----------------------------------- chikavili Uto Feb 19, 2013 9:33 am ----------------------------------- I sad ako je to neko rekao,to je istina,cinjenica je da su tebi pocrkali ramirezi i da su u tvojim ocima oni neverovatno osetljivi,a moji su opet zdravi kao dren,a bilo je nekih momenata da pravo kazem.Na nama je da napravimo ambijent kakav treba i do bolesti najverovatnije nece doci,a opet tu je i stvar gde si pazario ribu... Ja cvrsto stojim iza toga da ramirezi nisu pipavi,kao ni diskusi (njih navodim zato sto se takodje cesto spominje nesto slicno ovome sto si ti objavio),ima mnogo pipavijih vrsta ribe. Ne treba toliko trositi vreme na "zaplasivanje" neupucenih na to da je neka riba preosetljiva,moje misljenje je da treba vise vremena trositi na objasnjavanje kako da se priblize neki uslovi i pravilan start i odrzavanje akvarijuma ljudima koji u to nisu upuceni,naravno onima koji za to pokazu interesovanje. Sve je moguce,ako se nesto ne zna,ne znaci da ne treba da se nauci o tome. Na mnogo mesta sam procitao da su Ramirezi osetljivi i to pre nego sto sam ih uopste uzeo. Na svim mogucim akvaristickim sajtovima na svetu, ribe dele (izmedju ostalog) na osetljivije i izdrzljivije. Na svim sajtovima neke ribe jednostavno ne preporucuju pocetnicima... i tako dalje. I ja sad treba sve to da ponistim zato sto ti nisi imao problema sa svojim ribama i dosao si do zakljucka da je osetljiva riba urbana legenda. Izvini, postujem tvoje misljenje, ali u ovom se definitivno ne mogu sloziti. Da li stvarno mislis da je lepo i korisno apsolutnom pocetniku preporucivati da drzi ribe za koje mnogi kazu da su osetljive? Ja sam znao u sta se upustam kada sam kupio Ramireze. Polomio sam se da im priustim najbolje uslove koje sam mogao. Cak sam i preterivao u brizi prema njima. I dan danas ne znam sta je iniciralo njihovu bolest i uginuce, a da pri tom svim ostalim ribama nista nije falilo ni tada, ni kasnije. I ne verujem da sam kupio bolesne ribe, s' obzirom da su uginule tek 3-4 meseca nakon kupovine, a da za to vreme nisu pokazivale nikakve znake bolesti ili necega sumnjivog. I na kraju, nisam odustao od Ramireza, omiljene su mi ribe, ali ce sacekati da ja steknem vise znanja i iskustva... sto nas vraca na pocetak price - nisu za pocetnike!!!