Što se tiče podloge odmah sam znao da je šljunak greška, ali možda to i nije loše za moj nulti nivo poznavanja akvaristike. Danas ću pokušati da pronadjem u nekom od Akavarijum centara neke od biljki koje si mi preporučio. Suštinski meni trenutno estetika uopšte nije bitna (bila mi je primarna pre nedelju dana), koliko sam ja skapirao najbitnije je formirati biološku ravnotežu vode i to je korak broj jedan. Ukoliko to uspem onda je posle lakše "igrati" se sa drugim stvarima. Preparat koji sam ja kupio je suštinski isto što i FFM koji si mi ti preporučio, uklanja hlor, teške metale, hrani bilje, poboljšava digestivni trakt riba itd. Tako da realno treba da kupim Easy Start, pošto se plašim da ne preteram sa hemijom. Jedno pitanje, zeleni sunđer u filteru ima bakterije i mikroorganizme i prema upustvu on za dve nedelje obogati vodu i potpomaže stvranje biološke ravnoteže, da li će biti problem ukoliko vodu tretiram i sa Easy Start-om? U skladu sa tvojim opisom kada je potreban raspršivač vazduha mislim da meni nije potreban, izlaz iz pumpe je nekih 3 cm ispod površine (on pravi određeno strujanje vode, ali to je valjda ok), a vodu vuče ispod površine vode, sve se nalazi u jednoj konzoli. Što se tiče ribica ja sam mislio da kupim 5,6 neonkica za jedno 10-ak dana i ja tu ne bih ništa više dodavao dok se ne uhodam makar malo, evidentno je da ću morati da kupim i jedan manji akvarijum kao rezervni kada budem odlučio da menjam podlogu u akvarijumu. Ja sam mislio da prvi put menjam trećinu vode za 20 dana, nadam se da je to ok i da neće biti bara do tad :) Hvala još jednom :) Pozdrav! ----------------------------------- ASX Pon Feb 24, 2020 1:55 pm ----------------------------------- Obavezno kupi Easy start i stavi ga po uputstvu. sto se tice pumpe za vazduh trebace ti kad se budu ribice i biljke nastanile jer Juwel pumpe ne razbijaju povrsinu... cesmica se okrece blago ka dnu da bi cirkulacija vode bila dobra ----------------------------------- Djordj Pon Feb 24, 2020 5:38 pm ----------------------------------- Nemoj da se sekiras sto imas kojesta u akvarijumu. Sve je to normalno za pocetak. Samo strpljivo. Ne znam kakav sljunak imas ali ako se tebi svidja ne vadi ga.Uzmi malo zemlje za cvece i pomesaj sa vodom da dobijes blato. Razvuci blato na neku tacnu da bude debelo oko 5mm i stavi u zamrzivac da se zaledi. Kad se zaledi izlomi ga i te komade zavuci ispod sljunka gde planiras da imas biljke. Kod mene je tako i nista ne fali Smanji svetlo na 4-2-4, pusti jedno 3 nedelje da vrti do ubacivanja riba i ubacuj ribe po malo. Menjaj vodu 30% nedeljno I nemoj sa hemijom da preterujes UZIVAJ ----------------------------------- Ognjenn Pon Feb 24, 2020 10:40 pm ----------------------------------- @ASX Kupio sam Easy start i pumpu za vazduh. Okrenuo česmicu blago na dole, hvala na savetu! :) @Djordj Sada ću da umesim zemlju i vodu i da stavim da se zaledi, mislim da će do ujutru da bude zamrznuto. Pitanje, kada izlomim zemlju i postavim ispod peska, posle koliko otprilike mogu da zasadim biljke? ----------------------------------- akuar Ned Mar 01, 2020 11:30 pm ----------------------------------- Mozes odmah da zasadis biljke. ----------------------------------- Ognjenn Pon Mar 02, 2020 4:27 pm ----------------------------------- Zasadio sam ih odmah i sve su se oporavile, još sam im dodao Sera Florenette ispod korena moguće je da im je i to pomoglo. ----------------------------------- ivan_91 Pet Dec 11, 2020 6:27 pm ----------------------------------- Uzeo sam takodje JUWEL 125, stavio podlogu za biljke, preko toga sljunak. Nakon toga sam napunio akvarium i dodao dva preparta Easy start i Filter medium. Voda se nakon 3 dana nije izbistrila od ova dva preparata iako na uputstvu kaze da bi trebala da se izbistri nakon par sati. Filter je ova tri dana radio koliko i svetlo, 8h dnevno. Sad na oba preparata pise da se muckaju pre sipanja sto naravno nisam uradio, da li da krenem iz pocetka ili ima nade da ce se voda izbistriti ? U akvarijumu trenutno imam samo par biljki. ----------------------------------- Blue Pet Dec 11, 2020 10:45 pm ----------------------------------- Ako sam dobro shvatio, filter radi 8h u toku 24h? ----------------------------------- ivan_91 Ned Dec 13, 2020 12:48 pm ----------------------------------- Ako sam dobro shvatio, filter radi 8h u toku 24h? Shvatio sam gresku, filter sad radi 24/7, dodao jos 10-ak l vode - nije bio na min, i u roku od par h se voda razbistrila. :) ----------------------------------- Boki2000 Pon Mar 29, 2021 2:53 pm ----------------------------------- Cao,je l mogu da ubacim filter masu iz stabilnog akvarijuma koji je odstojala cesmovaca: ph oko 7.5ph i gH 15+ u nov akvarijum gde planiram da drzim ramireze i gde ce biti Ro voda (6.6ph i ~2 gH).Dakle pitanje je da li ce pomoci pri cikliranju akvarijuma i da li se nece desiti nesto nepozeljeno u samom balansu sistema,poz