----------------------------------- simici789 Uto Maj 01, 2012 11:02 am Crna (ili nesto slicno) na amazoncima ----------------------------------- Nisam bas sigurna da li sam pogodila temu, a ako ne, molim administratora da je prebaci. Pojavila mi se crna cupava alga (barem tako izgleda) i to uglavnom na kucicama amazonaca? Ima je i na mahovini, malo na ostalim biljkama , malo na podlozi ali je ovo sa puzevima strasno. Akvarijum 38l (kada odbijem podlogu i zapreminu panja oko 30l, podloga crni kvarc, akvariju formiran u Januaru. Osvetljenje stedljiva 18W Philips Tornado 6500 K, (ovo sam sve naucila od vas citajuci i citajuci - nazalost tek posle kupovine akvarijuma i ribica :( ). Vodu menjam redovno - nedeljno oko 30%. Dodajem Easy Carbo vec 1 mesec - sve se nadam sredice stanje :). Ribice hranim 2 puta dnevno (mislim cak i previse, ali cim pokusam manje- tu su muz i cerkica :) Od billjcica - anubia, HM, disecta (oprostite ako promasim latinski naziv - lici na detelinu :), u cosku mala amazonka, i puno najasa - pokusala sam da spsim mladunce platika od borca - ali neuspesno, ali sam dzunglu ostavila jer je ribice obozavaju ;) - stalno cackaju nesto, a i posto je brzorastuca da malo pokusam tako usporiti alge. Ubacila sam TETRA algexit depo tablete da pokusam i tako - priprema se veci akvarijum a posto je ovaj vec pretrpan ribicama moracu da sacekam sa algarima :), ali nemam ideju kako da skinem alge sa amazonaca Hvala vam svima unapred na pomoci i jedva cekam da zavrsim novi akvarijum pa da se i ja predstavim kako treba:) PS Oprostite na velicini slike - bezuspesno sam pokusavala da je smanim http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53434502_P1010027%20copy.jpg ----------------------------------- Fiber Uto Maj 01, 2012 11:44 am ----------------------------------- Ja bas i ne vidim alge na slici, probaj malo bolje da ih slikas. :) Koliki je fotoperiod? Da li prilikom zamene vode usisavate dno? Ostaci hrane na dnu su dobar izvor hranljivih materija za alge. Kakva je filtracija akvarijuma? ----------------------------------- simici789 Uto Maj 01, 2012 1:05 pm ----------------------------------- Fiber hvala na brzom odgovoru. Alge se ne vide nesto posebno - kao crna senka na mahovini i naravno - ja ih vidim i na svemu ostalom :). Jedino su preuzele potpuno puzeve kucie sto mi potpuno nejasno - ima ih puno vise nego na svemu ostalom. Foto period je 12h - nekada i 13. Na pocetku sam palila jos jednu stednu isto DAYLIGHT ali sam prestala (tj. palim ih naizmenicno) kada mi se pojavila zelena koncasta. Platike je porucase i sa manjim intenzitetom svetla - nemam ja bas toliko ubiljen akvarijum :) ona se vise nije javila. Filter je hang on - kineski sa protokom 280l - koliko sam ja shvatila citajuci to bi trebalo da bude dovoljno, mada ja nisam bas odusevljena. Od filter materijala - njihov fabricki sundjer (kao dzak od paprika), aktivni ugalj sam izbacila - sva tri zrna :), ubacila sam bio kugle i serinu vatu (koju moram menjati svaki drugi dan - cccc... prljavo !!! ). Citajuci po forumu, odolevam nagonu da sve perem i perem i perem - znate nas - zene, majke, domacice ... Salim se - filter perem u staroj vodi - bogami svako drugo menjanje, a posednjih par nedelja otkako sam videla ovo crno :( menjam vodu i na 5dana 30%. Kako da ne ubijem puzeve a da im skinem naslage sa kucice ? Smem li da pokusam da ih izribam cetkicom za nikte ili necim slicnim :) PS I da se zahvalim na savetu za skidanje zelene tacaste sa stakla platnom karticom - super je savet ----------------------------------- Sijam king Uto Maj 01, 2012 2:59 pm ----------------------------------- pa ja msm da mozes da ocistis puzeve kozicama,ali posto je tu sijamac...pak sa