Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Cudno ponasanje borca + problem sa neonkama + puzevi, biljke Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 2:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

relativno skoro je formiran akvarijum 74l, od prilike neke dve nedelje ima mozda koji dan vise. akvarijum je kupljen koriscen koji je inace stajao prazan dve godine. kada je kupljen ociscen dva puta i stajao u kuci, zatim napunjen vodom i ubacena sredstva Nitrivec i Aquatan.
posle dva dana ubaceno par ribica i odmah zatim posle mozda dan ubacene kraljevske neonke (cardinal tetra) za koje sam inace cuo da su osteljive ali eto dobijene na poklon... aquatan je takodje dodavan prilikom svake zamene vode, inace menjana je 1/3 jednom nedeljno. sto se tice neonkica bile su ok do veceras kada sam primetio sitne bele tackice po njima. odstranio sam ih iz akvarijuma momentalno. druge ribe su skroz ok, normalno ponasanje, normalan duh, bez znakova za zabrinjavanje. posto sam citao a i savetovao se sa prijateljima pretpostavljam da je neka od ribica ili biljaka prenela tog parazita a neonkice osetljive pa je prve pokupile. veceras je u akvarijum ubacena kasicica soli i povecana temp na 27*. planiram postepeno da je podignem na 30* i da kupim ujutru neki preparat protiv parazita. takodje mi je receno da ugasim i svetlo na dva dana a hranu smanjim. posto sam procitao da je nitrivec sredstvo protiv bakterija ubacio sam veceras koliko je propisano.

pitanje je da li je moguce da su i druge ribe zarazene i da li ima razloga za paniku? i da li ce nedostatak svetla da mi smeta biljkama koje su tek posadjene, juce. inace na dnu imam kamenje u glavnom i treset za akvarijume.

moze li se zaraza preneti na puzeve?
imam tri helene i dva apple snail. povremeno su hranjeni nekim zelenisem koji ima u zamrzivacu. cini mi se i da mozda jedu lokvanje, posto non stop vise oko njih a neretko se i zalepe za donji deo lokvanja pa se "voze" po akvarijumu dok nekada se zakace i klate na onom donjem delu pa se onda odbace i skoce. helene retko vidjam verovatno jer su u kamenju kamuflirane.
da li mora za njih neka posebna hrana posto mi je poznato da su oni predatori i da jedu druge puzeve?
da li imam potrebe kao cistace da ubacujem malezijske puzeve i da li bi preziveli helene recimo neki veliki primerci?
da li bih smeo da nabavim botia s obzirom da imam ove puzeve, nije nesto mnogo veliki akvarijum i koliko bi trebalo da ih ima najmanje?

da li su mi potrebni jos neki algari? cuo sam da xipho takodje jedu alge a imam jednog a planiram i kozice da ubacujem pa...


juce sam kupio borca muzjaka i zenku. odmah su poceli da se kriju po lokvanjima u vrhu akvarijuma i tu provode 95% vremena. neretko se pokrenu negde. nisu zajedno, vec na razlicitim stranama. cini mi se da je i zenka danas malo izgubila na boji tj pobledela a bila je tamno plava. zenka borca je bila u akvarijumu punom zenkica a muzjak kao i svi ostali muzjaci u radnji je imao svoju plasticnu casu. da li mozda njegov dosadasnji tretman tj navika da je na jednom mestu ima uticaja na njegovo cudno ponasanje. mada se to ne moze reci za zenku...
i jedno i drugo jedu normalno.

sve ostale ribe (2 zenske moli, xipho muzjak, 4 titeye, 2 guppy, 3 cory panda i 2 pepper cory) u akvarijumu se krecu maltene u jatu osim cory-ja koji u glavnom provode vreme zajedno leskareci u pecini ili negde na dnu a po neki se odvoji i sl.

temp je do sada bila 25* i svetlo je bilo prilicno slabo jer je neonka bila potrosena. danas je zamenjena normalnom ali zbog tretmana planiram da drzim ugasenu dva dana.

