----------------------------------- reventon Pon Jan 15, 2018 11:09 pm Crne majice ----------------------------------- Znam da ovde ima mnogo domacina i domacica, pa da vidim vase misljenje :D Da ne duzim pricu, jedan prijatelj koji organizuje neke predstave za decu treba da im stampa neke majice. Pomagao sam mu nesto oko pravljenja logoa, sve je zavrseno, samo treba da se stampaju. Ostalo je samo da se izabere boja, bela ili crna. Iako bi crna boja izgledala bolje, odvracam ga od nje jer sa crnim majicama generalno imam losa iskustva, dok on prvi put cuje za to. Medjutim, znam da nisam jedini, jer znam mnogo ljudi sa slicnim iskustvom. A iskustvo je sledece: nosim crnu majicu, tokom nosenja na nju bukvlalno padne kap znoja, i majica zasmrdi kao djavo. Znaci bukvalno kap. To mi se desavalo i na onim bezveze, kao i na malo skupljim majicama. Dok sa belim majicama nikada nisam imao problema, ni sa onim jeftinijim stampanim, ni sa skupljim markiranim. U prevodu, mogu ih nositi i na trening, nece se usmrdeti ni posle 2-3 nosenja, dok crna pocne nakon samo par kapi znoja. Naravno, ne sve crne majice, ali veliku vecinu sam bukvalno izbacio iz upotrebe jer truju. Osetim smrad, skinem majicu, pomirisem sebe - mirisem. Pomirisem majicu, i gledam gde je najbliza kanta. Moze li neko da mi objasni tu misteriju crnih majica? I jedne i druge sam nosio pod istim uslovima (pranje i susene na isti nacin, kupanje, dezodorans itd) Pitam ovde jer mi gugl nije pomogao, a nekako moram da mu objasnim da nisam poludeo :D ----------------------------------- Blue Uto Jan 16, 2018 12:56 am ----------------------------------- Možda je sticaj okolnosti? Možda činjenica da se peru na drugi način od belih? Ko zna... Imam uvek isto iskustvo sa pamučnim majicama bilo koje boje. ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Jan 16, 2018 1:12 am ----------------------------------- Ne znam za crne, ali znam par ovakvih slucajeva za teget (skoro pa crno). Da nisi mislio na teget? Ne znam da li si ikada probao nesto da farbas sa teget farbom sama po sebi stvara odredjen miris nesto kao kiselo, da ne spominjem fabricku teget, jos ako se doda po pravilu i sirce na kraju menja misris u tupo kiselo, a kada se sve pomesa sa znojem dobije se jako ostro kiselo pa sledi onaj zaostali misris na kraju nosa tacnije kod sinusa na gorko. Mozda mislimo na isto, taj miris tacnije visak teget farbe valjda koliko mene secanje sluzi, sto sam slusao babske price po parku kao mali, se kupa u koprivi ili sipku (ovde cu da te slazem znam samo da je kupka u nekoj tako domacoj biljci koje ima kod nas po livadama da se bere u izobilju) pa se neutralise u potpunosti skoro taj neprijatni miris od teget farbe. ----------------------------------- Ksendzi Uto Jan 16, 2018 10:04 am ----------------------------------- Ja nzm gde ti kupujes majce, ali vec sigurno, 5, 6 godina od 365 dana u godini ja nosim crno 360 dana xD nikad nisam imala problem sa bilo kakvim mio mirisima xD e sad, moze da bude i problem omeksivaca, ja ga u crno ne stavljam, jer zna da ostavi bele fleke a i ako malo vise omeksivaca stavis moze da dodje do usmrdjivanja :'D nisam imala problem ni sa crnim majcama kupljenim kod kineza, ni sa markiranim, a zaista sam skoro uvek u crnom. Tako da, probaj bez omeksivaca da ih peres :) ----------------------------------- reventon Uto Jan 16, 2018 10:29 am ----------------------------------- I sa teget sam imao te situacije, ali mnogo gore je bilo sa crnim. A poreklo majica je bilo razno - buvljak, kinezi, random radnje, markirane radnje, majice sa promocija itd. Perem ih isto kao bele, u oba slučaja ide i