Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Copyright Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Maj 04, 2010 9:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primetio sam da na sajtu/forumu ima jako velika kolicina fotografija i drugog materijala za koji sam skoro siguran da ne postoji dozvola/saglasnost autora za objavljivanje. Ako gresim neka me neko ispravi, ali, bojim se da sam u pravu. Jos kada se na to doda postavljanje imena/logoa na tudje fotografije, problem postaje izrazeniji.
Mozda ce nekome ovo sto pisem delovati smesno, ali znam dosta ljudi i firmi (cak i sa ovih prostora) koji su imali ozbiljnih problema zbog toga. Najbezazlenije sankcije bi bile povlacenje neautorizovanog sadrzaja sa sajta, zatim gasenje sajta, pa sve do besmisleno visokih novcanih kazni. Ovo poslednje jos nije sasvim zazivelo u Srbiji, ali ne sumnjam da hoce.
Dok je sajt bio relativno mali, slabo posecen i sa malo clanova i poruka, to i nije bio neki problem, ali obzirom da raste i razvija se zavidnom brzinom, kad-tad ce nekome postati trn u oku.
Naravno, nije mi cilj da pametujem, samo me zanima misljenje drugih clanova, kao i samog vlasnika sajta o ovom pitanju.
Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Maj 04, 2010 9:56 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Uto Maj 04, 2010 10:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je Srbija, zemlja bezakonja i piraterije...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Juice_93fu
Akvarista



Registrovan: 30 Mar 2010
Poruke: 680
Lokacija: Uzice

PorukaPoslao: Uto Maj 04, 2010 10:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nece biti toga prilicno sam siguran, jer zavisi u koje svrhe se koristi ta slika, ovde je u svrhu edukacije i ne verujem da ce se neko buniti jer je sirenje takvih slika i previse rasprostranjeno i kad bi se gasio svaki forum sa takvim slikama pitanje je da li bi opstao 1 forum u Srbiji. Uz duzno postovanje ali mislim da previse ozbiljno shvatas to, nece uskoro zaziveti kontrola oko slika. Pa i filmove, igrice, programe je zabranjeno kopirati pa toga ima uvek i to mnoogooo. I vise su osteceni nego ovi sa slikama i opet ne mogu to da sprece tako da se opusti Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Maj 05, 2010 12:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda je blue krtica..... smeh
Psssssssssssssssssssssssssssstttt !!!!!!!!!! smejanje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sre Maj 05, 2010 1:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vrlo interesantna tema i korisna.
Licno posedujem ogromne kolicine fotografija fotografija koje sam skupljao godinama i koje se sve vise skupljaju. Ono oko cega se najvise trudim jeste da ne kacim slike od nasih ljudi a da nisam potpisao da su njihove. Ipak tesko je od tolike kolicine fotografija bas sve zapamtiti mada koliko toliko sam upucen u neke aquascape stilove od nekih. Mozda se neka i potkade. Za neke znam da su mi promakle jer sam s nekima u kontaktu i nikome to do sada nije zasmetalo. Ako mi je vec izmaklo aneko mi se javi s negodovanjem naravno da cu je ili izbaciti ili potpisati, to nikad nije bio niti ce biti problem. Licno mnogo postujem sve domaca akvariste i razumem ih. Vidjao sam neke moje slike na drugim mestima i ne smeta mi. Ako se nekom dopadne nek okaci...
Sto se tice stranih ne obracam puno paznju da budem iskren mada razmisljam i o tome bar sto se tice nekih poznatijih imena.
Ako sam licno ja nekog ostetio neka mi se slobodno javi, sto se toga tice nema problema. Ako je neko mozda kopirao nesto sa drugog sajta, hm, to izricito zabranjujem cak sta vise s vremena na vreme proguglam ako naletim na nesto sumnjivo...

Kao vlasnika sajta me naravno interesuje ova tematika, jer sam mnogo toga ulozio da bi se tek tako neke stvari radile Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
diefaust
Akvarista



Registrovan: 14 Jan 2010
Poruke: 219
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Sre Maj 05, 2010 1:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da je ista stvar i sa prevodima.... Sad nisam siguran, ali koliko mi je u znanju i to moze da pravi problem...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Pr.Skiner
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2010
Poruke: 406
Lokacija: Nis

PorukaPoslao: Sre Maj 05, 2010 2:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma sta vam je bre ljudi, svakome treba da bude drago da neko okaci njegovu sliku bilo gde... Jedino bi bilo lose da se hvali da je njegova...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nenad_franc
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 147
Lokacija: smilovac

