----------------------------------- dragang Ned Maj 10, 2020 10:48 am Crne tačke na barbusima ----------------------------------- Pozdrav, juče sam primetio crne tačke na crvenim barbusima, oko crne tačke boja je malo svetlija. Da li je to neka bolest, povreda od borbe sa drugim barbusima ili nešto treće? Samo ova dva barbusa imaju te tačke, ostale ribe namaju. Ribe su i dalje aktivne, jedu normalno. Ako je ovo neka bolest, koji lek da kupim i kako da namestim temperaturu? Grejač je inače namešten na 25 stepeni, pored filtera. Pre 3-4 dana sam ubacio nerite puža, da nije ovo neki parazit mozda? Slike su malo mutne jer ne mogu da ih uhvatim da stoje u mestu. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_794550086_barbus.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_88283344_barbus2.jpg ----------------------------------- popindeed Ned Maj 10, 2020 1:40 pm Pozdrav ----------------------------------- Iz svog skromnog iskustva visegodisnje cuvanja babrusa, crne tackice su normalna stvar kako se ribice razvijaju i ujedno menjaju pigmentaciju. Sad cinjenica je da se vidi odredjena promena ali na osnovu fotografije se ne moze najbolje utvrditi te ne bih da nagadjam sta moze biti...u sv slucaju povedi racuna o odrzavanju jer su manje vise bakterijska i gljivicna obolenja u vecini slicajeva povezana sa losim kvalitetom vode te se uz dobru filtraciju treba truditi i preduprediti sve moguce rizike. ----------------------------------- dragang Ned Maj 10, 2020 3:18 pm ----------------------------------- Filter je 800l/h akvarijum je 50l. U filteru je perlon vata, aktivni ugalj i sundjer. Vodu menjam 1 nedeljno 25%,sad sam i cesce menjao jer je bila zuta od supstrata, zato sam i ugalj stavio. Danas cu promeniti deo vode i izvaditi ugalj pa cu pratiti. ----------------------------------- popindeed Ned Maj 10, 2020 9:31 pm ----------------------------------- Verovatno je rec o potopnom filteru.. Generalno problem kod tih filtera je sto su uglavnom ostavili vrlo malo mesta za filter materijal u odnosu na jacinu pritiska.. ukoliko zelis da poboljsas filtraciju moj ti je savet da kada izbacis aktivni ugalj ubacis keramicke perle koju su zbog svoje poroznosti sjajan izbor bioloske filtracija. Verujem da na forumu mozes naci dosta tema kako unaprediti u utrasnje filtere. Mozda bolje resenje ako imas nesto vise biljaka i ribica jeste spoljni filter. Vise prostora za filter materijal, lakse odrzavanje i generalno stabilniji eko-sistem. ----------------------------------- dragang Ned Maj 10, 2020 10:20 pm ----------------------------------- Nadam se da je to. U radnji u Su nemaju sera siporax vec 2 nedelje, bas sam hteo da kupim sad kad sam uzeo ugalj. Planiram neki DIY kanister, upravo zbog veceg prostora za filter materijal, ali ce to sacekati jos neko vreme.