slike vidim da ti je akvarijum solidno ubiljen pa bi mozda i moglo :D,a aktivni ugalj izvadi posto sva ta hemija koju turas unutra on sve to pokupi a i kad se nakupi svimm tim cudima postane opasan posto pusta sve to nazad u vodu :D Inace aq ti je bas lep :D ----------------------------------- simici789 Uto Maj 01, 2012 3:15 pm ----------------------------------- hvala na pohvali - ovo mi je prva, pa mi posebno prija . Izvadila sam aktivni ugalj skoro odmah - sva tri zrna koliko su spakovali u filter. Kozice bih volela da pokusam da drzim, ali pored Andjelka nema teorije - cekam da mi stigne (koliko sutra) akvarijum od oko 150l, pa da se stvarno razmasem - borac ostaje u ovom uz malo preuredjenja, a ostali pravac u novi, pa u nabavku kozica i ostalih miroljubivih stanovnika :). Ali jos niko da mi kaze necu li poubijati puzeve ako uzmem da ih ribam :) ----------------------------------- Fiber Uto Maj 01, 2012 9:56 pm ----------------------------------- Puzevima alge nece smetati, vidjao sam i u prirodi vodene puzeve prekrivene algom. Ako je tebi ruzno kako izgleda probaj nezno da ga ocistis cetkicom za zube (bez kalodonta. :lol: ) ili nekom slicnom cetkom. Pazi samo da mu ne ostetis kucicu, i nemoj mene smatrati odgovornim ako nesto podje po zlu, nisam nikad cistio puzevima kucicu. ;) ----------------------------------- simici789 Sre Maj 02, 2012 10:22 am ----------------------------------- hvala Fiber - to je i meni padalo na pamet - jedino sam se plasila da im ne ostetim kucicu. Medjutim izgleda da Tetrine tabletice rade svoje - cetkice koje su se videle na kucicama - zato sam i mislila da je crna cetkasta - nisu vise crne, polako gube boju. Sacekacu jos dan dva da malo jos odmeknu naslage - pa cu pokusati cetkicom za zube. Pisacu vam je li uspelo :) ----------------------------------- simici789 Sub Maj 12, 2012 7:26 pm ----------------------------------- Evo, samo malo lepih vesti - operacija ospela, pacijenti preziveli :) oba puza oprana cetkicom za zube - (ostali su samo mali cuperci crne alge u tragovima po kucici) i opet su lepi i zuti. Uz to su i divan primer mojoj cerkici zasto peremo zube :) Izgleda da i Tetrine tabletice rade posao - na anubiji je mnogo manje alge, sa panja uspevam da je ogulim rucno, sve u svemu jos malo pa je nece biti. Hvala vam na pomoci jos jednom :) ----------------------------------- Fiber Sub Maj 12, 2012 11:03 pm ----------------------------------- Mogla si da uslikas ceo proces pa da izreklamiras cetkicu za zube koju si koristila, mozda bi zaradila nesto. :lol: ----------------------------------- Nesa Sub Maj 12, 2012 11:05 pm ----------------------------------- nabavi jednu akvarijumsku lisicu,ona cisti alge samo tako i prekini foto period na sat vremena u toku dana,provereno funkcionise ----------------------------------- LittleFishy Ned Maj 13, 2012 2:42 am ----------------------------------- wow strava akvarijum obozavam kad izgledaju tako prirodno! ----------------------------------- simici789 Ned Maj 13, 2012 10:49 am ----------------------------------- Hvala na pohvalama (a posebno na ideji za reklamiranje :) Lisicu sam nasla u nasem lokalnom pe shopu (prodavac tvrdi da je lisica, ja "nacitana" po forumu bi rekla da je sijamski algar - nema belu liniju niti crnu prugu na ledjima, ima svetla peraja - sve skolski), uglavnom slozismo se da ce da cisti crnu algu, jedino , posto smo malo prebukirani sa ribicama cekamo danas dolazak novog, veceg, lepseg.... akvarijuma i onih mesec dana da se isciklira - ovaj put sam prvo ucila, pa tek onda probam u praksi, a dotle - cetkica za zube i trljaj..... Svetlo sam i ja pocela da iskljucujem na dva sata otprilike - jedino nemama tajmer, pa kada se setimo...