PorukaPoslao: Sre Maj 05, 2010 5:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jedino ne smes da koristis tudji materijal u komercijalne svrhe,ili nekako drugacije da se zloupotrebljava,a ovako ne verujem da ce neko da pravi problem! jedino vlasnik drugog foruma ako je iskopirano sa njegovog foruma,i to samo ako ima autorsko pravo na taj materijal!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Jul 01, 2010 12:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

stara tema koja moze ponovo biti aktuelna jer se forum razvija iz dana u dan i sve je vise tekstova. da li neko ima informaciju kada nastupa povreda autorskog prava ili zloupotreba necijeg teksta ili slike. iskreno nesto sam malo citao danas pre podne o zakonu neznajuci za ovu temu. u svakom slucaju evo linka ka zakonu o autorskim pravima i ....
akvaristika nije egzatna nauka i nije nista zapoceto u akvaristici od pre par meseca. topla voda je izmisljenja odavno, tako da nama ne preostaje nista drugo nego da primenjujemo necije iskustvo a da opet nismo dobili dozvolu za to . pitanje jeste kompleksno i trazi malu raspravu kako bi bili svesni da li je zloupotreba ako postavimo tekst iz knjige " Cudesan svet akvaristike " izdavac Tetra, jer primetio sam na dosta sajtova da su delovi prekopirani i jos prisvojeni. drugi deo jeste, da se tekst iskoristi posto je nekom pomogao i onda clan lepo postavi ono sto je procitao kao svoje iskustvo . ima tu jos situacija koja se primenjuju u forumima, a koje se mogu (?) smatrati kao poveda autorskog prava. malo je clanova u svim forumima u okruzenju koji iskljucivo postuju na osnovu licnih iskustava ( za neke itekako znamo )....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jul 01, 2010 1:33 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikada nisam voleo da neko krade od drugog i da to prisvaja kao nesto svoje a toga na internetu ima dosta.
Jest da je topla voda izmisljena i da je dosta toga receno i onda ispada da nemamo sta i da pricao ali recimo i kad neko sprema doktorat ne pise ga iz glave vec koristi raznu literaturu ali je i navodi.
Ponavljam sto sam vec rekao, svaki copy/paste bez napisanog izvora teksta ce biti izbrisan. Znaci ako se vec nesto prepisuje mora se navesti i izvor i ako je potrebno dobiti i dozvolu od autora odnosno vlasnika.
E ima tu sad raznih stvari koje opet malo komplikuju neke stvari. Posto sam dugo prisutan na internetu imao sam prilike da vidjam razne situacije i sta sve ljudi rade. Negde na sajtu ne stoji nikakav copyright pa u principu kad se gleda iz nekog ugla zastita podataka fakticki i da ne postoji mada se ona i podrazumeva ali je nema na papiru. Negde je i istaknuto sta se pod copyright i podrazumeva. I po samom pitanju toga ima raznih gledista, sve zavisi iz kog ugla gledamo odnosno iz kog ugla na odgovara.
Ono sto je meni bitno ovde jeste da je uvek naveden izvor ukoliko tekst nije vas. Ukoliko ste u mogucnosti da stupite u kontakt sa autorom ili vlasnikom pitajte ga za dozvolu. Licno nikad nikog ne bi odbio za tako nesto. Ono sto ne volim da vidim jeste da neko mazne nesto bez pitanja i to je to ali sta da se radi.
Neki vid zastite je ovde postavljena (skroz dole linkovana slicica).

Sto se tice linka sto si postavio,skinuo sam i malo bacio pogled jer ima mnogo clanova i dosta je dugo za citati a nemam bas puno vremena a to zahteva bas stidiozan prilaz. Posto je sokoj u pitanju, licno znam neke koji su bas u sokoju jer zele da zastite neke svoje stvari vezane za muziku (borba protiv piraterije) i znam da ih boli glava tako da je to mnogo ozbiljnija stvar od ove o kojoj pricamo. Nisam siguran koliko je to u Srbiji uopste sazrelo i da li je uopste i procvetalo. No, da ne duzim i ovako sam dosta napisao pa je i smor i citati, znam po sebi kad naletim po neki duzi tekst da je smor za citanje iako mozda ima neceg i korisnog za procitati. Vise za varijantu sto krace i jasnije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Jul 01, 2010 12:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nazalost, internet je izasao iz onih okvira u kojima je bio i zbog cega je stvoren. Ako se uzme u obzir da je tanka linija izmedju zloupotrebe i koriscenja postavljenih informacija od strane nekog autora, a da pritom jedan broj vlasnika sajtova i prisvaja iste informacije kao njihovo vlasnistvo, onda se dovodi u pitanje ko je zapravo vlasnik teksta, da li autor ili sajt i od koga se trazi dozvola za koriscenje istih tekstova, a u cilju daljeg prenosa informacija a radi edukacije. Velika vecina onih koji postavljaju tudje tekstove i pritom navedu autora ( ako je potpisao, naznacio, obelezio ... ), ili navedu link sa kojeg je preuzet tekst, niko od njih nema nikakvu materijalnu dobit tj korist od takvog teksta. Znaci ovde govorimo ( pisemo ) o tekstovima koji su dostupni na forumima koji nemaju komercijalnu svrhu. Drugo je piraterija tj kada vi skinete rar fajl nekog programa, filma, muzike ... i dalje distribuirate za neku materijalnu dobit, ili ako prisvojite tekst u kome ne navodite autora ili url adresu i pritom imate ili nemate neku korist od tog teksta. Mislim, ima dosta toga zbunjujuceg u svemu ovome pa cak i nije precizirano zakonom ili jeste al mi neznamo ???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License