----------------------------------- plavušica Pon Nov 11, 2013 1:49 pm ----------------------------------- Oljisa, pokušaću da ti odgovorim... Unapred se izvinjavam na, možda, malo dužem odgovoru. Prve simptome kod riba, matična ksifo, primetila pre oko dva-tri meseca. Češkala se o bilje, mislili smo da su je neki spoljni paraziti napali i tretirali FMC-om. Međutim, posle prilično vremena, primetili smo da se i ostale ribe čudno ponašaju-tresu se dok plivaju... Tek kasnije sledi beličast, slizavi izmet. Tada smo shvatili da je crevni parazit. Ribe su sve vteme normalno jele. Pokušala sam da nabavim orvagil, ali su mi rekli da bez recepta ne može. U jednom pet shopu sam kupila neke tablete, ne znam tačno kako se zovu, pteskupe su. Takođe sam pronašla metronidazol u malim bočicama, koji pakuje neki lik. Očigledno neuspešno odrađen tetman, iako sam mislila da je stvar sređena. Hranila sam ih pasiranom crvenom baburom, pravila ono sa goveđim srcem i belim lukom... Pošto mi se Aq dosta proredio sa ribama, dosta je uginulo, ubacila sam male ksifo i molike. Inače imam i Aq sa ribicama koje sam izmtestila, posebno svaka vrsta. Nisam pazila i hranila ih proteinima. Tada nastaje pomor. Skoro sve veće ribe koje su preživele, pougibale su u roku od nekoliko dana. Jedino su se održali koridorusi, jedan anci ( dva su uginula, to sam pisala, bili su živi leševi), crne tetre i lisice. Od novih stanovnika, male ksifo uopšte nisu jele oko mesec dana. One su uginule na samom kraju lečenja orvagilom. Molike su počele da jedu biljnu hranu koju sam davala (paprika, spanać, listići, spirulina). One su preživele. Sada je nedelju dana kako sam završila tretman. Svaki dan ih nadgledam. Jedu lepo, jedino me muči što se, ponekad, pojavi beli izmet, mada to nije stalno. Kake i normalno, što nije bio slučaj do sada. Imala sam i ramireze, ostao je samo jedan. On jede, ali se povlači u uglove, možda zato što je sam. Zamenila sam filter, kako mi je jovica savetovao, sada imam Atmanov spoljašnji, nemam prostora da pravim spoljni prelivni. Eto, svašta napisah, nadam se da će ti nešto biti od koristi. Veliki pozdrav!