omekšivač. E sad, kada ih izvadim iz mašine i osušim, i bele i crne isto mirišu. Kad se osuše, takođe. Problem nastaje kada crne dođu u kontakt sa znojem, i to ne sa velikom količinom, nego sa minimalnom. ----------------------------------- srdjan R Uto Jan 16, 2018 10:32 am ----------------------------------- Meni je ova tema bas simpaticna, mislim da prilikom kupovine majica, nezavisno od boje, treba proveriti sirovinski sastav i ako je materijal 100% pamuk slobodno kupuj i ne brini o neprijatnim mirisima, vestacki materijali su vec druga prica, pospesuju znojenje i verujem da se tada pojavljuje taj smrad o kom govoris. :) :) ----------------------------------- Ksendzi Uto Jan 16, 2018 10:36 am ----------------------------------- 100% pamuk se uvek skupi, ja generalno volim takve majce jer ne mogu da se rasljampave ili se to desi minimalno, pa vrlo moguce da je i do sastava sto kaze srdjan. Ja stvarno nemam lose iskustvo sa crnim stvarima osim sto izgube boju nakon nekog vremena (al sto bi reklama rekla "ja koristim pervol black magic"). Mozda imas takvo iskustvo jer kad te sunce upece crna privlaci vise svetla od bele pa se mozda i smrad vise oseca :') ----------------------------------- reventon Uto Jan 16, 2018 11:44 am ----------------------------------- Sad sam pogledao tih nekoliko crnih koje su za odstrel, na svakoj piše 100% pamuk, tako da to očigledno nije nikakvo merilo. Drugim rečima, mogu oni svašta da napišu. A belih imam nekoliko koje nisu 100% pamuk, i njih ni ne planiram da bacam. ----------------------------------- Uros Kg Uto Jan 16, 2018 1:01 pm ----------------------------------- Bas tako, pise i na tarabi sto bi nasi rekli, ja mislim da bi trebao kupovati majice u robi sa Ariljskim pamukom i ne bi imao problema. ----------------------------------- Ayrton Uto Jan 16, 2018 6:09 pm ----------------------------------- A jel' pomirisao još neko? Mislim, da nije subjektivni osećaj? :shock: Stvarno enigma... ----------------------------------- Ksendzi Uto Jan 16, 2018 7:39 pm ----------------------------------- Ma mogu da se kladim da ne voli crnu boju pa sad trazi razlog da ih pobaca :D ----------------------------------- reventon Uto Jan 16, 2018 7:41 pm ----------------------------------- Nije nije subjektivno, testirano je još na par ljudi :D A nije ni traženje razloga. Zato me to toliko i pogađa, jer volim crno :/ ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Jan 16, 2018 9:42 pm ----------------------------------- Da li si isprobavao da te "mirisne" majce das nekome da nosi pa se i na njemu oseca isto ili drugacije ili samo kada ih ti nosis? Nemoj da mislis da hocu da te uvredim ili nesto tog tipa, nego mi je zanimljiva tema jer znam da je jedan drugar dok je trenirao u KBRK-u imao isti taj problem, ali sa svime sto nosi ne samo sa crnim, na kraju se ispostavilo da je zbog suplimenata i dodataka ishrani kao i nekih preparata za dobijanje mase imao jako "mirisan" znoj + sa odredjenim sutplimentima je imao sladak miris. Kada je izbacio odredjene supstance iz ishrane vratilo se sve u normalu, tacnije nije ima vise tih problema. Pa sam se zapitao da li i ti koristis nesto pre treninga.. npr kad se jede dosta belog luka pa se ode na trcanje (primera rari) sav taj znoj koji izbacimo se oseca na beli luk, da ne spominjem ako se pomesa sa pivom dok se rostilja na nekoj livadi.. Tako da mozda je do ishrane... ----------------------------------- reventon Uto Jan 16, 2018 10:42 pm ----------------------------------- Ni to brate. Normalna ishrana, bez ikakvog preterivanja, i bez bilo kakve hemije. Ali ponavljam, to je samo kod nekih crnih