Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 CO2 boce Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
PAN
Akvarista



Registrovan: 30 Okt 2016
Poruke: 64
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 11:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav,

Imam malu JBL bocu od 0.5l sa odgovarajućim manometrima i sve za sad šljaka super ali imam par nedoumica (strahova) u vezi sa CO2 bocama:

1. Da li je neophodno da CO2 boca za akvarijum bude atestirana i zasto? Koje su opasnosti, da li te male boce sa CO2 gasom mogu da budu na bilo koji način opasne izuzev da moze da padne na nogu i da povredi nekoga Smile ?
2. Da li boca mora da stoji uspravno i zašto (negde sam video da bi trebale)?
3. Na šta još trebam da obratim pažnju kod korišćenja CO2 boca?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 27, 2018 11:03 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 3:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1. Boca mora da bude atestirana, da bi znao da je bezbedna za upotrebu, i da ne izazove neki haos po stanu. Unutra je gas sa pritiskom od preko 50 bara, i ako nesto nije u redu sa ventilima, moze biti opasno.
2. Nikad nisam video da stoji vodoravno nijedna boca sa gasom (osim mozda kad se transportuje), a ne znam ni kako bi ti stajala sa manometrom i svim ventilima vodoravno.
3. Kad koristis bocu, najvaznije je da bude atestirana, da ne bi doslo do havarije. Ukoliko nije atestirana, uzimaj to cudo i nosi da ti urade atest, da ne bi bilo posle problema. Ventili treba da budu dobro zavrnuti, da ne dodje do curenja, i to je otprilike to. Nije neka velika nauka, ali mozda neko jos ima neki savet, ja ne mogu da se setim trenutno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PAN
Akvarista



Registrovan: 30 Okt 2016
Poruke: 64
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Sre Nov 28, 2018 9:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, znam i ja da treba da bude atestirana ali sta to zapravo znaci? Sta joj rade pa boca postane bezbedna a sad nije. Jeste pritisak 50 bar ili cak nesto vise ali ne verujem da moze da eksplodira, u najgorem slucaju mozda iscuri, al co2 nije otrovan pa opet nikakva steta? Ili gresim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ASX
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2018
Poruke: 93
Lokacija: Beograd Vozdovac

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 9:05 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Atest znaci da se odnese boca i proveri da li moze ventil i ona sama da izdrze pritisak, sve se stavlja na veci pritisak i proverava se u vodi da li pusta, naravno ako pusta servisira se ventil ako je moguce, to jest zaptivne gumice, ili sam ventil ali ti to onda bude preskupo. moze da eksplodira ventili i izleti on moze da povredi nekoga, sama boca ne moze da eksplodira to se ne desava, gas nije opasan i ako iscuri samo je trosak Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
PAN
Akvarista



Registrovan: 30 Okt 2016
Poruke: 64
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 3:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, hvala puno.

Čuo sam dosta ljudi kaze atestiraj, a opet dosta ljudi kaze da ne mora posto gas nije otrovan i zapaljiv, opet niko nema baš razumno objašnjenje ni za "DA" ni za "NE". Ja sam jednom pitao koliko košta i rekoše mi bruka cenu (u Messer-u) ne sećam se tačno koju, mislim da prevazilazi cenu moje male boce.
Pritisak od 50bar jeste relativno visok, ali ne ide mi u glavu da ventil može da izleti jer je zavijen navojem u bocu.

Da li neko zna nešto u vezi sa položajem boce, meni stoji horizontalno okačena na neke nosače (jedino tako je mogla stati, nemam mesta)? Da li možda može da se stvori neki kondez ili izdvoji neka prljavština pa da ne uleti u ventil?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ralke
Akvarista



Registrovan: 27 Feb 2016
Poruke: 187
Lokacija: Surcin/Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 11:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Atestiraj da budes siguran. Boca bi trebala da stoji uspravno...znas ono,kako bog zapoveda.. nema tu nikakvog kondenza i slicno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
m.vlacina
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2017
Poruke: 222
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Nov 29, 2018 11:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pazi sad, guma nalumpana na 5 bara drzi autobus, a 50 bara mislim da moze labavi ili pokvareni ventil da izbija i napravi ti haos u kuci/stanu. Ali sto bi se reklo, tvoja kuca, tvoja pravila. Trebalo bi da imas atest na boci, utisnut datum, pa ako je to okej, miran si. A bocu svakako uspravi, to ne treba komentarisati. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Trajanje co2 boce jajzy Ostala oprema 0 Ned Feb 28, 2016 9:52 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka pomoć u vezi boce sa CO2 ivojovo Uradi Sam (DIY) 8 Uto Jun 16, 2015 3:26 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Redosled ventila, regulacija CO2 boce cvelegoa Ostala oprema 11 Sub Apr 05, 2014 8:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoć oko povezivanja CO2 boce Raziel84bg Ostala oprema 30 Sub Feb 23, 2013 10:58 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Punjenje boce za co2 pallmall Ostala oprema 11 Pet Feb 08, 2013 5:35 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License