----------------------------------- Icethunder Ned Jan 05, 2014 11:05 pm Re: CO2 i talasanje povrsine ----------------------------------- [quote="jubej"]Par puta sam procitao na forumu da se prilikom dodavanja Co2 izbegava talasanje povrsine. Medjutim na ovom klipu, koji sam malopre video na FB stranici, vidi se upravo suprotno. Moze li neko da objasni da li zaista talasanje povrsine ima neki efekat i kakav u odnosu na Co2? Evo da iznesem svoje mišljenje,prvo ovaj kao i svaki drugi forum treba da ima samo jednu svrhu a to je razmena misljenja i informacija gde sujetu treba ostaviti po strani. Drugo nema sveznajućih učiš dok si živ,ja lično uvek na svojim greškama. E sad sto se tice tvog pitanja ja ću izneti samo svoj subjektivni stav:Kaži mi sta vidis koda promućkaš kiselu vodu.coca colu itd?Da mehurici co2 pokusavaju da se oslobode i pobegnu u atmosferu.Svaki neuravnotežen sistem pokušava da se uravnoteži.Agitacija površine vode je jako dobra jer se preko nje odvija razmena gasova voda-vazduh,vazduh-voda.E sad u prirodi je situacija takva da c02 u vodi ima ima više nego u vazduhu,al zbog raznog raspadnog produkta.Ali je problem u tome sto kretanje gasova u fluidu je nekoliko hiljada puta manja nego u atmosferi.Zato vodene biljke toliko tesko dolaze do njega.Poenta je da gas koji dodajemo sto više ostaje u vodi i sto više ostaje u kontaktu sa biljem,pogotovu one koje se nalaze na dnu vodenog stuba.Zato je potrebno obezbediti dobru cirkulaciju vode u akvarijumu kao i protok.Gasovi kao što su 02 i co2 se rastvaraju neovisno jedan od drugog.U koliko imamo agitaciju povrsine vode ,da mi moramo dodati vise co2,ali je mnogo bitnije da njegova stopa ubrizgavanja u akvarijum bude konstantna a to će mo dobiti samo kvalitetnim igličastim ventilom.(metodom šećer i kvasac to nikada nećemo dobiti)znaci nema oscilacija.c02 takođe nema nikakve veze sa kh,to znaci da dodavaju ći ga kao kod mene u akvarijumu u tvrdoj cesmovaci i onoga koji koristi ro uređjaj jednina razlika biće u početnoj i krajnoj vrednosti ph.Drugim rečima ako želiš više gasa moraš ga i više ubrizgati.Više kiseonika u vodi ti daje mugnost da dodaš i više co2.c02 u alarmantnim količinama deluje tako da snižava ph krvi samim tim onemogućava hemoglobinu njegovu funkciju da vezuje kiseonik u krvi i dolazi do gušenja i smrti.Sav kiseonik koji se tokom dana proizvede u procesu fotosinteze,biljke i bakterije ga koriste noću za preradu organskog otpada.Alge c02 mogu koristiti iz bikarbonata dok biljke takav co2 ne koriste.E sad direkto usvajanje c02 od strane biljaka je nesto najteže u vom hobiju zbog rubisco transpotnog mehanizma.(rubisco-enzim koji direkto utiče na ugrađivanje c02 u biljku)To nisam ja izmislio to tvrde i Tom barr i Takashi Amano koji su godinama bili glavu oko ove problematike.Rezime oba gasa i 02 i co2 su jako vazna tako i agitacija povrsine vode i konstantna i dobra stopa ubizgavanja gasa kao i njegova isporuka idu ruku pod ruku.Jača fotosinteza =više kiseonika(dobar za bakterije koje ga trše više ako ima više organskog otpada tako i nasoj fauni). Nadam se da je ovo pomoglo bar malo, Pozdrav