i eventualno tih teget majici, ostale nikad. I to ne ja, nikad se ja ne osećam. Jer skinem majicu i pomirišem nju i pomirišem sebe. Žarište bude na njoj :D ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Jan 16, 2018 10:57 pm ----------------------------------- ..e u tarabu onda! :lol: Nemam vise nikakvih ideja, ali iskreno nadam se da ce neko da se javi i objasni ili da da mozda neki konkretan uzrok sta bi moglo da bude.. ----------------------------------- reventon Uto Jan 16, 2018 11:48 pm ----------------------------------- Nikad se nisam odlucio da za majicu dam npr 20-30e. Pa da eksperimentisem sa njom :D ----------------------------------- oldwolf Sre Jan 17, 2018 5:33 pm ----------------------------------- Tek sada vidim ovu temu i čitam sve od početka .... Crna tkanina je u 99% slučajeva reciklažna tkanina, što daje sasvim drugu dimenziju ovom pitanju, danas je inače sve pretežno kinesko iako je markirano ( meni je mama šnajder kod privatnika koji zahteva da se od 5000 kineskih majica napravi 5000 markiranih majica, procedura je sledeća - jedna ekipa skida kinesku etiketu, a druga stručna ekipa stavlja markirane etikete koje se slažu u bod (nesme biti greške), takve se majice prodaju širom regiona od 15-25 EU a koštaju na veliko 50 din. Sledeća stvar je od još većeg značaja, a to je da živimo u plastičnom dobu, svi baloni i sve plastične flaše se pokupiše (a zna se ko ih skuplja),recikliraju se, pakuju u džakovima od 50kg i prodaju kinezima za 10-15EU po džaku, kinezi tu istu plastiku vraćaju nama i našem siromašnom regionu u obliku telefona ,kompjutera, tableta, cipela, patika, čarapa, ...... naravno i majica, samo je u pitanju procenat plastike,boje ,teških metala i drugih otrova koji se stavljaju u navedene stvari, .... bez sumnje treba zaobilaziti u širokom luku sve kineske stvari koje dolaze u dodir sa kožom ,odeću,obuću,kozmetiku, Možda je negde u ovim redovima ključ zagonetke .... ?! ----------------------------------- plovak Sre Jan 17, 2018 9:48 pm ----------------------------------- u potpunosti se slazem sa predhodnim postom... mislim da je prvenstveno pitanje kvaliteta materijala i da boja ne igra ulogu ... ----------------------------------- reventon Čet Jan 18, 2018 12:49 am ----------------------------------- Slazem se i ja. Pogotovo sa onim delom gde kazes da je crna tkanina uglavnom reciklazna. Ima smisla, ali kako onda razlikovati? Npr ako na nekoj pise i 100% pamuk, kao i to da je neka "markirana", trebalo bi znaciti i da je kvalitetnija... Ali s druge strane, pretpostavljam da i bele majice imaju slican "tretman", a s njima nemam problema. ----------------------------------- Untouchable3 Sre Nov 07, 2018 8:24 pm ----------------------------------- Pozdrav svima! Naišao sam slučajno na ovaj forum ali vidim da me majice svuda pronalaze. Ja sam vlasnik sajta www.realno.rs mi šijemo i štampamo majice već 7 godina. Postoji OGROMNA razlika između boja materijala, iako je u pitanju isti pamuk. Npr. beli pamuk se dobije tako što se u smesu ubacuje mnogo izbeljivača, iz tog razloga su bele majice dosta providnije i tanje. Crne majce se uglavnom dobijaju od otpadaka (kako je neko gore napisao) Problem kod crnih majica je što da bi se dobila ta fino crna boja, majica mora da se NATRPA bojom, nekoliko procenata materijala je samo boja. Pa je samim tim majica manje "prirodna" Najbolje su sive majice. Mleveni pamuk je već neke sivkaste boje pa on u sebi ima veoma malo dodataka. Ne znam da li ste primetili, ali većina majica za trening je sive boje, jer se najbolje ponašaju kada se oznojite. Eto, nadam se da je sada sve malo jasnije:D