hvala svima unapred za odgovore. nadam se da sam uspeo da objasnim kako treba a da sam napravio, napravio sam prilicno dug tekst Smile hehe

a evo i slike borca za kojeg sam zabrinut

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 2:45 am Snimi Poruku Nazad na vrh

nsmali
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2011
Poruke: 194

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 3:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sto se tice neonki i ostalih ribica ne znam nista.
znam nesto smao oko boraca.
za borca je normalno da se ne krece puno, sto zbog velikih peraja, a i sto voli da se krije.
mislim da je dovoljno velik akvarijum da bi drzao i muzijaka i zenku mada moze biti fatalno ako je smao jedna zenka po nju, a ako je vise muzijak ume da nastrada, neki drze zajdeno muzijaka i vise zenki (3,4), licno miislim da to nije pametno ali sve zavisi od samog temperamenta ribice.
zenka ako je pobledila pod stresom je. ne verujem da je zbog promene sredine, mozda temperatura a mozda i prisustvo muzijaka ako par dana bude tako skrivena i sve bledja a pritom da joj je glava nagnuta ka dole u odnosu na telo to je zbog muzijaka.
kada temperatura naraste do 27,28, muzijak ce da povileni, jos pogotovo ako je zenka tu i ako je spremna za mrest, ima da napravi gnezdo i da ga brani tu mozes imati problem sa drugim ribama da pocne da juri sve sto se priblizi...
30 stepeni temperatura, mislim da je toplo, borcima 27 optimalno, ne znam za te druge ribice, drzim samo borce a i to tek nekih 3,4 meseca, pa sma i ja jos nov, ali ucim svakog dana Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 3:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok, hvala na info. inace sam mislio temp da podignem dva dana samo zbog tog tretmana... inace jeste joj glava na dole spustena u odnosu na telo. sta ciniti?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 8:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sledeci put kad postavis 50 pitanja u jednoj poruci, bar ih numerisi... Smile Odgovoricu ti na neka, nadam se da ce ostali da ugledaju preskocena. Smile

Cyrix ::
da li ce nedostatak svetla da mi smeta biljkama koje su tek posadjene, juce. inace na dnu imam kamenje u glavnom i treset za akvarijume.
Zamracivanje koje pominjes sigurno nece povoljno da utice na biljke, a mislim da je i nepotrebno.

Cyrix ::
moze li se zaraza preneti na puzeve? imam tri helene i dva apple snail. povremeno su hranjeni nekim zelenisem koji ima u zamrzivacu. cini mi se i da mozda jedu lokvanje, posto non stop vise oko njih a neretko se i zalepe za donji deo lokvanja pa se "voze" po akvarijumu dok nekada se zakace i klate na onom donjem delu pa se onda odbace i skoce. helene retko vidjam verovatno jer su u kamenju kamuflirane. da li mora za njih neka posebna hrana posto mi je poznato da su oni predatori i da jedu druge puzeve? da li imam potrebe kao cistace da ubacujem malezijske puzeve i da li bi preziveli helene recimo neki veliki primerci?
Puzevi nisu interesantni ovom parazitu tako da za njih ne moras posebno da brines. Sto se tice ishrane, i jedni i drugi su svastojedi, mada ovim drugim treba vise hrane biljnog porekla. Malezijski puzevi su korisni, ali ce ih helene vrlo rado loviti, bez obzira na velicinu.

Cyrix ::
da li bih smeo da nabavim botia s obzirom da imam ove puzeve, nije nesto mnogo veliki akvarijum i koliko bi trebalo da ih ima najmanje? da li su mi potrebni jos neki algari? cuo sam da xipho takodje jedu alge a imam jednog a planiram i kozice da ubacujem pa...
Botia je rod, nije vrsta. U okviru ovog roda je opisano 20-ak razlicitih vrsta, i to su ribe kao i svake druge. Ako ih zelis u svom akvarijumu, raspitaj se sta im je potrebno za normalan zivot i to im obezbedi. Da li su ti potrebni dodatni algari? Ne znam, ako mislis da jesu, onda jesu. Ksifo, plati, moli,..., svi oni vole da tu i tamo gricnu po neku koncastu algu, ali ne odbijaju ni kozice, narocito manje. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bojan86
Akvarista



Registrovan: 02 Jan 2011
Poruke: 743
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 10:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

'Ajde i ja da kažem nešto, pošto mi je tema zanimljiva.

Iz teksta primećujem da nisi ciklirao akvarijum. Jesi li uopšte upućen u tu proceduru? Ako nisi, na forumu imaš dosta, baš dosta kvalitetnog teksta u vezi toga. Vrlo je moguće da je necikliran akvarijum izvor problema. Neonke jesu osetljivije od živorotki, pogotovo na necikliran akvarijum.
I još nešto što mi je upalo u oči. Rekao si da si ubacivao so u vodu. Problem je taj što koridorasi ne podnose so, pa može biti problema sa tim.
Ovi lokvanji kod tebe, mislim da se zovu pistia.

Moj savet ti je da pažljivo posmatraš ponašanje ostalih riba, pogotovo obrati pažnju na njihov izgled, da li se pojavljuju tačkice, u kakvom položaju su im peraja, itd. I tek kad primetiš da nešto nije OK, onda akvarijum tretiraj sa lekovima i raznom hemijom, do tada samo posmatraj.

Sačekaj još nečiji savet, ovo je samo moje skromno mišljenje.

Srećno! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 2:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

tacno je to za so, evo jutro sam primetio da jedan pepper cory je izgubio sare i odvojio se od grupe... ok, procitacu vezano za cikliranje i odoh sad po neke preparate. pa javljam sta sma uzeo.

@blue
hvala na odgovorima! a samo mi nije bas jasno, kazes da ce moli da gricka kozice?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nsmali
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2011
Poruke: 194

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 3:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zenku izvadi, ili joj omoguci da je muzijak ne moze prici. neka pregrada, nesto... kod mene ima pregrade, pa se gledaju mada neki govore da ne bi trebali ni da se gledaju ako ne mislis da paris.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 3:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kupio sam sera costapur i sipao po uputstvu.
temperatura je 30*C i svetlo ugaseno.
sve ribice su i dalje vesele i normalno se ponasaju osim tog cory-ja koji se izdvojio i izgubio sare.
puzei kao da spavaju. ne krecu se poslednja dva sata u opste. a zenka borca i dalje sakrivena.

sta je predlog za zenku borca?

hvala svima na dosadasnjim odgovorima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
blackfish
Akvarista



Registrovan: 30 Nov 2011
Poruke: 17

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 6:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

e ovako ja da sam na tvom mestu te neonke bih odvojio i provukao kroz so za svaki slucaj...Nek budu odvojene par dana dok im paraziti ne nestanu...Mozda se nije prosirilo na druge ribe ali budi na oprezu svaki dan...Ja sam mog koridorasa kada sam lecio ribe isto vadio jer nepodnosi so....Najbolje resenje je so veruj mi...U roku od 2 dana paraziti nestaju...Sto se tice borca to je kod muzjaka normalno ponasanje...Po prirodi su smoreni.A sto se tice povecanja temperature problem ti je borac koji ce se tada mrestiti...Uglavnom su ti vec sve rekli gore...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 8:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok. sada je situacija takva da su neonke odvojene a ostale ribe tretirane kao sto sam gore napisao. neonke ne planiram vise da ubacujem kod mene u akvarijum. plairam da zavrsim tretman preventivno. jedino mi je dilema sada sta ciniti sa borcima.
da li bi mozda ziveli u slozi ako bih ubacio jos koju zenkicu? ili je neminovno da neko mora da leti napolje Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nsmali
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2011
Poruke: 194

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 10:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cyrix ::

da li bi mozda ziveli u slozi ako bih ubacio jos koju zenkicu? ili je neminovno da neko mora da leti napolje Smile

ako mislis na borca...
ne verujem da si odmah kupio 3,4 zenke iz istog akvarijuma, uzgoja... moglo bi,a ovako i zenke mogu biti agresivne medjusobno isto kao i muzijaci.. u pocetku bi bilo tuce dok se ne postavi hijerarhija... sreca da ima bilja kod tebe pa bi i mogle da se kriju...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sub Dec 03, 2011 10:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa mogu da odem u istu radnju i kupim iz istog akvarijuma jos zenkica.
nije ovo bg pa da se prodaju kao alva i da nema ponovo istih Smile osim ako su zaboravile da su zajedno bile nekad...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nsmali
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2011
Poruke: 194

PorukaPoslao: Ned Dec 04, 2011 1:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

zaboravile su sigurno!!!
tako sam i ja mislio Very Happy
pa je izbila dobra tuca sa pokidanim perajima...
ako neces da razmnozavas izbacuj zenku ne treba ti...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Dec 04, 2011 2:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ok, a kombinacija da ovu zenkicu izabcim i kupim u novoj turi recimo tri nove Smile

zanima me jos posto planiram da ubacim kozice, da li je neka od ovih vrsta napadna prema njima?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nsmali
Akvarista



Registrovan: 30 Sep 2011
Poruke: 194

PorukaPoslao: Ned Dec 04, 2011 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

probaj tako.. ipak imas ti velik akvarijum, moglo bi, mada mislim da ti zenke ne trebaju ako neces da mrestis...
ako ih ubacis i stvore se dobri uslovi( temperatura i ishrana)
i muzijak pocne gnezdo da pravi, mozes imati problem da postane agresivan na sve sto se primakne gnezdu, a mrest u zajednickom akvarijumu je ne izvodljiv!!!
ako ih hoces samo za ukras dosta ti je muzijak.
to za kozice ne znam.. ja ne drzim nista sem boraca.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Neke crvene biljke nasdvoje Na poklon 0 Pet Dec 08, 2023 3:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li su ovo zenke borca? Maridza Ribe 4 Pet Jul 07, 2023 9:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License